Maraşta Haber
Maraşta Haber

Muhtarların Gönlü Alınır Ama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Beştepe Sergi Salonu’nda düzenlenen 51. Muhtarlar Buluşması’nda yaptığı konuşmada muhtarlara “Muhtar maaşlarının asgari ücretin altında kalmasına gönlümüz razı olmadı. Yaptığımız değerlendirme sonunda muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine yani 4 bin 250 liraya yükseltme kararı aldık” ifadelerini kullanmıştı. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş mecliste yaptığı basın açıklamasında; “Bu hafta görüşülmek […]

Muhtarların Gönlü Alınır Ama

04 Nisan 2022 - 8:30A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Beştepe Sergi Salonu’nda düzenlenen 51. Muhtarlar Buluşması’nda yaptığı konuşmada muhtarlara “Muhtar maaşlarının asgari ücretin altında kalmasına gönlümüz razı olmadı. Yaptığımız değerlendirme sonunda muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine yani 4 bin 250 liraya yükseltme kararı aldık” ifadelerini kullanmıştı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş mecliste yaptığı basın açıklamasında; “Bu hafta görüşülmek üzere TBMM Genel Kuruluna sunacağımız torba kanun teklifi içerisinde muhtarlarımızın 4 bin 253 lira maaş alacağına yönelik düzenleme de bulunmaktadır” dedi.

Böylece son zamlar karşısında yokluğa, sefalete ve açlığa terk edilen, belleri bükülen başta emekliler ve asgari ücretle çalışan işçiler olmak üzere toplumun dar gelirli her kesimi arasında yeni bir rahatsızlık ve tartışma başlamış oldu.

Birkaç günden beri evlerde, çayhanelerde, cami avlularında, çarşıda, pazarda yapılan sohbetlerde “Başta büyükşehir ve merkez ilçe mahalle muhtarları olmak üzere muhtarlar ne iş yapar? Muhtarlık kaldırılırsa Devletin hangi işleri aksar?” mealindeki sorular sorulmakta ve ‘eğer Muhtarlık kaldırılsa devletin hiçbir iş ve işleminin aksamayacağı’ kanaati belirtilmekte ve vatandaşlar bu konu üzerinden AKP’ ye kırgınlıklarını ve kızgınlıklarını dile getirmektedirler.

Muhtar maaşlarının artırılmasını ‘vatandaşlar arasında ayrımcılık yapıldığı’ şeklinde yorumlayan kesimler ‘AK Partinin Muhtarları kendi partilerinin Mahalle Temsilcisi’ gibi kullandıklarını bu sebeple yapılacak olan muhtar maaş artışının tüm emeklileri ve çalışanları kapsamasının daha adil olacağını belirtmekteler.

TUIK veri tabanından öğrendiğimize göre Türkiye’de 81 il, 973 ilçe, 32.125 mahalle, 18.211 köy var. Her bir Mahalle de ve köy de bir Muhtar görev yaptığına göre demek ki Türkiye genelinde 50. 336 Muhtar görev yapıyor. AKP bu muhtarların maaşlarını her fırsatta iyileştiriyor. Onlara her türlü pozitif ayrımcılık sağlayarak ilişkilerini hep canlı tutuyor.

31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrasında göreve başlayan muhtarlar BAĞ-KUR kapsamında sigortalı oluyorlar. Yaklaşık 900 TL olan aylık primlerini devlet ödemekte. Primlerinin ödeniyor olması muhtarlar açısından emeklilik kazancı da sağlamış oluyor. Böylece prim günlerini doldurup emekli olabiliyorlar. Ayrıca sosyal güvenlik şemsiyesi altında hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları aileleri sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanıyorlar.

Muhtarların bir başka avantajı ise emekli olmaları halinde maaşlarının kesilmemesi, normal mevzuata göre bir emekli devlet kurumunda memur olarak çalışmaya başladığında maaşı kesiliyor. Muhtarlar hem emekli maaşını hem de görevlerinin gerektirdiği maaşları alıyorlar.

En az bir dönem muhtarlık yapmış kişiler silah ruhsatı harcı ödemiyorlar. Daha önce 5 yıl boyunca görev yapan muhtarlarımız bu süre içerisinde taşıdıkları silah için harç bedeli ödemiyordu ancak muhtarlık görevinin sona ermesinin ardından her vatandaş gibi silah taşımaya devam etmeleri durumunda silah harç bedelini ödeme mecburiyetindeydi. 2017 yılından beri bir dönem muhtarlık yapanlar bu görevi sona erdikten sonra silah taşıma ruhsatlarını yenilerken harç bedeli ödemiyorlar.

Bu kadar cazip hale getirilen Muhtarlık için elbette talep büyük olacak. Muhtar seçimleri genelde en fazla tartışmalı ve kavgalı geçen seçimlerdir. Bu sebeplerle 31 Mart 2019 Yerel seçimlerinde muhtar adayı olmak isteyenlerin sayısı tüm zamanların en yüksek sayısı olmuştur.

Önümüzdeki hafta torba kanun yıldırım hızıyla görüşülür ve yasalaşır. Muhtarlarımızın maaşı da belirlenen oranda artmış olur. AKP sayıları 50 bin olan muhtarların gönlünü ve duasını alır ama sayıları 50 milyonu bulan emekli, asgari ücretli ve küçük esnafın kinini ve nefretini çoğaltmış olur. Bir dost olarak benden hatırlatması…

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
19 Mayıs Konulu Fasl-ı Muhabbet Şiir Seçkisi 19 Mayıs Konulu Fasl-ı Muhabbet Şiir Seç...

( EV SAHİBİ ŞAİR HATİCE SATGUN) Osmanlı subayı bütün zabitan Mustafa Kemal’dir büyük komutan Kazma kürek yaba elinde atan Düşmanı...

Akdeniz’den Karadeniz’e Kesişen Bir Şampiyonluk Hikayesi Akdeniz’den Karadeniz’e Kesişen Bir Şamp...

Okulların açık olduğu güzel bir sonbahar mevsiminde aylardan ekim günlerden ise pazardı. TÜBİTAK Türkiye finali sergisi için tüm hazırl...

İktidar oy kaybediyor? Muhalefet kazanamıyor? İktidar oy kaybediyor? Muhalefet kazanam...

Ülke genelinde birçok Araştırma Şirketleri sürekli olarak kamuoyu yoklamaları yapıyorlar. Başlıktaki soru konusundaki düşüncelerimi siz...

Gurbet Konulu Fasl-ı Muhabbet Şiir Seçkisi Gurbet Konulu Fasl-ı Muhabbet Şiir Seçki...

( EV SAHİBİ ŞAİR KÂMİL SAYIN) Çelebioğlu’yum ıssız deryada Bazen derman olmaz acı feryada Kavuşamaz isek yalan dünyada Kefeni bünyeye s...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraşlı genç güreşçi olimpiyat şampiyonu oldu Kahramanmaraşlı genç güre...

Okullar Arası Dünya Güreş Şampiyonası’nda Fransa, (ISF...

Şirinler Anaokulu  “Geri Dönüşüm” Sergisin Açtı Şirinler Anaokulu  “Geri ...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinde Okul öncesi okullarından ...

Nezihe Öksüz MTAL’de Kariyer Günü-Etik Haftası Nezihe Öksüz MTAL’d...

Kahramanmaraş Onikişubat Nezihe Öksüz Mesleki ve Teknik Anad...

Ömer Faruk Arıkan Orta Okulu 1.Bahar Şenliği Ve Kermes Yaptı Ömer Faruk Arıkan Orta Ok...

Kahramanmaraş Onikişubat Ömer Faruk Arıkan Orta Okulu Müdürl...

Süreyya Güneş Anaokulunda Hayvan Sevgisi Etkinliği Süreyya Güneş Anaokulunda...

Kahramanmaraş Onikişubat Süreyya Güneş Anaokulunda minik öğr...

Mükrime Hatun MTAL’nin YILDIZ kızları Mükrime Hatun MTAL’...

Kahramanmaraş’ta 2021-2022 Egitim Öğretim Yılı Genç Kı...

AKEDAŞ İlkokulunda Kermes ve Çocuk Oyunları Şenliği Yapıldı AKEDAŞ İlkokulunda Kermes...

Onikişubat İlçesi AKEDAŞ İlkokulu’nda yıl sonu etkinlikleri ...

19 Mayıs Konulu Fasl-ı Muhabbet Şiir Seçkisi 19 Mayıs Konulu Fasl-ı Mu...

( EV SAHİBİ ŞAİR HATİCE SATGUN) Osmanlı subayı bütün zabitan...

Şehit Tebernuş Özler Ortaokulunun Bahar Şenliği ve Kermesi Şehit Tebernuş Özler Orta...

Kahramanmaraş Onikişubat Şehit Tebernuş Özler Ortaokul müdür...

Mehmet Akif  İnan  İHO’ Erasmus+ K229 proje ortaklarına Kahramanmaraş’ı tanıtıyor Mehmet Akif İnan İHO...

Kahramanmaraş Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip ortaoku...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ