Maraşta Haber
Maraşta Haber

Bildirince Bildiren, Yüreği Olan Görür Elbette

Genelde hak edenlere haddini bildirmedikten sonra yazı yazmanın ne tadı var ne de tuzu. Suya sabuna dokunmayan yazılar ise kimsenin dikkatini çekmiyor. Bu tür yazılara ‘ya masal ya da hikâye anlatmış hoca’ denilip geçiliyor. Maalesef güzel ülkemde gündemler felaketlerle dolu. FETÖ, PKK ve DAİŞ Terörü, Toprağa verilen gencecik canlar, ağlayan analar ve yavuklular. Söz dinlemeyen […]

Bildirince Bildiren, Yüreği Olan Görür Elbette

27 Eylül 2016 - 6:28A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Genelde hak edenlere haddini bildirmedikten sonra yazı yazmanın ne tadı var ne de tuzu. Suya sabuna dokunmayan yazılar ise kimsenin dikkatini çekmiyor. Bu tür yazılara ‘ya masal ya da hikâye anlatmış hoca’ denilip geçiliyor.

Maalesef güzel ülkemde gündemler felaketlerle dolu. FETÖ, PKK ve DAİŞ Terörü, Toprağa verilen gencecik canlar, ağlayan analar ve yavuklular. Söz dinlemeyen batılı müttefikler, bir türlü sesini yükseltemeyen İslam Ülkeleri.

Böyle bir ortamda hikâyeden başka ne yazılabilir ki? Suya sabuna dokunmayan, işte size güzel bir hikâye, Okuyanlar karar versin kendi sırtlarındaki yükle ilgili kararı:

*Delinin biri camiye girer, belli ki namaz kılacak. Ama bir türlü oturamaz, meraklı ve şaşkın gözlerle etrafı süzer, caminin içerisinde dolanır durur. Cemaati uzun uzun ve dikkatlice izler ve hızla çıkar gider.

Bir müddet sonra sırtına bağlanmış bir yük odun olduğu halde tekrar gelir, tam namaza başlamak üzere olan cemaatle birlikte saf tutar. Ama sırtındaki odunlarla rükûa ve secdeye gitmek, Teşehhud de (tahiyyat) oturmak hiçte kolay olmaz. Güç bela bitirir namazı.

Eğilip kalktıkça yere düşen odunlardan, çıkardığı seslerden, odunların kafalara çarpmasından cemaat rahatsız olmuştur. Nihayet biter namaz, bitmesine ama her kafadan bir ses çıkar.

Herkes kıpırdanmaya, adama söylenmeye başlamıştır bile. İmama kadar ulaşır sesler, hafiften tartışmalar…

İmam aynı mahalledendir, bilir az çok meczubun halini, şefkatle yaklaşır meczubun yanına ve der ki:

“Oğlum böyle namaz mı kılınır, sırtında odunlarla camiye girilip saf tutulur mu? Sende hiç akıl yok mu? Hem kendini hem de çevreni rahatsız ettin bak, bir daha namaz kılmaya yüksüz gel olur mu?”

Bu serzenişleri duyan meczup melül-mahzun, ama manalı bir bakışla sorar “Âdetiniz böyle değil mi?” “Ne âdeti?” der Hoca.

Cemaat da toplanmış, merak ve şaşkınlıkla olayı izlemektedir o sıra. Der ki meczup bu kez:

“Hocam ben namaz kılmak için girdim camiye, şöyle kendime uygun bir yer ararken içeridekilere baktım, gördüm ki herkesin sırtında bir yük var. Zannettim ki adet böyledir, ben de şu odunları yüklendim geldim işte namaza, neden kızıyorsun ki? Kızacaksan herkese kız, tek bana değil!

Hoca şaşırır bu cevaptan: “Benim sırtımda da mı yük var?” der. “Evet” der meczup, “Herkesin olduğu gibi seninde sırtında yük var!” Cemaat ise hafiften homurdanmaya başlamıştır; “deli işte ne olacak!” diyerek manalı manalı bakışmaktadır.

Meczup bu kez öne atılır ve tek tek cemaati işaret ederek, saf ve çocukça, heyecanla bağırır:

“Bak bunun sırtında mavi gözlü bir çocuk, bunda kocaman bir elma ağacı vardı. Bunda kırık bir kapı, bunda bir tencere yemek, bunda kızarmış tavuk, şunun sırtında yeşil gözlü esmer bir hatun, bununkinde de yaşlı annesi vardı!” Sonra iki elini yanlarına salar başını sallar ve umutsuzca; “ Boş yok, boş yok!” diye tekrarlar. O böyle söyleyince, herkes dehşet içinde şaşkınlıkla birbirinin yüzüne bakar! Çünkü aynen doğrudur meczubun dedikleri.

Kimi doğacak çocuğunu düşünüyordur namazda, kimi bahçesindeki meyve ağaçlarını, biri onaracağı kapıyı, diğeri lokantasında pişireceği yemeği. Biri açtır aklında yiyeceği tavuk, birinin sırtında sevdiği kadın, diğerinde de bakıma muhtaç annesi vardır.

“Peki, söyle bakalım bende ne vardı?” der, bu kez endişeyle Hoca. O da der ki: “Zaten en çok da sana şaştım hoca! Sırtında kocaman bir inek vardı! Meğerse hocanın ineği hastaymış o gün. “öldü mü ölecek mi?” diye düşünürmüş namazda.*

*“Harâbât ehlini hor görme sakın, defineye mâlik viraneler var.” Bildirince bildiren, yüreği olan görür elbette.

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerine ait olan ” Harâbât ehlini hor görme sakın, defineye mâlik viraneler var ‘. Sözü; dış görünüşe aldanmamak gerektiğini, gerçek cevahirin ‘iç’ de olduğunu anlatıyor bizlere. Kalın sağlıcakla.

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kadına Şiddet Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Kadına Şiddet Konulu Fasl-I Muhabbet Şii...

( EV SAHİBİ ŞAİR İSMİHAN ERDOĞMUŞ) Medeniyetin adı severek paylaşmaktır Karakterist insanlar benliğine tutsaktır İnsan olmanın yolu zay...

MÜNACÂT MÜNACÂT

Ali Şâkir Ergin Hocama Hayatı doludizgin sürdük karanlıklara, Süveydâlar, simsiyah geceden daha kara, Yâ Rabbî! İmdâd eyle bilcümle gün...

Gününüz Kutlu Olsun Canlar Gününüz Kutlu Olsun Canlar

 24 Kasım 2021 Çarşamba. Yani Öğretmenler Günü. Bende emekli öğretmenim. Bu vesileyle görevini layıkıyla yapmaya çalışan tüm öğretmenle...

Öğretmen Konulu Fasl-ı Muhabbet Şiir Seçkisi Öğretmen Konulu Fasl-ı Muhabbet Şiir Seç...

( MEVLÜT EŞGÜNOĞLU) Bozmaya çalışıyor, her taraftan zilliyet Ne örfümüz kalmıştır, ne de asıl milliyet Tuhaflaşmış insanlara, kalmadı c...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, ÖDM’yi ziyaret etti Millî Eğitim Müdürü Yusuf...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman,  Müdür ...

Döngel Muhsin Yazıcıoğlu Ortaokulu birinciliklere doymuyor!!! Döngel Muhsin Yazıcıoğlu ...

Gençlik Spor Bakanlığının ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim M...

Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’dan Eğitim Konferansı Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’d...

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Cumhurbaşkanlığ...

Kadına Şiddet Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Kadına Şiddet Konulu Fasl...

( EV SAHİBİ ŞAİR İSMİHAN ERDOĞMUŞ) Medeniyetin adı severek p...

Kahramanmaraş’ta Yılın Öğretmeni Nurullah KILINÇ Seçildi Kahramanmaraş’ta Yılın Öğ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesinde, Nuri Pakdil Bilim ve S...

Şehitler Ortaokulundan, “Benim Adım Öğretmen ” Klibi Şehitler Ortaokulundan, &...

Kahramanmaraş Onikişubat Şehitler Ortaokulu öğretmenleri 24 ...

MÜNACÂT MÜNACÂT

Ali Şâkir Ergin Hocama Hayatı doludizgin sürdük karanlıklara...

Deva Partisi Kadına Şiddete Hayır Dedi Deva Partisi Kadına Şidde...

DEVA PARTİSİ KAHRAMANMARAŞ TEŞKİLATI TUALLERLE ŞİDDETE ̶...

Çakıroğlu İlk ve Ortaokuluna Mont ve Bot Yardımı Çakıroğlu İlk ve Ortaokul...

Genel Merkezi Ankara da bulunan Kahramanmaraş Eğitim Vakfı, ...

Emektar Eğitim Yöneticileri Final’de Buluştu Emektar Eğitim Yöneticile...

Kahramanmaraş- Onikişubat İlçesi  Özel Final Temel Lisesi Mü...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ