Maraşta Haber
Maraşta Haber

Ağız Tadıyla Nazlanmak

İnsanımız her sene, kışın ve havaların sıklıkla değiştiği bahar mevsimlerinde soğuk algınlığı ve grip dediğimiz solunum yolu hastalıklarına sıklıkla yakalanırdı. Bu hastalıklar, bir hafta kadar ev istirahatı ve herkes tarafından bilinen tedavi yöntemlerinin uygulanmasının ardından kolaylıkla atlatılırdı. Bu sene “solunum yolu Hastalıkları’nın” arasına birde CORONA katıldı. Çok yakınmamıza ve canımızı yakmasına rağmen eski dostlar diyebileceğimiz […]

Ağız Tadıyla Nazlanmak

31 Mart 2020 - 7:32A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

İnsanımız her sene, kışın ve havaların sıklıkla değiştiği bahar mevsimlerinde soğuk algınlığı ve grip dediğimiz solunum yolu hastalıklarına sıklıkla yakalanırdı. Bu hastalıklar, bir hafta kadar ev istirahatı ve herkes tarafından bilinen tedavi yöntemlerinin uygulanmasının ardından kolaylıkla atlatılırdı. Bu sene “solunum yolu Hastalıkları’nın” arasına birde CORONA katıldı.

Çok yakınmamıza ve canımızı yakmasına rağmen eski dostlar diyebileceğimiz grip ve soğuk algınlığı dünyamızı terk etmiş değil. Yine bildik yöntemleriyle canımızı yakmaya devam ediyorlar. Eskiden hiç sevmediğimiz grip ve soğuk algınlığı hastalıklarını Corana’yı tanıdıkça başımıza taç ettiğimizi itiraf etmeliyim.

Eskiden grip veya soğuk algınlığına yakalanan kişiler bir yandan hastalığın cefasını çekerler bir yandan da sefasını sürerlerdi. En az bir hafta evlerinde yatarlar, imkânları ölçüsünde ev halkı ve iş arkadaşları tarafından nazlanırlar, diğer zamanlarda görmedikleri ilgi ve alakayı görürlerdi.

Corona’nın ortaya çıktığı şu günlerde grip ve soğuk algınlığına yakalananların sesi soluğu çıkmaz oldu. ‘Ağız Tadıyla Nazlanamaz Oldular.’ Bırakın nazlanmayı hastayım demeye korkuyorlar. Nedenini elbette anlamışsınızdır. ‘Falanca kişi de Corana’ya yakalanmış’ denilme ihtimali çok yüksek. Hâlbuki solunum yolu hastalığına yakalanan birisi isterse panik yapmadan, hastanelere düşmeden kendi durumuna tanı koyabilir:

*Corona’ya yakalananlarda ateş ilk önce başlar, grip veya soğuk algınlığında ise ateş ilk olarak görülmez. Burun akıntısı ile başlar ve dirençli bir ateş olmaz. Genellikle ateş düşürücü ile düşer.

*Corona da ateşin ikinci veya üçüncü gününde kuru özellikte öksürük tabloya eklenir. Grip veya soğuk algınlığında ilk günden burun akıntısı ile öksürük başlar. Öksürük genellikle balgamlı görülür.

*Corona da genelde hapşuruk ve burun akıntısı beklenmez. Grip ve soğuk algınlığında genelde burun akıntısı vardır.

*Corona da kas ağrısı genelde çok görülmez, grip veya soğuk algınlığında kas ağrısı ilk günde vardır.

*Corona da boğaz ağrısı çok görülmez, genelde kuru öksürüğe bağlı tahriş oluşabilir. Grip veya soğuk algınlığında ilk günlerden itibaren boğaz ağrısı görülür.

*Corona da genelde kuru öksürükten 4-5 gün sonra solunum güçlüğü başlar. Grip ve soğuk algınlığında solunum güçlüğü yoktur.

Corona’nın şakası yok…

Dünyayı kasıp kavurmaya devam eden Corona’ın şakasının olmadığını öğrendik. Türk milleti çocuğu, genci ve yaşlısıyla devleti yönetenlerin aldıkları kararlara mutlaka uymalıdır. İlk, orta, lise ve Yüksek öğretime devam eden öğrencilerin okulları kapatıldı. 60 ve üstündeki devlet memurlarına idari izin verildi. 65 yaş üstündeki vatandaşlarımız için sokağa çıkma yasağı konuldu. Birçok esnafın faaliyetleri durduruldu. Her düzeydeki öğrenciler, idari izinli sayılan devlet memurları ve faaliyetleri durdurulan esnaflar kesinlikle sokağa çıkmamalıdır.

Millet olarak bu musibetten ne zaman kurtulacağımız tam olarak bilinmiyor. Elbette büyük ekonomik sıkıntılar bizi bekliyor. Bu sebeple başta devletin tüm kurumları olmak üzere büyükşehir, il ve ilçe belediyelerinin ve her düzeydeki özel sektör kuruluşlarının israftan kaçınmaları gerekiyor. Mevcut mali kaynaklarını sosyal kültürel faaliyetler yerine personel giderlerini ödemeye yönelik kullanmalıdır. Özellikle belediyelerimiz gösteriş için yapılan faaliyetlerini derhal durdurmalı ve akçelerini kötü günlere ayırmalıdır.  

Farabi’ye ait diye bildiğimiz şu söz devlet erkânı tarafından asla unutulmamalıdır;Toplum sevgi ile kaynaşır, adaletle yaşar, dürüstlükle ayakta kalır. Allah yar ve yardımcımız olsun. Rabbim; Türk İslam âlemini her türlü kazadan, beladan ve musibetten korusun. Âmin…

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Can’a Dokunmak Can’a Dokunmak

Okumuş ve adam olmuş her insanın saygıyla, minnetle ve şükranla andığı, hatırladığı ve dualar ettiği en az bir öğretmen vardır gönlünün...

Şair Hanifi Kara’nın 14.Kitabı Çıktı Şair Hanifi Kara’nın 14.Kitabı Çıktı...

Elbistanlı Eğitimci, Şâir ve Yazar Hanifi Kara’nın SEVGİ EKELİM adlı 14. Şiir kitabı İstanbul ÖZGÜ yayınlarından çıktı… Sevgi Ekelim” i...

MÂBET OLMALI MÂBET OLMALI

Zâlime baş kaldıran, gönül erinin Söylediği her söz, senet olmalı. Hayatta başarı, sağlayım dersen İlimle birlikte, sebat olmalı.  ...

Türkiye’nin Deprem Gerçeği Türkiye’nin Deprem Gerçeği

Deprem bu kez İzmir’i vurdu ve Türkiye bir kez daha yasa boğuldu. Yazımı yayına hazırlarken can kaybı 91’e ulaştı. Depremde hayat...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
WhatsApp’ta Adidas Yıldönümü Kutlaması Mesajına Dikkat Edin! WhatsApp’ta Adidas ...

Birkaç gün önce başlayan ve hızla yayılmaya devam eden Adida...

Can’a Dokunmak Can’a Dokunmak

Okumuş ve adam olmuş her insanın saygıyla, minnetle ve şükra...

Rektörü Can, Ayva Etkinliğine Katıldı Rektörü Can, Ayva Etkinli...

Ayva Günü Etkinliği Kapsamında Andırın’ı Ziyaret Eden Üniver...

Türk Ocağından, Türkiye’deki Deprem Gerçeği Türk Ocağından, Türkiye’d...

ÇEVRİM-İÇİ KONFERANS: TÜRKİYE’NİN DEPREMSELLİĞİ ve KAH...

Kahramanmaraş’ta Edebiyat Ödüllerini Kazananlar Kahramanmaraş’ta Ed...

Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri Finali G...

Öğretmenler Gününe Özel Sergi Açıldı Öğretmenler Gününe Özel S...

Kahramanmaraş Onikişubat Menekşe Ana Okulu tarafından Öğretm...

KAPAM’dan Doğa Dostu Muhtara Destek KAPAM’dan Doğa Dostu Muht...

KAPAM’dan, Engizek yaylarında bulunan kaynak sularına yabani...

“Edebiyat Yolu” Huzura Açılan Bütün Kapılara Uğramalı.   “Edebiyat Yolu” Huzura Aç...

Siyaset Bilim Uzmanı ve Ceza Evi Müdürü Şair Mehmet Aksu Ede...

İki Kardeş Şair Abdurrahim Ve Bahaettin Karakoç Paneli Düzenlendi İki Kardeş Şair Abdurrahi...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 1....

Kahramanmaraş İçin Covid 19 Kararları Kahramanmaraş İçin Covid ...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI   KARAR NO          ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ