Maraşta Haber
Maraşta Haber

Sahi Asayiş Ne Durumda?

Bir yerin düzen ve güvenlik içinde bulunması durumuna ‘asayiş’ deniliyor. Herhangi bir yerde yaşayan insanların malı ve canı güven içerisindeyse, hukuk vatandaşların hakkını koruyabiliyorsa o yerde asayiş var demektir.   Muz Cumhuriyetleri hariç dünyadaki modern devletlerin en önemsediği husus nedir diye sorulduğunda alınan cevap; ‘kendi vatandaşlarının can ve mal güvenliğidir’ oluyor. Bu duruma ‘Milli Güvenlik’ deniliyor. […]

Sahi Asayiş Ne Durumda?

07 Kasım 2022 - 8:14A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Bir yerin düzen ve güvenlik içinde bulunması durumuna ‘asayiş’ deniliyor. Herhangi bir yerde yaşayan insanların malı ve canı güven içerisindeyse, hukuk vatandaşların hakkını koruyabiliyorsa o yerde asayiş var demektir.  

Muz Cumhuriyetleri hariç dünyadaki modern devletlerin en önemsediği husus nedir diye sorulduğunda alınan cevap; ‘kendi vatandaşlarının can ve mal güvenliğidir’ oluyor. Bu duruma ‘Milli Güvenlik’ deniliyor.

Devletler; vatanın güvenliğini, milletin çıkarlarını askeri, siyasi diplomatik ve ekonomik imkânlarını kullanılarak iç ve dış tehditlerden korumaya çalışıyorlar. Güvenli ve istikrarlı bir devlet için birçok ülke tarafından uygulanan genel starejiler bulunuyor. Bunlardan bir kaçını yazıma almak istedim;

Diplomatik girişimlerle müttefik devletlerin herhangi bir küresel konuya bakışının kendi ulusal çizgilerine getirilmesi (Haklı da olsak hiçbir meselemize destek bulamadık)

Aynı diplomatik girişimler kullanılarak, potansiyel tehdit ve bilinen düşmanların uluslararası arenalarda izole edilmesi (PKK ve diğer terör örgütlerini izole edemedik)

Hala güçlü, modern, yüksek hazırlık seviyesi ve hareket kabiliyetine sahip, hızla çatışma alanına mobilize olabilen bir silahlı kuvvetler yapılanmasını tamamlayamadık. Her zaman gurur duyduğumuz ordumuzu bir türlü tam profesyonel ordu haline getiremedik. Çağdaş, yaratıcı, teknolojik yenilikleri en üst seviyede takip edip uygulayabilen, dış unsurlardan bağımsız bir ulusal savunma sanayi organizasyonunu, geliştirdik ama tamamlayamadık.

Yeterli, çeşitli ve etkin ulaşım sistemleri, altyapı, enerji üretim, nakil ve dağıtım hatları, stabil yakıt üretim tesisleri ve boru hatları kurduk ama vanasını başkalarının elinden alamadık.. Adamları sinek ısırsa ne yazık ki gazı kesmekle tehdit ediliyoruz. Milli teknolojiye dayalı, ulusal güçler tarafından kontrol edilip denetlenebilen sivil ve askeri haberleşme sistemleri ve ağları tamamlayamadık.

Sivil savunma teşkilatları, profesyonel arama ve kurtarma ekipleri, acil müdahale ve sağlık hizmetleri sunabilme Kızılay Teşkilatını atıl bıraktık. Yerine AKUT isminde bir dernek kurduk. AKUT her geçen gün kendini geliştiriyor ama daha çok uzun zamana ihtiyacı var.

Emniyet ve istihbarat kurumları tehlikeleri önceden fark edip önlem almalı, potansiyel tehditlere karşı casusluk ve karşı-casusluk faaliyetleri yürütmeli, elektronik istihbarat ve güvenlik kurumları arasında ortak veri tabanları kullanmalıdır. Son yıllarda bu kurumlarımız özellikle Suriye ve Kuzey Irakta başarılı operasyonlar yapmaktadır.

İdeolojik tutumu her ne olursa olsun, tüm siyasi partiler ve önde gelen sivil toplum kuruluşları tarafından kabul edilip benimsenen bir ulusal savunma stratejisi belgesi hazırlanmalıdır.  Bu belge küresel gelişmeler ve değişen çıkarlara göre revize edilmelidir. Bu ülkenin bölünmesi için uğraşan bir siyasi partiyi hala mecliste tutacaksın sonrada muhalefeti suçlayacaksın. Buna kargalar bile güler.

Benim gençliğimde yani 35, 40 yıl önce dahi insanlarımız; ‘Devletten habersiz sinek uçamaz’ derlerdi. Şimdilerde ise ne yazık ki; ‘devletin uçan fillerden bile haberi yok’ deniliyor. Paralel yapıdan otuz sene, PKK’nın şehirlerdeki yığınağından ise on sene sonra haberdar olundu. Bu durumdan ne yazık ki, namuslu vatandaşlarımız çok acılar çektiler. Yüzlerce şehit, binlerce gazi verildi. Ama son beş yıldan beri yapılan yanlışlardan dönülmüş ve Milli Savunma hamlesi başlatılmıştır. Savunma sanayii, her ülke için vazgeçilmez stratejik öneme sahiptir. Bir ülkenin bağımsızlığı ancak üretimle mümkündür. Artık ihtiyacımızın önemli bir kısmını milli ve yerli kaynaklar ile karşılar durumdayız.

20 yıl önce sadece 62 savunma sanayii projesi yürütülmekte iken, günümüzde bu sayı 750’yi aşmıştır. Bunların yarısı son 6 yıl içerisinde başlatılmıştır. Proje hacmimiz ise 5.5 milyar dolardan 75 milyar dolara çıkmıştır. Neredeyse yok düzeyinde olan Ar-Ge harcaması 1.5 milyar doları geçmiştir. Savunma ve havacılık ihracatı, 2021 yılı itibariyle 3 milyar 224 milyon dolarla tarihin en yüksek rakamına ulaşmıştır.

Milli Savunma hamlesine devam edilmelidir. Kara Kuvvetlerimizin, Hava ve Deniz Kuvvetlerimizin ihtiyaç duyduğu silahların tamamına yakınını kendimiz yapmalıyız. Ancak bu sağlandığı zaman; ‘Asayiş Berkemal’ diyebiliriz. Allah Devletimiz ve Milletimize zeval vermesin.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
7’DE 7 KİLİS 7’DE 7 KİLİS

Yaprakların sararmaya başladığı ve dallarından koparak rüzgârın inisiyatifiyle uçuştuğu bir sonbahar günüydü. Güneşin gülümsediği bir p...

ALTILI MASA, HALKA GÜVEN VERMİYOR MU? ALTILI MASA, HALKA GÜVEN VERMİYOR MU?

Altılı Masa; bugünkü konumunda, Erdoğan ile kafa kafaya yarışabilecek, liderlik yapabilecek önemli bir isimi kamuoyu önüne halen koyama...

CİMRİLİK STRESİ  CİMRİLİK STRESİ 

Fakirlik korkusu, şeytanın insana verdiği ves­veseden ibarettir. Onun gayesi insanı fakirlikle tehdit edip, cimrilik tuzağına düşürmekt...

Öğretmenler Günü Öğretmenler Günü

Bir Öğretmenler gününü daha geride bıraktık. Yaklaşan seçim telaşına düşen gerek Cumhur İttifakı bileşenleri gerekse Millet İttifakı üy...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Bir Tatlı Huzur” adlı projenin ikinci etkinliği Süreyya Güneş Anaokulunda yapıldı. “Bir Tatlı Huzur...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Po...

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri balık pazarında Mesleki ve Teknik Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mükrime Hatun Mesleki ve Tek...

Cahit Zarifoğlu İlkokulunda “Şehit Adem Karabörk” kütüphanesinin açılışı yapıldı. Cahit Zarifoğlu İlkokulun...

Kahramanmaraş Onikişubat Cahit Zarifoğlu İlkokulunda yeniden...

ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödü...

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapı...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinde Müzik Atölyesi Açılışı Yapıldı Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Aziz Sancar Anadolu Lisesind...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve E...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitim...

İbrahim Gülsu, Eğitimin Çınarlarını Buluşturdu İbrahim Gülsu, Eğitimin Ç...

Kahramanmaraş Final Eğitim Kurumları Genel Müdürü İbrahim Gü...

‘engel-SİZ misiniz’ adlı AB Gençlik projesi, sona erdi ‘engel-SİZ misiniz’ adlı ...

Toroslar gençlik grubunun Av. Tuğçe BAŞKAN ŞENTÜRK liderliği...

7’DE 7 KİLİS 7’DE 7 KİLİS

Yaprakların sararmaya başladığı ve dallarından koparak rüzgâ...

Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğretmenler Günü’nü coşkuyla kutladı. Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğre...

Kahramanmaraş Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ