Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ta Atatürk’ü Anma Etkinlikleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78.yıldönümü münasebetiyle anma programı Atatürk anıtında çelenk sunma töreni ile başladı. Buradaki törende Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Bayram Ölçülüoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Saat: 09.05’te 2 dakikalık sirenler çaldı,saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Bayrağımız yarıya […]

Kahramanmaraş’ta Atatürk’ü Anma Etkinlikleri

11 Kasım 2016 - 21:14A+A-

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78.yıldönümü münasebetiyle anma programı Atatürk anıtında çelenk sunma töreni ile başladı. Buradaki törende Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Bayram Ölçülüoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Saat: 09.05’te 2 dakikalık sirenler çaldı,saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Bayrağımız yarıya indirildi.

Habere Ait Fotoğraflar İçin Tıklayın

Anma Törenine, Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, vali yardımcıları, kurum müdürleri, askeri erkân ve vatandaşlar katıldı.

 

MEHHET AKİF ERSOY KÜLRÜR MERKEZİNDEKİ ANMA PROGRAMI

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde Dulkadiroğlu İlçesi Kadriye Çalık Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan anma programı saat 09.30’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

“Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve çağdaş Türkiye’nin mimarı olan, Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 78. yıl dönümünde anmak için toplanmış bulunmaktayız.” Diyerek açılış konuşmasına başlayan Kadriye Çalık Anadolu Lisesi Müdürü Bestami Gül daha sonra şu ifadelere yer verdi:

“  Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek, yapılması çok zor olan, birçok devrimler gerçekleştirmiştir. Onun, Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur. Bizlere düşen görev ise Türkiye Cumhuriyeti’ni içerden ve dışarıdan oluşan her türlü tehlikelere ihanete ve hain girişimlere karşı korumaktır.

Mustafa Kemal Atatürk, hayatının en son anına kadar, ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan; “Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde, akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” demek suretiyle, kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir.

 İşte, 10 Kasım’lar, bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürk’ün fikirlerinin, daha iyi anlaşılarak, tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün, bizler onu, her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında, ülkemiz ve milletimiz için, daha iyi neler yapabiliriz, onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız.

Ünlü bir devlet adamının dediği gibi “Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde, hüküm sürecek insanlardır.” Dedi.

Atatürk’ün askeri kişili hakkında önemli bilgiler veren Piyade. Yzb. Kemal Yılmaz “Mustafa Kemal Atatürk dönemin liderleri arasında 20. Yüzyıla geçebilen tek liderdir. Diğer liderler halkı tarafından yok edilişinin acısını yaşarken o halen halkının kalbinde sevgisiyle ve saygıyla yaşamaktadır. Atatürk gerek muharebe meydanlarında gerekse sosyal, siyasal alanlarda milletine ve ordusuna örnek olmuş, onu en ümitsiz muhaberelerden dünya bunalımlarından zaferlerle çıkarmış, dirilmiş, yıkılmış, harap edilmiş bir devlet enkazından kuvvetli hardı sayılır yepyeni bir cumhuriyet kurarak tarihin şanlı sayfalarına geçmiş yüce bir liderdir. “ dedi.

Atatürk ve Türk Gençliği konusunda bilgiler veren KSÜ Okutmanı Sevim Duman daha sonra şu ifadeleri kullandı:

“Kurtuluş savaşındaki büyük başarının ardından Atatürk, kurduğu tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti ile siyasi ekonomik ve sosyal açılardan modem bir devlet kurmayı başarmıştır. O yalnız komutan değil aynı zamanda bir devlet adamı, devlet kumcusu idi artık. Mustafa Kemal Atatürk, ’En büyük eserim” dediği Türkiye Cumhuriyeti Devletini sağlam temellere oturtturmuş, Türk milleti Atasını hep bu eseriyle anacak ve gelecek nesillere anlatacaktır. Kendini milletinin egemenliğine ve bağımsızlığına adayan Mustafa Kemal’in kişiliğinden söz etme, Türkün manevi şahsiyetine cesaret katacak ve gelecek genç nesillerin önünde bir örnek olacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin kurtuluş mücadelesindeki en büyük askeri dehası olması yanında, ülkenin savaş sonrasındaki kalkınmasının da baş mimarı olmuştur. Yalnızca bağımsızlık savaşının kazanılmış olmasını kafi görmeyen bir anlayışa sahip olan Atatürk, Türkiye’nin başından beri iç ve dış meselelerine azami özen göstermiş, atılacak adımların sonuçlarım göz önünde bulundurarak milletini sonu belli olmayan hiçbir maceraya sürüklememiştir.

Gelişen süreç içerisinde gerçekleştirmek istediği bütün devrimleri aceleye getirmemiş, ne olacağını iyi hesaplamış, ancak ondan sonra gündeme getirmiştir. Halk desteğine her zaman önem vermiş, çıkmış olduğu yurt gezilerinde gerçekleştirmek istediği her yeniliği onlarla paylaşmış, halkını dinlemeyi ihmal etmemiştir. Vatanın ve milletin menfaatleri neyi gerektiriyorsa onu yapmaktan da hiçbir zaman geri kalmamıştır. “

Bu konuşmalardan sonra Kadriye Çalık Anadolu Lisesi öğrencilerinin yorumuyla “Atatürk Orotoryosu” gerçekleştirildi.

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hz. Hamza Camiinde Aşure İkramı Yapıldı Hz. Hamza Camiinde Aşure İkramı Yapıldı...

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78.yıldönümü münasebetiyle anma programı Atatürk a...

Köpek yavrusunu ezilmekten kurtardı Köpek yavrusunu ezilmekten kurtardı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78.yıldönümü münasebetiyle anma programı Atatürk a...

Coşkun ve Güngör’e Yakışan Ahde Vefa Coşkun ve Güngör’e Yakışan Ahde Vefa...

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78.yıldönümü münasebetiyle anma programı Atatürk a...

Yahya Kemal Halkı Pazaryerinden Memnun Yahya Kemal Halkı Pazaryerinden Memnun

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78.yıldönümü münasebetiyle anma programı Atatürk a...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Hz. Hamza Camiinde Aşure İkramı Yapıldı Hz. Hamza Camiinde Aşure ...

Kahramanmaraş- Onikişubat İlçesi Hz. Hamza Camiinde cami cem...

Köpek yavrusunu ezilmekten kurtardı Köpek yavrusunu ezilmekte...

Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi’nde Nazım Kaynak Bulvarında ez...

19 Eylül Gaziler Gününde Tüm Gazilerimize Minnettarız 19 Eylül Gaziler Gününde ...

19 Eylül Gaziler Günü, Elbistan’da Cumhuriyet Meydanı’nda At...

Coşkun ve Güngör’e Yakışan Ahde Vefa Coşkun ve Güngör’e Yakışa...

Gönüllü Dağcılar Meslektaşları İçin Zirve Tırmanışı Gerçekle...

MEM- ARGE Birimi Proje Bilgilendirme toplantısı  Yaptı MEM- ARGE Birimi Proje Bi...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi tarafın...

Yahya Kemal Halkı Pazaryerinden Memnun Yahya Kemal Halkı Pazarye...

Dulkadiroğlu Belediyesi’nin yeni pazaryerleri projesi kapsam...

Milletvekili Öçal: “Milletvekilleri Olarak İş Bölümü Yaptık” Milletvekili Öçal: “Mille...

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Öcal Eğitim Yatırımların...

Trafik Kazası 2 Yaralı Trafik Kazası 2 Yaralı

Elbistan’da karşı yönlerde seyir halinde bulunan 2 otomobili...

Panorama Müzesine Ziyaretçi Sayısı 80 Bin oldu Panorama Müzesine Ziyaret...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılarak hiz...

Ünlü istihbaratçı Esra Erol’un ekibine transfer oldu! Ünlü istihbaratçı Esra Er...

Gazetecilik hayatında birçok özel habere imza atan başarılı ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ