Maraşta Haber
Maraşta Haber

Bahaettin Karakoç İlkokulundan Şair Karakoç’a ziyaret

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinde bulunan Bahaettin Karakoç İlkokulu Müdürü Ömer Dursun, okulun Rehber Öğretmenleri Aynur Bolat ve Muammer Özoğlu rahatsızlık geçiren Türk Şiirinin Beyaz kartalı Bahaettin Karakoç’u evinde ziyaret ettiler. Bahaettin Karakoç İlkokulu Müdürü Ömer Dursun ziyaretle ilgili düşüncelerini şu ifadelerle belirtti; “Türk Edebiyatının Dedekorkut’u, Türk Şiirinin Beyaz Kartalı Bahaettin Karakoç üstadımız kısa bir süre önce […]

Bahaettin Karakoç İlkokulundan Şair Karakoç’a ziyaret

18 Nisan 2016 - 20:29A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinde bulunan Bahaettin Karakoç İlkokulu Müdürü Ömer Dursun, okulun Rehber Öğretmenleri Aynur Bolat ve Muammer Özoğlu rahatsızlık geçiren Türk Şiirinin Beyaz kartalı Bahaettin Karakoç’u evinde ziyaret ettiler.

Bahaettin Karakoç İlkokulu Müdürü Ömer Dursun ziyaretle ilgili düşüncelerini şu ifadelerle belirtti;

“Türk Edebiyatının Dedekorkut’u, Türk Şiirinin Beyaz Kartalı Bahaettin Karakoç üstadımız kısa bir süre önce okulumuzu ziyaret etmiş, okulumuzda öğretmen arkadaşlarımız ve öğrencilerimiz son derece mutlu olmuştu. Ne var ki bu ziyaretten kısa bir süre sonra üstadımızın rahatsızlanarak hastanede tedavi olduğunu olduktan sonra evine döndüğünü öğrendik, kendisine geçmiş olsun dileğimizi ilettik, bundan sonra da kendisine sağlıklı günler diliyorum” dedi.

Şair Bahaettin Karakoç ise konu ilgili olarak şunları dedi:

“Okulu ziyaret ettiğim gün öğretmen ve öğrencilerin coşkusu ve mutlu görüntüleri beni etkiledi, mümkün olduğunca tüm sınıfları gezmeye çalıştım, biraz yorgun düşmüştüm. Ertesi günde ilimizde Kültür ve Turizm Bakanlığının çalıştayı vardı, o çalıştaya da katıldım. Gece de geç yatmıştım. Ertesi sabah kalktığımda müthiş rahatsız olmuştum. Arkadaşlar Ambulas çağırarak beni KSÜ Tıp fakültesi Nöroloji servisine götürdüler, bir gün yoğun bakımda, 2 günde serviste tedavi görerek evime döndüm. Şimdi kendimi iyi hissediyorum.

Buradan Tüm Türkiye’ye ve Bahaettin Karakoç İlkokulunda görev yapan öğretmenlere öğrencilere sevgilerimi, selamlarımı iletiyorum. Sağlığım düzeldiği and geleceğimizin güvencesi, yeni şairlerin çıkacağı okulu yine ziyaret edeceğim” dedi.

 

Bahaettin KARAKOÇ

Soycak şair bir ailenin ilk erkek çocuğu olan Bahaettin KARAKOÇ , K.Maraş’ın Elbistan ilçesi doğumludur. Baba ve anne tarafları oldukça varlıklı ve hoca takımından olduğu için gözlerini dünyaya açtığında oyuncaklarla değil kitaplarla karşılaşmıştır. İlköğrenimini sonradan Ekinözü adıyla ilçe olan Cela köyünde, orta öğrenimini ise Adana- Düziçi ve  Ankara-Hasanoğlan Köy Enstitülerinde tamamladı. İlkokul 3.sınıfa giderken bir haftada eski yazıyı öğrendi ve bir ayda da Kuran-ı Kerimi aktardı. Ölünceye kadar yakasını bırakmayacak olan şiirin rüzgarına da aynı zaman diliminde yakalandı.29 Ağustos 1944 tarihinde memurluğa atandı.K.Maraş’taki sağlık kuruluşlarında 32 yıl 8 ay sağlık memuru olarak çalıştıktan sonra kendi isteğiyle emekli oldu. Askerliğini yedek subay olarak İstanbul’da 3.Bağımsız Korugan Taburunda yaptı. 4’ü kız,5’i erkek olmak üzere 9 çocuk babasıdır. İlk şiiri 1942 yılında “Yurt Gazetesi”nde yayınlandı ve böylece 79 yıllık sanat macerası başladı.1960’lara kadar yazıp çeşitli dergilerde yayınlattığı şiirlerinin hiç birini kitaplarına almadı. Esas sanat dönemi 1973’de yayınlanan Seyran kitabıyla başlar.

   1962’de akşam gazetesiyle Türk Kadınlar Birligi’nin ortaklaşa düzenledikleri Türkiye çapındaki bir edebiyat yarışmasında hikaye dalında “İSA ile İSHAK” adlı hikayesiyle ikincilik ödülü aldı.

   1983 yılında KASD (Kayseri Sanatçılar Derneği) tarafından yılın şairi seçildi.

   1986 yılında “Bir Çift Beyaz Kartal” adlı kitabıyla şiir dalında Türkiye Yazarlar Birliği ödülünü aldı.

   1986 yılında çıkarmaya başlayıp 37 sayı çıkardıktan sonra ekonomik sebeplerden dolayı kapatmak zorunda kaldığı “Dolunay Sanat Ve Edebiyat Dergisi”,ve ,ülkenin dört bir yanında kendisini ispatlamış şairlerin katılımıyla 16 yıldır aralıksız gerçekleştirilen “Geleneksel Dolunay Şiir Şölenleri”yle şiiri ayağa kaldırmaya soyundu ve vermek istediği mesaj Türkiye genelinde yayıldı. Kurmuş olduğu Dolunay Yayınları ile de yazarlık ve şairlik damarı olan gençleri edebiyat dünyasına kazandırmayı amaçladı.

1989 yılında Kültür Bakanlığı’nın tercihi ile Türkiye yi temsilen STRUGUA ULUSLAR ARASI ŞİİR

AKŞAMLARI FESTİVALİ’ne katıldı ve burada bir de tebliği sundu.

1991 yılında Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen münacat yarışmasında “Beyaz Dilekçe”isimli şiiriyle birincilik kazandı.

1993’de Türkçenin Uluslar arası 2.Şiir Şöleni”için gittiği Kazakistan Başkalası Almaatı’da “Büyük Abay Ödülü”yle ödüllendirildi. Ayrıca “Uzunağaç Kolhozu”nda kendisine at hediye edildi ve Çapan giydirildi.

1997’de Malatya Büyük şehir belediyesinin açmış olduğu Malatya konulu şiir yarışmasında birincilik ödülü aldı.

 2004’de sponsorluğunu başından beri Tarsus belediyesinin yaptığı “Karacaoğlan Şelale Şiir Akşamları” etkinlikleri içerisinde her yıl bir şaire verilen “Karacaoğlan Onur Ödülü”nü aldı.

2011 yılında, İstanbul Küçükçekmece Belediyesi tarafından “Onur Ödülü” verildi.

2012 yılında İstanbul Sultanbeyli Belediyesi tarafından ‘Türk Şiirine Hizmet Ödülü’ verildi.

2014 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), Türk Edebiyatı’nda “Dede Korkut” ve “Beyaz Kartal” olarak anılan Şair Bahaettin Karakoç’a fahri doktora unvanı verdi.

2015 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, Türk Edebiyatı’nda “Dede Korkut” ve “Beyaz Kartal” olarak anılan Şair Bahaettin Karakoç’u konuk etti ve “Bir Nesli Yoğuranlar” adı altında saygı gecesi düzenledi.

2015 yılında, bir kaza sonucu beyin kanaması geçirdi ve KSÜ Tıp Fakültesi’nde ciddi bir beyin ameliyatı oldu.

2015 Yılında, Türk Edebiyatına vermiş olduğu katkıdan dolayı, Kahramanmaraş Milli Eğiitm Müdürlüğünün teklifi ve Valiliğin oluru ile “Bahaettin Karakoç İlkokulu” adı altında okul yaptırıldı.

Şiir ,hikâye ve yazıları Hisar,Varlık Yıllığı,Türk Edebiyatı,Dolunay,Doğuş Edebiyat, Milli Kültür , Kültür Ve Sanat gibi yüzlerce sanat edebiyat dergilerinde yayınlandı.Önceleri halk şiirine daha yakın olan şiir anlayışını son dönemlerinde modern tarzla birleştirip kendine özgü yeni bir çizgi ortaya koymayı başardı.

Bahaettin Karakoç’un birçok şiiri değişik formlarda bestelendi.

Bahaettin KARAKOÇ’un sanatı hakkınd a Prof.Dr.Sadık Kemal TURAL “Baheettin KARAKOÇ kırk yıllık şiir maceramızın dünyasında kendi şiir tekkesinin şeyhi olanlardan.Üslubu ,hassasiyeti ve form kullanmasıyla adeta bir şiir şeyhi “derken”, Prof.Dr.Ahmet Bican ERCİLASUN ,”Karakoç şiir altın arayıcısıdır ve fakat yalnız altın arayıcısı değil,o bir dil kuyumcusudur da. Ay’ı ,güneşi dağı,düzü,geceyi,gündüzü bir mücevher halinde bize sunar ve müthiş bir söz virtüözüdür.Kelimeyle şiirle bizi büyüler ve kendinide bizi de uçsuz bucaksız hayal alemlerinde uçurur”demektedir.

Velûttur.”Mola yok,yola revân” diyor ve hâlâ sımsıcak şiirler yazıyor. Mesleğini soranlara “Şairim!” diyor.

 

Eserleri

Bahaettin KARAKOÇun Eserleri:

Mevsimler ve Ötesi (1962)

Seyran (1973)

Zaman Bir Beyaz Türküdür (1974)

Sevgi Turnaları (1975)

Ay Şafağı Çok Çiçek (1983)

Kar Sesi (1983)

İlkyazda (1984)

Bir Çift Beyaz Kartal (1986)

Menzil (1991)

Uzaklara Türkü (1991)

Güneşe Uçmak İstiyorum (1993)

Şiir Burcunda Çocuk (Antoloji- H. ÖZBAY ve M. TATÇI ile beraber)

Beyaz Dilekçe (1995)

Güneşten Öte (1995)

Dolunay Şiir Güldestesi (1996)

Leyl ü Nehar Aşk (1997)

Aşk Mektupları (1999)

Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman

Ay Işığında Serenatlar (2001)

Sürgün Vezirin Aşk Neşideleri (2004)

Ben Senin Yusuf’un Olmuşum (2006)

Gündemde Yine Aşk Var (2008)

Seyran (2012)

Sabah Esintileri (2015)

Kar Sesi (2015)

 

IMG_2395 copy IMG_2403 copy IMG_2407 copy IMG_2411 copy IMG_2415 copy IMG_2422 copy

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mehmet Sabancı’nın Acı Günü Mehmet Sabancı’nın Acı Günü

Kahramanmaraşlının yakından tanıdığı iş adamı, siyasetçi naif insan Mehmet Sabancı, annesini kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşıyor. Asle...

Evde Kaldı…. Evde Kaldı….

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Önsen Mahallesi nüfusuna kayıtlı ancak Onikişubat Mahallesinde ikamet eden 67 yaşındaki emekli vatandaş...

Yakup Kaman’ın Acı Günü Yakup Kaman’ın Acı Günü

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü MEBBİS yöneticisi Yakup Kaman babası Yusuf Kaman’ı Kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor. Kaman&...

Ahmet Uncu’nun Vefatını Duyan Sabancı Sitem Dolu Konuştu Ahmet Uncu’nun Vefatını Duyan Saba...

Kahramanmaraş’ta 1977 ve 1980 yılları arasında Belediye Başkanlığı yapan ve  1987 yılında Doğru Yol Partisinden Kahramanmaraş Mil...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
BU VATAN BENİM BU VATAN BENİM

Üçünü de, gözüm gibi korurum Ezan benim, bayrak benim, marş ...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 21 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 206.G...

Soru Hazırlama Komisyonu 2. Dönem için çalışmaya başladı Soru Hazırlama Komisyonu ...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme ve Değerlendir...

Millî Eğitim Şefi Şaban Avşar’a Veda Töreni Millî Eğitim Şefi Şaban A...

KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİMİNİN GÜLER YÜZLÜ ÇALIŞKAN ŞEFİ ...

Mehmet Sabancı’nın Acı Günü Mehmet Sabancı’nın ...

Kahramanmaraşlının yakından tanıdığı iş adamı, siyasetçi nai...

Gönül Semâmızdan Bir Yıldız Daha Kaydı -2- Gönül Semâmızdan Bir Yıld...

GÖNÜL SEMÂMIZDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI  AHMET TEVFİK OZAN HA...

Minik Kahramanlar Yarışıyor Bilgi Yarışması Minik Kahramanlar Yarışıy...

12 Şubat Kahramanmaraş’ın kurtuluşu etkinlikleri kapsa...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz, Türkoğlu İlçesinde Millî Eğitim Müdürü Yılma...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdür Cemal Yılmaz, Millî Eğit...

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Bayan Müdür Mesleki ve Teknik Anadolu...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Sevim Şirikçi Mesleki ve Teknik A...

İl Afet Barınma Çalışma Grubu Komisyon Toplantısı Yapıldı İl Afet Barınma Çalışma G...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından AFAD İl M...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ