Maraşta Haber
Maraşta Haber

Ağız Tadıyla Nazlanmak

İnsanımız her sene, kışın ve havaların sıklıkla değiştiği bahar mevsimlerinde soğuk algınlığı ve grip dediğimiz solunum yolu hastalıklarına sıklıkla yakalanırdı. Bu hastalıklar, bir hafta kadar ev istirahatı ve herkes tarafından bilinen tedavi yöntemlerinin uygulanmasının ardından kolaylıkla atlatılırdı. Bu sene “solunum yolu Hastalıkları’nın” arasına birde CORONA katıldı. Çok yakınmamıza ve canımızı yakmasına rağmen eski dostlar diyebileceğimiz […]

Ağız Tadıyla Nazlanmak

31 Mart 2020 - 7:32A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

İnsanımız her sene, kışın ve havaların sıklıkla değiştiği bahar mevsimlerinde soğuk algınlığı ve grip dediğimiz solunum yolu hastalıklarına sıklıkla yakalanırdı. Bu hastalıklar, bir hafta kadar ev istirahatı ve herkes tarafından bilinen tedavi yöntemlerinin uygulanmasının ardından kolaylıkla atlatılırdı. Bu sene “solunum yolu Hastalıkları’nın” arasına birde CORONA katıldı.

Çok yakınmamıza ve canımızı yakmasına rağmen eski dostlar diyebileceğimiz grip ve soğuk algınlığı dünyamızı terk etmiş değil. Yine bildik yöntemleriyle canımızı yakmaya devam ediyorlar. Eskiden hiç sevmediğimiz grip ve soğuk algınlığı hastalıklarını Corana’yı tanıdıkça başımıza taç ettiğimizi itiraf etmeliyim.

Eskiden grip veya soğuk algınlığına yakalanan kişiler bir yandan hastalığın cefasını çekerler bir yandan da sefasını sürerlerdi. En az bir hafta evlerinde yatarlar, imkânları ölçüsünde ev halkı ve iş arkadaşları tarafından nazlanırlar, diğer zamanlarda görmedikleri ilgi ve alakayı görürlerdi.

Corona’nın ortaya çıktığı şu günlerde grip ve soğuk algınlığına yakalananların sesi soluğu çıkmaz oldu. ‘Ağız Tadıyla Nazlanamaz Oldular.’ Bırakın nazlanmayı hastayım demeye korkuyorlar. Nedenini elbette anlamışsınızdır. ‘Falanca kişi de Corana’ya yakalanmış’ denilme ihtimali çok yüksek. Hâlbuki solunum yolu hastalığına yakalanan birisi isterse panik yapmadan, hastanelere düşmeden kendi durumuna tanı koyabilir:

*Corona’ya yakalananlarda ateş ilk önce başlar, grip veya soğuk algınlığında ise ateş ilk olarak görülmez. Burun akıntısı ile başlar ve dirençli bir ateş olmaz. Genellikle ateş düşürücü ile düşer.

*Corona da ateşin ikinci veya üçüncü gününde kuru özellikte öksürük tabloya eklenir. Grip veya soğuk algınlığında ilk günden burun akıntısı ile öksürük başlar. Öksürük genellikle balgamlı görülür.

*Corona da genelde hapşuruk ve burun akıntısı beklenmez. Grip ve soğuk algınlığında genelde burun akıntısı vardır.

*Corona da kas ağrısı genelde çok görülmez, grip veya soğuk algınlığında kas ağrısı ilk günde vardır.

*Corona da boğaz ağrısı çok görülmez, genelde kuru öksürüğe bağlı tahriş oluşabilir. Grip veya soğuk algınlığında ilk günlerden itibaren boğaz ağrısı görülür.

*Corona da genelde kuru öksürükten 4-5 gün sonra solunum güçlüğü başlar. Grip ve soğuk algınlığında solunum güçlüğü yoktur.

Corona’nın şakası yok…

Dünyayı kasıp kavurmaya devam eden Corona’ın şakasının olmadığını öğrendik. Türk milleti çocuğu, genci ve yaşlısıyla devleti yönetenlerin aldıkları kararlara mutlaka uymalıdır. İlk, orta, lise ve Yüksek öğretime devam eden öğrencilerin okulları kapatıldı. 60 ve üstündeki devlet memurlarına idari izin verildi. 65 yaş üstündeki vatandaşlarımız için sokağa çıkma yasağı konuldu. Birçok esnafın faaliyetleri durduruldu. Her düzeydeki öğrenciler, idari izinli sayılan devlet memurları ve faaliyetleri durdurulan esnaflar kesinlikle sokağa çıkmamalıdır.

Millet olarak bu musibetten ne zaman kurtulacağımız tam olarak bilinmiyor. Elbette büyük ekonomik sıkıntılar bizi bekliyor. Bu sebeple başta devletin tüm kurumları olmak üzere büyükşehir, il ve ilçe belediyelerinin ve her düzeydeki özel sektör kuruluşlarının israftan kaçınmaları gerekiyor. Mevcut mali kaynaklarını sosyal kültürel faaliyetler yerine personel giderlerini ödemeye yönelik kullanmalıdır. Özellikle belediyelerimiz gösteriş için yapılan faaliyetlerini derhal durdurmalı ve akçelerini kötü günlere ayırmalıdır.  

Farabi’ye ait diye bildiğimiz şu söz devlet erkânı tarafından asla unutulmamalıdır;Toplum sevgi ile kaynaşır, adaletle yaşar, dürüstlükle ayakta kalır. Allah yar ve yardımcımız olsun. Rabbim; Türk İslam âlemini her türlü kazadan, beladan ve musibetten korusun. Âmin…

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÜÇ ÇEŞME ÜÇ ÇEŞME

Üç şâirin, çeşmesinden su içtim Mehmet Âkif, Necip Fâzıl, Karakoç. Her üçü de, nur içinde yatsınlar Mehmet Âkif, Necip Fâzıl, Karakoç. ...

KADİR GECESİ KADİR GECESİ

(Leyle-i Kadir) İyi bil kıymetin, leyle-i kadrin Bin aydan hayırlı, Kadir Gecesi. Tam seksen üç yıl, dört aya bedel Bin aydan hayırlı, ...

Adalet dağıtıcıları icazet almaz! Adalet dağıtıcıları icazet almaz!

 Baroların seçim sisteminde değişiklik yapılacağına ilişkin tartışma büyüyor. Alternatif Baro Bir ilde birden fazla baro kurulması kabu...

Hiçlik Makamı Hiçlik Makamı

Katılır mısınız bilmem. Günümüz hastalıklarının en başında ‘haddini bilmeme’, ‘kendini bir b.k oldum zannetme’ hastalığı gelmektedir.  ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
BİR RÜYAM VAR BENİM… BİR RÜYAM VAR BENİM…

Biz bu Ülkenin Zencileriyiz…Beyazlara Selam olsun.. ABD deki...

KABİNE TOPLANTISI’NDA ALINAN YENİ KARARLAR KABİNE TOPLANTISI’NDA ALI...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık bir aydır, normalleşmeye ili...

28 Mayıs 2020 Türkiye Koronavirüs vaka, ölüm ve iyileşen hasta açıklandı! 28 Mayıs 2020 Türkiye Kor...

Sağlık Bakanlığı, 28 Mayıs 2020 Perşembe günü Türkiye’...

Erdoğan, Yeni Normalleşen Türkiye için Koronavirüs Tedbirlerini Açıkladı! Erdoğan, Yeni Normalleşen...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı ardınd...

Nurgül Kaynar Yüce İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması-47 (Sezon Finali) Nurgül Kaynar Yüce İle Fa...

#SezonFinali   Kanayan yaraya merhem sürelim Dostlar ba...

265 özel gereksinimli öğrencinin velilerine telefonla konuk olundu 265 özel gereksinimli öğr...

Tüm dünyayı saran Covid 19 salgın hastalığı ülkemizi de etki...

Onikişubat İlçesinde, 46 Camide Cuma Namazı Kılınabilecek Onikişubat İlçesinde, 46 ...

Normalleşme süreci kapsamında, İçişleri Bakanlığı, 81 il val...

İDEAL EĞİTİMCİ BÖYLE OLUR İDEAL EĞİTİMCİ BÖYLE OLUR...

OKUL MÜDÜRÜMÜZDEN ÖRNEK DAVRANIŞ Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ...

Koronavirüs’te en son durum Koronavirüs’te en s...

Sağlık Bakanı  Dr.Fahrettin Koca ,Twitter hesabından paylaşt...

Kahramanmaraş’ta 20 Yaş Altı’nın Yasak Durumu Kahramanmaraş’ta 20...

Sosyal Medya üzerinden Coronavirüsle ilgili birçok yasağın k...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ