Maraşta Haber
Maraşta Haber

Bizim Üniversitemiz

Yazarımız Fatih Erdoğan’ın bu haftaki yeni yazısı:Bizim Üniversitemiz.   Kısa adı KSÜ olan Üniversite, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi. Bizim biricik Üniversitemiz. Emeği geçenlere, bu günlere getirenlere duacıyız…  21 Sene önce, 1992 yılında kuruldu. Yani kurulalı çeyrek asır oldu. Daha yerleşkelerini bile tamamlayamadı. Sebep olanlara bedduacıyız.   Sayısal alan Öğrencileri; ‘Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Veterinerlik, […]

Bizim Üniversitemiz

29 Temmuz 2013 - 13:29A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Yazarımız Fatih Erdoğan’ın bu haftaki yeni yazısı:Bizim Üniversitemiz.

 

Kısa adı KSÜ olan Üniversite, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi. Bizim biricik Üniversitemiz. Emeği geçenlere, bu günlere getirenlere duacıyız…  21 Sene önce, 1992 yılında kuruldu. Yani kurulalı çeyrek asır oldu. Daha yerleşkelerini bile tamamlayamadı. Sebep olanlara bedduacıyız.

 

Sayısal alan Öğrencileri; Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Veterinerlik, Mimarlık, Mühendislik ve Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji Öğretmenliklerini’ tercih eder.

‘Eczacılık, Diş Hekimliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Veterinerlik, Mimarlık, Genetik, Havacılık ve Uzay Mühendislikleri, Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji Öğretmenlikleri’ bu bölümlerin hiç birisi bizim üniversitemizde yok.

Türkçe – Matematik Öğrencileri; ‘Hukuk, Okul Öncesi, PDR (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık) ve Psikoloji gibi bölümleri okumak isterler.’ Maalesef bu bölümler de yok bizde.

Sözel Öğrenciler; ‘Tarih, Coğrafya, Din Kültürü, Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlikleri ile Zihinsel Engelliler Öğretmenliği’ gibi bölümleri okumak isterler. Maalesef bunlarda yok.

Yabancı Dil Okuyan Öğrenciler için hiçbir bölüm yok. İngilizce Öğretmenliği yok, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü yok, İngilizce Mütercimlik yok.

Hal böyle olunca seviyeli öğrencilerden tercih yapan da yok. Bu sebepten lise mezunu öğrenciler KSÜ için ‘Yok Oğlu Yok Üniversitesi’ ismini takmışlar ve zorunlu olmadıkça tercih yapmıyorlarmış.

‘Ben ve arkadaşlarım üniversitemizi içinde bulunduğu durağan ve yalnız görüntüsünden kurtarmak, mensubunun ve şehir insanının gururla sahip çıkacağı bir üniversite oluşturmak üzere yola çıkmış bulunuyoruz’ diyerek KSÜ Rektörlüğüne aday olan:

—    Vaat etmek değil, yapmak için!

—    İkbal değil, hizmet için!

—   Yeni bir başlangıç için…

 Sloganlarıyla yürüttüğü Rektörlük seçimini kazanarak; ‘11 Kasım 2010’ tarihinde koltuğa oturan Sayın Rektör Prof. Dr. Fatih KARAASLAN ve ekibi’ canla başla çalışsalar da istenen gelişmeler maalesef gerçekleşemiyor. Maalesef hiçbir yeni bölüm açılamıyor.

‘Yakında beşinci Üniversitelerini çocuklarının hizmetine açacak olan Gaziantep ve Kayseri’ gibi komşu vilayetlere bakıldığında elde ettikleri hizmetleri bizimkilerle mukayese etmeye kalkıştığımızda ne denli ihmal ve istismar edildiğimizi görebiliyoruz. Ne yazık ki görmemize rağmen sessiz kalışımız, aslında tüm soruların cevabı burada gizli olsa gerek.

Bu sessizliğimizi bozmadığımız müddetçe yetkililerden hesap sormadığımız müddetçe ne üniversitemizin ne de şehrimizin diğer sorunlarına çözüm üretebiliriz.

Biz Kahramanmaraşlıyız. Çoğunlukla, haksızlıkları Hakk’ın iradesiymiş gibi kabul edip şükreder ve sabrederiz. Hakkımız olanları istemesini ve almasını asla beceremeyiz.

 

Milliyetçi, Muhafazakâr ve Mukaddesatçı değerlere inanırız. Bu değerler sanki ‘Yola, Okula, Yeni Yaşam Alanlarına’ karşı imiş gibi bir algıya sahibiz. Bu yüzden ‘yolumuz niye yok, okulumuz niye yok, şehrimizde çağdaş yaşam alanları niçin yok?’ diye hiç kimseyi sorgulayamamışız. Bunlar olursa ‘Ola ki değişiriz’ diye anlamsız bir korkuya kapılmışız. Bu yüzden yüksek sesle söylemesek de ‘değişimin her türlüsüne’ şiddetle karşı çıkarız.

 

Hazret-i Ali Efendimiz, ‘Çocuklarınızı kendinizden sonrası için, gelecek zamana göre yetiştirin’  dese de, Peygamber Efendimiz; ‘İki günü bir birine eşit olan ziyandadır’ buyursa da değişmekten öcü gibi korkarız. Biz böyle geldik böyle gideriz…

 

Cenab-ı Hak Bizlere de tez vakitte ‘çağı idrak etmeyi’ nasip etsin. Biricik üniversitemizi ‘var oğlu var üniversitesi’ ismiyle anılacak hale getirsin.

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Uğur Mumcu’yu anmak… Uğur Mumcu’yu anmak…

29 yıldır kalbimizde yaşıyor! Fikirleri, günümüze ışık taşıyor! 29 yıl önce laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne düşman olanlar ve on...

Ziya Paşa’yı Anlamak Ve Anlatmak Ziya Paşa’yı Anlamak Ve Anlatmak

Yaşamı boyunca Müslüman bir Türk şairi ve devlet adamı kimliğini titizlikle koruyan Ziya Paşa aynı zamanda hikmet, fikir ve atasözü(mes...

İSLAMDA İŞ AHLAKI  İSLAMDA İŞ AHLAKI 

Dinimizin iş ve ticaret ahlakı, doğruluk ve dürüstlük üzerine kurulmuştur. Müslüman, haram ve helale karşı duyarlı olan kimse demektir....

Özel Okul Fiyat Artışları Özel Okul Fiyat Artışları

Milli Eğitim Bakanlığı 2023-2024 eğitim dönemi için özel okulların zam oranının üst sınırını % 65 olarak belirledi. Ancak bu oran velil...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta Yollar Büyükşehir’le Ulaşıma Açık Tutuluyor Kahramanmaraş’ta Yo...

Büyükşehir Belediyesi; Dulkadiroğlu, Göksun ve Çağlayancerit...

Ramazan Saçmalı Eğitimin Çınarlarıyla Buluştu Ramazan Saçmalı Eğitimin ...

Maraş Lisesinden hocaların hocası, eğitimin çınarı Doğan Yar...

Kahramanmaraş’ta Akıl ve Zeka Eğitimi Semineri Kahramanmaraş’ta Ak...

Kahramanmaraş Onikişubat Zekeriya Tanrıverdi İmam Hatip Orta...

Kahramanmaraş’ta “Beden dili ve etkili iletişim kursu” tamamlandı Kahramanmaraş’ta &#...

Kahramanmaraş il milli eğitim müdürlüğü öğretmen yetiştirme ...

Eğitimcilere “Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi” verildi Eğitimcilere “Bağım...

Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürl...

6. “Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor  Projesi” Kitap Dağıtımı 6. “Kahramanmaraş B...

“KAHRAMANMARAŞ BİLGİ İLE BULUŞUYOR PROJESİ” KİTAP DAĞITIM TÖ...

DYK kurslarında ki öğrencilere TYT ve AYT hazırlık kitapları dağıtıldı DYK kurslarında ki öğrenc...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Suzan ve Abdülhakim Bilgili ...

Hırsızlık Suçundan Aranan Şahıs Yakalandı Hırsızlık Suçundan Aranan...

Asayiş Şube Müdürlüğü Aranan Şahıslar Büro Amirliğine bağlı ...

Uğur Mumcu’yu anmak… Uğur Mumcu’yu anmak…

29 yıldır kalbimizde yaşıyor! Fikirleri, günümüze ışık taşıy...

Uyuşturucu Ticareti Şüphelisi 3 Kişi Yakalandı Uyuşturucu Ticareti Şüphe...

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz görevlilerince ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ