Maraşta Haber
Maraşta Haber

CİMRİLİK STRESİ 

Fakirlik korkusu, şeytanın insana verdiği ves­veseden ibarettir. Onun gayesi insanı fakirlikle tehdit edip, cimrilik tuzağına düşürmektir. Ayeti kerimede bu durum şöyle anlatılır.  “Şeytan sizi fakirlikle korkutur ve size, cim­riliği telkin eder.” (Bakara suresi 2/268)  Aslında, İslam’a göre dengeli bir hayat yaşayan Müslüman’ı şeytan tuzağına düşüremez.  Çünkü o ne saçıp savurarak israf eder, nede serveti yok sayıp, cim­rilik yapar. […]

CİMRİLİK STRESİ 

27 Kasım 2022 - 20:02A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Fakirlik korkusu, şeytanın insana verdiği ves­veseden ibarettir. Onun gayesi insanı fakirlikle tehdit edip, cimrilik tuzağına düşürmektir. Ayeti kerimede bu durum şöyle anlatılır. 

“Şeytan sizi fakirlikle korkutur ve size, cim­riliği telkin eder.” (Bakara suresi 2/268) 

Aslında, İslam’a göre dengeli bir hayat yaşayan Müslüman’ı şeytan tuzağına düşüremez.  Çünkü o ne saçıp savurarak israf eder, nede serveti yok sayıp, cim­rilik yapar. Ayette bu durum şöyle belirtilir. 

“Onlar, harcadıklarında ne israf, ne de cim­rilik ederler. Onların harcamaları, bu ikisi arasında dengeli bir harcamadır.” (Furkan Suresi 25/67) 

Tuzun yemeğe tat verdiği gibi, mal da insana yaşama zevki verir. Ancak harcamada ölçüyü ka­çıranlar, bir avuç tuzu bir defada yutanlar gibi, zevkle yaşanması gereken hayatı, kendi elleriyle stresli bir ortama çevirirler. Ayette belirtilen den­geyi bulanlar, hem dünya malını lazım olduğu kadar kullanır, hem de aşırılıktan kendilerini muhafaza ederler. Çünkü nimetler, sorumsuzca kullanmak için değil, yerinde ve zamanında ölçülü olarak kullanmak için verilmiştir. Zira ayeti kerimede: 

 “Doğrusu mallarınız ve evlatlarınız sizin için bir imtihandır.” Buyrulmuştur. (Teğabun Suresi 64/15) 

Mal ve nimet, insan benliğini kamçı­layan unsurlardır. Hayırlı evlat dünyanın en bü­yük nimeti olduğu gibi, hayırsız evlat da, istenmeyen bir nesil demektir. Malda bunun gibidir. Yerinde ve za­manında kullanılan mal, dünya ve ahirette insanı mut­luluğa götüren bir nimettir.  Allah yolunda harcanmayan mal ise, dünyada huzursuzluk kaynağı, âhirette de cehennem aracı sayılır.  

Âhiret inancı olmasaydı hayat bütün güzelli­ğini kaybederdi. Çünkü bu dünya, ebedi âlem için bir mektep gibidir. Kişi, bir ömür boyu bu mektebe devam eder. Diplomasını almak üzere, ahirete göç eder. Diploması zayıflarla dolu olanın vay haline.  

Ben dünyaya bir defa geldim” fikri ile kendini bu ge­çici âleme kaptıranlar, bir aylık tedavi için verilen ilacı bir defada kullanan hastaların durumuna dü­şerler. Zevk diye yaşanan şeyler, rüya gibi neti­celenir. Ahireti kazanmak için dünyayı bir şantiye olarak kullananlar, sonunda mutluğa ulaşmış olurlar.    

Arzuların sınırsız oluşu insanı mutluluktan uzaklaştırır. Çünkü sınırsızlığın tutunma noktası yoktur. Ölçü ve dengenin olmadığı yerde stres baş gösterir.  

Cimriler mala imti­han aracı değil de, şeref tacı gözüyle baktıkları için, gerektiğinde şereflerini mal için feda etme yoluna da gidebilirler. Bu durum, onların merhamet damarlarını körel­tir, böylece fakir insanların sızlanmasını duyamaz hale gelirler. Denizlerin nehirleri yuttuğu gibi, cimrilikte insanın manevi şahsiyetini yutar. Bundan dolayı, gerektiği zaman parayı ayağının altına alanlar yükselir, başına taç yapanlar küçülürler.  

Hırsla ilgili bir ayette: 

“Şüphesiz insan çok hırslı ve sabırsız olarak yaratılmıştır.” denilmektedir. (Mearic Suresi 70/19) 

İnsanların en fakiri, Ölünceye kadar mal toplayıp, yemeye zaman bu­lamadan ölenlerdir. Çünkü varlığın sonu yoktur. Ancak varlık, iyilik seven insanların elinde fazilet, cimrilerin elinde de hu­zursuzluk kaynağı olur. Zira Pa­ranın hizmetine giren insanlar, korku ve endişe içerisinde yaşarlar. Onun için Efendimiz(s.a.v.): 

“Âdemoğlu için iki vâdi dolusu mal olsaydı, mutlaka bir üçüncüyü isterdi. Âdemoğlunun iç boşluğunu ancak toprak doldurur. Allah tevbe edenleri affeder.” Buyurmuştur. (Buhârî, Rikâk; Müslim, Rikak ; Tirmizî, Zühd ) 

Başka bir hadis-i şerifte de  

 “İki haslet bir Mü’minde asla beraber bulunmaz. Bunlar Cimrilik ve kötü ah­laktır.” buyurmuştur. (Tirmizi Birr) 

Her iki sıfatın da Müslüman’da bulunması, uy­gun görülmeyen hasletlerdir.  

Müslüman çok çalışıp helalinden kazanmalı, dünya ve ahiretini mamur etmek için dengeli bir şekilde harcamalıdır. Cimri malın kölesi olduğu için, köleliğin en kötüsüne de cimrilik denilmiştir. Cimriliği benimseyip, cömertliğin fazilet sıfatını kaybedenler, varlığını yok sayıp, cimrilik girdabına düşer, stres bataklığında boğulmaya mahkûm olurlar. 26.11.2022 

            Ali KARA 

      Emekli Müftü 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Uğur Mumcu’yu anmak… Uğur Mumcu’yu anmak…

29 yıldır kalbimizde yaşıyor! Fikirleri, günümüze ışık taşıyor! 29 yıl önce laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne düşman olanlar ve on...

Ziya Paşa’yı Anlamak Ve Anlatmak Ziya Paşa’yı Anlamak Ve Anlatmak

Yaşamı boyunca Müslüman bir Türk şairi ve devlet adamı kimliğini titizlikle koruyan Ziya Paşa aynı zamanda hikmet, fikir ve atasözü(mes...

İSLAMDA İŞ AHLAKI  İSLAMDA İŞ AHLAKI 

Dinimizin iş ve ticaret ahlakı, doğruluk ve dürüstlük üzerine kurulmuştur. Müslüman, haram ve helale karşı duyarlı olan kimse demektir....

Özel Okul Fiyat Artışları Özel Okul Fiyat Artışları

Milli Eğitim Bakanlığı 2023-2024 eğitim dönemi için özel okulların zam oranının üst sınırını % 65 olarak belirledi. Ancak bu oran velil...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta Akıl ve Zeka Eğitimi Semineri Kahramanmaraş’ta Ak...

Kahramanmaraş Onikişubat Zekeriya Tanrıverdi İmam Hatip Orta...

Kahramanmaraş’ta “Beden dili ve etkili iletişim kursu” tamamlandı Kahramanmaraş’ta &#...

Kahramanmaraş il milli eğitim müdürlüğü öğretmen yetiştirme ...

Eğitimcilere “Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi” verildi Eğitimcilere “Bağım...

Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürl...

6. “Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi” Kitap Dağıtımı 6. “Kahramanmaraş B...

“KAHRAMANMARAŞ BİLGİ İLE BULUŞUYOR PROJESİ” KİTAP DAĞITIM TÖ...

DYK kurslarında ki öğrencilere TYT ve AYT hazırlık kitapları dağıtıldı DYK kurslarında ki öğrenc...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Suzan ve Abdülhakim Bilgili ...

Hırsızlık Suçundan Aranan Şahıs Yakalandı Hırsızlık Suçundan Aranan...

Asayiş Şube Müdürlüğü Aranan Şahıslar Büro Amirliğine bağlı ...

Uğur Mumcu’yu anmak… Uğur Mumcu’yu anmak…

29 yıldır kalbimizde yaşıyor! Fikirleri, günümüze ışık taşıy...

Uyuşturucu Ticareti Şüphelisi 3 Kişi Yakalandı Uyuşturucu Ticareti Şüphe...

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz görevlilerince ...

Yalnız Ardıç Millet Bahçesi Kahramanmaraş’a Değer Katacak Yalnız Ardıç Millet Bahçe...

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, yapımı tamamlanan...

Özel Yıldız yarıyıl tatiline sportif dereceler ile başladı. Özel Yıldız yarıyıl tatil...

        2022-2023 Okul Sporları faaliyetleri kapsamında yapı...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ