Maraşta Haber
Maraşta Haber

HDP’li Milletvekili Toğrul’dan Kahramanmaraş’ta Kurulacak Çadırkent için soru önergesi

Gaziantep HDP Milletvekili Mahmut Toğrul Kahramanmaraş-Dulkadiroğlu Sivricehöyük Köyüne Çadırkent kurulması iddiası ile ilgili Olarak TBMM Başkanlığına önerge vererek sorularının Başbakan  Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplandırılmasını istedi.   TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI   Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. […]

HDP’li Milletvekili Toğrul’dan Kahramanmaraş’ta Kurulacak Çadırkent için soru önergesi

15 Aralık 2015 - 10:26A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Gaziantep HDP Milletvekili Mahmut Toğrul Kahramanmaraş-Dulkadiroğlu Sivricehöyük Köyüne Çadırkent kurulması iddiası ile ilgili Olarak TBMM Başkanlığına önerge vererek sorularının Başbakan  Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplandırılmasını istedi.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 14.12.2015

 

                                                                                                                                                                  Mahmut TOĞRUL

                                                                                                                                                                Gaziantep Milletvekili

Suriye’deki iç savaş nedeniyle 2011’den bu yana Türkiye’ye gelmeye başlayan Suriyeli mültecilerin sayısı 2 milyonu aşmış durumdadır. Türkiye’de bulunan 27 mülteci kampında yüzbinlerce Suriyeli mülteci ve sığınmacı bulunmaktadır. Çeşitli sorunların yaşandığı malum olan bu kamplardaki sorunlardan biri de IŞİD terör örgütüdür. IŞİD’in AFAD mülteci kamplarında örgütleme çalışması yaptığı, örgüte eleman kazandırdığı, örgüte katılan ve Türkiye’de aranan 21 kişilik listede bulunan Mahmut Gazi Tatar’ın anlatımlarında çarpıcı biçimde yer alıyor.

Gre Spi‘de (Tel Abyad) YPG’ye esir düşen Tatar’ın, Ekim ayında, basında yer alan anlatımlarında “DAİŞ ile tanışmam AFAD mülteci kampında oldu. AFAD’a ait mülteci kampında çalışmaya başladıktan sonra Ahmet Korkmaz adında biriyle tanıştım. Tanışma bahanesiyle yanıma yaklaşan bu şahıs bir süre sonra bana nasihatlerde bulunmaya başladı. Ahmet Korkmaz, kampta yemek şirketinde çalışıyor görünüyordu. Ahmet Korkmaz ile görüşmelerimizin devamında, açık bir şekilde Cihat’tan bahsetmeye başladı” sözleri durumun vahametini gözler önüne sermektedir.

AFAD kamplarında böylesi iddiaların yer aldığı kamuoyuna yansımışken Maraş’ın Dulkadir ilçesi Sivrice Höyük köyüne Suriye’den gelen mültecilerin yerleştirileceği bir çadır kent kurulacağı iddia edilmektedir. Bilindiği gibi bölgenin demografik yapısının çoğunluğu Kürt Alevilerden oluşmaktadır. Terör örgütü IŞİD’in Alevilere dönük yaklaşımı katliam ve tehditlerle ortadayken, kamplarda IŞİD’in faaliyet yürüttüğü ve örgütlenme çalışması yaptığı iddiaları göz önünde bulundurulduğunda,  Alevilerin yaşadığı bir bölgede çadır kent kurulması iddiaları doğruysa ciddi bir tehdidin olacağı ihtimalinin de doğmasına neden olacaktır.

Hafızalardan çıkmayan ve halen sorumlularından hesap sorulmayan 19-26 Aralık 1978 tarihindeki Maraş katliamı göz önünde bulundurulduğunda bölge halkını kaygılandıran bu durum IŞİD’in Suriye’de vahşice işlediği Alevi katliamlarına bakıldığında da net olarak görülecektir.

 

Bu bağlamda;

1-Sivrice Höyük ve çevre köylerinde yaşayanların Alevi olduğu bilinmesine rağmen Suriyeli mülteciler için bu bölgede çadır kent kurulacağı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise neden Sivrice Höyük Köyü seçilmiştir?

2-Kampın bu bölgede kurulmak istenmesinin hem yaşanmış Maraş olayları hem de IŞİD terör çetelerinin Alevilerde oluşturmuş olduğu duyarlılık göz önünde bulundurulduğunda, Sivrice Höyük Köyü ve bölgedeki diğer Alevi yerleşim yerleri sakinlerini tedirgin edeceği, korku ve kaygıya sevk edeceği ortadayken, kampın burada yapılmasının bölgedeki demografik yapıyı değiştirmeyi hedeflediği fikrine katılmakta mısınız?

3-Kampın daha önce Karacasu bölgesinde yapılması gündemdeyken hangi gerekçelerle ikamet edenlerin tamamen Alevi olduğu Sivrice Höyük bölgesine kaydırılmasına karar verilmiştir.

4-Şuana kadar Suriyeli mültecilerin yaşadığı AFAD kamplarından IŞİD terör örgütüne kaç kişinin katıldığına dair elinizde mevcut bir bilgi var mıdır? Böyle bir bilgi var ise, bu sayı nedir?

5-Yapılacağı iddia edilen bu AFAD kampına kaç mülteci yerleştirilmek isteniyor?

6-Mülteciler için kurulacak olan çadır kentler, nereye ve hangi koşullar göz önünde bulundurularak kurulmaktadır? Bunun yasal dayanağı nedir?

7-Suriyeli mültecilerin kaldıkları kamplarda IŞİD’in örgütleme çalışması yaptığı ve faaliyetlerini sürdürdüğü yönünde ciddi güvenlik sorunları içeren iddialar varken, Sivrice Höyük köyünde de bu güvenlik riski bulunmaktadır. Çadır kent kurma planlarında bu güvenlik sorununun çözümüne yönelik bir çalışma ya da planlama var mıdır?

8-Türkiye’nin 3 milyar avro yardım karşılığında Avrupa Birliği ile mutabakata vardığı “Göçmenlerin İadesi Anlaşması”nın kurulması planlanan bu çadır kentlerle bir bağı var mıdır? Varsa hangi mevzuat esas alınmıştır?

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapılan 2. Kazanım Değerlendirme Sınavında (KDS)  en çok katılım ve başarı göst...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin M...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitimci kızları Sevim Sivik – Zeliha ve Ökkeş Binici ailesinin yakışıklı ve beye...

Okkeş Gümüşer Ortaokulu Öğretmenlerinden Örnek davranış Okkeş Gümüşer Ortaokulu Öğretmenlerinden...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Okkaş Gümüşer Ortaokulunda görevli 70 Öğretmen ve idareciler tarafından örnek bir davranış sergilenerek...

Ashab-ı Kehf Portalı Yayına Başladı. Ashab-ı Kehf Portalı Yayına Başladı....

İçerisinde Osmanlı Padişahlarının Ashab-ı Kehf Külliyesine gönderdiği Fermanlar, Orijinal El Yazması Eserler,Ashab-ı Kehf üzerine kelem...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Bir Tatlı Huzur” adlı projenin ikinci etkinliği Süreyya Güneş Anaokulunda yapıldı. “Bir Tatlı Huzur...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Po...

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri balık pazarında Mesleki ve Teknik Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mükrime Hatun Mesleki ve Tek...

Cahit Zarifoğlu İlkokulunda “Şehit Adem Karabörk” kütüphanesinin açılışı yapıldı. Cahit Zarifoğlu İlkokulun...

Kahramanmaraş Onikişubat Cahit Zarifoğlu İlkokulunda yeniden...

ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödü...

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapı...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinde Müzik Atölyesi Açılışı Yapıldı Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Aziz Sancar Anadolu Lisesind...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve E...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitim...

İbrahim Gülsu, Eğitimin Çınarlarını Buluşturdu İbrahim Gülsu, Eğitimin Ç...

Kahramanmaraş Final Eğitim Kurumları Genel Müdürü İbrahim Gü...

‘engel-SİZ misiniz’ adlı AB Gençlik projesi, sona erdi ‘engel-SİZ misiniz’ adlı ...

Toroslar gençlik grubunun Av. Tuğçe BAŞKAN ŞENTÜRK liderliği...

7’DE 7 KİLİS 7’DE 7 KİLİS

Yaprakların sararmaya başladığı ve dallarından koparak rüzgâ...

Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğretmenler Günü’nü coşkuyla kutladı. Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğre...

Kahramanmaraş Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ