Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ta Atatürk’ü Anma Etkinlikleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78.yıldönümü münasebetiyle anma programı Atatürk anıtında çelenk sunma töreni ile başladı. Buradaki törende Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Bayram Ölçülüoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Saat: 09.05’te 2 dakikalık sirenler çaldı,saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Bayrağımız yarıya […]

Kahramanmaraş’ta Atatürk’ü Anma Etkinlikleri

11 Kasım 2016 - 21:14A+A-

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78.yıldönümü münasebetiyle anma programı Atatürk anıtında çelenk sunma töreni ile başladı. Buradaki törende Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Bayram Ölçülüoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Saat: 09.05’te 2 dakikalık sirenler çaldı,saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Bayrağımız yarıya indirildi.

Habere Ait Fotoğraflar İçin Tıklayın

Anma Törenine, Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, vali yardımcıları, kurum müdürleri, askeri erkân ve vatandaşlar katıldı.

 

MEHHET AKİF ERSOY KÜLRÜR MERKEZİNDEKİ ANMA PROGRAMI

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde Dulkadiroğlu İlçesi Kadriye Çalık Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan anma programı saat 09.30’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

“Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve çağdaş Türkiye’nin mimarı olan, Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 78. yıl dönümünde anmak için toplanmış bulunmaktayız.” Diyerek açılış konuşmasına başlayan Kadriye Çalık Anadolu Lisesi Müdürü Bestami Gül daha sonra şu ifadelere yer verdi:

“  Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek, yapılması çok zor olan, birçok devrimler gerçekleştirmiştir. Onun, Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur. Bizlere düşen görev ise Türkiye Cumhuriyeti’ni içerden ve dışarıdan oluşan her türlü tehlikelere ihanete ve hain girişimlere karşı korumaktır.

Mustafa Kemal Atatürk, hayatının en son anına kadar, ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan; “Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde, akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” demek suretiyle, kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir.

 İşte, 10 Kasım’lar, bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürk’ün fikirlerinin, daha iyi anlaşılarak, tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün, bizler onu, her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında, ülkemiz ve milletimiz için, daha iyi neler yapabiliriz, onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız.

Ünlü bir devlet adamının dediği gibi “Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde, hüküm sürecek insanlardır.” Dedi.

Atatürk’ün askeri kişili hakkında önemli bilgiler veren Piyade. Yzb. Kemal Yılmaz “Mustafa Kemal Atatürk dönemin liderleri arasında 20. Yüzyıla geçebilen tek liderdir. Diğer liderler halkı tarafından yok edilişinin acısını yaşarken o halen halkının kalbinde sevgisiyle ve saygıyla yaşamaktadır. Atatürk gerek muharebe meydanlarında gerekse sosyal, siyasal alanlarda milletine ve ordusuna örnek olmuş, onu en ümitsiz muhaberelerden dünya bunalımlarından zaferlerle çıkarmış, dirilmiş, yıkılmış, harap edilmiş bir devlet enkazından kuvvetli hardı sayılır yepyeni bir cumhuriyet kurarak tarihin şanlı sayfalarına geçmiş yüce bir liderdir. “ dedi.

Atatürk ve Türk Gençliği konusunda bilgiler veren KSÜ Okutmanı Sevim Duman daha sonra şu ifadeleri kullandı:

“Kurtuluş savaşındaki büyük başarının ardından Atatürk, kurduğu tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti ile siyasi ekonomik ve sosyal açılardan modem bir devlet kurmayı başarmıştır. O yalnız komutan değil aynı zamanda bir devlet adamı, devlet kumcusu idi artık. Mustafa Kemal Atatürk, ’En büyük eserim” dediği Türkiye Cumhuriyeti Devletini sağlam temellere oturtturmuş, Türk milleti Atasını hep bu eseriyle anacak ve gelecek nesillere anlatacaktır. Kendini milletinin egemenliğine ve bağımsızlığına adayan Mustafa Kemal’in kişiliğinden söz etme, Türkün manevi şahsiyetine cesaret katacak ve gelecek genç nesillerin önünde bir örnek olacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin kurtuluş mücadelesindeki en büyük askeri dehası olması yanında, ülkenin savaş sonrasındaki kalkınmasının da baş mimarı olmuştur. Yalnızca bağımsızlık savaşının kazanılmış olmasını kafi görmeyen bir anlayışa sahip olan Atatürk, Türkiye’nin başından beri iç ve dış meselelerine azami özen göstermiş, atılacak adımların sonuçlarım göz önünde bulundurarak milletini sonu belli olmayan hiçbir maceraya sürüklememiştir.

Gelişen süreç içerisinde gerçekleştirmek istediği bütün devrimleri aceleye getirmemiş, ne olacağını iyi hesaplamış, ancak ondan sonra gündeme getirmiştir. Halk desteğine her zaman önem vermiş, çıkmış olduğu yurt gezilerinde gerçekleştirmek istediği her yeniliği onlarla paylaşmış, halkını dinlemeyi ihmal etmemiştir. Vatanın ve milletin menfaatleri neyi gerektiriyorsa onu yapmaktan da hiçbir zaman geri kalmamıştır. “

Bu konuşmalardan sonra Kadriye Çalık Anadolu Lisesi öğrencilerinin yorumuyla “Atatürk Orotoryosu” gerçekleştirildi.

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ENGELSİZ DOĞUM GÜNÜ ENGELSİZ DOĞUM GÜNÜ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78.yıldönümü münasebetiyle anma programı Atatürk a...

Tefeci, Polis Operasyonu İle Tutuklandı Tefeci, Polis Operasyonu İle Tutuklandı...

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78.yıldönümü münasebetiyle anma programı Atatürk a...

ÇAKIROĞLU DERNEĞİ’NDEN AHDE VEFA ÇAKIROĞLU DERNEĞİ’NDEN AHDE VEFA

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78.yıldönümü münasebetiyle anma programı Atatürk a...

YARALI BULUNAN 2 TİLKİ TEDAVİYE ALINDI YARALI BULUNAN 2 TİLKİ TEDAVİYE ALINDI...

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78.yıldönümü münasebetiyle anma programı Atatürk a...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
İl Millî Eğitim Müdürlünde Egzersiz Hareketler İl Millî Eğitim Müdürlünd...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü giriş salonunda, İl ...

Milllî Eğitim Müdürlüğünde KAYS Tanıtıldı Milllî Eğitim Müdürlüğünd...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü M. Sait Kırmacı topl...

‘Ben yaptım oldu’ Olmamalı. ‘Ben yaptım oldu’ Olmamal...

MEB, özel öğretim kurslarını bu eğitim yılının sonunda kapat...

Nurgül Kaynar Yüce İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması-11 Nurgül Kaynar Yüce İle Fa...

Yurdumuzun her bölgesinden, yurt dışından Şair ve Ozanların ...

Gürbüz’e Ziyaretçi Akını Gürbüz’e Ziyaretçi Akını...

    Cumhur İttifakı AK Parti Elbistan Belediye Başkan Adayı ...

ENGELSİZ DOĞUM GÜNÜ ENGELSİZ DOĞUM GÜNÜ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bugün doğum günü olan dö...

Atom Karınca Dur Durak Bilmiyor! Atom Karınca Dur Durak Bi...

Halkla Buluşan CHP Kahramanmaraş Belediye Başkan Adayı Öztun...

Tefeci, Polis Operasyonu İle Tutuklandı Tefeci, Polis Operasyonu ...

Elbistan Emniyet Müdürlüğü KOM Amirliği, konu gereği sorumlu...

ILICA’YA AKIN VAR AKIN! ILICA’YA AKIN VAR A...

Dinlenmek ,dinçleşmek ve tedavi amacıyla bu günlerde  Kahram...

Gürbüz, “Gönül Belediyeciliğini Kuracağız” Gürbüz, “Gönül Belediyeci...

Cumhur İttifakı AK Parti Elbistan Belediye Başkan Adayı Mehm...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ