Maraşta Haber
Maraşta Haber

Ağız Tadıyla Nazlanmak

İnsanımız her sene, kışın ve havaların sıklıkla değiştiği bahar mevsimlerinde soğuk algınlığı ve grip dediğimiz solunum yolu hastalıklarına sıklıkla yakalanırdı. Bu hastalıklar, bir hafta kadar ev istirahatı ve herkes tarafından bilinen tedavi yöntemlerinin uygulanmasının ardından kolaylıkla atlatılırdı. Bu sene “solunum yolu Hastalıkları’nın” arasına birde CORONA katıldı. Çok yakınmamıza ve canımızı yakmasına rağmen eski dostlar diyebileceğimiz […]

Ağız Tadıyla Nazlanmak

31 Mart 2020 - 7:32A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

İnsanımız her sene, kışın ve havaların sıklıkla değiştiği bahar mevsimlerinde soğuk algınlığı ve grip dediğimiz solunum yolu hastalıklarına sıklıkla yakalanırdı. Bu hastalıklar, bir hafta kadar ev istirahatı ve herkes tarafından bilinen tedavi yöntemlerinin uygulanmasının ardından kolaylıkla atlatılırdı. Bu sene “solunum yolu Hastalıkları’nın” arasına birde CORONA katıldı.

Çok yakınmamıza ve canımızı yakmasına rağmen eski dostlar diyebileceğimiz grip ve soğuk algınlığı dünyamızı terk etmiş değil. Yine bildik yöntemleriyle canımızı yakmaya devam ediyorlar. Eskiden hiç sevmediğimiz grip ve soğuk algınlığı hastalıklarını Corana’yı tanıdıkça başımıza taç ettiğimizi itiraf etmeliyim.

Eskiden grip veya soğuk algınlığına yakalanan kişiler bir yandan hastalığın cefasını çekerler bir yandan da sefasını sürerlerdi. En az bir hafta evlerinde yatarlar, imkânları ölçüsünde ev halkı ve iş arkadaşları tarafından nazlanırlar, diğer zamanlarda görmedikleri ilgi ve alakayı görürlerdi.

Corona’nın ortaya çıktığı şu günlerde grip ve soğuk algınlığına yakalananların sesi soluğu çıkmaz oldu. ‘Ağız Tadıyla Nazlanamaz Oldular.’ Bırakın nazlanmayı hastayım demeye korkuyorlar. Nedenini elbette anlamışsınızdır. ‘Falanca kişi de Corana’ya yakalanmış’ denilme ihtimali çok yüksek. Hâlbuki solunum yolu hastalığına yakalanan birisi isterse panik yapmadan, hastanelere düşmeden kendi durumuna tanı koyabilir:

*Corona’ya yakalananlarda ateş ilk önce başlar, grip veya soğuk algınlığında ise ateş ilk olarak görülmez. Burun akıntısı ile başlar ve dirençli bir ateş olmaz. Genellikle ateş düşürücü ile düşer.

*Corona da ateşin ikinci veya üçüncü gününde kuru özellikte öksürük tabloya eklenir. Grip veya soğuk algınlığında ilk günden burun akıntısı ile öksürük başlar. Öksürük genellikle balgamlı görülür.

*Corona da genelde hapşuruk ve burun akıntısı beklenmez. Grip ve soğuk algınlığında genelde burun akıntısı vardır.

*Corona da kas ağrısı genelde çok görülmez, grip veya soğuk algınlığında kas ağrısı ilk günde vardır.

*Corona da boğaz ağrısı çok görülmez, genelde kuru öksürüğe bağlı tahriş oluşabilir. Grip veya soğuk algınlığında ilk günlerden itibaren boğaz ağrısı görülür.

*Corona da genelde kuru öksürükten 4-5 gün sonra solunum güçlüğü başlar. Grip ve soğuk algınlığında solunum güçlüğü yoktur.

Corona’nın şakası yok…

Dünyayı kasıp kavurmaya devam eden Corona’ın şakasının olmadığını öğrendik. Türk milleti çocuğu, genci ve yaşlısıyla devleti yönetenlerin aldıkları kararlara mutlaka uymalıdır. İlk, orta, lise ve Yüksek öğretime devam eden öğrencilerin okulları kapatıldı. 60 ve üstündeki devlet memurlarına idari izin verildi. 65 yaş üstündeki vatandaşlarımız için sokağa çıkma yasağı konuldu. Birçok esnafın faaliyetleri durduruldu. Her düzeydeki öğrenciler, idari izinli sayılan devlet memurları ve faaliyetleri durdurulan esnaflar kesinlikle sokağa çıkmamalıdır.

Millet olarak bu musibetten ne zaman kurtulacağımız tam olarak bilinmiyor. Elbette büyük ekonomik sıkıntılar bizi bekliyor. Bu sebeple başta devletin tüm kurumları olmak üzere büyükşehir, il ve ilçe belediyelerinin ve her düzeydeki özel sektör kuruluşlarının israftan kaçınmaları gerekiyor. Mevcut mali kaynaklarını sosyal kültürel faaliyetler yerine personel giderlerini ödemeye yönelik kullanmalıdır. Özellikle belediyelerimiz gösteriş için yapılan faaliyetlerini derhal durdurmalı ve akçelerini kötü günlere ayırmalıdır.  

Farabi’ye ait diye bildiğimiz şu söz devlet erkânı tarafından asla unutulmamalıdır;Toplum sevgi ile kaynaşır, adaletle yaşar, dürüstlükle ayakta kalır. Allah yar ve yardımcımız olsun. Rabbim; Türk İslam âlemini her türlü kazadan, beladan ve musibetten korusun. Âmin…

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ! ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ!

Rahmetli Barış Manço, ülkemizde 7’den 77’ye herkesin sevdiği bir sanatçıydı. 1943 doğumlu Manço; aranjör, şarkıcı, besteci, söz yazarı,...

Piknik Alanlarındaki Tehlike Piknik Alanlarındaki Tehlike

Geçtiğimiz Cuma günü kahvaltı yaparken hanımefendi; “ Bey, bu gün hava çok güzel, öğleden sonra hep beraber bir piknik alanına gitsek ç...

YAŞLILARA SAYGI  YAŞLILARA SAYGI 

Bir ayet-i kerimede:  “Kime uzun ömür verirsek biz onun gelişmesini tersine çeviririz. Hiç düşünmüyorlar mı?”Buyrulmuştur. (Yasin Sures...

Uğur Mumcu’yu anmak… Uğur Mumcu’yu anmak…

29 yıldır kalbimizde yaşıyor! Fikirleri, günümüze ışık taşıyor! 29 yıl önce laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne düşman olanlar ve on...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Üzeyir KIZILSEKİ, Ak Partiden Milletvekili Aday Adayı Oldu. Üzeyir KIZILSEKİ, Ak Part...

Çağlayancerit İlçesi önceki Belediye Başkanlarından sevilen ...

Kahramanmaraş’ta 3-6 yaş arası okul öncesi öğrencilerine destek Kahramanmaraş’ta 3-...

ÇABAÇAM EĞİTİM DESTEK BİRİMLERİ, ADIYAMAN VE KAHRAMANMARAŞ’D...

Kahramanmaraş’ta Doğa Ve Fen Okulu Ziyaret Edildi Kahramanmaraş’ta Do...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman başkanlı...

Okullar Başlamadan Tatil Haberleri Geldi Okullar Başlamadan Tatil ...

Kahramanmaraş bölgesinden devam eden kar yağışı nedeniyle ya...

Ücretli Öğretmenler ‘Kadro’ İstiyor Ücretli Öğretmenler ‘Kadr...

Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’da da ücre...

İl Millî Eğitim Müdürü Kahraman,  Basını Bilgilendirdi İl Millî Eğitim Müdürü Ka...

2022 yılı faaliyet raporlarını açıklayan Kahramanmaraş İl Mi...

Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulkadiroğlu Konağı’nı Ziyaret Etti Hataylı Misafirler Mutfak...

Bir dizi ziyaret için Kahramanmaraş’a gelen AK Parti Hatay K...

Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl yapılacağını tüm dünyaya göstermeliyiz Başkan Mahçiçek; En güzel...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkiye’nin dör...

ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ! ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ!

Rahmetli Barış Manço, ülkemizde 7’den 77’ye herkesin sevdiği...

Kahramanmaraş ÖDM’den SPSS Kullanım Kursu Kahramanmaraş ÖDM’d...

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezinde öğretmenlerin i...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ