Maraşta Haber
dogalgazreklam
Maraşta Haber

Elbistan Belediyesini Düzenlediği Ultramaraton sona erdi

  Elbistan Belediyesi ve Kent Konseyi tarafından organize edilen, 170 kilometrelik 4. Uluslar Arası Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra Maraton Koşusu’nu, 19 saat 27 dakikada tamamlayan Sadık Şahin, birinci oldu   Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından tescillenerek 2012 faaliyet takvimine eklenen ve 6 Ekim 2012 günü saat 15.00’da startı verilen, 4. Uluslar Arası Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra Maraton Koşusu’nu ilk tamamlayan […]

Elbistan Belediyesini Düzenlediği Ultramaraton sona erdi

08 Ekim 2012 - 10:56A+A-


 

Elbistan Belediyesi ve Kent Konseyi tarafından organize edilen, 170 kilometrelik 4. Uluslar Arası Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra Maraton Koşusu’nu, 19 saat 27 dakikada tamamlayan Sadık Şahin, birinci oldu

 

Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından tescillenerek 2012 faaliyet takvimine eklenen ve 6 Ekim 2012 günü saat 15.00’da startı verilen, 4. Uluslar Arası Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra Maraton Koşusu’nu ilk tamamlayan isim Sadık Şahin oldu. Sadık Şahin 170 kilometrelik parkuru, 19 saat 27 dakikada koştu.

Elbistan Belediyesi ve Kent Konseyi’nin organizesinde yapılan hazırlık ve çalışmaların ardından, Elbistan’a bağlı Kavaktepe Köyünden başlayan 170 kilometrelik ultra maraton koşusu, Afşin ve Ekinözü ilçelerini de kapsarken, maraton Elbistan’da İbrahim Karaoğlanoğlu Meydanı’ndaki finişle tamamlandı.

Almanya’da yaşayan ve 48 yaşında olan Elbistanlı ultra maraton sporcusu İbrahim Şahin’in 2009 yılında başlattığı ve Elbistan’da 111 kilometrelik parkurda koştuğu ultra maraton, 2010 ve 2011 yılında da sürerken, Türkiye Atletizm Federasyonu koşuyu tescilleyerek, faaliyet takvimine almıştı.

4. Uluslar Arası Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra Maraton Koşusu’na; İbrahim Şahin, Ali Gözükara, Sadık Şahin, Rıdvan Şahin, Necdet Uzun, Akın Yeniceli, Barış Çelik, Şakir Yeniceli, İsmet Sarıkaya, Bakiye Duran, Faruk Kesik ve Muharrem Karaçizmeli katılırken, bazı sporcular koşuyu yarıda bırakmak zorunda kaldılar.

Kavaktepe Köyünde yapılan start öncesinde düşüncelerini açıklayan, Türkiye Atletizm Federasyonu Maraton ve Yol Koşuları Direktörü ve eski Milli Maratoncu Mithat Şahin, Elbistan’da uluslar arası bir koşunun yapılmasının heyecan verici olduğunu belirterek, “Federasyon temsilcisi olarak Elbistan’a geldim. İyi ki geldim, gördüklerim karşısında şaşkınım. Açıkçası bir ilçenin ultra maraton organize etmesi çok azdır. İlçenin de ötesinde bu işi köyün yaptığını gördüm. Doğası, parkuru, startı ve finişi ile yoldaki çizgileri, yarış içindeki meyvesi ve suyu ile anlatılmayacak derecede güzel bir program. Şuan duygularımı ifade edemiyorum. Çünkü ben başka bir tablo bekliyordum. Çok farklı bir organizasyon gördüm. Bundan sonraki maratonlarda çok daha profesyonel olacaktır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Elbistan Belediyesi Yazı İşleri Müdürü ve Teknik Komite Başkanı Ahmet Özcan, start atışını yaparak, maratonu başlattı.

 

Sadık Şahin finişi ilk gören isim oldu:

Ultra maraton koşusunu birinci olarak tamamlayarak finiş çizgisini 19 saat 27 dakikada geçen Sadık Şahin’i ailesi ve akrabaları ile Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük karşıladı.

Koşuyu başarıyla tamamlayan sporcu anne ve babasına sarılırken, sporcu, dinlenmesi ve tansiyonunun ölçülmesi için ambulansa alındı. 170 kilometre koştuğu için ayakları şişen sporcunun ayakları serum ile yıkanırken, sağlık görevlileri sporcunun hayati fonksiyonlarının normal olduğunu ifade ettiler.

 

4. Uluslar Arası Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra Maraton Koşusu’nu 19 saat 27 dakikada tamamlayan Sadık Şahin, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“4. Uluslar Arası Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra Maraton Koşusu’na 12 sporcu olarak birlikte başladık. Bazı arkadaşlarımız maratona çok hızlı başladıkları için parkurun yarısına geldiklerinde bırakmak zorunda kaldılar. Koşuyu daha erken bitirebilirdim ancak, rahatsızlandığım için biraz daha geç tamamladım. Bu organizasyonu Elbistan’a kazandıran amcaoğlum İbrahim Şahin’e çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu organizeyi yapan herkese çok teşekkür ediyorum.”

4. Uluslar Arası Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra Maraton Koşusu’nu 19 saat 27 dakika ile Sadık Şahin birinci olurken, ikinciliği 21 saat 02 dakika ile Akın Yeniceli, üçüncülüğü ise 21 saat 15 dakika ile Rıdvan Şahin elde etti.

 

Dünyanın en uzun maratonunda koşmak, ayrı bir güzellik:

Elbistan’a uluslar arası bir ultra maraton parkuru kazandıran isim olan ve 170 kilometrelik 4. Uluslar Arası Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra Maraton Koşusu’nda yer alan İbrahim Şahin, koşunun ardından şunları söyledi:

“Bu organizasyonun sporcularındanım. Çok güzel bir organizasyon oldu. Belediye bize yağmurluk dağıttı. Onun çok faydası oldu. Ama hep gözüm arkadaydı. Acaba bir şeyleri mi eksik, acaba hasta olan mı oldu. Hep arkaya bakıyordum. Parkur çok güzel. Ama dünyanın en uzun maratonunda koşmak ayrı bir güzelliktir. Bu konuda yardımı dokunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

4. Uluslar Arası Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra Maraton’unda yer alan tek bayan sporcu olan Bakiye Duran da 170 kilometreyi koşan isimler arasında yer alırken, bayanlar kategorisinde ise birinci oldu.

 

Bakiye Duran, “Özellikle İbrahim Şahin arkadaşıma, Belediye Başkanlığına ve diğer bütün sağlık ekiplerine teşekkür ediyoruz. 170 kilometre boyunca bizleri 1 saniye yalnız bırakmadılar. Hocamız bizi kontrol ederek geldi. Çok çok güzel bir parkur. Görevliler her türlü ihtiyacımızı karşıladılar. Yağmur yağdı, yağmurluk getirdiler. Ben çorba istedim, çorba getirdiler gecenin bir yarısında. Parkur düzdü, zorlayıcı değildi ama zaman barajı beni zorladı. Ben zamanında bitiremem diye kendimi çok zorladım. Bir ara telaştan yokuş inerken ayağım burkuldu. Türkiye yeni bir yarış kazandı. Ben elimden geldiği kadar bu yarışın yayılması için destek vereceğim. Doğunun tek ultra maratonu ve de tek etaplı ultra maratonu. Seneye canla başla, 10 kişiyle bu ultra maratona katılacağım” diye konuştu.

 

Sporculara kupalarını takdim eden Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük ise, 4. Uluslar Arası Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra Maraton Koşusu’nun artık kurumsallaştığını belirterek, belediye olarak her türlü imkanı sağladıklarını söyledi.

 

Başkan Durmuş Küçük, şöyle konuştu:

 

“Ultra maratona katılan bütün sporculara, Abdurrahim Karakoç parkuruna katılan bütün vatandaşlara ve bu yıl dördüncüsünü yaptığımız ultra maratona büyük katkıları olan sayın İbrahim Şahin’e çok teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Elbistan ultra maratonu artık kurumsallaştı, daha nice ultra maratonlar yapacağımıza inanıyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ülkücü Şehitler Anıldı Ülkücü Şehitler Anıldı

  Elbistan Belediyesi ve Kent Konseyi tarafından organize edilen, 170 kilometrelik 4. Uluslar Arası Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra M...

Hep Böyle ES: 1-0 Hep Böyle ES: 1-0

  Elbistan Belediyesi ve Kent Konseyi tarafından organize edilen, 170 kilometrelik 4. Uluslar Arası Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra M...

TES İŞ’ten Zafer Halayı TES İŞ’ten Zafer Halayı

  Elbistan Belediyesi ve Kent Konseyi tarafından organize edilen, 170 kilometrelik 4. Uluslar Arası Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra M...

Maden İş’te Yeni Yönetim Belirlendi Maden İş’te Yeni Yönetim Belirlendi

  Elbistan Belediyesi ve Kent Konseyi tarafından organize edilen, 170 kilometrelik 4. Uluslar Arası Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra M...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Hayatınızı Kolaylaştıracak Tasarım Programları Hayatınızı Kolaylaştıraca...

Günümüzde reklam ve pazarlama çalışmalarının çok etkili kull...

Buğday Nişastası İle Yapılabilecek Yemek Tarifleri Buğday Nişastası İle Yapı...

Nişasta bitkiler tarafından fazla glikozu depolamak için kul...

Barista Ne Demek? Barista Nasıl Olunur? Barista Ne Demek? Barista...

Ülkemizde üçüncü dalga kahvecilerin hızla yayılması ile bera...

Kızılcahamam Termal Suyunun Özellikleri ve Kızılcahamam Termal Otelleri Kızılcahamam Termal Suyun...

Dünya üzerindeki konumumuz gereği yeraltı su kaynakları bakı...

Babil’in Asma Bahçeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler Babil’in Asma Bahçeleri H...

Babil’in Asma Bahçeleri bugün anlatıların bir çoğunda gür ye...

Online Pasta Siparişi İçin 4 Site Online Pasta Siparişi İçi...

Online pasta siparişi son dönemlerde oldukça sıkça tercih ed...

Millî Eğitim Müdürü Akkurt, Kahramanmaraş Ortaokulunda Millî Eğitim Müdürü Akkur...

Dulkadiroğlu İlçesi Kahramanmaraş Ortaokulunu, Dulkadiroğlu ...

Bu Güzellikler Ayakta Alkışlanır Bu Güzellikler Ayakta Alk...

Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Araştırma Mer...

Jandarmadan Yaşam Dersi Jandarmadan Yaşam Dersi

Jandarma Soba Zehirlenmelerine Karşı Eğitim Veriyor Nurhak i...

KSÜ’de Kalp Ritmini Görüntüleyen ‘Akıllı Giysi’ Geliştirildi KSÜ’de Kalp Ritmini Görün...

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mühendislik ve M...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ