Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ta Patlayacak Bombalar Reyhanlıda Patladı

Reyhanlı‘daki menfur saldırıyla ilgili olarak, bazı bakanlarımız, olayın ardında Suriyeli rejim yanlısı güçler var diyorlar. Üstelik olaydan 24 saat bile geçmeden. Oysa bu tür büyük olayları çözmek haftalar alır. Devamında üstü açık/kapalı şu mesajlar veriliyor. Zaten jetimizi de düşürdüler, Cilvegözü’ne, Akçakele’ye saldırdılar sözüm ona iyice hadlerini aştılar. Oysa biz, NATO üyesi askeri açıdan dünyanın önde […]

Kahramanmaraş’ta Patlayacak Bombalar Reyhanlıda Patladı

15 Mayıs 2013 - 20:23A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Reyhanlı‘daki menfur saldırıyla ilgili olarak, bazı bakanlarımız, olayın ardında Suriyeli rejim yanlısı güçler var diyorlar. Üstelik olaydan 24 saat bile geçmeden. Oysa bu tür büyük olayları çözmek haftalar alır. Devamında üstü açık/kapalı şu mesajlar veriliyor. Zaten jetimizi de düşürdüler, Cilvegözü’ne, Akçakele’ye saldırdılar sözüm ona iyice hadlerini aştılar. Oysa biz, NATO üyesi askeri açıdan dünyanın önde gelen gücüne sahibiz. Amerika, Avrupa hatta Dünya zaten arkamızda.  Tarihi kökleri olan üç kıtaya nam salmışız, çadır devleti, uydu devlet değiliz. Öyleyse kim tutar bizi.

Hele savaş tamtamcıları var ki değmeyin gitsin. Tuzu kuru zevatlar TV lerde fink atıp kışkırtıcılık yapıyorlar:  Suriye’ye girilmelidir diye.

Hadi oradan bakalım. Kendi derdine düşmüş bir Suriye hükümeti, Türkiye gibi güçlü bir ülkenin saldırısını göğüsleyebilir mi? Bunu neden göze alsın? Hiç mi devlet stratejileri, hiç mi beyinleri yok.

Fotoğrafın küçücük noktasına bakıp tamamını göremediğiniz zaman, ıskalarsınız.  Yüzyıllardır İslam coğrafyasında yapmadığı kepazelik kalmayan şer güçlerinin yeni bir oyunu ile karşı karşıyayız. Büyük oyun: Şii-Sünni savaşıdır.  Sözde Suriye’nin arkasında duran Rusya, Çin, İran ile karşısında olan, ABD ve uyduları perde arkasında paslaşmaktadır. Ürettikleri silahları Müslüman coğrafyasında, Müslümanlar arası bir savaşta test etme, pazarlama ve bölgeyi daha etkili sömürme peşindedirler.

Küçük bir hatırlatma: “ABD’nin en önemli 3 düşünce kuruluşu Brookings, American Enterprise ve Savaş Çalışmaları Enstitüleri 27 Haziran 2012 tarihinde, liberallerin kalesi olarak bilinen Brookings’te bir araya gelerek Suriye kriziyle ilgili savaş oyunu (bu oyun oyuncak değil, similasyon) oynadı. ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan’ı temsilen üç takım halinde yürütülen ve bir gün süren simülasyonda, Gaziantep ve Kahramanmaraş gibi bölgelerde bombalamalar olması da konuşuldu. Oyunun sonunda Türkiye, Suriye’yi kısmen işgal etti. Esed rejimi düştü. Irak’ta şiddet 2006 seviyesine döndü. Lübnan’da mezhep çatışmaları başladı”.

Türkiye’yi gaza getirip maşa olarak kullanmak istiyorlar. Beyin yönetimi, kitle psikolojisi, medya gücü, Ortadoğu sosyolojisi ve bölge halklarının duygusal tepkileri gibi sömürge stratejileri iyi çalıştırılıyor.

Peki, Suriye’de katledilen masumlara, çocuklara sessiz mi kalalım. Bir şey yapmayalım mı? Evet, Suriye bizim bir parçamız, Anadolu’nun güneye uzanmış baldırıdır. Bakmayın, bin yıllık birlikteliği İngilizlerin çizdiği sanal sınırlar ayıramamıştır. Sınırın her iki yakasında kucaklar açık bir türlü verilmeyen fırsat beklenmektedir. Bir gün elbet kucaklaşılacaktır.

Peki, Esed-Baas ne olacak? Onlar sadece iyi bir figüran. Tamda şer güçlerinin istediği tiplemeler. Müslümanları çileden çıkaran, ne yapılsa hakkıdır diye baktıran tipler.  Onlar, kızıp yorganı yaktıracak pireye ne kadar da benziyorlar.

Çözüm, bence İslam konferansı örgütü hızla toplanmalı, kendi kurumsal yapısına yönelik yetki ve sınırları hızla genişletmeli, askeri ortak güçte buna dâhil, bir takım organlar oluşturulmalıdır.  Güçlü ve etkili bir yapılanma oluşturması eğer istenirse sadece bir ayda tamamlanır. Bugün Suriye sorunu, yarın başka bölgesel sorunlar kendi iç dünyamızda çözüme kavuşturulmalıdır.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“GÜL”Ü ANLAMAK “GÜL”Ü ANLAMAK

Hayatın semâvî renklerinin solduğu, “eşyânın hakîkati”nin maddeye müncer olduğu, ruhlara katmer siyahı gecelerin dolduğu ve mânânın anl...

DÜN BU GÜN DÜN BU GÜN

DÜNÜN GÜNEŞİ İLE, GÜNÜN ÇAMAŞIRINI Kurutmak hiç mümkün mü, Allah bilir yarını…?   TÜK’RÜĞE YAZIK   Bir değilse senin, dışınla...

Usare, Alkış ve Edik… Usare, Alkış ve Edik…

Anadolu’nun çeşitli köşelerinde çıkartılan edebiyat dergileri için Cemil Meriç; ‘Bir şehrin iç sokakları gibi mahrem, samimidirler. Dev...

ŞEHİTLER ÖLMEZ… ŞEHİTLER ÖLMEZ…

Cennette bir bahçe onların yeri Şehit teni solmaz, vatan bölünmez. Benim şehidimin secdeden gayrı Alnı yere gelmez, vatan bölünmez. * M...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
Yüz yüze Eğitimle İlgili Basın Açıklaması Yüz yüze Eğitimle İlgili ...

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında alınan kararla...

Ilıca Kaplıcaları Açılıyor Ilıca Kaplıcaları Açılıyo...

Pandemi nedeniyle faaliyetine ara veren, Onikişubat Ilıca Va...

Sokağa Çıkma İle İlgili Tüm Detaylar Sokağa Çıkma İle İlgili T...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantıs...

Özel Yıldız Yüz Yüze Eğitime Hazır Özel Yıldız Yüz Yüze Eğit...

Özel Elbistan Yıldız Anasınıfı,  İlkokulu ve Ortaokulu 1 Mar...

BAHARA HAZIRLIK BAŞLADI BAHARA HAZIRLIK BAŞLADI

Park ve bahçelerde bahar hazırlıklarına başladı. Kendi seras...

43 Yıllık Hizmetin Sonunda Emekli Oldu 43 Yıllık Hizmetin Sonund...

Kahramanmaraş Onikişubat Zekeriya Tanrıverdi İmam Hatip Orta...

1 Martta Eğitime Başlayacak Sınıflar 1 Martta Eğitime Başlayac...

İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, 1 Mart 2021 tarihinden ...

“GÜL”Ü ANLAMAK “GÜL”Ü ANLAMAK

Hayatın semâvî renklerinin solduğu, “eşyânın hakîkati”nin ma...

DÜN BU GÜN DÜN BU GÜN

DÜNÜN GÜNEŞİ İLE, GÜNÜN ÇAMAŞIRINI Kurutmak hiç mümkün mü, A...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 25 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 210.G...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ