Maraşta Haber
Maraşta Haber

YILBAŞI KUTLAMALARI

Noel, Hıristiyanlar tarafından Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen ve Aralık ayının 24’ünü 25’ine bağlayan gece yapılan kutlamadır. İlk defa 336 yılında Roma’da kutlanmış, ondan sonrada devam etmiştir.  Aslında yılbaşı ve noel’in hıristiyanlıkla da, Hz. İsa (a.s.) ile de hiçbir alakası yoktur. Eğer olsa idi; yılbaşı gecelerinde, kiliselerde ayinler yapılır, takdis havası içinde kutlanırdı. İçki […]

YILBAŞI KUTLAMALARI

27 Aralık 2022 - 21:50A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Noel, Hıristiyanlar tarafından Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen ve Aralık ayının 24’ünü 25’ine bağlayan gece yapılan kutlamadır. İlk defa 336 yılında Roma’da kutlanmış, ondan sonrada devam etmiştir. 

Aslında yılbaşı ve noel’in hıristiyanlıkla da, Hz. İsa (a.s.) ile de hiçbir alakası yoktur. Eğer olsa idi; yılbaşı gecelerinde, kiliselerde ayinler yapılır, takdis havası içinde kutlanırdı. İçki kumar ve sefahat çılgınlığı olmazdı. Çünkü Hz. İsa (a.s.) Allah (c.c.) tarafından gönderilen ülül azım(sabırlı kararlı ve gayretli) olan hak peygamberlerden biridir. Günah yüklü eğlencelerle de hiçbir ilgisi yoktur.  

İnsanı küçük düşüren zevklerin terennüm edildiği yılbaşı törenleri, İlâhi bir dinin esaslarıyla asla bağdaşamaz. 

Hz. İsa (a.s.)ı biz de severiz. Peygamberlerin hiç birini ayırmadan, inanmak, İslam dininin iman esaslarını teşkil eder. Ancak yapılan kutlamalar, dini ölçüler içerisinde olmadığı için, bu kutlamalara müminlerin katılması mümkün değildir. 

Hıristiyanlığın küfrü çağrıştıran merasimlerine isteyerek katılmak, imana zarar verdiği için, müminler, batıl dinlerin küfür kokan eğlencelerine asla ilgi duyamaz.  

Müslümanlar, Kur’an ve Sünnet doğrultusunda, taşıdığı Müslüman kimliğine yakışan, vakar ve şuur ile hareket etmek mecburiyetindedirler. Çünkü biz, Rabb olarak Allah (c.c.)ı, din olarak İslâm’ı, Kitap olarak Kur’an’ı kerimi, peygamber olarak da Hz. Muhammed (s.a.v.)seçmiş ve Kelime-i Tehidi ve Kelime-i Şahadeti okumakla bunlarda sebat edeceğimize dair, Cenab-ı Hakka söz vermişiz. Sözümüzde sebat etmek, imanımızın gereğidir. 

Müslümanların ilişkilerini düzenleyen hicri takvim, Hz. Ömer (r.a.) zamanında Kameri ay ve yıl esas alınarak düzenlenmiştir. Bunu beyan eden Ayeti kerime de şöyle buyrulur. 

Doğrusu, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Allah’ın Gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında (böyle yazılmıştır). (Tövbe suresi 9/36

Buna göre Hicretin gerçekleştiği yıl, hicri takvimin birinci yılı, Muharrem ayının ilk günü de yeni yılın başı sayılmıştır. Yani Müslümanların yılbaşı gecesi, Muharrem ayının birinci gecesidir. Kameri ayların kökü ayete, miladi ayların kökü de insanların tahminlerine dayanmaktadır. 

Her çeşit kumar haram olduğu gibi, yılbaşında  piyango bileti almak ve satmak haramdır.  

Müslümanların Ramazam ve Kurban bayramına katılarak oruç tutan veya kurban kesen bir gayr-ı müslim görülmüş müdür.? Asla görülmez. Eğer görülmüş ise, o kişi islam’a ısınmış veya Müslüman olmuş demektir. Onlar bizim bayramlarımıza iştirak etmiyor iken, biz onların yılbaşına niçin iştirak edelim. Düşünelim ve Müslüman kimliğimize sahip çıkalım. 

Noel Baba efsanesi sonradan Saint Nicola adlı papazın uydurmasından ibarettir. Maalesef bu efsane zayıf Müslümanlar tarafından da rağbet görmektedir.  

Hıristiyanlar gibi yılbaşı kutlamak, eğlenceler tertip et­mek, dinî ve millî değerlerimizi yaralar. Cemiyet ahlakımızı bozar. Dinsizliği ve manevî yoksulluğu körükler. Milletler, dinî inançları, milli örf ve adetleriyle tanınır, onlarla varlıklarını devam ettirirler.  

Kendinize helal olan nimetlerle ziyafet çekecekseniz, yılbaşı gecesinden birkaç gün önce veya sonra yaparsanız, Allah (c.c.)’ın verdiği nimeti helâlından tüketmiş, günaha girmemiş olursunuz.  

Dedelerinizin ölüm denilen gerçekle mahşere doğru yol aldığı gibi, bizde gidecek ve Allah (c.c.)’ın huzurunda hesap vereceğiz. Kendimizi paramızla cehenneme doğru yönlendirmemeliyiz.   21.12.2022 

                                                           Ali KARA 

                                                     Emekli Müftü 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BİZİM DEPREMİMİZ BİZİM DEPREMİMİZ

Uzun uzun yazmak için ne bilgisayarım, ne de moralim var. Maalesef beklenen oldu ve ortalama 500 yıllık periyodu olan büyük Maraş depre...

ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ! ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ!

Rahmetli Barış Manço, ülkemizde 7’den 77’ye herkesin sevdiği bir sanatçıydı. 1943 doğumlu Manço; aranjör, şarkıcı, besteci, söz yazarı,...

Piknik Alanlarındaki Tehlike Piknik Alanlarındaki Tehlike

Geçtiğimiz Cuma günü kahvaltı yaparken hanımefendi; “ Bey, bu gün hava çok güzel, öğleden sonra hep beraber bir piknik alanına gitsek ç...

YAŞLILARA SAYGI  YAŞLILARA SAYGI 

Bir ayet-i kerimede:  “Kime uzun ömür verirsek biz onun gelişmesini tersine çeviririz. Hiç düşünmüyorlar mı?”Buyrulmuştur. (Yasin Sures...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
BBP Kahamanmaraş Milletvekili Aday Adayı listesi BBP Kahamanmaraş Milletve...

28. Dönem BBP Kahamanmaraş Milletvekili Aday Adayı listesi (...

CHP Kahamanmaraş Milletvekili Aday Adayı listesi CHP Kahamanmaraş Milletve...

28. Dönem CHP Kahamanmaraş Milletvekili Aday Adayı listesi (...

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayları Belli Oldu MHP Kahramanmaraş Milletv...

14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve 28&...

‘AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayları’ belli oldu ‘AK Parti Kahramanm...

 AK Parti‘de aday adaylığı başvuruları sona erdi. Kahr...

İYİ Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayları Listesi İYİ Parti Kahramanmaraş M...

 İYİ PARTİ Kahramanmaraş 28.Dönem Milletvekili Aday Adayları...

Bekir KILIÇ’ tan Basın Açıklaması Bekir KILIÇ’ tan Ba...

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Bekir Kılıç y...

BİZİM DEPREMİMİZ BİZİM DEPREMİMİZ

Uzun uzun yazmak için ne bilgisayarım, ne de moralim var. Ma...

Üzeyir KIZILSEKİ, Ak Partiden Milletvekili Aday Adayı Oldu. Üzeyir KIZILSEKİ, Ak Part...

Çağlayancerit İlçesi önceki Belediye Başkanlarından sevilen ...

Kahramanmaraş’ta 3-6 yaş arası okul öncesi öğrencilerine destek Kahramanmaraş’ta 3-...

ÇABAÇAM EĞİTİM DESTEK BİRİMLERİ, ADIYAMAN VE KAHRAMANMARAŞ’D...

Kahramanmaraş’ta Doğa Ve Fen Okulu Ziyaret Edildi Kahramanmaraş’ta Do...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman başkanlı...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ