Maraşta Haber
Maraşta Haber

Dostlarla Birada Olmak

Geçen hafta dostlarımla biraya geldik. Bir araya gelmemize vesile olan kişi; Dostlarını hiçbir zaman unutmayan, belirli aralıklarla onları Kavlaklı OSB’deki işyerine (RİMSA Tekstil) davet edip ağırlayan, dostlukların pekişmesine katkı sağlayan eski İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Ramazan Saçmalı Beyefendidir. Sayın Saçmalı bizim kuşak eğitimcileri 05.09. 20023 Salı günü çoğunluğu uzun yıllar Kahramanmaraş’ın eğitimine hizmet […]

Dostlarla Birada Olmak

12 Eylül 2023 - 7:44A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Geçen hafta dostlarımla biraya geldik. Bir araya gelmemize vesile olan kişi; Dostlarını hiçbir zaman unutmayan, belirli aralıklarla onları Kavlaklı OSB’deki işyerine (RİMSA Tekstil) davet edip ağırlayan, dostlukların pekişmesine katkı sağlayan eski İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Ramazan Saçmalı Beyefendidir.

Sayın Saçmalı bizim kuşak eğitimcileri 05.09. 20023 Salı günü çoğunluğu uzun yıllar Kahramanmaraş’ın eğitimine hizmet ettikten sonra emekli olmuş bir birinden değerli kırk arkadaşını bir araya getirdi. Toplantıda; 06 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız depremde kaybettiğimiz başta Cevdet ALPEREN olmak üzere ahirete irtihal etmiş tüm deprem şehitlerimizi ve tüm geçmişlerimizi rahmetle anıp, okunan hatmi şeriften, aşrı şeriflerden, Fatihalardan ve yapılan dualardan hasıl olan sevabı mübarek ruhlarına bağışladık. Kaybettiğimiz Canlarımızı hayırla yad ettik.

Aile fertlerinin, arkadaşların ve dostların ara ara bir araya gelip sohbet etmesi Türk Milletinin örfündendir. Milletimizi topla tüfekle yok edemeyeceğini anlayan Hristiyan, Yahudi ve Ermeni dünyasının ileri gelenleri 1950 yıllarından itibaren topla tüfekle savaşmayı bırakıp, başka yöntemlerle kullanmaya başladılar.

Başvurdukları yöntem Türk Milletinin yaşam tarzını tümden değiştirme girişimidir. Aile bağlarını koparmak, insanların toplanıp istişare etmelerini engellemek, beslenme, yerleşme / barınma alışkanlıklarını değiştirmek, giyinme, düğün dernek kurma, askerlik yapma, çocuk doğurma gibi tüm geleneklerimizi değiştirme mücadelesine/savaşını başlattılar.

Bizim kuşak bu savaşa direndi. Ama çocuklarımız aynı direnci gösteremediler. En başka aile bağlarımızı kopardılar. Evlatlarımız dedesini, ninesini, amcasını, dayısını, halasını unutmaya başladı. Unutmasalar da arayıp sormaz oldular. Tek katlı veya en fazla iki katlı bahçeli evlerin, konakların yerine çok katlı apartmanların, toplu konutların ve sitelerin yapılması teşvik edildi. Bu konutlar 20 yıl, 25 yıl süren vade ve faizler eklenerek vatandaşa satıldı. İnsanımız bir apartman dairesine hapsedilerek havaya ve toprağa hasret bırakıldı. Her aile ferdine ayrı bir oda düzenlenerek anne ve babalar evlatlarına hasret bırakıldı. Barınma ve yerleşim sistemimiz yok edildi. Sokaklarımız, mahallelerimiz, köylerimiz ortadan kaldırıldı.

Beslenme alışkanlığımız tümden değiştirildi. Et kabağı, bamya, bakla gibi sebzeler, nohut, kuru fasulye, mercimek ve barbunya gibi baklagillerle yapılan ve bayılarak yediğimiz kazan yemekleri yenilmez, beğenilmez hale getirildi. Döğme Açı, bulgur pilavı, simit köftesi, mercimek köftesi, suluyağlı köfte hatta ekşiliya sulusu(ekşili köfte) sofralardan adeta kaldırıldı. Evde yapılan yemeklerin yerini maalesef Getircilerin getirdiği dürümler aldı.

Önce bize verdikleri apartmanlarla daha sonra Covit19 salgını / operasyonu ile birbirimizle görüşmemizi engellediler. Değişmeyen birkaç alışkanlığımız varsa onları da bu salgınla yok ettiler. Uzun sözün kısası kimimizi çok kimimizi azda olsa değiştirmeyi başardılar.

Son üç, dört yılımız çok sıkıntılı geçti. Dünyayı etkisi altına alan Covid 19, Ukrayna – Rusya savaşı, içerdeki siyasi çekişmeler ve ekonominin çok kötü yönetilmesi canımızı çok yaktı. Siyasi ve ekonomik krizleri aşmak için alınan şaka gibi tedbirler, gözümüze baka baka söylenen yalanlar, yapılan vergi düzenlemeleri, yapılan zamlar bizi bizden etti. Özellikle işsiz gençlerimizi, emeklilerimizi ve dar gelirli vatandaşlarımızı namerde muhtaç hale getirdi.

Mecburen “Allah Devlete ve Millete Zeval vermesin” Diyoruz. Başkada bir şey demiyoruz. Bizi namerde muhtaç edenleri Allaha havale ediyoruz.

Ramazan Saçmalı Beyefendinin davetinde çok özlediğimiz dostlarımızla uzun uzun sohbet ettik. Dertleştik ve helalleştik. Bu ruh halindeyken bizleri gerçek dostlarla bir araya getiren, aynı tepsideki yemeğe kaşık sallatan, dostlardan helallik almamıza sebep olan, geçmişlerimize Fatihalar okutan, dostlukların gelişmesine ortam hazırlayan, Sılayı Rahim yapmanın ruhumuzu nasıl rahatlattığını bize yeniden hatırlatan Ramazan Saçmalı Müdürüme şahsım ve toplantıya katılan tüm dostlarım adına teşekkür ediyorum. Deprem Şehitlerimizi ve tüm geçmişlerimize bir kez daha Cenabı Mevla’dan Rahmet diliyorum.

Toplantının fotoğraflarına ve videosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: http://marastahaber.com/egitim/depremde-kaybettigimiz-canlar-unutu

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Can Dostlar! Can Dostlar!

Günümüzde belediyelerin sokak hayvanlarının popülasyonlarını kontrol ederek, düzenli bir hayat yaşatmak görevlerini tam olarak yerine g...

Gençlerin sosyal medya kullanımına dikkat! Gençlerin sosyal medya kullanımına dikka...

Bir gazeteci olarak kamuoyunu bilgilendirmek adına bu yazıyı okuyucularımızla paylaşmak istedim… Buradan özellikle, anne ve babalara ya...

İSRAF HAD SAFHADAYMIŞ İSRAF HAD SAFHADAYMIŞ

Vay be, meğerse neler olmuş neler! Halkın büyük çoğunluğu ekonomik sıkıntı içinde can çekişirken… Cumhur İttifakı iktidarında köşe başl...

AÇIKLIK VE ŞEFFAFLIK: AÇIKLIK VE ŞEFFAFLIK:

Hangi partiye mensup olurlarsa olsunlar, belediyeleri yönetenler faaliyetlerini, kararlarını ve performansları hakkında açık ve dürüst ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Hayrettin Güngör, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevine atandı. Hayrettin Güngör, Hatay B...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye başkanı iken 31 Mart yerel...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinin Muhteşem Veda Gecesi Aziz Sancar Anadolu Lises...

Onikişubat Aziz Sancar Anadolu Lisesi tarafından Milli Eğiti...

Harun Kurt, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başladı Harun Kurt, Onikişubat İl...

6 Mart 2024 tarihinden beri vekaletle yürütülen Onikişubat İ...

Mehmet Akif İnan İHO’ da Ayetlerin Tezahürü Sergisi Açıldı. Mehmet Akif İnan İHO̵...

Kahramanmaraş Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

Kahramanmaraş Öğretmen Akademileri Final Programı ile son buldu. Kahramanmaraş Öğretmen Ak...

Kahramanmaraş Öğretmen Akademileri Yılsonu Değerlendirme Ve ...

Havacılık ve Savunma Sanayinde İşbirliği Ağı Genişliyor Havacılık ve Savunma Sana...

Kahramanmaraş’ta yükselen havacılık ve savunma sanayiindeki ...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Belli Oldu Onikişubat İlçe Milli Eği...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen’in 7 ...

Kahramanmaraş Robotik ve Teknoloji Festivali, gelecek için umut verdi. Kahramanmaraş Robotik ve ...

Kahramanmaraş Merkez Spor Kompleksi’nde düzenlenen Robotik v...

Yıldırım Bayazıt İlkokulu’nun Robotik ve Teknoloji Festivali Başarısı Yıldırım Bayazıt İlkokulu...

Onikişubat Yıldırım Bayazıt İlkokulu, Kahramanmaraş Robotik ...

Başkan, Mehmet Akpınar ATAUZDER’e Bayram Sevinci Yaşattı Başkan, Mehmet Akpınar AT...

Atanamayan Uzmanlar Derneği (Atauzder) Genel Başkanı Mustafa...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ