Maraşta Haber
Maraşta Haber

‘LGS’ YE HAZIRLANANLAR İÇİN

Türkiye’de ilk KORONA vakası 11 Mart 2020 de görüldü. İlk vakaya rastlanmasının ardından 12 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda; ‘İlk ve ortaokullar ile liselerin, 16 Mart 2020 tarihi itibarıyla iki hafta tatil edilmesine, öğrencilerin 23 Mart’tan itibaren bir hafta süreyle evden internet ve televizyon kanalları üzerinden eğitimlerine […]

‘LGS’ YE HAZIRLANANLAR İÇİN

02 Haziran 2020 - 10:10A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Türkiye’de ilk KORONA vakası 11 Mart 2020 de görüldü. İlk vakaya rastlanmasının ardından 12 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda; ‘İlk ve ortaokullar ile liselerin, 16 Mart 2020 tarihi itibarıyla iki hafta tatil edilmesine, öğrencilerin 23 Mart’tan itibaren bir hafta süreyle evden internet ve televizyon kanalları üzerinden eğitimlerine devam etmesine, Üniversitelerin ise 16 Mart tarihinden itibaren 3 hafta süreyle tatil edilmesine’ karar verildi. 16 Mart 2020 tarihinde eğitime ara verilen okullar maalesef bir daha açılamadı.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların ara sınıflarda okuyan öğrencilerin tatili 15 Ağustos 2020 tarihine kadar devam edecek. Bu öğrenciler, 15 Ağustos 2020 tarihinde okullarında 3 haftalık bir telafi eğitimine alınacaklar. Bu süre içerisinde 2019-2020 Eğitim- Öğretim döneminde görmedikleri konular telafi edilecek.  

Şu an 8’inci sınıfta okuyan öğrenciler ise Lise hayatını iyi bir okulda geçirmek için 20 Haziran 2020 tarihinde yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) hazırlıklarını sürdürüyorlar. LGS sınavına girecek olan öğrenciler ve bu öğrencilerin velileri sınavla ilgili merak ettikleri tüm soruların cevapları için M.E. Bakanlığının ‘SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA İLİŞKİN MERKEZÎ SINAV BAŞVURU VE UYGULAMA KILAVUZUNA’ bakabilirler.

Bu kılavuzda, 2020 yılında EK-3’te listesi ve kontenjanları verilen “Merkezî Sınavla Öğrenci Alacak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Anadolu Teknik Programları ve Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumları”na öğrenci seçmek amacıyla yapılacak Merkezî Sınav ile ilgili usul ve esaslar yer almaktadır.

 Merkezî Sınav, tüm il merkezleri ile gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 (on) öğrenci olmak kaydıyla belirlenecek yurt dışı sınav merkezlerinde Türkiye saati ile birinci oturum 09.30’da ve ikinci oturum 11.30’da başlayacaktır.

Merkezî Sınav başvuruları; yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler hariç, tüm 8’inci sınıf öğrencileri için Bakanlık tarafından merkezî olarak gerçekleştirilecektir.

Sınava katılmak isteğe bağlı olup başvurusu Bakanlık tarafından gerçekleştirilecek öğrencilerin sınav başvurusu için ayrıca bir işlem yapılmayacaktır.

Sınav, 2019-2020 öğretim yılında 8’inci sınıfın birinci döneminde uygulanan öğretim programları esas alınarak yapılacaktır.

Sınav, iki oturum hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır. Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacaktır.

Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorular yöneltilecektir.

Bu sınava(LGS) hazırlanan Öğrenciler sabırla sınav gününe (20 Hazirana 2020) kadar sorumlu oldukları konulara ve bu konulardan hazırlanan deneme sınavı sorularını çözme yöntemlerini kavramaya devam etmelidir.

Sevgili öğrenciler; sizi sınava hazırlık çalışmasından soğutacak, kafanızı karıştıracak, moralinizi bozacak tüm söylemlerden uzak durun. Bu söylemleri lütfen dinlemeyin. Kafanız çok karışırsa sınıf öğretmeninizi, branş öğretmenlerinizi veya okulunuzun rehber öğretmenini arayarak problemlerinizi görüşmelisiniz. Bu kişilerin dışında mümkünse hiç ama hiç kimseyle sınav hakkında görüşme yapmayın.

Zaman hızla tükeniyor. Sınav günü ise hızla yaklaşıyor. Sağdan soldan, evden sokaktan ne duyarsanız duyun etkilenmeyin. Kursa gidiyorsanız kurs hocalarınızdan, kursa gitmiyorsanız okuldaki hocalarınızdan rehberlik alın.

Bu sınavdan başarılı çıkıp iyi eğitim veren bir okul kazanmanız elbette önemli. Bu olmazsa kesinlikle hayatın sonu gelmeyecek. Yaşam mücadeleniz kaldığı yerden devam edecek. Büyükleriniz için; ‘Sınavdan çok sizlerin beden ve ruh sağlığınız ve mutluluğunuzun’ önemli olduğunu bilin, elinizden gelen çabayı gösterin sonra Allahtan sizin için hayırlısını isteyin. Doğru olan bu… Allah yar ve yardımcınız olsun…

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sınav Sonrası Sınav Sonrası

Üniversite Giriş Sınavı hafta sonu yapıldı. 2.5 milyon gencimiz daha iyi bir yaşam için yarıştı. Peki, ne kadarı amacına ulaşabilecek? ...

Emekliye Bir Sadaka Emekliye Bir Sadaka

Eski dönemlerde yaşayan iki Müslüman ortak, ayrılmaya karar verince ‘edille-i şer’iyye’ denilen dinî hükümleri uygulayan bir maka...

İKİ BELÂ İKİ BELÂ

Dünyayı kapladı, bu iki belâ Birisi KORONA, diğeri MODA. Biri candan eder, biri edepten Birisi KORONA, diğeri MODA.   Kolayca bula...

Erdoğan’dan Son LGS Uyarıları Erdoğan’dan Son LGS Uyarıları

Ülke genelinde 20 Haziran 2020 Cumartesi günü ‘Liselere Giriş Sınavı’ yapılacak. Sınava girecek sevgili canlar, sevgili arkadaşlar; şim...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’a gelen ve giden MEM şube Müdürleri Kahramanmaraş’a gel...

Millî Eğitim Bakanlığınca görev yerinde 4 yılını tamamlayan ...

Londra’dan ilk uçak Kahramanmaraş’a iniyor Londra’dan ilk uçak Kahra...

Kahramanmaraş havaalanında gümrük bürosu açılmasının ardında...

Aliya İzzetbegoviç Millet Bahçesi’nde çalışmalar devam ediyor Aliya İzzetbegoviç Millet...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Aliya İzzetbegoviç Mill...

Onikişubat Belediyesi, Küçük Mehmet’e Ses Oldu Onikişubat Belediyesi, Kü...

Kahramanmaraş Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, i...

Sınav Sonrası Sınav Sonrası

Üniversite Giriş Sınavı hafta sonu yapıldı. 2.5 milyon genci...

Abdulcebbar Uzun Yeni Görevine Başladı Abdulcebbar Uzun Yeni Gör...

4 ve 8 yılını dolduranların okul yöneticilerinin yeniden gör...

Kahramanmaraş’ta Adalet” temalı resim yarışması sonuçlandı Kahramanmaraş’ta Ad...

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, Kahramanmaraş Baro Ba...

Kahramanmaraş Edebiyat-Sanat Derneğinden Edebi Sohbet Kahramanmaraş Edebiyat-Sa...

Kahramanmaraş Edebiyat-Sanat Derneği üyelerinden bazıları bi...

Onikişubat Belediyesi Hizmet Binasına ‘Erişilebilirlik Belgesi’ Verildi Onikişubat Belediyesi Hiz...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılını “Eri...

İl milli eğitim müdürü Yılmaz’dan velilere uyarı İl milli eğitim müdürü Yı...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz LGS- YKS v...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ