Maraşta Haber
Maraşta Haber

HDP’li Milletvekili Toğrul’dan Kahramanmaraş’ta Kurulacak Çadırkent için soru önergesi

Gaziantep HDP Milletvekili Mahmut Toğrul Kahramanmaraş-Dulkadiroğlu Sivricehöyük Köyüne Çadırkent kurulması iddiası ile ilgili Olarak TBMM Başkanlığına önerge vererek sorularının Başbakan  Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplandırılmasını istedi.   TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI   Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. […]

HDP’li Milletvekili Toğrul’dan Kahramanmaraş’ta Kurulacak Çadırkent için soru önergesi

15 Aralık 2015 - 10:26A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Gaziantep HDP Milletvekili Mahmut Toğrul Kahramanmaraş-Dulkadiroğlu Sivricehöyük Köyüne Çadırkent kurulması iddiası ile ilgili Olarak TBMM Başkanlığına önerge vererek sorularının Başbakan  Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplandırılmasını istedi.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 14.12.2015

 

                                                                                                                                                                  Mahmut TOĞRUL

                                                                                                                                                                Gaziantep Milletvekili

Suriye’deki iç savaş nedeniyle 2011’den bu yana Türkiye’ye gelmeye başlayan Suriyeli mültecilerin sayısı 2 milyonu aşmış durumdadır. Türkiye’de bulunan 27 mülteci kampında yüzbinlerce Suriyeli mülteci ve sığınmacı bulunmaktadır. Çeşitli sorunların yaşandığı malum olan bu kamplardaki sorunlardan biri de IŞİD terör örgütüdür. IŞİD’in AFAD mülteci kamplarında örgütleme çalışması yaptığı, örgüte eleman kazandırdığı, örgüte katılan ve Türkiye’de aranan 21 kişilik listede bulunan Mahmut Gazi Tatar’ın anlatımlarında çarpıcı biçimde yer alıyor.

Gre Spi‘de (Tel Abyad) YPG’ye esir düşen Tatar’ın, Ekim ayında, basında yer alan anlatımlarında “DAİŞ ile tanışmam AFAD mülteci kampında oldu. AFAD’a ait mülteci kampında çalışmaya başladıktan sonra Ahmet Korkmaz adında biriyle tanıştım. Tanışma bahanesiyle yanıma yaklaşan bu şahıs bir süre sonra bana nasihatlerde bulunmaya başladı. Ahmet Korkmaz, kampta yemek şirketinde çalışıyor görünüyordu. Ahmet Korkmaz ile görüşmelerimizin devamında, açık bir şekilde Cihat’tan bahsetmeye başladı” sözleri durumun vahametini gözler önüne sermektedir.

AFAD kamplarında böylesi iddiaların yer aldığı kamuoyuna yansımışken Maraş’ın Dulkadir ilçesi Sivrice Höyük köyüne Suriye’den gelen mültecilerin yerleştirileceği bir çadır kent kurulacağı iddia edilmektedir. Bilindiği gibi bölgenin demografik yapısının çoğunluğu Kürt Alevilerden oluşmaktadır. Terör örgütü IŞİD’in Alevilere dönük yaklaşımı katliam ve tehditlerle ortadayken, kamplarda IŞİD’in faaliyet yürüttüğü ve örgütlenme çalışması yaptığı iddiaları göz önünde bulundurulduğunda,  Alevilerin yaşadığı bir bölgede çadır kent kurulması iddiaları doğruysa ciddi bir tehdidin olacağı ihtimalinin de doğmasına neden olacaktır.

Hafızalardan çıkmayan ve halen sorumlularından hesap sorulmayan 19-26 Aralık 1978 tarihindeki Maraş katliamı göz önünde bulundurulduğunda bölge halkını kaygılandıran bu durum IŞİD’in Suriye’de vahşice işlediği Alevi katliamlarına bakıldığında da net olarak görülecektir.

 

Bu bağlamda;

1-Sivrice Höyük ve çevre köylerinde yaşayanların Alevi olduğu bilinmesine rağmen Suriyeli mülteciler için bu bölgede çadır kent kurulacağı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise neden Sivrice Höyük Köyü seçilmiştir?

2-Kampın bu bölgede kurulmak istenmesinin hem yaşanmış Maraş olayları hem de IŞİD terör çetelerinin Alevilerde oluşturmuş olduğu duyarlılık göz önünde bulundurulduğunda, Sivrice Höyük Köyü ve bölgedeki diğer Alevi yerleşim yerleri sakinlerini tedirgin edeceği, korku ve kaygıya sevk edeceği ortadayken, kampın burada yapılmasının bölgedeki demografik yapıyı değiştirmeyi hedeflediği fikrine katılmakta mısınız?

3-Kampın daha önce Karacasu bölgesinde yapılması gündemdeyken hangi gerekçelerle ikamet edenlerin tamamen Alevi olduğu Sivrice Höyük bölgesine kaydırılmasına karar verilmiştir.

4-Şuana kadar Suriyeli mültecilerin yaşadığı AFAD kamplarından IŞİD terör örgütüne kaç kişinin katıldığına dair elinizde mevcut bir bilgi var mıdır? Böyle bir bilgi var ise, bu sayı nedir?

5-Yapılacağı iddia edilen bu AFAD kampına kaç mülteci yerleştirilmek isteniyor?

6-Mülteciler için kurulacak olan çadır kentler, nereye ve hangi koşullar göz önünde bulundurularak kurulmaktadır? Bunun yasal dayanağı nedir?

7-Suriyeli mültecilerin kaldıkları kamplarda IŞİD’in örgütleme çalışması yaptığı ve faaliyetlerini sürdürdüğü yönünde ciddi güvenlik sorunları içeren iddialar varken, Sivrice Höyük köyünde de bu güvenlik riski bulunmaktadır. Çadır kent kurma planlarında bu güvenlik sorununun çözümüne yönelik bir çalışma ya da planlama var mıdır?

8-Türkiye’nin 3 milyar avro yardım karşılığında Avrupa Birliği ile mutabakata vardığı “Göçmenlerin İadesi Anlaşması”nın kurulması planlanan bu çadır kentlerle bir bağı var mıdır? Varsa hangi mevzuat esas alınmıştır?

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Pazarcık Yumaklı Cerit İlkokulu’nda (PIRLS), Kapsamında Teşekkür Belgesi Pazarcık Yumaklı Cerit İlkokulu’nd...

Kahramanmaraş Pazarcık İlçesi Yumaklıcerit İlkokulunda PIRLS 2021 uygulaması (Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması) kap...

BBP MKYK Üyesi Odunkıran: Virüs, Mesaisini Kamu Çalışanlarına Göre mi Düzenliyor? BBP MKYK Üyesi Odunkıran: Virüs, Mesaisi...

Büyük Birlik Partisi (BBP) Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Bilal Odunkıran, hükümetin pandemi tedbirleri kapsamında kamu kurum...

Turizmde Yeni Rota: ELBİSTAN Turizmde Yeni Rota: ELBİSTAN

İzmir’de faaliyet gösteren turizm firmalarının birçok ili kapsayan Güneydoğu Anadolu turunun yeni rotası, Elbistan’dan geçiyor. Bu çerç...

Sevilay Coşkun Hanımefendi, İpek Kozasından Turistik Eşya yapımı kursunda Sevilay Coşkun Hanımefendi, İpek Kozasın...

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk COŞKUN’nun eşi Sevilay Coşkun Hanımefendi, Yıldırım Bayazıt İlkokulu’nda Suzan ve Abdülhaki...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Pazarcık Yumaklı Cerit İlkokulu’nda (PIRLS), Kapsamında Teşekkür Belgesi Pazarcık Yumaklı Cerit İl...

Kahramanmaraş Pazarcık İlçesi Yumaklıcerit İlkokulunda PIRLS...

Senem Ayşe Anaokulu Öğrencilerine “Dondurma Şöleni” Senem Ayşe Anaokulu Öğren...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Senem Ayşe Anaokulunda öğren...

“Bana Bir Lider Anlat Çocuk “ “Bana Bir Lider Anl...

Kahramanmaraş’ın Ekinözü İlçesinde ki İlkadım Anaokulu...

Akşemseddin İHO ve Kız Anadolu İHL’nin Tanıtım toplantısı yapıldı Akşemseddin İHO ve Kız An...

Kahramanmaraş Onikişubat Akşemseddin İmam Hatip Ortaokulu ve...

İl Millî Eğitim Müdürlüğü  (PIRLS) kapsamında değerlendirme uygulaması düzenledi. İl Millî Eğitim Müdürlüğü...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 40 Final Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 226.G...

4. Sınıf Düzeyinde 7, 8, 9 ve 10. Tema/Ünite Çalışma Fasikülleri Yayımlandı 4. Sınıf Düzeyinde 7, 8, ...

Millî Eğitim Bakanlığının, uzaktan eğitim sürecinde öğrencil...

Hacı Murat Devrek’in Mutlu Günü Hacı Murat Devrek’in Mutl...

Covid 19 nedeniyle 12 Haziran 2021 Cumartesi günü saat 17.30...

İSLAMDA ZİNA HARAMDIR(şiir) İSLAMDA ZİNA HARAMDIR(şii...

Zinanın haramlığı müminlerce bilinir.  Nikâhsız birleşmeye İ...

DİNSİZLİK DE BİR DİNDİR DİNSİZLİK DE BİR DİNDİR...

Hâbil/Kâbil’le başlar, bu yolun başlangıcı Dinsizlik de bir ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ