Maraşta Haber
Maraşta Haber

Ümitvar Olmak

Geçtiğimiz Cumartesi 2022 yılının son günü, Pazar ise 2023 yılının ilk gün idi. Biz dünya halkları acısıyla, tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık. Covid19 ve Ukrayna- Rusya savaşı nedeniyle 2022 çok zor geçti denilebilir. Yeni yıl için çeşitli temennilerde bulunduk. Önce ailemize, sonra milletimize ve tüm insanlığa barış, sağlık, huzur ve mutluluk getirmesi için Yüce […]

Ümitvar Olmak

01 Ocak 2023 - 21:45A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Geçtiğimiz Cumartesi 2022 yılının son günü, Pazar ise 2023 yılının ilk gün idi. Biz dünya halkları acısıyla, tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık. Covid19 ve Ukrayna- Rusya savaşı nedeniyle 2022 çok zor geçti denilebilir. Yeni yıl için çeşitli temennilerde bulunduk. Önce ailemize, sonra milletimize ve tüm insanlığa barış, sağlık, huzur ve mutluluk getirmesi için Yüce Yaradan’a dualar ettik. Rabbim dualarımızı kabul etsin inşallah.

Tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yaşanan enflasyon, pahalılık ve işsizlik seviyelerinde rekorlar kırıldı. Başta gıda, enerji ve ulaşım olmak üzere ev, araba, beyaz eşya ve tüm malların fiyatlarına inanılmaz zamlar yapıldı. Bu nedenlerle 2022’de insanların çoğu işini ve aşını kaybetti.

Bu insanlar ellerinde avuçlarında ne varsa (o ana kadar elde ettikleri tüm birikimlerini) kullanarak ayakta durmaya çalıştılar. Kısaca söylemek gerekirse; işçiler, memurlar, emekliler ve küçük esnaf diye tanımladığımız insanlar 2022’de sahip oldukları birikimlerinin tümünü kaybettiler ve yoksullaştılar.

Yaşadıkları tüm yokluklara rağmen fakir fukaranın çoğunluğu aylarca ‘kan kustular ama kızılcık şerbeti içtik’ diyerek ortamı germediler. Ülkeye karamsarlık ekmediler. Bazı gazeteler ümitsizliğe kapılarak karamsar yazılar yayınladılar. Bazı televizyonlar yoksul halkı galeyana getirebilecek yayınlar yaptılar. Bu süreçte bazen ben bile nefsime uyarak okuyanları karamsarlığa itecek yazılar kaleme almışımdır. Ama her şeye rağmen şükür ki ülkemizde sağduyu hep var oldu. Millet asla sokağa dökülmedi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hükümet elindeki kaynakları milletiyle paylaşmaya çalışarak çekilen sıkıntıları azaltmak istedi. Şuana kadar alınan tüm tedbirler ateşin daha da artmasını engelledi ama maalesef söndüremedi. 2023 yılında alınacak ek tedbirlerle mevcut sıkıntılarımızdan hemencecik kurtulamasak bile sıkıntılar mutlaka azalacaktır.

Biliyoruz ki,  hiç kimsenin (iktidarın ve muhalefetin) elinde sihirli bir değnek yok. 2023 yılının 2022 yılından daha güzel olacağına inanmak zorundayız. Dileğimizin gerçek olması adına çok çalışmalı ve dualar etmeliyiz. Rabbimden Milletimize, İslam Âlemine ve tüm insanlığa barış, huzur, bolluk ve bereket ihsan etmesini dilemeliyiz. Biliyoruz ki Cenabı Allah karamsarlığa kapılanları asla sevmez, yanlarında durmaz, beraber olmaz.

Bu zor zamanlarda birlik ve beraberliğimize zarar verecek eylem ve söylemlerden kaçınmalıyız. Nefsine uyup, ümidini yitiren arkadaşlarımızı kardeşçe uyarmalıyız. Ne kadar çok sıkıntı çeksek de; ‘Allah Devletimize ve Milletimize zeval vermesin’ diyerek dimdik durmasını becermeliyiz.

Cuma günü çoktandır görüşemediğim aziz dostum Ziya Arpasatan Beyefendi telefonla aradı beni. Cumamı ve yeni yılımı kutladıktan sonra gündem oluşturan bazı konularda uzun uzun sohbet ettik. Anladım ki, kardeşimde en az benim kendisini özlediğim kadar özlemiş beni.  Vedalaşmadan önce bana ‘ümitvar’ olmak adına bazı hatırlatmalarda bulundu. Kendisine yapmış olduğu hatırlatmalardan dolayı teşekkürlerimi sundum ve helalleşerek telefonu kapattık.

2023’de yoksulluğun ve işsizliğin azalması için çalışalım. Kadınlarımıza, çocuklarımıza ve tüm canlılara taciz ve şiddetin sona ermesi için gayret sarf edelim. Ülkemizin ve tüm dünyanın kavgalardan, iç çekişmelerden ve savaşlardan kurtulması için çaba sarf edelim. İnsanlarımızı canından bezdiren ve sonunda ölümlerine sebep olan kanser, kalp, şeker, nefes darlığı, kolesterol, damar tıkanıklığı ve ülser gibi hastalıkların yok olması için etkinlikler düzenleyelim.

Olumsuzlukların yerini sevgi, kardeşlik ve huzurun alması için tüm gücümüzle çalışalım. Her şeye rağmen umutlu olalım. Yeni yılda da Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Bizleri nefislerimizin ve şeytanın şerriyle, yoklukla, hastalıkla, mallarımızla ve evlatlarımızla terbiye etmesin inşallah. Umutlarımızın yeşerdiği yepyeni bir yıl diliyorum herkese…

 

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Piknik Alanlarındaki Tehlike Piknik Alanlarındaki Tehlike

Geçtiğimiz Cuma günü kahvaltı yaparken hanımefendi; “ Bey, bu gün hava çok güzel, öğleden sonra hep beraber bir piknik alanına gitsek ç...

YAŞLILARA SAYGI  YAŞLILARA SAYGI 

Bir ayet-i kerimede:  “Kime uzun ömür verirsek biz onun gelişmesini tersine çeviririz. Hiç düşünmüyorlar mı?”Buyrulmuştur. (Yasin Sures...

Uğur Mumcu’yu anmak… Uğur Mumcu’yu anmak…

29 yıldır kalbimizde yaşıyor! Fikirleri, günümüze ışık taşıyor! 29 yıl önce laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne düşman olanlar ve on...

Ziya Paşa’yı Anlamak Ve Anlatmak Ziya Paşa’yı Anlamak Ve Anlatmak

Yaşamı boyunca Müslüman bir Türk şairi ve devlet adamı kimliğini titizlikle koruyan Ziya Paşa aynı zamanda hikmet, fikir ve atasözü(mes...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şid...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, ...

284. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 284. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Gönlü kocamandır, sevgiyle bakar Kötü söz söylemez, gönlün...

Piknik Alanlarındaki Tehlike Piknik Alanlarındaki Tehl...

Geçtiğimiz Cuma günü kahvaltı yaparken hanımefendi; “ Bey, b...

Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençlerle Buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Ba...

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş’a gelen Tarı...

Emniyet Personeline Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Semineri Emniyet Personeline Aile ...

Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi 2 R...

Şeref Kazancı Güven Tazeledi Şeref Kazancı Güven Tazel...

Kahramanmaraş Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet...

Prof. Dr. Perihan Öztürk: Türkiye’de 600 cüzzamlı hasta var Prof. Dr. Perihan Öztürk:...

KSÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı...

YAŞLILARA SAYGI  YAŞLILARA SAYGI 

Bir ayet-i kerimede:  “Kime uzun ömür verirsek biz onun geli...

Kahramanmaraş’ta Yollar Büyükşehir’le Ulaşıma Açık Tutuluyor Kahramanmaraş’ta Yo...

Büyükşehir Belediyesi; Dulkadiroğlu, Göksun ve Çağlayancerit...

Ramazan Saçmalı Eğitimin Çınarlarıyla Buluştu Ramazan Saçmalı Eğitimin ...

Maraş Lisesinden hocaların hocası, eğitimin çınarı Doğan Yar...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ