Maraşta Haber
Maraşta Haber

Aday Öğretmenlere Öğretmenlik Mesleği Anlatıldı

Seminer çalışmasına İbrahim Çalık Anadolu Lisesi salonunda katılan aday öğretmenlere Ramazan Avcı, 30 yıllık meslekî hayatında edindiği tecrübe ve bilgilerden de örnekler vererek yaptığı sunumda,  göreve başladığı gün 30 saate kadar derse giren ve 150-200 sayfalık staj dosyasını el yazısıyla yazmak zorunda kalan, öğretmenliği el yordamıyla öğrenen bir adaylık sürecinden mesleğe başladığı günden itibaren öğretmenliğin […]

Aday Öğretmenlere Öğretmenlik Mesleği Anlatıldı

25 Temmuz 2016 - 19:59A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Seminer çalışmasına İbrahim Çalık Anadolu Lisesi salonunda katılan aday öğretmenlere Ramazan Avcı, 30 yıllık meslekî hayatında edindiği tecrübe ve bilgilerden de örnekler vererek yaptığı sunumda,  göreve başladığı gün 30 saate kadar derse giren ve 150-200 sayfalık staj dosyasını el yazısıyla yazmak zorunda kalan, öğretmenliği el yordamıyla öğrenen bir adaylık sürecinden mesleğe başladığı günden itibaren öğretmenliğin ne olduğunu, nasıl uygulandığını, mevzuatı, amaçları öğrenerek, görerek, yaşayarak tanıyan çağdaş bir aday öğretmenlik sürecine gelinmiş olunmasının bir milat olduğunu belirtti.

Habere Ait Fotoğraflar İçin TıklayınHabere Ait Fotoğraflar İçin Tıklayın

Öğretmenliği asil ve sorumlulukları yüksek olan bir meslek olarak gören yeni bir öğretmen modeliyle yeni Türkiye’yi inşa edeceğiz, dedi.

Yetiştirilen öğretmenlerin istenilen nitelikte olabilmeleri için birtakım standartların tespit edilmesinin gerektiğini, bu standardı sağlayacak yollardan birinin öğretmen yeterlikleri olduğunu ifade eden Ramazan Avcı, öğretmenlik mesleğine ait yeterliklerin artık kişiden kişiye değişen görecelikten çıkartılarak çağa ve gelişmelere uygun ortak ve nesnel bir tanıma kavuşturulması gerektiğini ve bu önemli ihtiyacı gidermek için Millî Eğitim Bakanlığınca bilimsel araştırma yöntem ve süreçler kullanılarak ve ilgili tüm paydaşların görüş ve önerileri alınarak tüm öğretmenlerde bulunması gereken “Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri” ve “Öğretmenlik Mesleği Özel Alan Yeterlikleri”nin tespit edildiğini ifade etti.  Böylece iyi bir öğretmende bulunması gereken vasıfların somut bir şekilde ortaya konulduğunu, bu yeterliklerin performans kriteri olarak kullanılmasıyla başarılı ve başarısız öğretmenlerin net olarak ortaya çıkacağını belirtti.

2590 Sayılı Tebliğler Dergisi’nde yayımlanan, 6 ana yeterlik, 31 alt yeterlik ve 233 performans göstergeden oluşan öğretmen genel yeterliklerinin öğretmen kalitesini artıracağını, başarılı öğretmenleri ön plana çıkartacağını, öğretmenliği artık 40 dakika ders anlatan, dersi bitince meslekî görevi biten öğretmen algısına son vereceğini söyledi.

Avcı, öğretmenlik mesleği yeterliklerinin uygulanmasıyla sürekli öğrenen ve öğreten bir öğretmen modelinin ortaya çıkacağını söyleyerek öğretmen yeterliklerinin Bakanlıkça aşağıdaki amaçlarla kullanılacağını belirtti:

Öğretmen yetiştirme politikalarının belirlenmesinde,

Öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarının hizmet öncesi öğretmen yetiştirme programlarında,

Öğretmenlerin hizmet içi eğitiminde,

Öğretmenlerin seçiminde,

Öğretmenlerin iş başarımlarının, performanslarının değerlendirilmesinde,

Öğretmenlerin kendilerini tanıma ve kariyer gelişimlerinde

Avcı, öğretmen yeterlikleri üzerinde madde madde durarak performans göstergeleriyle ilgili örnekler verdi, yeri geldikçe kendisinin hazırlamış olduğu “Kılavuz Öyküler”  kitabından verdiği örneklerle konuyu daha anlaşılır ve zevkli hâle getirdi. Okul Temelli Meslekî Eğitim Modeli hakkında şunları söyledi:

“Öğretmen, yeterliklerle ilgili kendi meslekî ihtiyaçlarını kendisi tespit etmeli ve bu ihtiyaçları okul ortamında gidermeye yönelik çalışmalarda bulunmalı, hazırlayacağı meslekî eğitim planı ile sürekli öğrenen ve kendini geliştiren bir kimliğe sahip olmalıdır.  Okul Temelli Meslekî Gelişim Modeli (OTMG)bunun için geliştirilmiştir. OTMG’nin özünü öğretmenlik yeterlikleriyle ilgili olarak öğretmenin kendi gelişim modelini kendisinin hazırlaması, hazırladığı meslekî gelişim planını uygulaması oluşturmaktadır. Öğretmenlerin eğitim-öğretim yılı boyunca kendi kendilerini etkili bir şekilde yetiştirmelerini ön görmektedir.”

Seminerde öğretmenlerin mesleki gelişimine yönelik OTMG Modeli Döngüsü hakkında slayt desteğiyle bilgi verildi ve bu model kapsamında yapılan örnek uygulamalar anlatıldı.

Öğretmen yeterlikleri, Okul Temelli Meslekî Gelişim Modeli ve Öğretmen Performans Değerlendirme ölçütleri arasındaki ilişkiye dikkat çekerek bunların birbirini tamamladığını söyleyen,  öğretmen yeterliklerinin öğretmen performans değerlendirme kriterlerine temel oluşturduğunu örneklerle açıklayan Ramazan Avcı, “Mesleğinin gerektirdiği yeterliklere sahip öğretmenlerin takdir edildiği bir döneme gireceğiz. Öğretmenliğin yalnızca bilişsel anlamda 40 dakika ders anlatan değil aklıyla, gönlüyle, bilgi ve becerisiyle kendisinin,  öğrencilerinin ve okulunun gelişimine sürekli katkı sağlayan kutsal bir meslek olma yolunda öğretmen yeterliklerine dayanan performans değerlendirmesinin çok önemli rolü olacaktır.” dedi.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
265 özel gereksinimli öğrencinin velilerine telefonla konuk olundu 265 özel gereksinimli öğrencinin veliler...

Tüm dünyayı saran Covid 19 salgın hastalığı ülkemizi de etkilemiştir. Bu süreçte ayrıca okullarımızda yüz yüze eğitime ara verilmiş ve ...

İDEAL EĞİTİMCİ BÖYLE OLUR İDEAL EĞİTİMCİ BÖYLE OLUR

OKUL MÜDÜRÜMÜZDEN ÖRNEK DAVRANIŞ Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Dereli Şehit Mehmet Demir İlkokulu Müdürü Ayfer Güler yıkılan okul duvarını...

65 Yaş Üstünün Bayram Hediyesi, Bilal Akoğlu’ndan 65 Yaş Üstünün Bayram Hediyesi, Bilal Ak...

Göksun Halk Eğitimi Merkezine müdür olarak atandığı andan itibaren Halk Eğitimi konusunda farklı ve yapıcı projeler hazırlayarak adını ...

Sevim Şirikçi MTAL’den “Biz Bize Yeteriz” Sevim Şirikçi MTAL’den “Biz Bize Y...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Sevim Şirikci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul yöneticileri ve öğretmenleri “Biz Bize YeterizR...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Memurlarla İlgili Genelge Cumhurbaşkanı ErdoğanR...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, COVID-19 Kapsamında Kamu...

BİR RÜYAM VAR BENİM… BİR RÜYAM VAR BENİM…

Biz bu Ülkenin Zencileriyiz…Beyazlara Selam olsun.. ABD deki...

KABİNE TOPLANTISI’NDA ALINAN YENİ KARARLAR KABİNE TOPLANTISI’NDA ALI...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık bir aydır, normalleşmeye ili...

28 Mayıs 2020 Türkiye Koronavirüs vaka, ölüm ve iyileşen hasta açıklandı! 28 Mayıs 2020 Türkiye Kor...

Sağlık Bakanlığı, 28 Mayıs 2020 Perşembe günü Türkiye’...

Erdoğan, Yeni Normalleşen Türkiye için Koronavirüs Tedbirlerini Açıkladı! Erdoğan, Yeni Normalleşen...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı ardınd...

Nurgül Kaynar Yüce İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması-47 (Sezon Finali) Nurgül Kaynar Yüce İle Fa...

#SezonFinali   Kanayan yaraya merhem sürelim Dostlar ba...

265 özel gereksinimli öğrencinin velilerine telefonla konuk olundu 265 özel gereksinimli öğr...

Tüm dünyayı saran Covid 19 salgın hastalığı ülkemizi de etki...

Onikişubat İlçesinde, 46 Camide Cuma Namazı Kılınabilecek Onikişubat İlçesinde, 46 ...

Normalleşme süreci kapsamında, İçişleri Bakanlığı, 81 il val...

İDEAL EĞİTİMCİ BÖYLE OLUR İDEAL EĞİTİMCİ BÖYLE OLUR...

OKUL MÜDÜRÜMÜZDEN ÖRNEK DAVRANIŞ Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ...

Koronavirüs’te en son durum Koronavirüs’te en s...

Sağlık Bakanı  Dr.Fahrettin Koca ,Twitter hesabından paylaşt...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ