Maraşta Haber
Maraşta Haber

Dershane Gerçeği – Fatih Erdoğan

1965’te çıkarılan 625 Sayılı “Özel Öğretim Kurumları Kanunu” doğrultusunda Türkiye genelinde özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde 40- 45 civarındaki dershane yardımcı eğitim kurumu olarak hizmet vermeye başladı. 1983’te yasayla kapatılma kararı alınan dershanelerin çalışmaları Özal Hükümetince çıkarılan 11 Temmuz 1984 tarih ve 3035 sayılı yasayla serbest bırakıldı. Beşinci Beş Yıllık Plan’la (1985–1989) […]

Dershane Gerçeği – Fatih Erdoğan

08 Ekim 2012 - 9:17A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

1965’te çıkarılan 625 Sayılı “Özel Öğretim Kurumları Kanunu” doğrultusunda Türkiye genelinde özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde 40- 45 civarındaki dershane yardımcı eğitim kurumu olarak hizmet vermeye başladı.

1983’te yasayla kapatılma kararı alınan dershanelerin çalışmaları Özal Hükümetince çıkarılan 11 Temmuz 1984 tarih ve 3035 sayılı yasayla serbest bırakıldı. Beşinci Beş Yıllık Plan’la (1985–1989) özel okullar ve dershanelerin desteklenmesi benimsendi.

1974’te ülke genelinde 174 dershane vardı. Bu sayı 1993’te 952’ye yükseldi. 952 dershanede toplam 297.234 öğrenci hizmet almaktaydı. 2000 yılında dershane sayısı 1.864’e, dershanelerdeki öğrenci sayısı 523.244’e yükseldi. 2000’den sonra dershane sayısında adeta patlama oldu. 2007’de dershane sayısı 4.031’e, dershaneden hizmeti alan öğrenci sayısı da 1.122.861’e yükseldi.

2000’den sonra özellikle ilköğretim dershaneciliğinde çok ciddi artış oldu. 2005’e kadar yapılan LGS (Liselere Giriş Sınavı) 2006’da OKS’ ye  (Ortaöğretim Kurumları Sınavı) dönüştü. 2008’den sonra 6, 7 ve 8. sınıflara SBS (Seviye Belirleme Sınavı) uygulanmaya başladı. 2012’de SBS tıpkı 2006’daki gibi tekrar tek sınava düşürüldü. 2013’te SBS’ye sadece 8. sınıflar girecek. Tüm bu gelişmeler ve sınavlar önceleri sadece okula yardımcı eğitim kurumu olan dershanelere olan ihtiyacı artırdı.

Sınav sistemlerindeki gelişmelerin yanı sıra ailelerin eğitim konusunda bilinçlenmeleri, sosyal refahın artması, ailelerin çocuklarına daha nitelikli eğitim aldırma kaygıları dershaneleri yaygınlaştırdı. Ancak 2008’den itibaren kurumsallaşamayan dershaneler yavaş yavaş kapanmaya başladı ve dershane sayısı 4.000’den 2010 itibariyle 3.800’lere kadar düştü. 2012 itibariyle ülkemizdeki dershane sayısı 3.960’tır.

 

 

BAŞBAKANIN DERSHANE MESAJI

 

Sayın Başbakan hafta sonunda İstanbul da bir hastane açılışında dershanelerle ilgili düşüncesini yineledi. “Biz bazıları para kazansın diye Anadolu’daki vatandaşlarının daha çok sömürülmesine izin vermeyeceğiz. Altyapısı uygun dershaneler özel okula dönüşecek. İsteyen dershaneler birleşerek bu dönüşümü sağlayacak. Sen yatırımı yap biz sana öğrenci de göndeririz. Devlet millet el ele başarıyı yakalarız. Hem de insanımızın yokluğa mahkûm olmasını engellemiş oluruz. Bu adımın da hazırlıklarını yapıyoruz. 2013–2014 eğitim yıldönümünde inşallah bunu başaracağız” dedi.

Sayın Başbakan bu konuda kararlı gözüküyor. Kafasına kim soktuysa sokmuş, Anadolu’daki dershanelerin halkı sömürdüğüne inandırılmış. Anlaşılan o ki, biz ne söylesek ne yazıp çizsek durum değişmeyecek. Sayın Başbakan dershaneleri kapatacak. Ben altı yıl dershane müdürlüğü üç yıl kadarda Kahramanmaraş Dershaneler Birliği Derneği’nin Başkanlığını yaptım. Konuyla ilgili bilgi birikimim var. Sayın Başbakanımızı veya Sayın Danışmanlarını etkileme ihtimalim olmasa da düşüncelerimi son kez sizlerle paylaşmak ve Sayın Başbakanımıza kafama takılan birkaç soruyu sormak istedim.

Sayın Başbakanım; Ülkemizde merkezi olarak 41 adet ÖSYM, 35 adet MEB tarafından sınav yapılmaktadır. Dershanelerle birlikte bu sınavlar da kaldırılacak mıdır?

Sayın Başbakanım; Dershaneler kapatılacak ama ÖSYM tarafından yapılan 41, MEB tarafından yapılan 35 adet sınav yapılmaya devam edecekse Anadolu’nun yüzyıllardır sömürülen ve ırgatlığa mahkûm edilen gençliği bu sınavlara hangi kurumlarda hazırlanacaktır?

Sayın Başbakanım; SBS ve ÖSS Sınavlarını kaldırdınız diyelim, herkesin ilk olarak girmek istediği okulların giriş koşullarını nasıl oluşturacaksınız? Sömürüldüğünü düşündüğünüz Anadolu insanımızın çocuklarını Tıp, Hukuk, Eczacılık gibi birinci derecede tercih edilen okullara sınavsız alacak mısınız?

Sayın Başbakanım; Anadolu’da 1000- 2000 TL ücretle dershanecilik yapan ve sadece maaşını çıkarmanın telaşında olan binlerce dershaneden haberiniz var mı? Nerdeyse bedava denilecek ücretlerle dershanesine öğrenci kaydeden bu vatansever dershaneciler tarafından yapılan bu fedakârlıklar sayesinde binlerce fakir fukara evladının Tıp, Hukuk, Eczacılık, Öğretmenlik v.b. Fakülteleri kazandığını ve bitirerek ailesine, vatanına, milletine ve dinine hizmet ettiğini biliyor musunuz?

 

Sayın Başbakanım; “Zengin arabasını dağdan aşırırmış.” Dershanelerin kapanması zengin vatandaşlarımızın umurunda bile olmaz. Onlar çocuklarına saatliği 100 Dolardan özel ders aldırabilirler, özel üniversitelerde hatta yurt dışında rahatlıkla okutabilirler. Tek seçenekleri dershane olan fakir fukara ile ilgili yapacaklarınız nelerdir?

 

Sayın Başbakanım; Bu soruların cevabını verirseniz, bizleri yapacaklarınız konusunda aydınlatırsanız bilerde gereksiz yere konuşarak sizi üzmemiş oluruz. Saygılarımla.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
DİNSİZLİK DE BİR DİNDİR DİNSİZLİK DE BİR DİNDİR

Hâbil/Kâbil’le başlar, bu yolun başlangıcı Dinsizlik de bir dindir, o da dinsizin dîni. İnsan olan her yerde, ya küfür var ya da din Di...

  ABDURRAHİM KARAKOÇ   ABDURRAHİM KARAKOÇ

TÜRK ŞİİRİNİN VE İDEÂLİZMİN SON EFSÂNESİ ABDURRAHİM KARAKOÇ     Hayâtını Î’lâ-yı Kelîmetullah için Nizâm-ı Âlem Ülküsü’ne adayan;  7 Ha...

Dosdoğru Yaşamak Dosdoğru Yaşamak

İnsana eğrilik yakışmıyor. Eğrilik, bile bile haksızlık yapmak Müslüman’a hiç yakışmıyor. Bu yüzden ben Müslüman’ım diyen herkesin otur...

FETHİN GÜLÜ İSTANBUL FETHİN GÜLÜ İSTANBUL

Yüzerek karadan Haliç’e doğru Rakseden geminin yolu İstanbul. Nice şühedânın Eyüp Sultan’ın Fâtih’in gönlünün gülü İstanbul.   Ulu...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Muhsin Yazıcıoğlu Ortaokulunda EBA Destek Noktası Açıldı Muhsin Yazıcıoğlu Ortaoku...

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, MEB Tevfik İleri Toplantı S...

Örnek davranış sergileyerek, ödülü hak ettiler. Örnek davranış sergileyer...

Onikişubat Ayşe Gümüşer İlkokulu Müdürlüğü ile irtibata geçe...

‘’Türkoğlu Yazar Dünya Okur’’ projesi ödül sahipleri ‘’Türkoğlu Yazar Dünya Ok...

Kahramanmaraş Türkoğlu İlçe Müdürlüğünce,İlçede öğrencilerin...

Kürtül Celilli İlk ve Ortaokuluna Konferans Salonu Kürtül Celilli İlk ve Ort...

Kahramanmaraş Onikişubat Kürtül Celilli İlk ve Ortaokulunda ...

BİLSEM, eTwinning Kayseri Bölgesel Konferansına Katıldı BİLSEM, eTwinning Kayseri...

Kahramanmaraş proje ekibi, 11-13 Haziran tarihleri arasındak...

Göksun’da yem bezelyesi tarla günü düzenlendi… Göksun’da yem bezel...

Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem ...

Tarihine Sahip Çıkan Elbistan’da Kent Müzesi Açıldı Tarihine Sahip Çıkan Elbi...

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinde  Şehir Müzesi’nin ...

Asansöer boşluğuna düşerek canından oldu Asansöer boşluğuna düşere...

Ekmek parası ve geçim kaymağını sağlamak için bir süre önce ...

“TELAFİDE BEN DE VARIM” HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR “TELAFİDE BEN DE VA...

5 Temmuz – 31 Ağustos tarihleri arasında yapılacak ola...

Matematiği sevdiren,kolaylaştıran kitap çıktı Matematiği sevdiren,kolay...

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesitesi’nde Dr. Öğr....

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ