Maraşta Haber
Maraşta Haber

Türk Ocakları “Abdurrahim Karakoç Hatıra Ormanı”

Türk Ocakları Şûbesi olarak, geçen yıl TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ ile ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ arasında yapılmış olan protokol gereğince, diğer birçok ilde olduğu gibi ilimiz Kahramanmaraş’ta da  Millî Mücade’nin 100. yılı anısına (23 Nisan 1920 – 23 Nisan 2020) bir hatıra ormanı gerçekleştirilmesi planlanmış olduğu hâlde, Covid 19 salgın kısıtlamaları sebebiyle bu yıla ertelenmişti. Genel […]

Türk Ocakları “Abdurrahim Karakoç Hatıra Ormanı”

30 Mart 2021 - 20:32A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Türk Ocakları Şûbesi olarak, geçen yıl TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ ile ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ arasında yapılmış olan protokol gereğince, diğer birçok ilde olduğu gibi ilimiz Kahramanmaraş’ta da  Millî Mücade’nin 100. yılı anısına (23 Nisan 1920 – 23 Nisan 2020) bir hatıra ormanı gerçekleştirilmesi planlanmış olduğu hâlde, Covid 19 salgın kısıtlamaları sebebiyle bu yıla ertelenmişti. Genel Merkez ile Şube arasındaki mutabakat doğrultusunda adının, ilimizin yetiştirdiği millî şairlerimizden Abdurrahim Karakoç’a atfen, “ABURRHAHİM KARAKOÇ HATIRA ORMANI” olarak belirlenmesine karar verilmişti.

Kahramanmaraş Türk Ocağı başkanı Av. Kemal Yavuz Bey başkanlığında yapılan Yönetim Kurulu toplantısında bu işin takip görevi Emekli Orman Bölge Müdürü ve Ocağın Hars Heyeti Üyesi Halil İbrahim Yalçın Bey’e tevdi edildi. Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü ile yapılan işbirliği ve protokolle Kahramanmaraş- Gaziantep yolu üzerinde, Çınarlı Köyü sınırları içindeki Orman arazisinde önceleri 30 dekar, daha sonra diğer kurumların da fidanı dikim sahası istemeleri sonucu onlara da yer tahsisi yapıldığından, Türk Ocağı Kahramanmaraş Şubesine 10 dekarlık bir alan tahsis edildi.

 

Abdurrahim Karakoç Hatıra Ormanı Videolarını izlemek için alttaki linklere tıklayın

VİDEO 1: https://www.youtube.com/watch?v=5_99D_Kdqrw

VİDEO 2: https://www.youtube.com/watch?v=gETipuZ9T10

Halil İbrahim Yalçın Bey’in yoğun gayretleri sonucunda, Abdurrahim Karakoç Hatıra Ormanı dikim sahası önce sürdürüldü, akabinde planlı fidan dikimi için gerekli ölçümler yapıldı. Bu çalışmalarda Halil İbrahim Bey’in yanı sıra MHP İl Sekreteri ve Ocağın Danışma Kurulu üyesi Mehmet Gözalıcı, Kahramanmaraş esnaflarından Fahri Kalaycı, Gençlik Kolları Başkanı Av. Hakan Sarı ile küçük kardeşi ve  Ramazan Hurç ön çalışmalar yaparak sahayı fidan dikimine hazır hâle getirdiler..

Ocak BAŞKANI Av. Kemal Yavuz Bey’in ve Yönetim Kurulunun kararı ile Hars Heyeti teknik ekibin gayretleri, Ocak Muhasibi Kadir Can Şentürk’ün çalışmaları sonucu fidan dikim günü olarak 28 Mart 2021 Pazar günü saat 12.00 olarak belirlendi.

 

FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Türk Ocağı Kahramanmaraş Şubesi Üyeleri ve gönüldaşları ayni gün, eş ve çocukları, kız-kızan, kadın-erkek hep beraber bir şölen havasında Çınarlı Köyü fidan dikim sahasında toplanıldı.
Orman Bölge Müdürlüğünü temsilen İşletme Şefi Cengiz İnce bey kendi personeli ve Orman deposu elemanlarıyla birlikte hazır bulundu. Ayrıca Çınarlı köyü Muhtarı Mahmut Elbudak ve komşu Sivricehöyük Muhtarı Veli Ertürk ile Ali Oruçar Fidan dikim alanını ziyaret edip hayırlı olsun dileklerini ilettiler, hatıra dikimi yaptılar.

Fidan dikim bilgilendirilmesi yapıldıktan sonra bütün ekip ellerine kürek, kazma, çapa ve dikilecek olan her cinsten fidanları alarak sahaya dağıldılar.
Destek için gelenlerden Suriye Türkmen Derneği Başkanı Fehemeddin Bayırlı ve arkadaşları dâhil, Türk Ocağı Eski Başkanı Dr. Abdullah Tekinşen ve muhterem eşi, Danışma Kurulu üyesi Süruri Kaya Ağabey, Hars Heyeti Başkanı Prof. Dr. İbrahim Solak ve kıymetli mahdumu Metehan ile yeğeni Çağatay, Kahramanmaraş Final Okulları Yöneticisi İbrahim Gülsu, Muhasebeci İbrahim İmalı ile eşi ve kızı, Yön. Kurulu üyesi ve Kahramanmaraş Ziraat Müh. Odası Bşk. Doç. Dr. Ziya Dumlupınar ile mahdumları Mehmet ve Kürşad, Ocağın emektarlarından eski Hars Heyeti BAŞKANI Dr. Mustafa Kök ile Musiki Öğretmeni olan oğlu A. Turhan bey, Hars Heyeti üyesi Doç.Dr.İzzet Sargın, Gençlik Kurulu Bşk.Av. Hakan Sarı, Danışma Kurulu üyeleri E. Ögretmen Mehnet Gözalıcı ile Esnaf Fahri Kalaycı ve kardeşi Ahmet bey, Eski Şube Başkanlarından ve Orman İşletmesi Şube Müdürlerinden merhum Ömer Tekerek beyin oğlu, aynı zamanda Danışma Kurulu üyesi Celâl Tekerek ve daha isimlerini sayamadığımız nice kadın erkek, genç ve çocukların katılımı sayesinde adeta bir şölen havası içinde fidan dikimi gerçekleştirildi.

Ocak Yön Kurulu Muhasip Üyesi Kadir Can Şentürk eşi ve eşinin bayan arkadaşı ile birlikte Hamdullah Subhi Tanrıöver, Ülkücü Şehit Fırat Çakıroğlu ve benzeri sembol olmuş kişilerin adlarını yüksek sesle söyleyerek onlar adına da fidan dikimi yaptılar. Sahanın her tarafı karınca gibi çalışan Türk Ocaklı gönüllülerle dopdoluydu.

Diğer yandan Kahramanmaraş Türk Ocağı Başkanı Kemal Yavuz bey hem fidan dikimi yaptı, hem de Abdurrahim Karakoç ailesi adına gelen Emekli Öğretmen ve Gazeteci Oğuz Karakoç’a mülakat verdi, Türk Ocaklarının kuruluş misyonundan heyecanla bahsetti, ayrıca şairler ailesi Karakoçlar ile millî şairimiz Abdurrahim Karakoç’u anlattı.

Kahramanmaraş Türk Ocaklıları ve Gönüllüleri tabiat sevdalısı fedakâr, vefakâr bu gönüllü insanlar; toprağı fıstık çamı, sedir/kamalak, mazı, badem, armut, at elması, iğde, sumak ekşisi, erguvan, çınar ve dut ağaçları fidanlarını toprakla buluşturdular. Ummandan katre misali ecdatlarına yaraşır şekilde hasbî bir çalışmanın ilk numunesini toprağa ektiler. Bu ağaçlar yetişip yaşadığı, ondan istifade eden kurtlar, kuşlar ve nev’i beşer faydalandığı müddetce Kahramanmaraş Türk Ocağı Abdurrahim Karakoç Hatıra Ormanı nezdinde bütün Türk Ocaklılar yaşayacak, adları bir daha ölümsüzleşecektir.

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
21. yy’da İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Projesi 21. yy’da İş Sağlığı ve Güvenliğin...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu TOKİ 21. Yüzyıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlü...

Yeni İl Müftüsü Mustafa Tekin, Görevine Başladı Yeni İl Müftüsü Mustafa Tekin, Görevine ...

Son yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kahramanmaraş İl Müftülüğüne atanan Mustafa Tekin, görevine başladı. Tekin ilk mesajınd...

Yenilenen Park Yenilenen Park

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü Kahramanmaraş Ofisi ve Dulkadiroğlu Belediyesi, iş birliğiyle projelendirdiği Namık Ke...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 14 Nisan 2021 günü saat 10.00’da Vali Ömer Faruk COŞKUN Başkanlığında Valilik Toplantı Salon...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(4 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
Fatma Hemşireden Ahde Vefa Fatma Hemşireden Ahde Vef...

27 Mart 2008’de motosikleti ile geçirdiği kazada hayatını ka...

Milletvekili Öçal, AKP-MKYK Üyesi Karakoç’u Ziyaret etti Milletvekili Öçal, AKP-MK...

Kahramanmaraş  Ak Parti Milletvekili Habibe Öçal , Ak Parti ...

4. Sınıflara Yönelik 5 ve 6. Tema/Ünite Çalışma Fasikülleri 4. Sınıflara Yönelik 5 ve...

MEB Ölçme ,Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü...

GÖZYAŞI   RAHMETTİR GÖZYAŞI   RAHMETTİR

Hakk’ın sevdasıyla yanan kalplerimiz, gözlerimizin okyanusun...

 ZEKÂT   ZEKÂT 

İkinci hicret yılı aylardan şevval idi.  Zekât bize farz old...

Tır, Yüksekten Evin Yakınına Uçtu Tır, Yüksekten Evin Yakın...

Göksun – Kahramanmaraş karayolu üzerinde Yeşilova et l...

MEB 5,6,7, VE 8. Sınıf 6. Ünite Fasiküllerini Yayınladı MEB 5,6,7, VE 8. Sınıf 6....

MEB Ölçme ,Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü...

ORUCUN MANEVİ FAYDALARI  ORUCUN MANEVİ FAYDALARI ...

Oruç tutmanın temel sebebi, Allah’ın emridir. Bunun gerekçes...

Hakan Vicdan Eğitim Camiasını Üzdü Hakan Vicdan Eğitim Camia...

Kahramanmaraş’a özel eğitim alanında çok büyük hizmetl...

Maarif Anadolu Lisesi’nden “Kariyer Engel Tanımaz!” Maarif Anadolu Lisesi’nde...

“Normal Bireylerin Önüne Kasis Çıkarken Engelli Bireylerin Ö...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ