Maraşta Haber
Maraşta Haber

Eğitim Şiddeti Yener Semineri Anadolu öğretmen lisesinde yapıldı

Onikişubat İlçe Milli Eğitim müdürü, Eğitim Birsen sendika başkanı Adnan ALAGÖZ seminere katılarak konuşma yaptılar. Onikişubat İlçe Milli Eğitim müdürü Enver GÖKŞEN; Aile içinde yaşanan şiddeti önlemek için öncelikle öfkenizi kontrol etmeyi öğrenmeniz gerekmektedir. Öfke ve öfke kontrolü hakkında bilgi sahibi olmak şiddeti önleme konusunda atacağınız önemli bir adım olacaktır. Ebeveynlerinin davranışlarını model alabilirler. Şiddet […]

Eğitim Şiddeti Yener Semineri Anadolu öğretmen lisesinde yapıldı

07 Mayıs 2014 - 20:25A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Onikişubat İlçe Milli Eğitim müdürü, Eğitim Birsen sendika başkanı Adnan ALAGÖZ seminere katılarak konuşma yaptılar.

Onikişubat İlçe Milli Eğitim müdürü Enver GÖKŞEN; Aile içinde yaşanan şiddeti önlemek için öncelikle öfkenizi kontrol etmeyi öğrenmeniz gerekmektedir. Öfke ve öfke kontrolü hakkında bilgi sahibi olmak şiddeti önleme konusunda atacağınız önemli bir adım olacaktır. Ebeveynlerinin davranışlarını model alabilirler.

Şiddet davranışları kuşaktan kuşağa aktarılır. Kişisel ilişkilerinde şiddete başvuran kişilerin çoğu çocukken aile içi şiddete tanık olmuş ya da istismar edilmiş çocuklardır. Kadına karşı şiddetle bir yere varılamayacağını belirti.

Eğitim Birsen sendika başkanı Adnan ALAGÖZ ise Kadına şiddet günümüzün en önemli  sorunlarından biridir. İnsan hakları ihlalidir. Ayrıca bir insanlık suçudur. Genelde refah düzeyi daha düşük ailelerde şiddet olayları daha fazla yaşanmaktadır. Eğitimle şiddet arasında önemli bir ilişki vardır. Eğitimli bir anne eğitimli  toplumu oluşturur.

Kadına yönelik şiddetin önüne geçmek ve bunun son bulması için çözümü biraz daha açabiliriz. Üniversiteler, medya, sivil toplum kuruluşları ortak bir çalışma yaparak, hazırladıkları raporu, hükümet ile paylaşarak önleyici hususların devreye girmesini sağlayabilirler. Ayrıca kadınlarımızın toplumsal alanda kendine yer edinmesi ve öneminin artırılması, kadına yönelik ayrımcılığın ve şiddetin önüne geçilmesi, bu konudaki mevzuatın uluslararası standartlara ulaştırılması, kadına yönelik eğitim ve araştırma projelerinin yürütülmesinin hayata geçirilmesi gibi gerekli çözümler üretilebilir.

Kadına  hak ettiği değerin verilmesi, saygı duyulması, şiddet görmeden yaşayabileceği bir ortamın sağlanabilmesiyle olur.

 

Eğitim Şiddeti Yener proje koordinatörü İlknur KILINÇ Anadolu öğretmen lisesi konferans salonunda okulun tüm öğretmen ve idarecilerine kadına yönelik şiddetin sebeplerini ve çözüm yollarını anlattı.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Kadına ve Aile Bireylerine Yönelik Şiddet Alt Komisyonu’nun hazırladığı “2008-2011 Yılları Arası Aile İçi Şiddet Olayları Kapsamında Yapılan Başvurulara İlişkin Rapor”a göre Kahramanmaraş ilinde görülen kadına şiddet oranı binde 7’dir. Ancak, kapalı bir toplum yapısı içeren Kahramanmaraş’ta istatistiklere yansımayan birçok olayın olduğu varsayılmaktadır. Yerel basında yer alan haberlere göre Kahramanmaraş’ta 2012 yılında şiddet mağduru 2 kadın yaşamını yitirmiştir. 2013 yılının ilk ayında 2 kadın kocaları tarafından hapsedildikleri evlerinden emniyet güçleri marifetiyle kurtarılmıştır. İl Emniyet Müdürlüğü verilerine göre Kahramanmaraş’ta 2012 yılı içerisinde şiddet gören 60 kadına koruma sağlanmıştır. Bu veriler değerlendirildiğinde kadına şiddetin oranı her geçen yıl artmaktadır.

Projenin Hedefledikleri

– Projenin hedef grubunu 930 öğretmen oluşturmaktadır.

– 30 kadın öğretmene, kadına karşı şiddet ve aile içi iletişim becerileri konusunda eğitim verilecektir.

– Eğitim alan kadın eğitimciler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çalışmalarını yerinde görmeleri amacıyla Ankara’ya götürülecektir.

– Bu kadın öğretmenler okullarındaki kadın ve erkek toplam 900 öğretmeni bu konuda bilinçlendirmek için çalışma yapacaktır.

– Şiddete uğrayan kadınların aile içerisinde yapabilecekleri ve hukuki olarak yapılması gerekenler konusunda bir panel düzenlenecek ve katılımcılara broşürler dağıtılacaktır.

– Proje, erkek öğretmenlerin katılımına açık olacak, kadına karşı şiddetle ilgili makale yazma yarışması yapılacaktır.

1625467_10152275040494469_613445649_n[2] copy DSC00988 copy DSC00990 copy DSC00991 copy 55 DSC00991 copy DSC00993 copy DSC00994 copy DSC00997 copy

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Fizyoterapist Emre Akben Şifa Dağıtıyor Fizyoterapist Emre Akben ...

Onikişubat  Ilıca Vali Saim Çotur Kaplıcasında hizmete başla...

KSÜ’DE SON DÖRT YIL KSÜ’DE SON DÖRT YIL...

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİNDE SON DÖRT YIL  ...

Bakalım Soruşturmadan Ne Çıkacak Bakalım Soruşturmadan Ne ...

31 Temmuz günü yaklaşık bir milyon beş yüz bin kişinin katıl...

Ekinözü ilçesinde öğretmenlerin e-Twinning Proje Başarısı Ekinözü ilçesinde öğretme...

2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılında Ekinözü İlkadım Anaokulu...

Kahramanmaraş’ta Cinnet Sonucu 5 Ölü Kahramanmaraş’ta Ci...

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçe Önsen Mahallesinde  a...

Onikişubat Kaymakamı Keçeli’nin Acı Günü Onikişubat Kaymakamı Keçe...

Kahramanmaraş Onikişubat Kaymakamı Serkan KEÇELİ muhterem an...

KERBELÂ’YI ANLAMAK VE HÜSEYNÎ DURUŞ KERBELÂ’YI ANLAMAK VE HÜS...

İslâm tarihinin en acı hâdiselerinden birisinin yaşandığı Ke...

İYİ Parti Andırın’da Gönülleri Fethetti İYİ Parti Andırın’da Gönü...

İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Çabukel “Hizmet, sa...

AŞURE GÜNÜ AŞURE GÜNÜ

8 Ağustos pazartesi günü, Muharrem ayının onuncu günü, Aşure...

Kahramanmaraş’ta YKS’de Dereceye Girenler Ödüllendirildi Kahramanmaraş’ta YK...

YKS’de dereceye giren öğrencilerle Tarihi Maraş Kalesi’nde b...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ