Maraşta Haber
Maraşta Haber

Onikişubat Belediyesi Kültürünü Keşfet Bilgi Yarışması İlk Etabı Gerçekleşti

Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi ve Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında öğrencilerin kültür seviyesini ölçmek ve bilinçlendirmek adına Kültür yarışması düzenledi. Kültürünü Keşfet Bilgi Yarışmasının ilk etabı 15 Temmuz Şehitler İmam Hatip Ortaokulu’nda gerçekleşti. Yarışmaları izlemek üzere Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Onikişubat Belediye Başkan Yardımcısı Havva Saygaz, İl […]

Onikişubat Belediyesi Kültürünü Keşfet Bilgi Yarışması İlk Etabı Gerçekleşti

24 Mart 2018 - 8:29A+A-

Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi ve Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında öğrencilerin kültür seviyesini ölçmek ve bilinçlendirmek adına Kültür yarışması düzenledi. Kültürünü Keşfet Bilgi Yarışmasının ilk etabı 15 Temmuz Şehitler İmam Hatip Ortaokulu’nda gerçekleşti.

Yarışmaları izlemek üzere Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Onikişubat Belediye Başkan Yardımcısı Havva Saygaz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı Fevzi Küçük, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen, şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Yarışma öncesinde okulların temsilcileri tarafından kura çekimi yapılarak, gruplar yerlerine yerleştirildi. Daha sonra Onikişubat Belediyesi tarafından hazırlanan Kahramanmaraş’ın Kültür ve Tanıtım Filmi izletildi. Daha sonra öğrenciler büyük alkışlarla sahneye davet edildi.

Daha sonra konuşma yapmak üzere sahneye davet edilen Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen, Onikişubat Belediyesi’nin eğitim alanında gerçekleştirdiği hizmetten çok memnun olduğunu ifade ederek şu sözlere yer verdi.

“Bugün çok değerli 7 okulun öğrencileri Kahramanmaraş’ı keşfedecek. Ben çalışmalarından dolayı öncelikle jüri üyelerine, Milli Eğitim Müdürlüğü adına teşekkürlerimi sunmak isterim. Ayrıca Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek Beyefendiye bütün öğrencilerin ve çalışanların adına minnet, şükran ve saygılarımı sunuyorum. Çünkü Onikişubat Belediyesi sadece yol yapmıyor, sadece kaldırım yapmıyor Onikişubat Belediyesi siz öğrencilerin geleceği için, kendinizi daha çok geliştirmeniz için eğitime ve öğretime önem veriyor. Bu yüzden kendilerine sonsuz teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.”

Daha sonra konuşma yapmak üzere sahneye davet edilen Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, eğitimin kendisi için öncelik olduğunu söyleyerek şu ifadelere yer verdi.

Bu ülkenin geleceği olan sevgili öğrenciler hepinizin öncelikle Regaip Kandilini kutluyorum. Sizlere sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat diliyorum. Yüce Allah sizlere bu ülkeye güzel hizmetler etmeyi nasip etsin. Bütün içtenliğimle ve samimiyetimle söylüyorum ki, sizlerle beraberken kendimi daha genç hissediyorum, çünkü biliyorum ki bu ülkenin geleceği sizlersiniz. Sizler bu ülkeyi bizden daha iyi yöneteceksiniz ve yönetmek zorundasınız.

Sevgili gençler, bu ülkenin insanlarını bir gecede cahil hale getirdiler, okulların kapısından geri çevirdiler. Bu ülkenin okulları arasında ayrım yaptılar. Ben İmam Hatip mezunuyum ve beni üniversite sınavına almadılar. Ve bugün devletimiz sayesinde bütün engeller kalktı. Bu bağlamda bize düşen gayret etmek, çalışmak ve ülkeyi iyi noktalara taşımak. Fiziki alanda hizmet etmek çok kolay, önemli olan eğitim alanında gelişebilmek. Biz 90 senedir yapılamayanı, 4 senede yaptık. Bu kapsamda köy okullarını tamir ederek, her yerde ayrı ayrı oyun takımları kurduk. Köylerde çocuklar çamurların içinde ayakkabısız, plastik terliklerle gezerken, her alanda bütün eksikleri tamamlayarak, yurtlarıyla beraber 6 tane okul yaparak, çocukların hizmetine sunduk. Her sene 45 ila 55 bin arası kitap dağıttık, bu yıl ise 73 Bin kitap aldık ve sadece Onikişubat ilçesine değil, bütün Kahramanmaraş’ta bulunan okullara dağıttık. Öte yandan 37 bin safahatı bütün liselere dağıttık. Biz sizlerin daha iyi olması için çalışıyoruz. Dünyanın en iyi sistemini de kursanız, iyi yönetilmedikten sonra o sistem bir işe yaramaz. Bu ülkeyi yıllarca yönettiler ama son 15 sene içindeki yönetim şekliyle daha iyi ve gelişmiş duruma geldik. Şahit olduğum 70’li yıllarda kamyon vardı ama mazot yoktu, çörek yapacak yağ bulamıyorduk. Bugün bu ülke çok daha iyi noktalarda çok şükür.

Artık Türkiye Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin de ifade ettiği gibi kendi sınırları içerisinde ki Türkiye değil, etki alanı olan Türkiye’dir. Yani demek istiyor ki, İslam İş Birliği Teşkilatını Cumhurbaşkanı toplantıya çağıracak ve 2 gün içerisinde 48 tane ülke İstanbul’da olacak. Türkiye Kudüs meselesinde İsrail’in yaptığı yanlışlığı düzeltmek ve o işgali önlemek için Birleşmiş Milletleri toplantıya çağıracak ve Birleşmiş Milletler de yer alan 128 ülke Türkiye’yi savunacak. İşte böyle bir Türkiye bizim ülkemiz. Ve 103 sene sonra Çanakkale savaşını yeniden canlandıran bir tablo haline gelmiş bir ülkeyiz. Bizi maneviyatımızdan koparmak isteyenler amacına ulaşamamıştır, çünkü bizim kökümüz sağlamdır. Sevgili öğrenciler sizlerden istirhamım alanınızda en iyisi olun. Gelecek buluşları siz yapın. Bugün Türkiye İnsansız Hava Aracı üretip, satabiliyor. Bu ülkeyi hem içeride hem de dışarıda çok iyi temsil edin ve yönetin. Her şeyden önce özgüven sahibi olun. Cumhurbaşkanı olmak üzere hepimiz sizlere güveniyoruz. Hepinize yürekten başarılar diliyor, bu programda emeği geçen öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum.’’

Ardından Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, soru grubunu belirlemek için ilk kura çekimini yaptı. Jürinin tanıtımının ardından başlayan yarışmada Maraş Edebiyatı, Maraş Sanat Tarihi, Maraş El Sanatları, Maraş Yiyecek ve İçecek Kültürü, Maraş Coğrafyası, Maraş’ta Spor, Maraş’ta Müzik konularının yer aldığı yarışma iki oturumda gerçekleşti.

 Yarışmaların ilk oturumunda, Kahramanmaraş Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ilıca Çok Programlı Anadolu Lisesi, 19 Mayıs Lisesi, Gülizar Şamil Aktaş Anadolu Lisesi, Nezihe Öksüz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Altınşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi katıldı. Heyecanlı dakikaların yaşandığı yarışmada Gülizar Şamil Aktaş Anadolu Lisesi aldığı 140 puanla ilk etabın birincisi oldu.

Yarışmanın ikinci oturumunda ise TOBB Fen Lisesi, Merkez Atatürk Anadolu Lisesi, 12 Şubat Anadolu Lisesi, Döngele Çok Programlı Anadolu Lisesi, Abdullah Çinkay Anadolu Lisesi, Çukurova Elektrik Anadolu Lisesi, İbrahim Çalık Anadolu Lisesi yerini aldı. Döngele Çok Programlı Lisesi ve Çukurova Elektrik Anadolu Lisesinin berabere kalmalarından dolayı sorulan yedek sorular sonunda yarışmayı Çukurova Elektrik Anadolu Lisesi 160 puanla kazandı.

           Toplamda 28 lisenin katılacağı yarışma 4’er gruplara ayrılarak gerçekleşiyor. Her gruptan seçilen toplamda 4 okul finale yükselip yarışmaya hak kazanacak. 29 Mart Perşembe günü ikinci tur yine 15 Temmuz İmam Hatip Ortaokulu’nda gerçekleşecek. Elemeler neticesinde finalde yer alacak 4 okul 5 Nisan Perşembe günü Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde bilgilerini yarıştırarak, son turu tamamlamış olacak.

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“SU ÜCRETİNE ZAM YAPILDI MI?” “SU ÜCRETİNE ZAM YAPILDI MI?”

Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi ve Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında öğrencilerin kültür seviyesini ölçmek ve bil...

Başkan Okay Yalnız Ardıç Mesire Alanı Çalışmalarını İnceledi Başkan Okay Yalnız Ardıç Mesire Alanı Ça...

Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi ve Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında öğrencilerin kültür seviyesini ölçmek ve bil...

Kazıcı Kardeşlere Akülü Araba Büyükşehir’den Kazıcı Kardeşlere Akülü Araba Büyükşehir...

Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi ve Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında öğrencilerin kültür seviyesini ölçmek ve bil...

BAŞKAN GÜNGÖR’DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI BAŞKAN GÜNGÖR’DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI...

Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi ve Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında öğrencilerin kültür seviyesini ölçmek ve bil...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Aday öğretmenlere gezi düzenlendi Aday öğretmenlere gezi dü...

Kahramanmaraş’ın Andırın İlçesinde görevli aday öğretm...

TOKİ YILDIZ MTAL İftar Etkinliği Yaptı TOKİ YILDIZ MTAL İftar Et...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu TOKİ  Yılduz Mesleki ve Teknik An...

CANIM MEHMED’İM CANIM MEHMED’İM

Tüm Mehmetçiklere   Süreyya’ya yazsam az gelir adın Meh...

“SU ÜCRETİNE ZAM YAPILDI MI?” “SU ÜCRETİNE ZAM YAPILDI ...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, ...

Vali Özkan’dan Anadolu Mektebine Övgü Vali Özkan’dan Anad...

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, İl Millî Eğitim Müdürl...

Vefat Eden Önder Çiftçinin Eşine Teşekkür Plaketi Vefat Eden Önder Çiftçini...

 Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde geçtiğimiz yıl ve...

Başkan Okay Yalnız Ardıç Mesire Alanı Çalışmalarını İnceledi Başkan Okay Yalnız Ardıç ...

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Yedikuyular yolu ...

Kazıcı Kardeşlere Akülü Araba Büyükşehir’den Kazıcı Kardeşlere Akülü A...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi iki vatan...

Başkan Gürbüz’e Naçizane Tavsiyeler!. Başkan Gürbüz’e Naçizane ...

NEDEN?                 Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel...

Eğitimin Kurmayları İftarda Bir Araya Geldi Eğitimin Kurmayları İftar...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü, Maarif Müfettişler Baş...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ