Maraşta Haber
Maraşta Haber

KUL HAKKI

Bir kulun başka bir kul üzerinde olan hakkına kul hakkı denilmektedir. Bir ayet-i kerimede:       Mallarınızı aranızda haksız sebeplerle yemeyin. Buyrulmaktadır.(Bakara Suresi 2/188 )  Hadis-i şerifte ise: “Allahu Teâla nazarında, bir kulun Allah tarafından yasaklanan kebîrelerden (Büyük günahlardan) sonra, beraberinde getirebileceği en büyük günahlardan biri, kişinin ödenecek karşılık bırakmadan üzerinde borç olduğu halde ölmesidir.”buyrulmuştur.( Ebû Dâvud, Büyû)  Dinimiz, […]

KUL HAKKI

12 Eylül 2022 - 16:42A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Bir kulun başka bir kul üzerinde olan hakkına kul hakkı denilmektedir. Bir ayet-i kerimede:

      Mallarınızı aranızda haksız sebeplerle yemeyin. Buyrulmaktadır.(Bakara Suresi 2/188 ) 

Hadis-i şerifte ise: “Allahu Teâla nazarında, bir kulun Allah tarafından yasaklanan kebîrelerden (Büyük günahlardan) sonra, beraberinde getirebileceği en büyük günahlardan biri, kişinin ödenecek karşılık bırakmadan üzerinde borç olduğu halde ölmesidir.”buyrulmuştur.( Ebû Dâvud, Büyû) 

Dinimiz, kul hakları üzerinde titizlikle durmaktadır. Çünkü bu hak, günahların en büyüğüdür. Kişinin Cennet veya  Cehennem’e gitmesinde önemli rol oynamaktadır. 

      Kul hakkı can, mal, namus, hırsızlık, gıybet, yalan, borç, iftira, küfürlü söz, emanete hıyanet, ölçü ve tartıda hile, zimmet ve rüşvet gibi bir çok çeşitlere ayrılmaktadır. Bu sayılan şeylerin ihlal edilmesi, kul hakkını doğurmaktadır.   

Kul hakkının en tehlikeli olanı da, toplumun ortak hakkı olan devlet, dernek  ve vakıf mallarını haksız yere gasbetmek veya uygunsuz bir şekilde kullanmaktır. Bu hakkın ödenmesi son derece zordur. Çünkü kamu hakkında toplumdaki insanların tamamına karşı sorumluluk doğmaktadır. 

 Tek kişiyi bulup, yalvar yakar hakkını helal ettirmek mümkündür. Ama kamu hakkında helallik dilenecek kişinin sayısı ve kimliği belli değildir. Onun içinde tüyü bitmemiş yetimler de vardır. Bundan dolayı kamu hakkı son derece önemlidir. Çünkü Yüce Rabbimiz kendisine karşı işlenen hatâ ve günahları, samimî tövbe neticesinde affettiği hâlde, kul hakkını bu affın dışında tutmuş, onun affedilmesini hak sahibinin isteğine bırakmıştır.  

Şehitlerin bütün günahları affedildiği halde, onlar için de kul hakkı dışarıda tutulmuştur.( Muslim, İmâre,) 

  Onun için, kul hakkından dolayı tövbe edecek kişinin evvela hak sahibinden helallık alması, ondan sonra tövbe etmesi gerekmektedir.  

            Sevgili peygamberimiz (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde:“Bir kimsenin diğer bir kimsenin haysiyetine yahut malına tecavüzden dolayı üzerinde bir hak bulunursa, altın ve gümüşün geçmediği hesap günü gelmeden helalleşsin. Aksi takdirde, yaptığı haksızlık ölçüsünde, iyi amellerinden alınıp hak sahibine verilir, İyiliği yoksa hak sahibinin günahından alınıp haksızlık eden kimseye yüklenir“ buyurmuştur. ( Sahîh-i Buhârî, Tecrid Terc.) 

Akıllı insan, Allah’a ve kullarına karşı vazifelerini yapan, hak ve hukuka riayet edip,  mahşere borçsuz ve günahsız olarak gitmeyi planlayan insan demektir.

Çünkü insanların her ilişkisi, karşılıklı haklar içerisinde yer almaktadır.  Onun için kul hakkının ahiretteki zorluğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. 

İslamda her insanın hayat ve mülkiyet hakkı vardır. Allah’ın çizdiği sınırlar dışında hangi gerekçeyle olursa olsun bir insanın hakkının gaspedilmesi, haramdır.            Resulullah(s.a.v.) Efendimizin terifine göre “Müslüman, elinden ve dilinden Müslümanların emin olduğu ve zarar görmediği kimsedir.“ (Sahihi Müslim Tecrit Trc ) 

İslam’a göre; sadece insanlara değil, hayvanlara dahi şefkat ve merhametle davranmak mecburiyetindeyiz.

“kedisini hapsedip açlıktan öldüren  bir kadının, bundan dolayı cehenneme gireceği belirtildiği gibi; ( Buhârî, Bed’ü’l-halk) 

Susamış bir köpeğe su veren bir kadınında Cenabı hak tarafından  bağışladığını” Sevgili peygamberimiz haber vermektedir.( Buhârî, Müsâkât)

Bilerek veya bilmeyerek birinin hakkı üzerimize geçmişse, onu ödemek veya o kişiyle helalleşmek suretiyle kendimizi o haktan kurtarmaya çalışmalıyız. Aksi halde ahirete borçlu ve suçlu olarak gitmekten kendimizi kurtaramayız. 10.09.2022

                                                                Ali KARA

                                                              Emekli Müftü

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
7’DE 7 KİLİS 7’DE 7 KİLİS

Yaprakların sararmaya başladığı ve dallarından koparak rüzgârın inisiyatifiyle uçuştuğu bir sonbahar günüydü. Güneşin gülümsediği bir p...

ALTILI MASA, HALKA GÜVEN VERMİYOR MU? ALTILI MASA, HALKA GÜVEN VERMİYOR MU?

Altılı Masa; bugünkü konumunda, Erdoğan ile kafa kafaya yarışabilecek, liderlik yapabilecek önemli bir isimi kamuoyu önüne halen koyama...

CİMRİLİK STRESİ  CİMRİLİK STRESİ 

Fakirlik korkusu, şeytanın insana verdiği ves­veseden ibarettir. Onun gayesi insanı fakirlikle tehdit edip, cimrilik tuzağına düşürmekt...

Öğretmenler Günü Öğretmenler Günü

Bir Öğretmenler gününü daha geride bıraktık. Yaklaşan seçim telaşına düşen gerek Cumhur İttifakı bileşenleri gerekse Millet İttifakı üy...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Bir Tatlı Huzur” adlı projenin ikinci etkinliği Süreyya Güneş Anaokulunda yapıldı. “Bir Tatlı Huzur...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Po...

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri balık pazarında Mesleki ve Teknik Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mükrime Hatun Mesleki ve Tek...

Cahit Zarifoğlu İlkokulunda “Şehit Adem Karabörk” kütüphanesinin açılışı yapıldı. Cahit Zarifoğlu İlkokulun...

Kahramanmaraş Onikişubat Cahit Zarifoğlu İlkokulunda yeniden...

ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödü...

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapı...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinde Müzik Atölyesi Açılışı Yapıldı Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Aziz Sancar Anadolu Lisesind...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve E...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitim...

İbrahim Gülsu, Eğitimin Çınarlarını Buluşturdu İbrahim Gülsu, Eğitimin Ç...

Kahramanmaraş Final Eğitim Kurumları Genel Müdürü İbrahim Gü...

‘engel-SİZ misiniz’ adlı AB Gençlik projesi, sona erdi ‘engel-SİZ misiniz’ adlı ...

Toroslar gençlik grubunun Av. Tuğçe BAŞKAN ŞENTÜRK liderliği...

7’DE 7 KİLİS 7’DE 7 KİLİS

Yaprakların sararmaya başladığı ve dallarından koparak rüzgâ...

Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğretmenler Günü’nü coşkuyla kutladı. Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğre...

Kahramanmaraş Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ