Maraşta Haber
Maraşta Haber

Mesut Dedeoğlu “Engellilere yönelik çalışmalara öncelik verilmeli”

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, ülkemizde 8.5 milyon kişinin hayatını engelli olarak idame ettirdiğini belirterek, engelli nüfusa yönelik çalışmalara öncelik verilmesini istedi. Engelliler Haftası nedeniyle konuşan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, ülkemizde engellilere yönelik yapılan çalışmaların yetersiz olduğuna işaret ederek, çalışmaların yurt genelinde yaygınlaştırılması gerektiğini bildirdi. MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, engelli nüfusun […]

Mesut Dedeoğlu “Engellilere yönelik çalışmalara öncelik verilmeli”

14 Mayıs 2014 - 19:26A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, ülkemizde 8.5 milyon kişinin hayatını engelli olarak idame ettirdiğini belirterek, engelli nüfusa yönelik çalışmalara öncelik verilmesini istedi.

Engelliler Haftası nedeniyle konuşan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, ülkemizde engellilere yönelik yapılan çalışmaların yetersiz olduğuna işaret ederek, çalışmaların yurt genelinde yaygınlaştırılması gerektiğini bildirdi. MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, engelli nüfusun yüzde 12.69’unun kentlerde, yüzde 11.67’sinin de kırsal kesimde yaşadığına dikkat çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemizdeki engellilerin; yüzde 29,2’si zihinsel, yüzde 25,6’sı süreğen hastalığı olan ve yüzde 8,8’i ortopedik engellilerden oluşmaktadır. Ayrıca yüzde 8,4’ü görme engelli, yüzde 5,9’u işitme, yüzde 3,9’u ruhsal ve duygusal engelli, yüzde 0,2’si dil ve konuşma engelli ve yüzde 18’i de birden fazla engele sahip olan kişilerden oluşmaktadır.

Bu engellilerin, yüzde 58,6’sı erkek, yüzde 41,4’ü kadın engellimizdir. Mevcut engelli bireylerin yüzde 56,8’inin engeli, hastalık sonucu ortaya çıkmıştır. Engelin ortaya çıkma nedenlerine bakıldığında, ikinci sırada yüzde 15,9 ile genetik veya kalıtsal bozukluk, yüzde 9,6 ile kaza ve yüzde 3 ile gebelikte/doğum sırasında yaşanan problemler yer almaktadır.

Kamu kurumlarından yeterince rehabilitasyon ve bakım hizmeti alamayan engelli vatandaşlarımızın en önemli sorunlarından birisi de işsizliktir. Kamu kurum ve kurumlarındaki kadro yetersizliği nedeniyle bugün ülkemizde, engelli vatandaşlarımızın çok az bir bölümü iş gücüne dâhil edilebilmiştir.

Bu rakamlardan da anlaşılacağı gibi kamuda istihdam edilen işçi ve memur sayısı çok yetersiz durumdadır. Engellileri toplumla bütünleştirmek ve iş gücüne kazandırmak sosyal devletin en önemli görevleri arasında yer almaktadır. Devlet bu görevini yerine getirmek amacıyla kamu kurum ve kuruluşları için öngörülen engelli kadroları artırılmalıdır.

İstihdamın dışında, fiziksel çevre sorunu, çok boyutlu bir sorun olarak ülkemizde halen sürmektedir. Bu sorunun henüz tam anlamıyla çözülmüş değildir. Bu konuda mevzuattaki yaptırımlarımlar da yeterli değildir.

Fiziksel çevrenin ulaşılabilir hale getirilmesi konusunda özellikle yerel yönetimlere büyük görevler düşmektedir. Bu konuda yerel yönetimler, hükümet tarafından çok ciddi şekilde desteklenmelidir.

Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engelli vatandaşlarımızın ihtiyaç ve talepleri tamamen sosyal devlet anlayışı içerisinde ele alınmalı ve buna göre, politika oluşturulmalıdır.”

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta Kadın Girişimciler ‘Kadınlar Matinesi’ Organizasyonunda Buluşacak Kahramanmaraş’ta Kadın Gi...

Kahramanmaraş’ta kadın girişimcilerin organize ettiği ve tak...

Kahramanmaraş’ta Yine Deprem Kahramanmaraş’ta Yi...

Uzun bir süreden beri belli aralıklarla sallanmaya devam ede...

PROMOSYON ANLAŞMASININ İPTALİ İSTENDİ PROMOSYON ANLAŞMASININ İP...

Kahramanmaraş Eğitim Bir Sen 1 nolu şube başkan adayı Adem A...

Fizyoterapist Emre Akben Şifa Dağıtıyor Fizyoterapist Emre Akben ...

Onikişubat  Ilıca Vali Saim Çotur Kaplıcasında hizmete başla...

KSÜ’DE SON DÖRT YIL KSÜ’DE SON DÖRT YIL...

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİNDE SON DÖRT YIL  ...

Bakalım Soruşturmadan Ne Çıkacak Bakalım Soruşturmadan Ne ...

31 Temmuz günü yaklaşık bir milyon beş yüz bin kişinin katıl...

Ekinözü ilçesinde öğretmenlerin e-Twinning Proje Başarısı Ekinözü ilçesinde öğretme...

2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılında Ekinözü İlkadım Anaokulu...

Kahramanmaraş’ta Cinnet Sonucu 5 Ölü Kahramanmaraş’ta Ci...

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçe Önsen Mahallesinde  a...

Onikişubat Kaymakamı Keçeli’nin Acı Günü Onikişubat Kaymakamı Keçe...

Kahramanmaraş Onikişubat Kaymakamı Serkan KEÇELİ muhterem an...

KERBELÂ’YI ANLAMAK VE HÜSEYNÎ DURUŞ KERBELÂ’YI ANLAMAK VE HÜS...

İslâm tarihinin en acı hâdiselerinden birisinin yaşandığı Ke...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ