Maraşta Haber
Maraşta Haber

1 Nisan Şaka Günü

Belediye Başkanlığı Seçimi’nin üzerinden tam bir yıl geçmiş. Konuyla ilgili kimler yazı yazmış diye günlük yayınlanan yerel gazeteleri taradım, Sayın Bekir Doğan’ın yazısının dışında herhangi bir yazı göremedim. Lehte ve aleyhte kimse bir şey yazmamış. Şaka gibi. Sayın Doğan 29 Mart 2015 tarihli Maraş’ın Yolları başlıklı yazısında; “Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in göreve geldiği […]

1 Nisan Şaka Günü

31 Mart 2015 - 7:55A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Belediye Başkanlığı Seçimi’nin üzerinden tam bir yıl geçmiş. Konuyla ilgili kimler yazı yazmış diye günlük yayınlanan yerel gazeteleri taradım, Sayın Bekir Doğan’ın yazısının dışında herhangi bir yazı göremedim. Lehte ve aleyhte kimse bir şey yazmamış. Şaka gibi.

Sayın Doğan 29 Mart 2015 tarihli Maraş’ın Yolları başlıklı yazısında; “Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in göreve geldiği günden bugüne yaptığı hizmetler saymakla bitmiyor, yazılsa kitap olur. Bizde ise bir tek çivi çakılmadı” diyor.

30 Mart 2015 tarihli yazısında ise; “2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığına AKP’den bende adayım” diyor ve ekliyor:

“Ak Partiden Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adayı oluyorum, bunun için de projeler hazırladım.

Öncelikle Sakarya, Sütçü İmam,  Mağaralı, Serin tepe, Yürükselim, Fatihler gibi Mahallelerde ilk 6 ayda kentsel dönüşümü bitireceğim. Tekke’yi Kentsel dönüşüm kapsamında yıkacağım, bu tepede tek bir ev koymayacağım.

Göreve geldiğimin ikinci günü Ahırdağı’na uydu kent kuracağım böylece vatandaşımıza ucuz konut üretip vereceğim.

Üç ayrı yere teleferik kurarak Kahramanmaraşlıları yayla ve kış turizmi ile tanıştıracağım, her yıl 50 ton et sucuğunu Ahırdağı’nda kar üzerinde bedava dağıtacağım.

Deniz Keyfini yaşatacak yapay plajlar yapacağım. Kartalkaya, Ayvalı, Kılavuzlu, Sır ve Menzelet gibi barajlar şehrimizi kuşattı ama biz suya 10 km. uzaktan bakıyoruz, göreve geldiğimin ilk haftasında barajların kıyısına deniz keyfini yaşatacak yapay plajlar yapacağım.

Kahramanmaraş’ta su kanalları, göller, göletler, sayfiye yerleri olmak üzere Marka projeleri bir bir hayata geçireceğim.

1 Nisan 2019 da görevi devir alırsam birinci senenin sonunda yukarıdaki projelerin tamamını bitireceğim.

Alternatif ulaşım ağları ile şehrimizin ulaşım sorununu çözeceğim, hafif projelerimiz elbette var. Onlarda ikinci bir yılda yapılacak projeler. İkinci yılın projelerini yarın ki (31 Mart 2015) yazımda yayınlayacağım” diyor.

Sayın Doğan aslında Kahramanmaraş’ın heba olan bir yılı karşısında bir şeyler söylemeye çalışmış ama gönlünden geçenleri kalemi bir türlü yazmamış. Yarınki yazısını; “1 Nisan şakası yaptım” diye bitirirse hiç şaşmamak lazım.

1 Nisan Şaka Günü Nasıl Çıkmış Ortaya

1 Nisan’ı ‘Şaka Günü’ yapanlar bildiğiniz gibi Fransızlar. Fransa’da 1564 yılına kadar kullanılan takvimde yılbaşı 1 Nisan’dır. 1564 yılında yapılan bir kanunla yılbaşı 1 Nisan’dan 1 Ocak’a alınır. Bu kanuna uymayarak 1 Nisan’ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek, dalga geçmek için yapılan şakalara 1 Nisan Şakaları denir.

Bir süre sonra 1 Nisan günü şaka yapmak gelenek haline gelir. Fransa’dan sonra diğer ülkelere de geçen bu gelenek, 18. Yüzyılda tüm dünyaya yayılır.

1 Nisan günü tüm dünyada şakalar yapılır, gülünür, eğlenilir. İnsanlar dost ve arkadaşlarına maddi ve manevi zarar vermeden yaparlar bu şakaları.

Bizde ise şaka yapmak, gülmek ve eğlenmek ‘Haram’ hükmünde kabul edilmiş ve hiçbir zaman hoş karşılanmamıştır. Şaka yapanlara soytarı gözüyle bakılmış, bu tür kişiler makbul kişi sayılmamıştır. 

Bizce biraz gülmenin, eğlenmenin kimseye bir zararı olmaz. Yeter ki yapılan şakalar maddi ve manevi zarar vermeden yapılsın. Bu günlerde en zor şey gülmek ama siz yinede bol bol gülmeye çalışınız. Gülmek, ağlamaktan güzeldir…

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi...

( EV SAHİBİ ŞAİR LOKMAN GÜL) Çelebioğlum aşkı tarif edebilir mi? Maşukunun peşine düşüp gidebilir mi? Hatta uğruna yârin canı verebilir...

 FASL-I MUHABBET ŞİİR SEÇKİSİ  FASL-I MUHABBET ŞİİR SEÇKİSİ

( EV SAHİBİ ŞAİR: SELAHATTİN ACUN) Acı olsa bile zorluğa alış Kimse baki değil yok daim kalış Zor gelsede durma sabırla çalış Azimle ça...

İSLAM’DA İNTİHAR  İSLAM’DA İNTİHAR 

İslam, bütün canlılara yaşama hakkı tanımış, bu hakka haksız olarak tecavüz edilmesini de yasaklamıştır. İnsanın değerini bildiren ayet...

4 YIL, 4 AY, 4 GÜN 4 YIL, 4 AY, 4 GÜN

Osmanlı döneminde çocuklar için sıbyan mektebine başlama çağı 4 yıl 4 ay ve 4 gündür. Sürekli açık olan bu okullara 4 yıl 4 ay 4 günlük...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDINDAN…. RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDI...

              Ramazan PAK, 1955’te K.Maraş’ın Sarıçukur köyü...

Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Aşk Konulu Fasl-I Muhabbe...

( EV SAHİBİ ŞAİR LOKMAN GÜL) Çelebioğlum aşkı tarif edebilir...

Başarılı Okul Müdürüne Ödül Başarılı Okul Müdürüne Öd...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesi Şehit İdari Ataşe Ga...

Kahramanmaraş’ta İl Geneli Tatil Edildi mi ? Kahramanmaraş’ta İl...

Kahramanmaraş’ta bu sabah saatlerinde  başlayan, ilerleyen s...

Dulkadiroğlu İlçesinde Okulların Son Durumu Dulkadiroğlu İlçesinde Ok...

Kahramanmaraş’ta bu sabah (18.01.2022) başlayan ilerleyen sa...

Kahramanmaraş ‘ta Eğitime Kar Tatili Kahramanmaraş ‘ta E...

Kahramanmaraş’ta bu sabah (18.01.2022) başlayan kar ya...

Mükrime Hatun Öğretmenleri münazara da karşı karşıya Mükrime Hatun Öğretmenler...

14 Ocak 2022 tarihinde Mükrime Hatun MTAL konferans salonund...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ