Maraşta Haber
dogalgazreklam
Maraşta Haber

Gıda Denetimleri Devam Ediyor

Gıda işletmelerinin, mevzuata uygun olarak kayıt altına alınmaları; teknik ve hijyen şartlarına uygun üretim yapmaları, toplumun yeterli miktarda güvenilir gıdaya erişimi açısından önem arz etmektedir.     5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında yapılan denetim ve kontroller; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin güvenilir şekilde piyasaya arzının […]

Gıda Denetimleri Devam Ediyor

14 Ocak 2014 - 14:37A+A-


Gıda işletmelerinin, mevzuata uygun olarak kayıt altına alınmaları; teknik ve hijyen şartlarına uygun üretim yapmaları, toplumun yeterli miktarda güvenilir gıdaya erişimi açısından önem arz etmektedir.  

 

5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında yapılan denetim ve kontroller; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin güvenilir şekilde piyasaya arzının sağlanması yanında gıda işyerlerinin teknik ve hijyenik şartlarının daha da iyileştirilmesi yönünde sürdürülmektedir.

 

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU’ Bireylerin sağlıklı büyüyebilme ve gelişebilmesi, hastalıklardan korunması ve kaliteli bir yaşam sürmeleri, tarladan sofraya gıda güvenilirliği anlayışı içinde, güvenilir ve yeterli miktarda gıda üreten işletmelerimizin varlığı ile mümkündür. Halk sağlığının korunması, haksız rekabetin önlenmesi ve tüketici menfaatlerinin korunmasına yönelik olarak sürdürülen, her yıl gözden geçirilerek yenilenen ve denetim programları kapsamında yürütülen resmi kontroller, 2013 yılında da Gıda Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe Müdürlüklerimiz tarafından yapılmıştır.

 

İl ve ilçelerimizde; şeker, ekmek, tarhana, dondurma, yoğurt, biber, un ve bulgur fabrikaları; et, balık, tavuk işleme ve paketleme; kuruyemiş ve şekerleme imalathanesi; gıda paketleme ve ambalaj fabrikaları vs. olmak üzere706 adet gıda üretim yeri, 3.891 adet gıda satış yerleri ve 2.185 adet lokanta, yemekhaneler, fastfood ve cafe- barlar gibi gıda tüketim yerleri bulunmaktadır.

 

2013 yılında kurumumuz Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü tarafından bu işletmelere 4.895 denetim yapılmış ve 244 işletmeden numune alınarak analiz ettirilmiştir. Analizleri olumsuz sonuç veren 67 işletmeye idari para cezası verilerek ve il genelinde toplam ceza bedeli 609,152 TL dir.

 

Yine ilimiz merkez ve ilçelerinde 276 adet de  “yem Üretimi yapan, Yem Satıcısı ve Yem Hammadde tedarikçisi” bulunmaktadır. Bu işletmelere 2013 yılı içerisinde 146 adet denetim yapılmıştır.

 

Alo Gıda 174 Hattına halkımız tarafından gelen bildirimler ivedilikle değerlendirilerek gerekli denetimler yapılmış, olumsuz işletmelere idari para cezası uygulanmıştır.2013 yılı içerisinde Alo Gıda 174 hattına toplam 413 adet şikâyet başvurusu yapılmış, bu başvurulardan 400 adedi sonuçlandırılmış, 13 adet başvurunun işlemleri ise devam etmektedir. Bu şikâyetlerden 9 işletmeye idari para cezası uygulanmış, 2 işletme ise faaliyetten men edilmiştir.

İhsan EMİRALİOĞLU

İl Müdürü

 gıda denetimleri devam ediyor (2) gıda denetimleri devam ediyor (3) gıda denetimleri devam ediyor (4) gıda denetimleri devam ediyor (5) gıda denetimleri devam ediyor (9)

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Hani Bizim Mahzunimiz” “Hani Bizim Mahzunimiz”

Gıda işletmelerinin, mevzuata uygun olarak kayıt altına alınmaları; teknik ve hijyen şartlarına uygun üretim yapmaları, toplumun yeterl...

BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan

Gıda işletmelerinin, mevzuata uygun olarak kayıt altına alınmaları; teknik ve hijyen şartlarına uygun üretim yapmaları, toplumun yeterl...

Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi

Gıda işletmelerinin, mevzuata uygun olarak kayıt altına alınmaları; teknik ve hijyen şartlarına uygun üretim yapmaları, toplumun yeterl...

Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müjde! Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müj...

Gıda işletmelerinin, mevzuata uygun olarak kayıt altına alınmaları; teknik ve hijyen şartlarına uygun üretim yapmaları, toplumun yeterl...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Ak Parti Kahramanmaraş’ta Adaylarını Tanıttı Ak Parti Kahramanmaraş...

Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, “Bunlar bir C...

KSÜ’lü öğrencilerden, Anaokulu öğrencilerine Müzik Şöleni KSÜ’lü öğrencilerden, Ana...

Kahramanmaraş’ta okul öncesinde ilk müstakil anaokulu olma ö...

Ak Parti  Milletvekili Aday Habibe Öcal Kimdir? Ak Parti Milletvekili Ad...

24 haziran 2018 Pazar günü yapılacak 27. Dönem Milletvekili ...

Sakın Uyandırmayalım! Sakın Uyandırmayalım!

Sakın Uyandırmayalım! Tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuş...

Gazi Öğrencileri “Sorumluluk” Üstlendi Gazi Öğrencileri “Sorumlu...

Elbistan’a bağlı Büyük Yapalak Kasabasında, Gazi İlkokulu ve...

CHP’li Öztunç’ ZMO’yu Ziyaret Etti CHP’li Öztunç’ ZMO’...

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Ali Öztunç, Ziraat Mühe...

Hafız Ali Efendi Mezarı Başında Anıldı Hafız Ali Efendi Mezarı B...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Hafız Ali Efendi’yi ölüm...

Etüt Merkezleri ile Doğru YKS Hazırlığı Etüt Merkezleri ile Doğru...

Milyonlarca öğrencinin aynı anda birbiri ile rekabet halinde...

En Sağlıklı Zemin Kaplamaları En Sağlıklı Zemin Kaplama...

Zemin kaplama operasyonları ve malzemeleri, günümüzde az bil...

Çocukların Geleceğini Etkileyecek Kararlarda Profesyonel Destek Çocukların Geleceğini Etk...

Öğrencilerin gelecekleri açısından çok önemli bir konu olan ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ