Maraşta Haber
Maraşta Haber

Onikişubat Bayırbucaklı Türkmen Kardeşlerinin Yanında

Kahramanmaraş Merkez İlçe Onikişubat Belediyesi tarafından Bayırbucak Türkmenleri için başlatılan yardım kampanyası tamamlandı. “Her mümin kardeştir” sloganıyla gerçekleştirilen kampanya neticesinde toplanan 5 kamyon ve 2 tırdan oluşan yardım konvoyu dualar eşliğinde uğurlandı. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi önünde düzenlenen uğurlama töreninde konuşan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “Bu yardım kervanının önünde bulunmak bizler için gurur […]

Onikişubat Bayırbucaklı Türkmen Kardeşlerinin Yanında

22 Ocak 2016 - 5:55A+A-

Kahramanmaraş Merkez İlçe Onikişubat Belediyesi tarafından Bayırbucak Türkmenleri için başlatılan yardım kampanyası tamamlandı. “Her mümin kardeştir” sloganıyla gerçekleştirilen kampanya neticesinde toplanan 5 kamyon ve 2 tırdan oluşan yardım konvoyu dualar eşliğinde uğurlandı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi önünde düzenlenen uğurlama töreninde konuşan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “Bu yardım kervanının önünde bulunmak bizler için gurur ve iftihar vesilesi” dedi.

Düzenlenen kampanyanın Türkiye Cumhuriyeti’nin son 15 yılda geldiği noktayı göstermesi açısından da önemli olduğunu belirten Mahçiçek, artık Türkiye’nin “alan el” değil “veren el” konumuna geldiğini söyledi.  Mahçiçek, şöyle konuştu:

“Çok değil 15-20 yıl önce ülkemizin bulunduğu şartlara baktığımız zaman bugün içinde bulunduğumuz konum çok farklı. O günler 500 bin doları bulamadığımız, IMF kapılarında beklediğimiz günlerdi. Ama bugün Türkiye ‘alan el’ değil, ‘veren el’ konumunda. Sayın cumhurbaşkanımızın işaret buyurdukları gibi, Türkiye mazlum ve mağdur insanlara, Müslümanlara halklara, uluslararası ölçekte yardım noktasında ilk üçe giren bir ülke. Cenabı hak bizleri son 10-15 sene de böyle bir konuma getirdi. Ne kadar şükretsek az. Bu kampanyamıza gelince, çok az bir zamanda Hayrat İnsanı Yardım Derneğimizle beraber bu çalışmamıza Kahramanmaraşlılar çok büyük katkı sundular. Bu gün burada 5 tane kamyonumuz, 2 tane tırımız dolu halde. Bu tırları inşallah dualarla yolcu edeceğiz. Bu tırlarımızda 15 bin adet battaniyemiz, 52 ton erzak kolimiz, yüz bin giyim malzememiz, 15 bin çorabımız, 10 bin eldivenimiz, 975 adet çocuk bez kolisi, bin 475 adet çocuk maması. 10 bin nevresim takımı, 12 bin ayakkabı, 680 adet halı ve 5 bin öğrencilik kırtasiye seti var. Bugün dualarla ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için yola çıkacak inşallah. Ben bu programın hazırlanmasında bizlere yardım eden Hayrat İnsani Yardım Derneğimize ve tüm Kahramanmaraşlılara teşekkür ediyorum. Kahramanmaraşlılar yine kendilerine yakışanı yapmışlardır.”

Törende konuşan Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise, manevi bir atmosferde, böylesine anlamlı bir kampanyada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Şimdi boğazların düğümlendiği bir anı yaşıyoruz” diyen Güvençer, şu ifadeleri kullandı:

“Hemen yanı başımızda bir ateş yanıyor. Kardeşlerimiz sıkıntı ve eziyet içindeler. Ancak çok şükür öncelikle Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak, sonrasında bu devletin vatandaşları olarak bizler, bu ızdırabı çeken insanların her şeyden önce inanç kardeşleri olarak, olan bitenin farkındayız. Sebeplerin farkındayız. Yapılması gerekenlerin farkındayız. Yapılması gerekenlerin, bizim omuzlarımıza yüklediği ağır mesuliyetin farkındayız. Rabden gelene rıza ve teslimiyet babında üzerimize düşenleri yapmak, niyet, kararlılık ve azmi içerisindeyiz ve Allaha çok şükür farkında olduğumuz ve müdahale mesuliyetinde olduğumuz, hususların gereklerini Allah Teala’nın yüksek hidayeti ve inayeti ile onun azim takdiri ile ifa edebilmenin iktidarı içerisindeyiz. Bugün atılan bu küçük adım, bu mesuliyet idrakinin bu yapılması gerekenlerinin mütalaasının, bunun farkında olarak atılan adımların, sadece küçük bir örneğidir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Hayrat İnsani Yardım Derneği Başkanı Avukat Hakkı Aygün’de, dernek olarak düzenledikleri kampanyalarla Rus bombardımanı altındaki Türkmenlerin yardımına koştuklarını belirtti. Özellikle Halep’ten başlayarak Türkmen dağına kadar olan bölgeye Hayrat Derneği ekiplerinin yardım ulaştırdığını kaydeden Aygün, şöyle konuştu:

“Gittiğimiz bütün bölgelerde ülkemize edilen dualarla karşılanıyoruz.  Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, milletimize ve ümmetimize edilen dualarla karşılaşıyoruz. Bir Müslüman olarak köprü oluyoruz ve kardeşlerimize yardımları ulaştırıyoruz. Bu şekilde insani ve İslami vazifemizi yerine getirmiş oluyoruz. Bütün bu çalışmalarda emeği geçen kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Türkiye’nin her yerinde bu kampanyalar ve çalışmalar devam ediyor. Her ay 30’dan fazla tırı ulaştırıyoruz. Ayrıca Kahramanmaraş ve çevresinde yatılı ve normal olarak on binlerce öğrenciye eğitimlerimiz devam ediyor. Bu vesileyle yardım eden belediyemize, valimize ve tüm Kahramanmaraş halkına teşekkür ediyoruz. Allah kabul etsin.”

Daha sonra Kahramanmaraş Müftüsü Muhammed Gevher’in yaptırdığı duaların ardından yardım konvoyu Suriye’ye hareket etti.

DSC_7295

 

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Büyükşehir Sporcuları Başarıdan Başarıya Koşuyor Büyükşehir Sporcuları Başarıdan Başarıya...

Kahramanmaraş Merkez İlçe Onikişubat Belediyesi tarafından Bayırbucak Türkmenleri için başlatılan yardım kampanyası tamamlandı. “Her mü...

Boğularak Can Verdi Boğularak Can Verdi

Kahramanmaraş Merkez İlçe Onikişubat Belediyesi tarafından Bayırbucak Türkmenleri için başlatılan yardım kampanyası tamamlandı. “Her mü...

Yaz Spor Okullarına Rekor Kayıt Yaz Spor Okullarına Rekor Kayıt

Kahramanmaraş Merkez İlçe Onikişubat Belediyesi tarafından Bayırbucak Türkmenleri için başlatılan yardım kampanyası tamamlandı. “Her mü...

MHP’li Karakoç 15 Temmuz Mesajı Yayımladı MHP’li Karakoç 15 Temmuz Mesajı Ya...

Kahramanmaraş Merkez İlçe Onikişubat Belediyesi tarafından Bayırbucak Türkmenleri için başlatılan yardım kampanyası tamamlandı. “Her mü...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
GEM’de Öğretmenlerle değerlendirme Toplantısı GEM’de Öğretmenlerle değe...

Kahramanmaraş Geçici Eğitim Merkezinde (GEM) görevli öğretme...

Büyükşehir Sporcuları Başarıdan Başarıya Koşuyor Büyükşehir Sporcuları Baş...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Gençl...

Tatil Planımız Tatil Planımız

Haziran ayının başında; okulların kapanması, yaz tatilinin b...

Şahine Uzanan Eller Kırılsın! Şahine Uzanan Eller Kırıl...

Afşin’de Afşin-Elbistan B Termik Santralinde görev yapan Sal...

Boğularak Can Verdi Boğularak Can Verdi

Kandil Barajında Bir Hayat Yok oldu, Serinlemek İçin Baraja ...

Yaz Spor Okullarına Rekor Kayıt Yaz Spor Okullarına Rekor...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 9 Mayı...

Çiçek Kana Bulandı! Çiçek Kana Bulandı!

Elbistan’ bağlı Çiçek Köyünde sürücüsünün direksiyon hakimiy...

Milli Eğitim Müdürlüğünün Projesi ilgi uyandırdı Milli Eğitim Müdürlüğünün...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ARGE bölümünden Kadi...

Milli Takıma 5 Güreşçi Kahramanmaraş’tan Milli Takıma 5 Güreşçi Ka...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Güreş Takımı’ndan 5 güre...

Erdem Özer Fen Lisesi Müdürü Oldu Erdem Özer Fen Lisesi Müd...

Yaklaşık 7 yıldır Özel Elbistan Yıldız Eğitim Kurumları büny...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ