Maraşta Haber
Maraşta Haber

Gıda Denetimleri Devam Ediyor

Gıda işletmelerinin, mevzuata uygun olarak kayıt altına alınmaları; teknik ve hijyen şartlarına uygun üretim yapmaları, toplumun yeterli miktarda güvenilir gıdaya erişimi açısından önem arz etmektedir.     5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında yapılan denetim ve kontroller; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin güvenilir şekilde piyasaya arzının […]

Gıda Denetimleri Devam Ediyor

14 Ocak 2014 - 14:37A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Gıda işletmelerinin, mevzuata uygun olarak kayıt altına alınmaları; teknik ve hijyen şartlarına uygun üretim yapmaları, toplumun yeterli miktarda güvenilir gıdaya erişimi açısından önem arz etmektedir.  

 

5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında yapılan denetim ve kontroller; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin güvenilir şekilde piyasaya arzının sağlanması yanında gıda işyerlerinin teknik ve hijyenik şartlarının daha da iyileştirilmesi yönünde sürdürülmektedir.

 

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU’ Bireylerin sağlıklı büyüyebilme ve gelişebilmesi, hastalıklardan korunması ve kaliteli bir yaşam sürmeleri, tarladan sofraya gıda güvenilirliği anlayışı içinde, güvenilir ve yeterli miktarda gıda üreten işletmelerimizin varlığı ile mümkündür. Halk sağlığının korunması, haksız rekabetin önlenmesi ve tüketici menfaatlerinin korunmasına yönelik olarak sürdürülen, her yıl gözden geçirilerek yenilenen ve denetim programları kapsamında yürütülen resmi kontroller, 2013 yılında da Gıda Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe Müdürlüklerimiz tarafından yapılmıştır.

 

İl ve ilçelerimizde; şeker, ekmek, tarhana, dondurma, yoğurt, biber, un ve bulgur fabrikaları; et, balık, tavuk işleme ve paketleme; kuruyemiş ve şekerleme imalathanesi; gıda paketleme ve ambalaj fabrikaları vs. olmak üzere706 adet gıda üretim yeri, 3.891 adet gıda satış yerleri ve 2.185 adet lokanta, yemekhaneler, fastfood ve cafe- barlar gibi gıda tüketim yerleri bulunmaktadır.

 

2013 yılında kurumumuz Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü tarafından bu işletmelere 4.895 denetim yapılmış ve 244 işletmeden numune alınarak analiz ettirilmiştir. Analizleri olumsuz sonuç veren 67 işletmeye idari para cezası verilerek ve il genelinde toplam ceza bedeli 609,152 TL dir.

 

Yine ilimiz merkez ve ilçelerinde 276 adet de  “yem Üretimi yapan, Yem Satıcısı ve Yem Hammadde tedarikçisi” bulunmaktadır. Bu işletmelere 2013 yılı içerisinde 146 adet denetim yapılmıştır.

 

Alo Gıda 174 Hattına halkımız tarafından gelen bildirimler ivedilikle değerlendirilerek gerekli denetimler yapılmış, olumsuz işletmelere idari para cezası uygulanmıştır.2013 yılı içerisinde Alo Gıda 174 hattına toplam 413 adet şikâyet başvurusu yapılmış, bu başvurulardan 400 adedi sonuçlandırılmış, 13 adet başvurunun işlemleri ise devam etmektedir. Bu şikâyetlerden 9 işletmeye idari para cezası uygulanmış, 2 işletme ise faaliyetten men edilmiştir.

İhsan EMİRALİOĞLU

İl Müdürü

 gıda denetimleri devam ediyor (2) gıda denetimleri devam ediyor (3) gıda denetimleri devam ediyor (4) gıda denetimleri devam ediyor (5) gıda denetimleri devam ediyor (9)

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN TEKNİK TEKSTİL ATAĞI GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN TEKN...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kahramanmaraş Genç...

PEYMÂNIMIZ VAR PEYMÂNIMIZ VAR

Sakın bâtıllara rağbet eyleme Her asra hükmeden fermânımız v...

Gazeteci Lütfi Yıkan Dualarla Defnedildi Gazeteci Lütfi Yıkan Dual...

Kahramanmaraş’ta gençlik yıllarından beri basının çeşi...

Elbistan’da Temiz Okul Papatyam Anaokulu Elbistan’da Temiz O...

Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği ‘Eğitim Kurumlar...

Lütfi Yıkan Vefat Etti Lütfi Yıkan Vefat Etti

Kahramanmaraş basının güler yüzü,kabına sığmayan, hareketli,...

Kahramanmaraş’ta Bir İlk Gerçekleşti Kahramanmaraş’ta Bir İlk ...

Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ara...

Onikişubat İlçe MEM Senebaşı toplantısı yapıtı Onikişubat İlçe MEM Seneb...

Kahramanmaraş’ın Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünce, ...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 2 Biriz Edebiyat Cemalettin...

Yurdumuzun her bölgesinden, yurt dışından Şair ve Ozanların ...

Kahramanmaraş Bilgi ile Buluşuyor Projesi 6. Yılında Kahramanmaraş Bilgi ile B...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Onikişubat Beledi...

Okullar Açılacak mı? Okullar Açılacak mı?

Çok fazla soru alıyoruz bu konuda. Çok yüksek ihtimalle okul...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ