Maraşta Haber
Maraşta Haber

YARIYIL TATİLİ

Öğrencilerin dört gözle bekledikleri sömestri tatili 18 Ocak Cuma günü başlıyor. İki hafta boyunca okullar kapalı olacak. Sabahın kör karanlığında kalkıp okula gidilmeyecek. Ancak sınav senesi olan 8 ve 12 inci sınıf öğrencilerinin tatil rehavetine kapılmamaları gerekiyor. İkinci dönemi iyi karşılamak isteyen öğrenciler, kendilerine mutlaka bir tatil programı hazırlamaları, ders çalışmayı ihmal etmemeleri, konu tekrarı […]

YARIYIL TATİLİ

15 Ocak 2019 - 20:57A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Öğrencilerin dört gözle bekledikleri sömestri tatili 18 Ocak Cuma günü başlıyor. İki hafta boyunca okullar kapalı olacak. Sabahın kör karanlığında kalkıp okula gidilmeyecek. Ancak sınav senesi olan 8 ve 12 inci sınıf öğrencilerinin tatil rehavetine kapılmamaları gerekiyor.

İkinci dönemi iyi karşılamak isteyen öğrenciler, kendilerine mutlaka bir tatil programı hazırlamaları, ders çalışmayı ihmal etmemeleri, konu tekrarı yapmaları, yeni konulara çalışmaları ve bol bol kitap okumaları gerekiyor.

Televizyon veya bilgisayar başında geçirilen zamanın dinlenmekten çok yorgunluk yarattığı artık biliniyor. Tatil boyunca defter ve kitapların kapağını açmadan, okullar açılana kadar televizyon seyrederek, geceleri geç saatlerde yatarak ya da odasına kapanıp bilgisayar başında saatlerini harcayarak geçiren öğrenciler için ikinci döneme iyi bir başlangıç yapmak amacıyla verilen tatil tam tersi durumlara sebep olacaktır.

İnsanların öğrendiklerinin yüzde 75’ini bir haftada, yüzde 66’sını bir günde, yüzde 54’ünü de bir saat içerisinde unuttuğu söyleniyor. Unutmayı önlemenin yoluysa yapılanları tekrar etmekten geçiyor. Özellikle geçmiş konularla ilgili çalışmalarda çok fazla hata yapan öğrencilerin mutlaka genel tekrara ağırlık vermeleri gerekiyor.

Konu eksiği fazla olan, konuları sınava kadar yetiştirememe korkusu yaşayan öğrenciler bu tatilde önceliği, eksik konularını tamamlamaya vermelidir. Konu eksikleri olmayan ve çalıştığı konularda az hata yapan öğrenciler ise yeni konulara çalışabilirler. Yeni sınav sistemlerinde kitap okuma alışkanlığı olmayan öğrencilerin kalıcı başarılar yakalaması çok zor. Bu öğrenciler için tatil bulunmaz bir fırsat.

Çocukların sağlıklı bireyler olarak yetişmesinde ‘koşulsuz sevgi’ ve ‘güven’ duygusu çok önemli. Bu nedenle; “çocuklarla ilgili karar alma sürecine çocuklar da dâhil edilmeli, böylece onlarda sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlanmalıdır. Çocuklarınızın tatil döneminde vakitlerini eğlendirici ve eğitici geçirmelerine yardımcı olmalıyız, bu dönemde çocuklarımızla mümkün olduğunca çok zaman geçirmeli, birbirinizi daha iyi tanımak, anlamak ve birbirinizin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirmeliyiz.

Çocukları ikinci döneme motive ederken onlarda ‘kaygı yaratacak’ veya ‘tehdit etmekten’ kaçınmalıyız. Anne ve babalar bilmeli ki ‘Sen bu gidişle ikinci dönemde de sınıfı geçemezsin, bu kadar az çalışmayla başarılı olamazsın.’ türünden ifadeler kaygıyı artıracak, çocuğun özgüvenini azaltacaktır.’ Başarısız karne getirdiği için sevgi göstermemek ve ilgisiz davranmak gibi yanlış tutumlarla karşılaşan gençlerin genellikle güven kaybı yaşadıkları biliniyor.

Tatilde ilk dönemin yorgunluğunu atmak, bedeni dinlendirmek ve zihni bir nebze olsun rahatlatmak da çalışmak kadar önem taşıyor. Bu nedenle tatil programına; sevilen ve zararsız televizyon programlarının izlenmesi, arkadaşlarla bir araya gelinip ortak aktiviteler yapılması, yakınların ziyaret edilmesi, hobilere daha çok zaman ayrılması gibi zevk alınacak bir takım aktiviteleri de eklemek doğru bir yöntemdir. Ancak tüm bunları yaparken ölçülü davranmak gerekiyor.

Sevgili Öğrenciler: Tatile girmeden mutlaka bir tatil programı hazırlayın. Tatilde ders çalışmayı ihmal etmeyin. Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirleyin. Bol bol konu tekrarı yapın. Eksik kalan konuları tamamlayın. Bolca kitap okuyun. Dinlenmeye ve gezmeye vakit ayırın. Sosyal faaliyetlere (tiyatro, sinema, konser, spor vb) mutlaka zaman yaratın.

Saygıdeğer Anne ve Babalar: Çocuklarınızın düşük notu varsa, nedenlerini birlikte tartışıp çözüm üretin, karar alma süreçlerinize çocuğunuzu da dâhil ederek sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlayın. Ara dönem, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeleri için çok iyi bir fırsattır. Bu zaman diliminde mümkün olduğu kadar çok birlikte zaman geçirin. Tatili birbirinizi daha iyi tanımak, anlamak ve birbirinizin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirin. Hep mutlu olun inşallah…

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
YER YERİNDEN OYNADI! YER YERİNDEN OYNADI!

Türkiye’nin 6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığı Kahramanmaraş merkezli asrın deprem felaketi üzerinden tam iki ay geçmişti. Geçici bir süre...

ÖĞRETMENEVİNDE SON OKUMA! ÖĞRETMENEVİNDE SON OKUMA!

2023 Yılının ilk cumartesi günüydü. Genellikle geceleri geç yattığım için o sabah da kendime gelmem biraz zor olmuştu. Sabah erkenden a...

TÜRKİYEDE İNŞAAT TÜRKİYEDE İNŞAAT

Depremin yol açtığı felaketi izlerken, bir taraftan ağlıyor, diğer taraftan da asıl meselenin çürük binalar olduğunu görüyoruz. Kimin k...

Gençlerimize Kurtuluşu Yaşatmalıyız Gençlerimize Kurtuluşu Yaşatmalıyız

Osmanlı İmparatorluğu 1. Dünya Savaşı’nı kaybetmişti. 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesi gereğince Anadolu’...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Mahçiçek; 46 metropol ilçe arasında Onikişubat’ımızı birinci sıraya taşıdık Mahçiçek; 46 metropol ilç...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 14 ve 28 Mayıs’...

‘Doğa Yürüyüşleri’ Kaldığı Yerden Devam Edecek ‘Doğa Yürüyüşleri’ Kaldığ...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Doğa Yürüyüşleri, de...

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden LGS Öncesi Son Prova İl Milli Eğitim Müdürlüğü...

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Ölçme Değerlendir...

Kahramanmaraş’ta şebeke suyu içilebilinir mi? Kahramanmaraş’ta şe...

Kahramanmaraş’ta yaşayan vatandaşlar, deprem sonrası oluşan ...

298.Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 298.Fasl-ı muhabbet Atışm...

1 Resul’den almışlar o nasihatı. Üç kıta koşarken kim ...

İl Milli Eğitim Müdürlüğü YKS Deneme Sınavı Yaptı İl Milli Eğitim Müdürlüğü...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ...

Mansur Yavaş: ‘Kahramanmaraşlılara gönülden hizmet etmeye  devam ediyoruz” Mansur Yavaş: ‘Kahr...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ‘Kend...

İbrahim Çalık Anadolu Lisesi Deprem Şehitlerini Andı İbrahim Çalık Anadolu Lis...

Kahramanmaraş Onikişubat İbrahim Çalık Anadolu Lisesi 6 Şuba...

Gönül Köprüsü Projesiyle Depremzede Öğrenciler İstanbul’da Gönül Köprüsü Projesiyle ...

Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bakırköy İlçe Mi...

Karatutlu, Mazbatasını Aldı: Örnek milletvekilleri olacağız! Karatutlu, Mazbatasını Al...

CHP listesinden Kahramanmaraş Milletvekili seçilen ve dün ma...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ