Maraşta Haber
Maraşta Haber

Dostlarla Birada Olmak

Geçen hafta dostlarımla biraya geldik. Bir araya gelmemize vesile olan kişi; Dostlarını hiçbir zaman unutmayan, belirli aralıklarla onları Kavlaklı OSB’deki işyerine (RİMSA Tekstil) davet edip ağırlayan, dostlukların pekişmesine katkı sağlayan eski İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Ramazan Saçmalı Beyefendidir. Sayın Saçmalı bizim kuşak eğitimcileri 05.09. 20023 Salı günü çoğunluğu uzun yıllar Kahramanmaraş’ın eğitimine hizmet […]

Dostlarla Birada Olmak

12 Eylül 2023 - 7:44A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Geçen hafta dostlarımla biraya geldik. Bir araya gelmemize vesile olan kişi; Dostlarını hiçbir zaman unutmayan, belirli aralıklarla onları Kavlaklı OSB’deki işyerine (RİMSA Tekstil) davet edip ağırlayan, dostlukların pekişmesine katkı sağlayan eski İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Ramazan Saçmalı Beyefendidir.

Sayın Saçmalı bizim kuşak eğitimcileri 05.09. 20023 Salı günü çoğunluğu uzun yıllar Kahramanmaraş’ın eğitimine hizmet ettikten sonra emekli olmuş bir birinden değerli kırk arkadaşını bir araya getirdi. Toplantıda; 06 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız depremde kaybettiğimiz başta Cevdet ALPEREN olmak üzere ahirete irtihal etmiş tüm deprem şehitlerimizi ve tüm geçmişlerimizi rahmetle anıp, okunan hatmi şeriften, aşrı şeriflerden, Fatihalardan ve yapılan dualardan hasıl olan sevabı mübarek ruhlarına bağışladık. Kaybettiğimiz Canlarımızı hayırla yad ettik.

Aile fertlerinin, arkadaşların ve dostların ara ara bir araya gelip sohbet etmesi Türk Milletinin örfündendir. Milletimizi topla tüfekle yok edemeyeceğini anlayan Hristiyan, Yahudi ve Ermeni dünyasının ileri gelenleri 1950 yıllarından itibaren topla tüfekle savaşmayı bırakıp, başka yöntemlerle kullanmaya başladılar.

Başvurdukları yöntem Türk Milletinin yaşam tarzını tümden değiştirme girişimidir. Aile bağlarını koparmak, insanların toplanıp istişare etmelerini engellemek, beslenme, yerleşme / barınma alışkanlıklarını değiştirmek, giyinme, düğün dernek kurma, askerlik yapma, çocuk doğurma gibi tüm geleneklerimizi değiştirme mücadelesine/savaşını başlattılar.

Bizim kuşak bu savaşa direndi. Ama çocuklarımız aynı direnci gösteremediler. En başka aile bağlarımızı kopardılar. Evlatlarımız dedesini, ninesini, amcasını, dayısını, halasını unutmaya başladı. Unutmasalar da arayıp sormaz oldular. Tek katlı veya en fazla iki katlı bahçeli evlerin, konakların yerine çok katlı apartmanların, toplu konutların ve sitelerin yapılması teşvik edildi. Bu konutlar 20 yıl, 25 yıl süren vade ve faizler eklenerek vatandaşa satıldı. İnsanımız bir apartman dairesine hapsedilerek havaya ve toprağa hasret bırakıldı. Her aile ferdine ayrı bir oda düzenlenerek anne ve babalar evlatlarına hasret bırakıldı. Barınma ve yerleşim sistemimiz yok edildi. Sokaklarımız, mahallelerimiz, köylerimiz ortadan kaldırıldı.

Beslenme alışkanlığımız tümden değiştirildi. Et kabağı, bamya, bakla gibi sebzeler, nohut, kuru fasulye, mercimek ve barbunya gibi baklagillerle yapılan ve bayılarak yediğimiz kazan yemekleri yenilmez, beğenilmez hale getirildi. Döğme Açı, bulgur pilavı, simit köftesi, mercimek köftesi, suluyağlı köfte hatta ekşiliya sulusu(ekşili köfte) sofralardan adeta kaldırıldı. Evde yapılan yemeklerin yerini maalesef Getircilerin getirdiği dürümler aldı.

Önce bize verdikleri apartmanlarla daha sonra Covit19 salgını / operasyonu ile birbirimizle görüşmemizi engellediler. Değişmeyen birkaç alışkanlığımız varsa onları da bu salgınla yok ettiler. Uzun sözün kısası kimimizi çok kimimizi azda olsa değiştirmeyi başardılar.

Son üç, dört yılımız çok sıkıntılı geçti. Dünyayı etkisi altına alan Covid 19, Ukrayna – Rusya savaşı, içerdeki siyasi çekişmeler ve ekonominin çok kötü yönetilmesi canımızı çok yaktı. Siyasi ve ekonomik krizleri aşmak için alınan şaka gibi tedbirler, gözümüze baka baka söylenen yalanlar, yapılan vergi düzenlemeleri, yapılan zamlar bizi bizden etti. Özellikle işsiz gençlerimizi, emeklilerimizi ve dar gelirli vatandaşlarımızı namerde muhtaç hale getirdi.

Mecburen “Allah Devlete ve Millete Zeval vermesin” Diyoruz. Başkada bir şey demiyoruz. Bizi namerde muhtaç edenleri Allaha havale ediyoruz.

Ramazan Saçmalı Beyefendinin davetinde çok özlediğimiz dostlarımızla uzun uzun sohbet ettik. Dertleştik ve helalleştik. Bu ruh halindeyken bizleri gerçek dostlarla bir araya getiren, aynı tepsideki yemeğe kaşık sallatan, dostlardan helallik almamıza sebep olan, geçmişlerimize Fatihalar okutan, dostlukların gelişmesine ortam hazırlayan, Sılayı Rahim yapmanın ruhumuzu nasıl rahatlattığını bize yeniden hatırlatan Ramazan Saçmalı Müdürüme şahsım ve toplantıya katılan tüm dostlarım adına teşekkür ediyorum. Deprem Şehitlerimizi ve tüm geçmişlerimize bir kez daha Cenabı Mevla’dan Rahmet diliyorum.

Toplantının fotoğraflarına ve videosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: http://marastahaber.com/egitim/depremde-kaybettigimiz-canlar-unutu

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gençlerin sosyal medya kullanımına dikkat! Gençlerin sosyal medya kullanımına dikka...

Bir gazeteci olarak kamuoyunu bilgilendirmek adına bu yazıyı okuyucularımızla paylaşmak istedim… Buradan özellikle, anne ve babalara ya...

İSRAF HAD SAFHADAYMIŞ İSRAF HAD SAFHADAYMIŞ

Vay be, meğerse neler olmuş neler! Halkın büyük çoğunluğu ekonomik sıkıntı içinde can çekişirken… Cumhur İttifakı iktidarında köşe başl...

AÇIKLIK VE ŞEFFAFLIK: AÇIKLIK VE ŞEFFAFLIK:

Hangi partiye mensup olurlarsa olsunlar, belediyeleri yönetenler faaliyetlerini, kararlarını ve performansları hakkında açık ve dürüst ...

PAHALILIK ÇÖKÜŞÜN HABERCİSİ PAHALILIK ÇÖKÜŞÜN HABERCİSİ

Piyasaya iyi bakın. Bu pahalılık önünde hiçbir iktidar duramaz. Bu pahalılık çöküşün habercisi ve adıdır. Bu pahalılık karşısında iktid...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Özel Öğretim Kurumlar Yönetmenliği Toplantısı Yapıldı. Özel Öğretim Kurumlar Yön...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Akif Bulut...

329. Fasl-ı muhabbet atışma dörtlükleri 329. Fasl-ı muhabbet atış...

1 Ömrümüz yeterse bahar var yaz var Ehli edebiyat kelam var ...

Döngele ÇPAL Yıl Sonu Resim Sergisi Döngele ÇPAL Yıl Sonu Res...

KAHRAMANMARAŞ Onikişubat Döngele Çok Programlı Anadolu Lises...

Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden  Bilgi ve Kültür Yarışması Dulkadiroğlu İlçe Milli E...

Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Bilgi ve Kültür ...

Zekeriya Tanrıverdi İHO’ nu yaptığı sınava 500 öğrenci katıldı Zekeriya Tanrıverdi İHO&#...

Onikişubat Zekeriya Tanrıverdi İmam hatip Ortaokulu yönetimi...

Fevzi Küçük tarafından kurum yöneticilerine mevzuat bilgisi semineri verildi. Fevzi Küçük tarafından ku...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün  “Öğ...

Zekeriya Tanrıverdi Kız İHO Sınavına Rekor Başvuru Yapıldı Zekeriya Tanrıverdi Kız İ...

KAHRAMANMARAŞ Onikişubat Zekeriya Tanrıverdi Kız İmam Hatip ...

Senem Ayşe Anaokulu Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Yaptı. Senem Ayşe Anaokulu Gelen...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinin gözde okul öncesi okullar...

Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaokulu’nda 4006 Bilim Fuarı Gerçekleştirildi Mehmet Akif İnan İmam Hat...

Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmenler ...

Şehit Ahmet Gülbahar Ortaokulundan Görsel Sanatlar Sergisi Şehit Ahmet Gülbahar Orta...

Kahramanmaraş Onikisubat Şehit Ahmet Gülbahar Ortaokulu birb...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ