Maraşta Haber
Maraşta Haber

Türk Ocakları “Abdurrahim Karakoç Hatıra Ormanı”

Türk Ocakları Şûbesi olarak, geçen yıl TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ ile ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ arasında yapılmış olan protokol gereğince, diğer birçok ilde olduğu gibi ilimiz Kahramanmaraş’ta da  Millî Mücade’nin 100. yılı anısına (23 Nisan 1920 – 23 Nisan 2020) bir hatıra ormanı gerçekleştirilmesi planlanmış olduğu hâlde, Covid 19 salgın kısıtlamaları sebebiyle bu yıla ertelenmişti. Genel […]

Türk Ocakları “Abdurrahim Karakoç Hatıra Ormanı”

30 Mart 2021 - 20:32A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Türk Ocakları Şûbesi olarak, geçen yıl TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ ile ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ arasında yapılmış olan protokol gereğince, diğer birçok ilde olduğu gibi ilimiz Kahramanmaraş’ta da  Millî Mücade’nin 100. yılı anısına (23 Nisan 1920 – 23 Nisan 2020) bir hatıra ormanı gerçekleştirilmesi planlanmış olduğu hâlde, Covid 19 salgın kısıtlamaları sebebiyle bu yıla ertelenmişti. Genel Merkez ile Şube arasındaki mutabakat doğrultusunda adının, ilimizin yetiştirdiği millî şairlerimizden Abdurrahim Karakoç’a atfen, “ABURRHAHİM KARAKOÇ HATIRA ORMANI” olarak belirlenmesine karar verilmişti.

Kahramanmaraş Türk Ocağı başkanı Av. Kemal Yavuz Bey başkanlığında yapılan Yönetim Kurulu toplantısında bu işin takip görevi Emekli Orman Bölge Müdürü ve Ocağın Hars Heyeti Üyesi Halil İbrahim Yalçın Bey’e tevdi edildi. Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü ile yapılan işbirliği ve protokolle Kahramanmaraş- Gaziantep yolu üzerinde, Çınarlı Köyü sınırları içindeki Orman arazisinde önceleri 30 dekar, daha sonra diğer kurumların da fidanı dikim sahası istemeleri sonucu onlara da yer tahsisi yapıldığından, Türk Ocağı Kahramanmaraş Şubesine 10 dekarlık bir alan tahsis edildi.

 

Abdurrahim Karakoç Hatıra Ormanı Videolarını izlemek için alttaki linklere tıklayın

VİDEO 1: https://www.youtube.com/watch?v=5_99D_Kdqrw

VİDEO 2: https://www.youtube.com/watch?v=gETipuZ9T10

Halil İbrahim Yalçın Bey’in yoğun gayretleri sonucunda, Abdurrahim Karakoç Hatıra Ormanı dikim sahası önce sürdürüldü, akabinde planlı fidan dikimi için gerekli ölçümler yapıldı. Bu çalışmalarda Halil İbrahim Bey’in yanı sıra MHP İl Sekreteri ve Ocağın Danışma Kurulu üyesi Mehmet Gözalıcı, Kahramanmaraş esnaflarından Fahri Kalaycı, Gençlik Kolları Başkanı Av. Hakan Sarı ile küçük kardeşi ve  Ramazan Hurç ön çalışmalar yaparak sahayı fidan dikimine hazır hâle getirdiler..

Ocak BAŞKANI Av. Kemal Yavuz Bey’in ve Yönetim Kurulunun kararı ile Hars Heyeti teknik ekibin gayretleri, Ocak Muhasibi Kadir Can Şentürk’ün çalışmaları sonucu fidan dikim günü olarak 28 Mart 2021 Pazar günü saat 12.00 olarak belirlendi.

 

FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Türk Ocağı Kahramanmaraş Şubesi Üyeleri ve gönüldaşları ayni gün, eş ve çocukları, kız-kızan, kadın-erkek hep beraber bir şölen havasında Çınarlı Köyü fidan dikim sahasında toplanıldı.
Orman Bölge Müdürlüğünü temsilen İşletme Şefi Cengiz İnce bey kendi personeli ve Orman deposu elemanlarıyla birlikte hazır bulundu. Ayrıca Çınarlı köyü Muhtarı Mahmut Elbudak ve komşu Sivricehöyük Muhtarı Veli Ertürk ile Ali Oruçar Fidan dikim alanını ziyaret edip hayırlı olsun dileklerini ilettiler, hatıra dikimi yaptılar.

Fidan dikim bilgilendirilmesi yapıldıktan sonra bütün ekip ellerine kürek, kazma, çapa ve dikilecek olan her cinsten fidanları alarak sahaya dağıldılar.
Destek için gelenlerden Suriye Türkmen Derneği Başkanı Fehemeddin Bayırlı ve arkadaşları dâhil, Türk Ocağı Eski Başkanı Dr. Abdullah Tekinşen ve muhterem eşi, Danışma Kurulu üyesi Süruri Kaya Ağabey, Hars Heyeti Başkanı Prof. Dr. İbrahim Solak ve kıymetli mahdumu Metehan ile yeğeni Çağatay, Kahramanmaraş Final Okulları Yöneticisi İbrahim Gülsu, Muhasebeci İbrahim İmalı ile eşi ve kızı, Yön. Kurulu üyesi ve Kahramanmaraş Ziraat Müh. Odası Bşk. Doç. Dr. Ziya Dumlupınar ile mahdumları Mehmet ve Kürşad, Ocağın emektarlarından eski Hars Heyeti BAŞKANI Dr. Mustafa Kök ile Musiki Öğretmeni olan oğlu A. Turhan bey, Hars Heyeti üyesi Doç.Dr.İzzet Sargın, Gençlik Kurulu Bşk.Av. Hakan Sarı, Danışma Kurulu üyeleri E. Ögretmen Mehnet Gözalıcı ile Esnaf Fahri Kalaycı ve kardeşi Ahmet bey, Eski Şube Başkanlarından ve Orman İşletmesi Şube Müdürlerinden merhum Ömer Tekerek beyin oğlu, aynı zamanda Danışma Kurulu üyesi Celâl Tekerek ve daha isimlerini sayamadığımız nice kadın erkek, genç ve çocukların katılımı sayesinde adeta bir şölen havası içinde fidan dikimi gerçekleştirildi.

Ocak Yön Kurulu Muhasip Üyesi Kadir Can Şentürk eşi ve eşinin bayan arkadaşı ile birlikte Hamdullah Subhi Tanrıöver, Ülkücü Şehit Fırat Çakıroğlu ve benzeri sembol olmuş kişilerin adlarını yüksek sesle söyleyerek onlar adına da fidan dikimi yaptılar. Sahanın her tarafı karınca gibi çalışan Türk Ocaklı gönüllülerle dopdoluydu.

Diğer yandan Kahramanmaraş Türk Ocağı Başkanı Kemal Yavuz bey hem fidan dikimi yaptı, hem de Abdurrahim Karakoç ailesi adına gelen Emekli Öğretmen ve Gazeteci Oğuz Karakoç’a mülakat verdi, Türk Ocaklarının kuruluş misyonundan heyecanla bahsetti, ayrıca şairler ailesi Karakoçlar ile millî şairimiz Abdurrahim Karakoç’u anlattı.

Kahramanmaraş Türk Ocaklıları ve Gönüllüleri tabiat sevdalısı fedakâr, vefakâr bu gönüllü insanlar; toprağı fıstık çamı, sedir/kamalak, mazı, badem, armut, at elması, iğde, sumak ekşisi, erguvan, çınar ve dut ağaçları fidanlarını toprakla buluşturdular. Ummandan katre misali ecdatlarına yaraşır şekilde hasbî bir çalışmanın ilk numunesini toprağa ektiler. Bu ağaçlar yetişip yaşadığı, ondan istifade eden kurtlar, kuşlar ve nev’i beşer faydalandığı müddetce Kahramanmaraş Türk Ocağı Abdurrahim Karakoç Hatıra Ormanı nezdinde bütün Türk Ocaklılar yaşayacak, adları bir daha ölümsüzleşecektir.

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş’ta Yollar Büyükşehir’le Ulaşıma Açık Tutuluyor Kahramanmaraş’ta Yollar Büyükşehir...

Büyükşehir Belediyesi; Dulkadiroğlu, Göksun ve Çağlayancerit’te etkisini artıran kış şartlarıyla mücadele kapsamında kar küreme çalışma...

Hırsızlık Suçundan Aranan Şahıs Yakalandı Hırsızlık Suçundan Aranan Şahıs Yakaland...

Asayiş Şube Müdürlüğü Aranan Şahıslar Büro Amirliğine bağlı ekiplerin yaptığı çalışmalar sonucu Hırsızlık Suçundan 10 yıl 10 Ay kesinle...

Uyuşturucu Ticareti Şüphelisi 3 Kişi Yakalandı Uyuşturucu Ticareti Şüphelisi 3 Kişi Yak...

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz görevlilerince uyuşturucu suçlarına karşı yürütülen çalışmalar kapsamında Cumhuriyet Başsa...

Yalnız Ardıç Millet Bahçesi Kahramanmaraş’a Değer Katacak Yalnız Ardıç Millet Bahçesi Kahramanmara...

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, yapımı tamamlanan Yalnız Ardıç Millet Bahçesi’nde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Bu...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(4 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta Yollar Büyükşehir’le Ulaşıma Açık Tutuluyor Kahramanmaraş’ta Yo...

Büyükşehir Belediyesi; Dulkadiroğlu, Göksun ve Çağlayancerit...

Ramazan Saçmalı Eğitimin Çınarlarıyla Buluştu Ramazan Saçmalı Eğitimin ...

Maraş Lisesinden hocaların hocası, eğitimin çınarı Doğan Yar...

Kahramanmaraş’ta Akıl ve Zeka Eğitimi Semineri Kahramanmaraş’ta Ak...

Kahramanmaraş Onikişubat Zekeriya Tanrıverdi İmam Hatip Orta...

Kahramanmaraş’ta “Beden dili ve etkili iletişim kursu” tamamlandı Kahramanmaraş’ta &#...

Kahramanmaraş il milli eğitim müdürlüğü öğretmen yetiştirme ...

Eğitimcilere “Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi” verildi Eğitimcilere “Bağım...

Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürl...

6. “Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi” Kitap Dağıtımı 6. “Kahramanmaraş B...

“KAHRAMANMARAŞ BİLGİ İLE BULUŞUYOR PROJESİ” KİTAP DAĞITIM TÖ...

DYK kurslarında ki öğrencilere TYT ve AYT hazırlık kitapları dağıtıldı DYK kurslarında ki öğrenc...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Suzan ve Abdülhakim Bilgili ...

Hırsızlık Suçundan Aranan Şahıs Yakalandı Hırsızlık Suçundan Aranan...

Asayiş Şube Müdürlüğü Aranan Şahıslar Büro Amirliğine bağlı ...

Uğur Mumcu’yu anmak… Uğur Mumcu’yu anmak…

29 yıldır kalbimizde yaşıyor! Fikirleri, günümüze ışık taşıy...

Uyuşturucu Ticareti Şüphelisi 3 Kişi Yakalandı Uyuşturucu Ticareti Şüphe...

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz görevlilerince ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ