Maraşta Haber
Maraşta Haber

Firavun ve Musa

Döviz kurundaki çılgın yükselişle birlikte A’dan Z’ye artan fiyatlardan en çok etkilenen kesim elbette emekliler ve asgari ücretle çalışanlar. Bu kesim ne yazık ki bile bile ölüme terk edilmiş durumdalar. Aydan aya ellerine geçen sadaka hükmündeki paralarla geçinmeye çalışan bu insanların maaşları mutlaka iyileştirilmelidir. Sosyal Sigortalar Kurumu’nun 2021 Mart ayı verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 13 […]

Firavun ve Musa

07 Aralık 2021 - 20:58A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Döviz kurundaki çılgın yükselişle birlikte A’dan Z’ye artan fiyatlardan en çok etkilenen kesim elbette emekliler ve asgari ücretle çalışanlar. Bu kesim ne yazık ki bile bile ölüme terk edilmiş durumdalar. Aydan aya ellerine geçen sadaka hükmündeki paralarla geçinmeye çalışan bu insanların maaşları mutlaka iyileştirilmelidir.

Sosyal Sigortalar Kurumu’nun 2021 Mart ayı verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 13 milyon 400 bin emekli ya da hak sahibi bulunuyor. Bu kitlenin en büyük sorunu, geçim sıkıntısı. Bunların yaklaşık 8 milyon 350 bini 4A, yani eski ifadesiyle Sosyal Sigortalar emeklisi. Yaklaşık 2 milyon 690 bin kişi 4B, yani Bağ-Kur’dan emekli olmuş. Yaklaşık 2 milyon 345 bin kişi de 4C, yani Emekli Sandığı emeklisidir.

Sosyal Sigortalar (4A) emeklilerinin ortalama maaşı 2 bin 206 lira. Bağ-Kur (4C) emeklileri ise ortalama olarak bin 684 lira emekli maaşı alıyor. Emekli Sandığı’ndan (4C) emekli olanların eline ise ayda ortalama 2 bin 735 lira geçiyor.

Yaklaşık 1 milyon 500 bin emeklinin bin 200 lira ila bin 420 lira emekli maaşı aldığı biliniyor. Asgari ücretin 2 bin 825 lira olduğu Türkiye’de, emeklilerin yüzde 70’i asgari ücretin altında maaş alıyor: 14 milyon emeklinin 8 milyonu yoksulluk sınırının altında kalan bir gelirle yaşıyor. Bunların yaklaşık 1,5 milyonu ise maalesef açlık sınırının altında yaşıyor.

Emeklilerin ve asgari ücretlilerin refah düzeyi mutlaka arttırılmalı. Emeklilere; ‘doğalgazı, suyu, elektriği, kalorifer ücretini ve temel gıda giderlerini rahatça ödeyebilecekleri’ bir maaş verilmelidir. Aksi takdirde bu insanlar bu kışı atlatıp bahara çıkamazlar. Kalplerinde bir nebze Allah korkusu olan yetkililer bu insanları ölüme terk etmemelidir.

Bilindiği gibi bu insanların maaş artışları Aralık ayında kısa adı TUIK olan kurumun açıklayacağı Yıllık Tüketici Enflasyon oranına göre belirleniyor. TUIK’ in açıkladığı oranlara ne yazık ki bu ülkede yaşayan hiç kimse gibi bende inanmıyorum. Neden mi?

Bende bir emekliyim. Aldığım maaşla kendimi, eşimi ve üniversiteyi bitirmiş ama henüz bir işe girememiş ve birlikte yaşamaya devam ettiğimiz üç evladımı geçindirmeye çalışmaktayım. Yani bir emekli maaşıyla beş yetişkin geçinmeye çalışmaktayız. Bana sabahtan akşama kadar yalan söyleyenlere tam inanacakken alışveriş yapmaya girdiğim kasabın, manavın ve mağazaların etiketleri, ödenmeyi bekleyen faturalar,  bozulan araç gereçleri tamir eden esnafların talep ettikleri ücretler yalancılara inanmama mani olmakta.

Biz Milliyetçi/Muhafazakâr insanlar yalandan, gözümüzün içine baka baka yalan söyleyenlerden ve bizi kandıranlardan hiç hoşlanmayız. Musa’nın temsil ettiği saf ve temiz insanlara sürekli zarar veren, eziyet eden, köle gibi çalıştırıp aç bırakan, haklarını gasp eden insanları ‘Firavun’ ismiyle anar ve nefret ederiz.

Zalimlerin zulmü altında çaresiz kaldığımız dönemlerde bu Firavunları Allaha şikâyet ederiz. Çocuklarımıza, kardeşlerimize, dostlarımıza biraz daha sabredin deriz. Onlara; ‘Allah mutlaka her Firavun’un zulmüne son verecek bir Musa yollar’ deriz. Bildiğimiz diğer ‘Ata Sözlerini’ hatırlatarak sabretmelerini isteriz. İşte o Ata Sözlerimizden sadece bir kaçı:

“Her Firavun’un bir Musa’sı olurHer zaman gemicinin istediği rüzgâr esmez. Her deliğe el sokulmaz, ya yılan çıkar ya çıyan. Her inişin bir yokuşu vardır. Hızlı koşan çabuk yorulur. Hırsızlık bir ekmek çalmakla, kahpelik bir öpüş vermekle başlar. Harman sonu dervişlerindir. Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner.”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kimsenin babasından kalan miras değildir. Bu sebeple Milletin malı çar çur edilemez. Hele hele Milletin malı millete değil de yandaşlara asla peşkeş çekilemez.  Neden mi? Çünkü Atalarımız der ki; ‘Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner.’ Hesap döndüğünde hırsızlardan, uğursuzlardan hesap sorulur. Hesap bu dünyada sorulamaz ise öbür dünyada mutlaka sorulur. Bizden hatırlatması…

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Carpe Diem (Anı Yaşa) Carpe Diem (Anı Yaşa)

Şairler ve yazarlar kenti olan Kahramanmaraş’ta, Yedi Güzel Adam müzesinde, düzenli olarak edebiyat sohbetleri düzenlenir. Ben de bu to...

İstişare İstişare

Adına ister istişare ister müşavere ister meşveret ya da meşure, teşavur veya şûrâ diyelim hiç fark etmiyor. Nedeni, saydığımız tüm kel...

“GÜL”E ARZ-I HÂL – III “GÜL”E ARZ-I HÂL – III

Şekvâ değildir kastımız “Gül”e; bu elfâza cür’et ve cesâretimiz, “Gül”ün gölgesinden uzaklaşıp, O’nun gurbetine düşen; biz firârî, “biz...

“GÜL”E ARZ-I HÂL – II “GÜL”E ARZ-I HÂL – II

Ey İnsanlığın Medâr-ı İftihârı!.. İnsan olma haysiyetini Seninle yeniden bulan ve İslâm olma izzetine Seninle kavuşan bu azîz milletin ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Mimar Sinan İlkokulunda Okul Yararına Kermes Mimar Sinan İlkokulunda O...

Kahramanmaraş Onikişubat Mimar Sinan İlkokulu Okul Aile Birl...

Mustafa Koyuncu’ ya Şükran Programı -2 Mustafa Koyuncu’ ya Şükra...

Söz sırası fatih Başkana geldiğinde Sayın Başkan; ‘ben Sayın...

Carpe Diem (Anı Yaşa) Carpe Diem (Anı Yaşa)

Şairler ve yazarlar kenti olan Kahramanmaraş’ta, Yedi Güzel ...

Mustafa Koyuncu’ ya Şükran Programı-1 Mustafa Koyuncu’ ya Şükra...

Günümüzde sadece kendi için değil başkaları için de yaşayan,...

Elbistan’da İYİ Parti’ye 300 üye katıldı! Elbistan’da İYİ Parti’ye ...

           Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde İYİ Par...

Rektör Yasım’a Kahramanmaraş Kurum İl Müdürlerinden Ziyaret Rektör Yasım’a Kahramanma...

Kahramanmaraş’taki kamu kurum il müdürleri, Kahramanmaraş Sü...

Başkan Okay’dan Yalnız Ardıç’a Futbol Sahası Başkan Okay’dan Yalnız Ar...

Dulkadiroğlu Belediyesi, Belediye Başkanı Necati Okay’ın tal...

İstişare İstişare

Adına ister istişare ister müşavere ister meşveret ya da meş...

Aziz Sancar Anadolu Lisesi başarıya koşuyor Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat Maarif Mahallesinde yer alan Aziz S...

Damat Düğünde Geline Pasta Yerine Paça ikram etti Damat Düğünde Geline Past...

Kahramanmaraş’ta tarihi Cumhuriyet Lokantası sahipleri...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ