Maraşta Haber
Maraşta Haber

Maraş’ın Sağlığı ve Güvenliği

Bir önceki yazımı ilimizin ‘Eğitimine’ ayırmıştım. Bu yazımda ise TUIK tarafından 22 Ocak 2016 tarihinde yayınlanan “İllerde Yaşam Endeksi” verilerine göre Maraş’ın Sağlık ve Güvenlik alanındaki durumunu ele alıp yorumsuz olarak sizlerle paylaşmaya çalışacağım ve ‘illerde yaşam endeksi’ konusunu birmiş olacağım. Sağlık alanında puanlama yapılırken beş kriter belirlenmiş. Bunlar; 1-Bebek Ölüm Oranı. 2-  Doğuşta Bekleme […]

Maraş’ın Sağlığı ve Güvenliği

16 Şubat 2016 - 18:10A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Bir önceki yazımı ilimizin ‘Eğitimine’ ayırmıştım. Bu yazımda ise TUIK tarafından 22 Ocak 2016 tarihinde yayınlanan “İllerde Yaşam Endeksi” verilerine göre Maraş’ın Sağlık ve Güvenlik alanındaki durumunu ele alıp yorumsuz olarak sizlerle paylaşmaya çalışacağım ve ‘illerde yaşam endeksi’ konusunu birmiş olacağım.

Sağlık alanında puanlama yapılırken beş kriter belirlenmiş. Bunlar; 1-Bebek Ölüm Oranı. 2-  Doğuşta Bekleme Süresi. 3- Hekim Başına Düşen Hasta Sayısı. 4- Kişinin Sağlığından Memnuniyeti. 5- Kamunun Verdiği Sağlık Hizmetlerinden Memnuniyet Oranı. Şimdi bu verileri tek tek ele alalım.

1- Bebek Ölüm Hızı:

Türkiye Ortalaması(binde bir): 11. En iyi durumdaki il; 05,3’lük oranla Karabük. En kötü durumdaki il ise binde 25,7’lik oranla Kilis. Maraş ise binde 11,6’lık oranla 52’inci sırada bulunuyor.

2- Doğuşta Bekleme Süresi:

Türkiye Ortalaması; 78,1 Yıl. En iyi durumdaki il; 80,5 yıl ile Muğla. En kötü durumdaki il ise 75 yıl ile Kilis. Maraş 79,1 yıl ile 14’üncü sırada bulunuyor.

3- Hekim Başına Düşen Hasta Sayısı:

Türkiye Ortalaması; 5834 Kişi. En iyi durumdaki il; 2763 Kişi ile Ankara. En kötü durumdaki il ise 8067 Kişi ile Amasya. Maraş 6058 Kişi ile 46’ıncı sırada bulunuyor.

4- Kişinin Kendi Salığından Memnuniyet Oranı:

Türkiye Ortalaması; % 72. En iyi durumdaki il; % 80,8’lik oran ile Kütahya. En kötü durumdaki il ise % 59,2’lik oran ile Mardin. Maraş ise % 70,4’lük ortalama ile 53’üncü sırada bulunuyor.

5- Kamunun Verdiği Sağlık Hizmetlerinden Memnuniyet Oranı:

Türkiye Ortalaması; % 77,5. En iyi durumdaki il; % 89,1’lik oran ile Isparta. En kötü durumdaki il ise % 54,6’lık oran ile Hakkari. Maraş ise % 85,8’lik oran ile 8’inci sırada bulunuyor.

Güvenlik alanında ise puanlama yapılırken dört kriter kullanılmış. Bunlar; 1-Cinayet Oranı.       2- Gece Yürürken Kendini Güvende Hissedenlerin Oranı. 3- Ölümlü Yada Yaralı Trafik Kazası. 4- Kamunun sağladığı asayiş hizmetlerinden memnuniyet oranı. Şimdi bu verileri tek tek ele alalım.

1- Cinayet oranı (milyonda bir):

Türkiye Ortalaması; 25,5. En iyi durumdaki il; 4,5 ile Erzincan. En kötü durumdaki il ise 69,3 ile Tunceli. Maraş ise 16,5 ile 16’ıncı sırada bulunuyor.

2- Gece yürürken kendini güvende hissedenlerin oranı:

Türkiye Ortalaması; % 67,6. En iyi durumdaki il; % 87,2 ile Afyon.  En kötü durumdaki il ise % 45,1 ile İstanbul. Maraş ise % 76,5 ile 17’incı sırada bulunuyor.

3- Ölümlü Veya Yaralı Trafik Kazası:

Türkiye Ortalaması(binde bir); 2,4 Kişi. En iyi durumdaki il; 0,7 Kişi ile Hakkari. En kötü durumdaki il ise 4,6 Kişi ile Muğla. Maraş ise 2,3 Kişi ile 35’inci sırada bulunuyor.

4- Kamunun Sağladığı Asayiş Hizmetlerinden Memnuniyet:

Türkiye Ortalaması; % 84,2. En iyi durumdaki il; % 94,9 ile Artvin. En kötü durumdaki il % 58,9 ile Şırnak. Maraş ise % 89 ile 23’üncü sırada bulunuyor.

Buraya kadar okuduklarınızdan memnun kaldınız mı? Bence idare eder. Sağlıkta genel sıralamada 25’inciyiz.( Yörük Selim Mahallemizdeki yıkılan hastanemizin yerine yapılacak olan yeni bir hastane eminim sıralamamızı tek haneli rakamlara çıkartacaktır. Sayın Bakanımız Mahir Ünal Beyden yıkılan bu hastanenin tekrar yaptırılması için ciddi gayret göstermesini istiyoruz.) Güvenlikte ise 4’üncü sırada yer alıyoruz. 61’inci sırada yer aldığımız Eğitim alanında çok ciddi çalışmalar yapmalıyız. Daha fazla Devlet yatırımı, daha fazla hayırsever vatandaş yatırımı yapmalıyız.  Maraş ve Maraşlılar her şeyin en iyisine layık ve bunu hak ediyorlar. Bizleri memnun eden bu tablonun oluşumunda emeği geçen İl Sağlık Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü çalışanlarına şahsım ve Maraşlılar adına teşekkür ediyorum. Her şey daha rahat yaşanabilir bir kent için. Her şey Maraş için…

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
7’DE 7 KİLİS 7’DE 7 KİLİS

Yaprakların sararmaya başladığı ve dallarından koparak rüzgârın inisiyatifiyle uçuştuğu bir sonbahar günüydü. Güneşin gülümsediği bir p...

ALTILI MASA, HALKA GÜVEN VERMİYOR MU? ALTILI MASA, HALKA GÜVEN VERMİYOR MU?

Altılı Masa; bugünkü konumunda, Erdoğan ile kafa kafaya yarışabilecek, liderlik yapabilecek önemli bir isimi kamuoyu önüne halen koyama...

CİMRİLİK STRESİ  CİMRİLİK STRESİ 

Fakirlik korkusu, şeytanın insana verdiği ves­veseden ibarettir. Onun gayesi insanı fakirlikle tehdit edip, cimrilik tuzağına düşürmekt...

Öğretmenler Günü Öğretmenler Günü

Bir Öğretmenler gününü daha geride bıraktık. Yaklaşan seçim telaşına düşen gerek Cumhur İttifakı bileşenleri gerekse Millet İttifakı üy...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Bir Tatlı Huzur” adlı projenin ikinci etkinliği Süreyya Güneş Anaokulunda yapıldı. “Bir Tatlı Huzur...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Po...

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri balık pazarında Mesleki ve Teknik Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mükrime Hatun Mesleki ve Tek...

Cahit Zarifoğlu İlkokulunda “Şehit Adem Karabörk” kütüphanesinin açılışı yapıldı. Cahit Zarifoğlu İlkokulun...

Kahramanmaraş Onikişubat Cahit Zarifoğlu İlkokulunda yeniden...

ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödü...

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapı...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinde Müzik Atölyesi Açılışı Yapıldı Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Aziz Sancar Anadolu Lisesind...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve E...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitim...

İbrahim Gülsu, Eğitimin Çınarlarını Buluşturdu İbrahim Gülsu, Eğitimin Ç...

Kahramanmaraş Final Eğitim Kurumları Genel Müdürü İbrahim Gü...

‘engel-SİZ misiniz’ adlı AB Gençlik projesi, sona erdi ‘engel-SİZ misiniz’ adlı ...

Toroslar gençlik grubunun Av. Tuğçe BAŞKAN ŞENTÜRK liderliği...

7’DE 7 KİLİS 7’DE 7 KİLİS

Yaprakların sararmaya başladığı ve dallarından koparak rüzgâ...

Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğretmenler Günü’nü coşkuyla kutladı. Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğre...

Kahramanmaraş Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ