Maraşta Haber
Maraşta Haber

Yüksek Verim Narenciye Üreticisine Bayram Ettirdi

Narenciyedeki verimi, emsallerine oranla yüzde 10-30 arttıran Hekagro firmasının ithal ettiği patentli sıvı gübreler ile bahçelerde bayram yaşandı. Erdemli’nin Tömük Beldesi’ndeki mandarin bahçesinde düzenlenen Okitsu (mandarin) Hasat Şenliği’nde 10 yaşındaki ağaçlardan 420 kiloya kadar verim alınması, tüm narenciye üreticilerinin geleceğe yönelik umutlarını arttırdı. Hasat şenliğine, Mersin’in yanı sıra Antalya, İzmir, Adana ve Hatay’dan, aralarında üreticiler, bayiler, ziraatla […]

Yüksek Verim Narenciye Üreticisine Bayram Ettirdi

11 Ekim 2014 - 20:08A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Narenciyedeki verimi, emsallerine oranla yüzde 10-30 arttıran Hekagro firmasının ithal ettiği patentli sıvı gübreler ile bahçelerde bayram yaşandı.

Erdemli’nin Tömük Beldesi’ndeki mandarin bahçesinde düzenlenen Okitsu (mandarin) Hasat Şenliği’nde 10 yaşındaki ağaçlardan 420 kiloya kadar verim alınması, tüm narenciye üreticilerinin geleceğe yönelik umutlarını arttırdı. Hasat şenliğine, Mersin’in yanı sıra Antalya, İzmir, Adana ve Hatay’dan, aralarında üreticiler, bayiler, ziraatla ilgili resmi ve özel kurum ve kuruluşların temsilcilerinin bulunduğu 600 kişi katıldı.

12 yıldır çalışıyorlar

Narenciye üreticisinin verim ve kalite ihtiyaçlarını karşılamak için patentli organik asit teknolojisiyle hazırlanmış çevre dostu ürünleri piyasaya sunan Hekagro Firması, dikimden itibaren 10 yıldır bakımını yaptığı Burak İmer’in narenciye bahçesinde hasat şenliği gerçekleştirdi.  Tömük beldesinde 5’incisi düzenlenen Okitsu(mandarin) Hasat Şenliği’nde, her yıl değişen şartlarda büyüyen ağaçların artan verim ve kalitesi, Hekagro ürünlerinin başarısını bir kez daha kanıtladı.

Toprakta ve meyvede insan ve çevre sağlığına zararlı olabilecek kalıntılar bırakmayan, bitkilere yakıcı olmayan ürünleri tanıtan Hekagro Yönetim Kurulu Başkanı Enis Hekimoğlu, 12 yıldır Türkiye’de tüm meyveler üzerinde arazi çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

Kaliteyi ispatladık

Çukurova’da arazide teknik destekle, analizler yaparak  danışmanlık yapan tek firma olduklarını ve ABD ile birlikte Türkiye’de 55 ilde çalıştıklarını belirten Hekimoğlu, “15 kişilik ziraat mühendisi kadromuz ile 12 yıldır Türkiye’de, meyveler üzerinde ticari ve ticari olmayan arazi çalışmaları yaparak  Elimizdeki bilimsel sonuçları görsel olarak çiftçilere aktarmaya çalışıyoruz. Okitsu(mandarin) Hasat Şenliği’nde, 10 yaşındaki ağaçların artan verim ve kalitesini bir kez daha ispatlayarak gösterdik.”dedi.

Çevre dostu ürünler

Enis Hekimoğlu,  çalışmalarını toprak ve yaprak analizlerine göre şekillendirdiklerini belirterek “Daha sonrasında dönemsel ihtiyaçlar da göz önünde bulundurularak damla sulama ve yaprak uygulamaları ile müdahil oluyoruz. Aynı boy ve kalitedeki meyvelerin nasıl alınabileceğini teknolojik ürünlerle göstermeye çalışıyoruz. Amerika’dan getirdiğimiz bu ürünler çevreye zarar vermeyen ve yer altı sularını kirletmeyen dünyadaki en düşük tuz indeksine  sahip ve klor , ağır metal , nitrat içermeyen  gübrelerdir. Her yıl bu dönemlerde meyve sayımı yapmakta ve besleme programımızı bu donelere göre şekillendirmekteyiz” diye konuştu.

Üretici ne kadar verim alabileceğini görüyor

HEKAGRO’nun hasat şenliği Mersin’de çiftçi kuruluşlarının temsilcilerini de bir araya getirdi. Hasat bahçesinde inceleme yapan  Mersin Tarım Hayvancılık İl Müdürü Kadir Çiftepala, Mersin’in narenciye kenti olarak anıldığını belirtti. Çiftepala,  şöyle dedi:

“Narenciyenin tamamını değerlendirdiğimizde Mersin Türkiye birincisi. Hasat günlerinin düzenlenmesi iyi bir artı oluşturuyor. Üreticimiz rahatlıkla buraya gelip bir ağaçtan 300-400 kilo verim alınabileceğini görüyor. Bu da üretici boyutunda iyi bir seviyeye ulaşılabileceğinin göstergesi”

Narenciye en önemli yaş meyve grubunu oluşturuyor

Narenciyenin ülke açısından büyük bir katma değer olduğunu ifade eden Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz ise,  “Türkiye’de narenciye, en önemli yaş meyve grubunu oluşturuyor. Yaş meyve ihracat hedefimiz 10 milyar dolar. Bu hedefin 3 milyar dolarını narenciye oluşturuyor. Ülkemizde bu ihracatı gerçekleştirmek için bol ve kaliteli üretim var” dedi.

420 kilo ürün, büyük başarı

Mersin Turunçgil Üreticileri Başkanı Ahmet Dursun Şahin ise Hasat Şenliği’yle ilgili görüşlerini “Bu tür etkinliklerin toplumun daha çok bilinçlenmesi adına iyi olacağına inanıyorum. Burada ne yapıldığı, bu ürünlerin nasıl ve ne duruma geldiği herkes tarafından görülüyor. Ağaç başı 420 kilo ürün alındı. Bu çok güzel bir başarı.” diye aktardı.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Milletvekili Öçal: Türkiye büyük bir medeniyete sahiptir Milletvekili Öçal: Türkiy...

Kahramanmaraş’ta 24-25 Eylül 2022 tarihinde Sütçü İmam...

Kahramanmaraş BİLSEM’den Bir Başarı Daha Kahramanmaraş BİLSEM̵...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Nuri Pakdil Bilim ve Sanat Merkez...

TÜRKÜLERİMİZ – VII  / YEMEN TÜRKÜLERİ – 2  TÜRKÜLERİMİZ – VII ...

 -Yemen çöllerine “can eken”Mehmetçiklerimizin  ve Yemen’den...

Türk Kızılay’ndan Özel Eğitim Öğrencilerine Materyal Desteği Türk Kızılay’ndan Ö...

Türk Kızılayı Kahramanmaraş Şubesi Başkanlığı ve İl Millî Eğ...

“Kahramanmaraş Hikâyesi” Projesinde Ödüllü Yarışmalar Başlıyor! “Kahramanmaraş Hikâyesi” ...

Büyükşehir Belediyesi’nin “Geleneksel Ustalardan Geleceğin U...

İSLAMDA TÖVBE  İSLAMDA TÖVBE 

İnsanoğlu, hayvan ve melek arasında orta bir mevkide yaratıl...

Kahramanmaraş’ta Pardus kursu başarıyla tamamlandı. Kahramanmaraş’ta Pa...

TÜBİTAK ULAKBİM Pardus Eğitmeni Şenol ALDIBAŞ tarafından Oni...

Rektör Yasım, Rektörlük Atama Belgesini Teslim Aldı Rektör Yasım, Rektörlük A...

14 Eylül 2022 tarih 2022/474 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararna...

Adem Aydoğan, “Sendikamızı birlikte yönetmek için” Değişime Sende Katıl Adem Aydoğan, “Send...

Kahramanmaraş Eğitim Birsen 1 Nolu Şube Başkan Aday Adem Ayd...

Onikişubat Kaymakamı Keçeli, Okulları Ziyaret Ediyor Onikişubat Kaymakamı Keçe...

Onikişubat Kaymakamı Serkan KEÇELİ, yeni eğitim-öğretim döne...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ