Maraşta Haber
Kahramanmaraş Ak Parti Milletvekili Adayı Habibe Öcal
Maraşta Haber

Aday Öğretmenlere Öğretmenlik Mesleği Anlatıldı

Seminer çalışmasına İbrahim Çalık Anadolu Lisesi salonunda katılan aday öğretmenlere Ramazan Avcı, 30 yıllık meslekî hayatında edindiği tecrübe ve bilgilerden de örnekler vererek yaptığı sunumda,  göreve başladığı gün 30 saate kadar derse giren ve 150-200 sayfalık staj dosyasını el yazısıyla yazmak zorunda kalan, öğretmenliği el yordamıyla öğrenen bir adaylık sürecinden mesleğe başladığı günden itibaren öğretmenliğin […]

Aday Öğretmenlere Öğretmenlik Mesleği Anlatıldı

25 Temmuz 2016 - 19:59A+A-

Kahramanmaraş Ak Parti Milletvekili Adayı Habibe Öcal

Seminer çalışmasına İbrahim Çalık Anadolu Lisesi salonunda katılan aday öğretmenlere Ramazan Avcı, 30 yıllık meslekî hayatında edindiği tecrübe ve bilgilerden de örnekler vererek yaptığı sunumda,  göreve başladığı gün 30 saate kadar derse giren ve 150-200 sayfalık staj dosyasını el yazısıyla yazmak zorunda kalan, öğretmenliği el yordamıyla öğrenen bir adaylık sürecinden mesleğe başladığı günden itibaren öğretmenliğin ne olduğunu, nasıl uygulandığını, mevzuatı, amaçları öğrenerek, görerek, yaşayarak tanıyan çağdaş bir aday öğretmenlik sürecine gelinmiş olunmasının bir milat olduğunu belirtti.

Habere Ait Fotoğraflar İçin TıklayınHabere Ait Fotoğraflar İçin Tıklayın

Öğretmenliği asil ve sorumlulukları yüksek olan bir meslek olarak gören yeni bir öğretmen modeliyle yeni Türkiye’yi inşa edeceğiz, dedi.

Yetiştirilen öğretmenlerin istenilen nitelikte olabilmeleri için birtakım standartların tespit edilmesinin gerektiğini, bu standardı sağlayacak yollardan birinin öğretmen yeterlikleri olduğunu ifade eden Ramazan Avcı, öğretmenlik mesleğine ait yeterliklerin artık kişiden kişiye değişen görecelikten çıkartılarak çağa ve gelişmelere uygun ortak ve nesnel bir tanıma kavuşturulması gerektiğini ve bu önemli ihtiyacı gidermek için Millî Eğitim Bakanlığınca bilimsel araştırma yöntem ve süreçler kullanılarak ve ilgili tüm paydaşların görüş ve önerileri alınarak tüm öğretmenlerde bulunması gereken “Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri” ve “Öğretmenlik Mesleği Özel Alan Yeterlikleri”nin tespit edildiğini ifade etti.  Böylece iyi bir öğretmende bulunması gereken vasıfların somut bir şekilde ortaya konulduğunu, bu yeterliklerin performans kriteri olarak kullanılmasıyla başarılı ve başarısız öğretmenlerin net olarak ortaya çıkacağını belirtti.

2590 Sayılı Tebliğler Dergisi’nde yayımlanan, 6 ana yeterlik, 31 alt yeterlik ve 233 performans göstergeden oluşan öğretmen genel yeterliklerinin öğretmen kalitesini artıracağını, başarılı öğretmenleri ön plana çıkartacağını, öğretmenliği artık 40 dakika ders anlatan, dersi bitince meslekî görevi biten öğretmen algısına son vereceğini söyledi.

Avcı, öğretmenlik mesleği yeterliklerinin uygulanmasıyla sürekli öğrenen ve öğreten bir öğretmen modelinin ortaya çıkacağını söyleyerek öğretmen yeterliklerinin Bakanlıkça aşağıdaki amaçlarla kullanılacağını belirtti:

Öğretmen yetiştirme politikalarının belirlenmesinde,

Öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarının hizmet öncesi öğretmen yetiştirme programlarında,

Öğretmenlerin hizmet içi eğitiminde,

Öğretmenlerin seçiminde,

Öğretmenlerin iş başarımlarının, performanslarının değerlendirilmesinde,

Öğretmenlerin kendilerini tanıma ve kariyer gelişimlerinde

Avcı, öğretmen yeterlikleri üzerinde madde madde durarak performans göstergeleriyle ilgili örnekler verdi, yeri geldikçe kendisinin hazırlamış olduğu “Kılavuz Öyküler”  kitabından verdiği örneklerle konuyu daha anlaşılır ve zevkli hâle getirdi. Okul Temelli Meslekî Eğitim Modeli hakkında şunları söyledi:

“Öğretmen, yeterliklerle ilgili kendi meslekî ihtiyaçlarını kendisi tespit etmeli ve bu ihtiyaçları okul ortamında gidermeye yönelik çalışmalarda bulunmalı, hazırlayacağı meslekî eğitim planı ile sürekli öğrenen ve kendini geliştiren bir kimliğe sahip olmalıdır.  Okul Temelli Meslekî Gelişim Modeli (OTMG)bunun için geliştirilmiştir. OTMG’nin özünü öğretmenlik yeterlikleriyle ilgili olarak öğretmenin kendi gelişim modelini kendisinin hazırlaması, hazırladığı meslekî gelişim planını uygulaması oluşturmaktadır. Öğretmenlerin eğitim-öğretim yılı boyunca kendi kendilerini etkili bir şekilde yetiştirmelerini ön görmektedir.”

Seminerde öğretmenlerin mesleki gelişimine yönelik OTMG Modeli Döngüsü hakkında slayt desteğiyle bilgi verildi ve bu model kapsamında yapılan örnek uygulamalar anlatıldı.

Öğretmen yeterlikleri, Okul Temelli Meslekî Gelişim Modeli ve Öğretmen Performans Değerlendirme ölçütleri arasındaki ilişkiye dikkat çekerek bunların birbirini tamamladığını söyleyen,  öğretmen yeterliklerinin öğretmen performans değerlendirme kriterlerine temel oluşturduğunu örneklerle açıklayan Ramazan Avcı, “Mesleğinin gerektirdiği yeterliklere sahip öğretmenlerin takdir edildiği bir döneme gireceğiz. Öğretmenliğin yalnızca bilişsel anlamda 40 dakika ders anlatan değil aklıyla, gönlüyle, bilgi ve becerisiyle kendisinin,  öğrencilerinin ve okulunun gelişimine sürekli katkı sağlayan kutsal bir meslek olma yolunda öğretmen yeterliklerine dayanan performans değerlendirmesinin çok önemli rolü olacaktır.” dedi.

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
3.Eğitim Bölgesi Okul Müdürleri Toplantısı Yapıldı 3.Eğitim Bölgesi Okul Müdürleri Toplantı...

Seminer çalışmasına İbrahim Çalık Anadolu Lisesi salonunda katılan aday öğretmenlere Ramazan Avcı, 30 yıllık meslekî hayatında edindiği...

Öğretmenlerin mesleki çalışmaları devam ediyor Öğretmenlerin mesleki çalışmaları devam ...

Seminer çalışmasına İbrahim Çalık Anadolu Lisesi salonunda katılan aday öğretmenlere Ramazan Avcı, 30 yıllık meslekî hayatında edindiği...

Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması Toplantısı Yapıldı. Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması Toplan...

Seminer çalışmasına İbrahim Çalık Anadolu Lisesi salonunda katılan aday öğretmenlere Ramazan Avcı, 30 yıllık meslekî hayatında edindiği...

Rehberlik Hizmetleri İl Danışma Komisyonu Toplantısı Yapıldı Rehberlik Hizmetleri İl Danışma Komisyon...

Seminer çalışmasına İbrahim Çalık Anadolu Lisesi salonunda katılan aday öğretmenlere Ramazan Avcı, 30 yıllık meslekî hayatında edindiği...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Siyasetçiler Konuştu, Artık Söz Seçmende Siyasetçiler Konuştu, Art...

Adalet ve Kalkınma Partililer, Cumhuriyet Halk Patililer, Mi...

“OSB’ye Doğalgaz Verilecek” “OSB’ye Doğalgaz Ve...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal...

Cesur Ailesinin Acı Günü Cesur Ailesinin Acı Günü...

Aslen Ekmekçi mahallesinden olan, İsa divanlı mahallesi sara...

3.Eğitim Bölgesi Okul Müdürleri Toplantısı Yapıldı 3.Eğitim Bölgesi Okul Müd...

Dulkadiroğlu İlçe millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı 3.Eğitim Bö...

Köprülü Kavşak Göz Kamaştırıyor Köprülü Kavşak Göz Kamaşt...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi şehrin çehresinin değişi...

Onikişubat Belediyesi Hünerli Elleri Ödülleriyle Buluşturacak Onikişubat Belediyesi Hün...

Onikişubat Belediyesi geleneksel el sanatlarının aslını koru...

Sandıktan Çıkan İrade Başımızın Tacıdır. Sandıktan Çıkan İrade Baş...

Bir kimseyi bir göreve getirirken keyfi davranmamalı, görevi...

“Gönül Yıkmayacağız Gönüller Kuracağız” “Gönül Yıkmayacağız Gönül...

İYİ Parti Elbistan İlçe Başkanlığı Ramazan Bayramı dolayısıy...

Ak Parti Adayı Habibe Öçal, Kaza Geçirdi Ak Parti Adayı Habibe Öça...

Adalet ve Kalınma Partisi Kahramanmaraş 6. sıra Milletvekili...

“Halkımız Milli Görüş Hizmetleri Bekliyor” “Halkımız Milli Görüş Hiz...

Saadet Partisi Elbistan İlçe Başkanlığı, Ramazan Bayramı kut...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ