Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ta Patlayacak Bombalar Reyhanlıda Patladı

Reyhanlı‘daki menfur saldırıyla ilgili olarak, bazı bakanlarımız, olayın ardında Suriyeli rejim yanlısı güçler var diyorlar. Üstelik olaydan 24 saat bile geçmeden. Oysa bu tür büyük olayları çözmek haftalar alır. Devamında üstü açık/kapalı şu mesajlar veriliyor. Zaten jetimizi de düşürdüler, Cilvegözü’ne, Akçakele’ye saldırdılar sözüm ona iyice hadlerini aştılar. Oysa biz, NATO üyesi askeri açıdan dünyanın önde […]

Kahramanmaraş’ta Patlayacak Bombalar Reyhanlıda Patladı

15 Mayıs 2013 - 20:23A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Reyhanlı‘daki menfur saldırıyla ilgili olarak, bazı bakanlarımız, olayın ardında Suriyeli rejim yanlısı güçler var diyorlar. Üstelik olaydan 24 saat bile geçmeden. Oysa bu tür büyük olayları çözmek haftalar alır. Devamında üstü açık/kapalı şu mesajlar veriliyor. Zaten jetimizi de düşürdüler, Cilvegözü’ne, Akçakele’ye saldırdılar sözüm ona iyice hadlerini aştılar. Oysa biz, NATO üyesi askeri açıdan dünyanın önde gelen gücüne sahibiz. Amerika, Avrupa hatta Dünya zaten arkamızda.  Tarihi kökleri olan üç kıtaya nam salmışız, çadır devleti, uydu devlet değiliz. Öyleyse kim tutar bizi.

Hele savaş tamtamcıları var ki değmeyin gitsin. Tuzu kuru zevatlar TV lerde fink atıp kışkırtıcılık yapıyorlar:  Suriye’ye girilmelidir diye.

Hadi oradan bakalım. Kendi derdine düşmüş bir Suriye hükümeti, Türkiye gibi güçlü bir ülkenin saldırısını göğüsleyebilir mi? Bunu neden göze alsın? Hiç mi devlet stratejileri, hiç mi beyinleri yok.

Fotoğrafın küçücük noktasına bakıp tamamını göremediğiniz zaman, ıskalarsınız.  Yüzyıllardır İslam coğrafyasında yapmadığı kepazelik kalmayan şer güçlerinin yeni bir oyunu ile karşı karşıyayız. Büyük oyun: Şii-Sünni savaşıdır.  Sözde Suriye’nin arkasında duran Rusya, Çin, İran ile karşısında olan, ABD ve uyduları perde arkasında paslaşmaktadır. Ürettikleri silahları Müslüman coğrafyasında, Müslümanlar arası bir savaşta test etme, pazarlama ve bölgeyi daha etkili sömürme peşindedirler.

Küçük bir hatırlatma: “ABD’nin en önemli 3 düşünce kuruluşu Brookings, American Enterprise ve Savaş Çalışmaları Enstitüleri 27 Haziran 2012 tarihinde, liberallerin kalesi olarak bilinen Brookings’te bir araya gelerek Suriye kriziyle ilgili savaş oyunu (bu oyun oyuncak değil, similasyon) oynadı. ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan’ı temsilen üç takım halinde yürütülen ve bir gün süren simülasyonda, Gaziantep ve Kahramanmaraş gibi bölgelerde bombalamalar olması da konuşuldu. Oyunun sonunda Türkiye, Suriye’yi kısmen işgal etti. Esed rejimi düştü. Irak’ta şiddet 2006 seviyesine döndü. Lübnan’da mezhep çatışmaları başladı”.

Türkiye’yi gaza getirip maşa olarak kullanmak istiyorlar. Beyin yönetimi, kitle psikolojisi, medya gücü, Ortadoğu sosyolojisi ve bölge halklarının duygusal tepkileri gibi sömürge stratejileri iyi çalıştırılıyor.

Peki, Suriye’de katledilen masumlara, çocuklara sessiz mi kalalım. Bir şey yapmayalım mı? Evet, Suriye bizim bir parçamız, Anadolu’nun güneye uzanmış baldırıdır. Bakmayın, bin yıllık birlikteliği İngilizlerin çizdiği sanal sınırlar ayıramamıştır. Sınırın her iki yakasında kucaklar açık bir türlü verilmeyen fırsat beklenmektedir. Bir gün elbet kucaklaşılacaktır.

Peki, Esed-Baas ne olacak? Onlar sadece iyi bir figüran. Tamda şer güçlerinin istediği tiplemeler. Müslümanları çileden çıkaran, ne yapılsa hakkıdır diye baktıran tipler.  Onlar, kızıp yorganı yaktıracak pireye ne kadar da benziyorlar.

Çözüm, bence İslam konferansı örgütü hızla toplanmalı, kendi kurumsal yapısına yönelik yetki ve sınırları hızla genişletmeli, askeri ortak güçte buna dâhil, bir takım organlar oluşturulmalıdır.  Güçlü ve etkili bir yapılanma oluşturması eğer istenirse sadece bir ayda tamamlanır. Bugün Suriye sorunu, yarın başka bölgesel sorunlar kendi iç dünyamızda çözüme kavuşturulmalıdır.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ! ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ!

Rahmetli Barış Manço, ülkemizde 7’den 77’ye herkesin sevdiği bir sanatçıydı. 1943 doğumlu Manço; aranjör, şarkıcı, besteci, söz yazarı,...

Piknik Alanlarındaki Tehlike Piknik Alanlarındaki Tehlike

Geçtiğimiz Cuma günü kahvaltı yaparken hanımefendi; “ Bey, bu gün hava çok güzel, öğleden sonra hep beraber bir piknik alanına gitsek ç...

YAŞLILARA SAYGI  YAŞLILARA SAYGI 

Bir ayet-i kerimede:  “Kime uzun ömür verirsek biz onun gelişmesini tersine çeviririz. Hiç düşünmüyorlar mı?”Buyrulmuştur. (Yasin Sures...

Uğur Mumcu’yu anmak… Uğur Mumcu’yu anmak…

29 yıldır kalbimizde yaşıyor! Fikirleri, günümüze ışık taşıyor! 29 yıl önce laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne düşman olanlar ve on...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta Doğa Ve Fen Okulu Ziyaret Edildi Kahramanmaraş’ta Do...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman başkanlı...

Okullar Başlamadan Tatil Haberleri Geldi Okullar Başlamadan Tatil ...

Kahramanmaraş bölgesinden devam eden kar yağışı nedeniyle ya...

Ücretli Öğretmenler ‘Kadro’ İstiyor Ücretli Öğretmenler ‘Kadr...

Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’da da ücre...

İl Millî Eğitim Müdürü Kahraman,  Basını Bilgilendirdi İl Millî Eğitim Müdürü Ka...

2022 yılı faaliyet raporlarını açıklayan Kahramanmaraş İl Mi...

Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulkadiroğlu Konağı’nı Ziyaret Etti Hataylı Misafirler Mutfak...

Bir dizi ziyaret için Kahramanmaraş’a gelen AK Parti Hatay K...

Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl yapılacağını tüm dünyaya göstermeliyiz Başkan Mahçiçek; En güzel...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkiye’nin dör...

ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ! ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ!

Rahmetli Barış Manço, ülkemizde 7’den 77’ye herkesin sevdiği...

Kahramanmaraş ÖDM’den SPSS Kullanım Kursu Kahramanmaraş ÖDM’d...

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezinde öğretmenlerin i...

Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şid...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, ...

284. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 284. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Gönlü kocamandır, sevgiyle bakar Kötü söz söylemez, gönlün...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ