Maraşta Haber
Maraşta Haber

Dostlarla Birada Olmak

Geçen hafta dostlarımla biraya geldik. Bir araya gelmemize vesile olan kişi; Dostlarını hiçbir zaman unutmayan, belirli aralıklarla onları Kavlaklı OSB’deki işyerine (RİMSA Tekstil) davet edip ağırlayan, dostlukların pekişmesine katkı sağlayan eski İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Ramazan Saçmalı Beyefendidir. Sayın Saçmalı bizim kuşak eğitimcileri 05.09. 20023 Salı günü çoğunluğu uzun yıllar Kahramanmaraş’ın eğitimine hizmet […]

Dostlarla Birada Olmak

12 Eylül 2023 - 7:44A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Geçen hafta dostlarımla biraya geldik. Bir araya gelmemize vesile olan kişi; Dostlarını hiçbir zaman unutmayan, belirli aralıklarla onları Kavlaklı OSB’deki işyerine (RİMSA Tekstil) davet edip ağırlayan, dostlukların pekişmesine katkı sağlayan eski İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Ramazan Saçmalı Beyefendidir.

Sayın Saçmalı bizim kuşak eğitimcileri 05.09. 20023 Salı günü çoğunluğu uzun yıllar Kahramanmaraş’ın eğitimine hizmet ettikten sonra emekli olmuş bir birinden değerli kırk arkadaşını bir araya getirdi. Toplantıda; 06 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız depremde kaybettiğimiz başta Cevdet ALPEREN olmak üzere ahirete irtihal etmiş tüm deprem şehitlerimizi ve tüm geçmişlerimizi rahmetle anıp, okunan hatmi şeriften, aşrı şeriflerden, Fatihalardan ve yapılan dualardan hasıl olan sevabı mübarek ruhlarına bağışladık. Kaybettiğimiz Canlarımızı hayırla yad ettik.

Aile fertlerinin, arkadaşların ve dostların ara ara bir araya gelip sohbet etmesi Türk Milletinin örfündendir. Milletimizi topla tüfekle yok edemeyeceğini anlayan Hristiyan, Yahudi ve Ermeni dünyasının ileri gelenleri 1950 yıllarından itibaren topla tüfekle savaşmayı bırakıp, başka yöntemlerle kullanmaya başladılar.

Başvurdukları yöntem Türk Milletinin yaşam tarzını tümden değiştirme girişimidir. Aile bağlarını koparmak, insanların toplanıp istişare etmelerini engellemek, beslenme, yerleşme / barınma alışkanlıklarını değiştirmek, giyinme, düğün dernek kurma, askerlik yapma, çocuk doğurma gibi tüm geleneklerimizi değiştirme mücadelesine/savaşını başlattılar.

Bizim kuşak bu savaşa direndi. Ama çocuklarımız aynı direnci gösteremediler. En başka aile bağlarımızı kopardılar. Evlatlarımız dedesini, ninesini, amcasını, dayısını, halasını unutmaya başladı. Unutmasalar da arayıp sormaz oldular. Tek katlı veya en fazla iki katlı bahçeli evlerin, konakların yerine çok katlı apartmanların, toplu konutların ve sitelerin yapılması teşvik edildi. Bu konutlar 20 yıl, 25 yıl süren vade ve faizler eklenerek vatandaşa satıldı. İnsanımız bir apartman dairesine hapsedilerek havaya ve toprağa hasret bırakıldı. Her aile ferdine ayrı bir oda düzenlenerek anne ve babalar evlatlarına hasret bırakıldı. Barınma ve yerleşim sistemimiz yok edildi. Sokaklarımız, mahallelerimiz, köylerimiz ortadan kaldırıldı.

Beslenme alışkanlığımız tümden değiştirildi. Et kabağı, bamya, bakla gibi sebzeler, nohut, kuru fasulye, mercimek ve barbunya gibi baklagillerle yapılan ve bayılarak yediğimiz kazan yemekleri yenilmez, beğenilmez hale getirildi. Döğme Açı, bulgur pilavı, simit köftesi, mercimek köftesi, suluyağlı köfte hatta ekşiliya sulusu(ekşili köfte) sofralardan adeta kaldırıldı. Evde yapılan yemeklerin yerini maalesef Getircilerin getirdiği dürümler aldı.

Önce bize verdikleri apartmanlarla daha sonra Covit19 salgını / operasyonu ile birbirimizle görüşmemizi engellediler. Değişmeyen birkaç alışkanlığımız varsa onları da bu salgınla yok ettiler. Uzun sözün kısası kimimizi çok kimimizi azda olsa değiştirmeyi başardılar.

Son üç, dört yılımız çok sıkıntılı geçti. Dünyayı etkisi altına alan Covid 19, Ukrayna – Rusya savaşı, içerdeki siyasi çekişmeler ve ekonominin çok kötü yönetilmesi canımızı çok yaktı. Siyasi ve ekonomik krizleri aşmak için alınan şaka gibi tedbirler, gözümüze baka baka söylenen yalanlar, yapılan vergi düzenlemeleri, yapılan zamlar bizi bizden etti. Özellikle işsiz gençlerimizi, emeklilerimizi ve dar gelirli vatandaşlarımızı namerde muhtaç hale getirdi.

Mecburen “Allah Devlete ve Millete Zeval vermesin” Diyoruz. Başkada bir şey demiyoruz. Bizi namerde muhtaç edenleri Allaha havale ediyoruz.

Ramazan Saçmalı Beyefendinin davetinde çok özlediğimiz dostlarımızla uzun uzun sohbet ettik. Dertleştik ve helalleştik. Bu ruh halindeyken bizleri gerçek dostlarla bir araya getiren, aynı tepsideki yemeğe kaşık sallatan, dostlardan helallik almamıza sebep olan, geçmişlerimize Fatihalar okutan, dostlukların gelişmesine ortam hazırlayan, Sılayı Rahim yapmanın ruhumuzu nasıl rahatlattığını bize yeniden hatırlatan Ramazan Saçmalı Müdürüme şahsım ve toplantıya katılan tüm dostlarım adına teşekkür ediyorum. Deprem Şehitlerimizi ve tüm geçmişlerimize bir kez daha Cenabı Mevla’dan Rahmet diliyorum.

Toplantının fotoğraflarına ve videosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: http://marastahaber.com/egitim/depremde-kaybettigimiz-canlar-unutu

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
  İSRAİL’E MEKTUP    İSRAİL’E MEKTUP 

Yüce Allah’a bile toplu isyan ettiniz,  Et verdi helva verdi, illâ soğan dediniz.     Firavun kesiyordu tazecik bebekleri,  Korkudan ti...

Önemli Gündemler Önemli Gündemler

  Canımızdan Bezdiren Zamlar… Açlığa Terk Edilen Emekliler… Sağlık Kurumlarında Yaşanan Sıkıntılar… Deprem Sonrası Hapse Tıkılan v...

TATİL TATİL

Defalarca yurtdışı gezilerine gitmiş olmama rağmen, daha önce bu gezilerle ilgili hiç yazı yazmamıştım. Gazeteye yazı yazmam gerekiyord...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta İlçe Milli Eğitim Müdürleriyle Değerlendirme Toplantısı Yapıldı Kahramanmaraş’ta İl...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman Başkanlı...

Dulkadiroğlu Kamu Küllüyesi Anaokulunda”Sonbahara veda kışa merhaba partisi” Dulkadiroğlu Kamu Küllüye...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Kamu Küllüyesi Anaokulunda”...

Kahramanmaraş’ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi Kahramanmaraş’ta 3 ...

Kahramanmaraş DulkadiroğlunÖzel Eğitim Meslek Okulunda 3 Ara...

Kahramanmaraş’ta 4. Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri Başladı Kahramanmaraş’ta 4....

4. Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri’nin a...

308. Fasl-ı muhabbet atışma dörtlükleri 308. Fasl-ı muhabbet atış...

1 Arap yarımadası gözünden yaş akmadı, Mehmetçik yüzlerce yı...

Necmettin Erbakan Anadolu İHL , Filistin için kermes düzenledi Necmettin Erbakan Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinin başarılı okullarından Nec...

“Filistin için Hayır Çarşısı” kermesi “Filistin için Hayı...

Onikişubat ilçesi Kale Şehit Abdullah Tayyip Olçok Kız Anado...

Dulkadiroğlu İlçe MEM’den Eğitimin Çınarları Öğretmenlerimiz Projesi ödül töreni Dulkadiroğlu İlçe MEMR...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’...

Mehmet Akif İnan İHO’da TÜBİTAK Bilim Söyleşisi Gerçekleştirildi. Mehmet Akif İnan İHO̵...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesinin başarılı ve Proje...

Dulkadiroğlu HEM’in açtığı “Türkiye Yüzyılı” sergisi göz doldurdu Dulkadiroğlu HEM’in...

Dulkadiroğlu-Kahramanmaraş Halk Eğitim Merkezi usta öğretici...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ