Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ın Trafiği Buradan Yönetiliyor

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Ulaşım Dairesi Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Trafik Yönetim Merkezi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, ni ziyaretinde Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanı Cengiz Şirikçi’den bilgiler aldı. Daire Başkanı Şirikçi Trafik Yönetim Merkezine ilişkin yaptığı açıklamada: “Şehir trafiğini izlemek, anlıkta müdahale etmek, olası sorunları görmek ve çözüm geliştirmek […]

Kahramanmaraş’ın Trafiği Buradan Yönetiliyor

27 Nisan 2015 - 18:01A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Ulaşım Dairesi Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Trafik Yönetim Merkezi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, ni ziyaretinde Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanı Cengiz Şirikçi’den bilgiler aldı.

Daire Başkanı Şirikçi Trafik Yönetim Merkezine ilişkin yaptığı açıklamada: “Şehir trafiğini izlemek, anlıkta müdahale etmek, olası sorunları görmek ve çözüm geliştirmek amacıyla Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanlığımız bünyesinde Trafik Yönetim Merkezi kurulmuştur.

Trafik Yönetim Merkezi ile; trafik akışının sürekliliğinin sağlanması, yol ağı kapasitesinin etkin olarak kullanılması, trafiğin 7/24 saat gerçek zamanlı izlenmesi, kontrol edilmesi, tek merkezden kontrolü ve yönetimi hedeflenir. Bu merkez ile Kent içi şehir trafiğinin daha etkin biçimde yönetilmesi planlanmaktadır.

STC_2271 copy

Trafik Yönetim Merkezi, Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı Eylem Planı (2014-2016) ve Strateji Belgeleri gereği Büyükşehir Belediyelerinin gerçekleştirmesi gereken iş ve işlemler içerisinde yer almaktadır.

Büyükşehir Belediyemiz, Tüm ulaşım hizmetlerinin bilgi ve iletişim teknolojileriyle yönetildiği ve yönlendirildiği, kendi içinde ve Dünya ile entegre bir Şehir olmak yönünde ilerlemektedir” dedi.

Trafik Yönetim Merkezi’nin işleyişine ilişkin bilgiler veren Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanı Şirikçi: “

Trafik Yönetim Merkezi işleyişini 6 ana başlıkta topladık.

STC_2279 copy

  1. 16 adet kent içi kavşakta trafik kontrol kamerası ve 2 adet şehir kamerası ile trafik canlı olarak izlenebilmektedir. Sistemde, yüksek çözünürlüklü 360 derece hareket edebilen gelişmiş kameralar kullanılmaktadır. Geçmişe dönük 1 aylık görüntüler sistemde saklanmakta ve yapılan müdahalelerin sonuçları eski görüntülerle karşılaştırma yapılarak etkisi izlenebilmektedir. Kapalı çarsı girişlerinde ve içlerinde bulunan 7 adet kamera ile çarşı girişleri kontrol edilmektedir. 2016 yılının sonuna kadar Kent içi Trafik kontrol kamera sayısını 50’ye çıkarmayı hedeflemekteyiz.
  2. Online olarak trafik sinyalizasyon sistemlerine erişim ve kontrol sağlanmaktadır. Mevcut 12 kavşakta anlık olarak trafik sinyalizasyon sistemleri kontrol edilmektedir. Belediyemize ait altyapı Fiber-Network ağının gelişmesiyle bu sayı artacaktır.

Yollarda trafik akışının azalması ya da durması durumları gözlemlendiğinde, Merkezimizden hızlı bir şekilde sinyalizasyon sürelerini değiştirerek o kavsak kolunda bulunan araçların akışı sağlayabilmekteyiz.

Kıbrıs Meydanı kavşağında bulunan dinamik kavsak kontrol sistemi ile Trabzon Bulvarı, Azerbaycan Bulvarı, Atatürk Bulvarı ve Garajlar Caddesinden gelen ve giden araçlar digital olarak kamera aracılığıyla sayılmakta ve sayım oranına göre trafik sinyalizasyon süreleri anlık belirlenmektedir. Bu ay içinde faaliyete geçen ve test aşamasında olan dinamik kavsak kontrol sistemi ile zamandan ve yakıttan tasarruf sağlanacak, çevreye verilen CO2 oranı azalacaktır.

Dinamik Kavşak kontrol sistemleri başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bazı Büyükşehirlerde kullanılmaktadır. Şehrimiz için de gerekli olan bu sistemleri en kısa zamanda tüm sinyalize kavşaklara yapılandırmayı hedeflemekteyiz.

  1. Trafik kameralarının olmadığı kavsak ve yollarda Güncel ve anlık Trafik yoğunluk haritaları kullanılarak trafiğin akışının sağlanması için trafik ekiplerimizce gerekli müdahaleler yapılmaktadır.
  2. Trafik simülasyon programı VİSSİM, Kavşak geometrilerinin karşılaştırılması, sinyalizasyonun etkilerinin incelenmesi, toplu taşıma önceliğinin analizi gibi çalışmalarda kullanılan mikro ölçekli bir yazılımdır. Merkezimizde, kavşak kollarındaki araç sayımları yapıldıktan sonra, trafiği etkileyecek parklanma, yayalar vb. tüm öğeler program aracılığı ile digital ortama aktarılmakta ve sinyalizasyon sürelerini belirlemeden önce ya da geometrik düzenleme yapmadan önce bu simülasyonu yapılmakta ve daha sonra uygulamaya geçilmektedir.
  3. Akıllı ulaşım sistemleri içerisinde olan toplu tasıma otobüs ve durakların güzergah üzerindeki yerleri, hızları, diğer bilgiler Merkezimizden anlık olarak takip edilmektedir. Takip verileri her 3sn de merkezimize gelmektedir.
  4. Merkezimiz vasıtasıyla ileriki zamanlarda yapmayı planladığımız işler içerisinde; Kent içi trafiği rahatlatmak adına yollara konuşlandıracağımız VMS (değişken mesaj kontrol) Sistemleri ile seyahat süresi tahmini, buzlanma, yağış, yolların kapalı olması durumlarında araçları alternatif yollara yönlendirme, Trafik ve yol durumu bilgisini kullanıcılara web üzerinden iletme gibi işler bulunmaktadır” diye konuşarak bilgi verdi.

Ziyaretin ardından Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanı Cengiz Şirikçi ve teknik ekibe teşekkür eden Başkan Erkoç, trafikte yaşanan sıkıntıların en aza indirilmesi için gayret edilmesini istedi.

STC_2286 copy STC_2301 copy STC_2337 copy STC_2347 copy flash copy

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapılan 2. Kazanım Değerlendirme Sınavında (KDS)  en çok katılım ve başarı göst...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin M...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitimci kızları Sevim Sivik – Zeliha ve Ökkeş Binici ailesinin yakışıklı ve beye...

Okkeş Gümüşer Ortaokulu Öğretmenlerinden Örnek davranış Okkeş Gümüşer Ortaokulu Öğretmenlerinden...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Okkaş Gümüşer Ortaokulunda görevli 70 Öğretmen ve idareciler tarafından örnek bir davranış sergilenerek...

Ashab-ı Kehf Portalı Yayına Başladı. Ashab-ı Kehf Portalı Yayına Başladı....

İçerisinde Osmanlı Padişahlarının Ashab-ı Kehf Külliyesine gönderdiği Fermanlar, Orijinal El Yazması Eserler,Ashab-ı Kehf üzerine kelem...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri balık pazarında Mesleki ve Teknik Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mükrime Hatun Mesleki ve Tek...

Cahit Zarifoğlu İlkokulunda “Şehit Adem Karabörk” kütüphanesinin açılışı yapıldı. Cahit Zarifoğlu İlkokulun...

Kahramanmaraş Onikişubat Cahit Zarifoğlu İlkokulunda yeniden...

ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödü...

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapı...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinde Müzik Atölyesi Açılışı Yapıldı Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Aziz Sancar Anadolu Lisesind...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve E...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitim...

İbrahim Gülsu, Eğitimin Çınarlarını Buluşturdu İbrahim Gülsu, Eğitimin Ç...

Kahramanmaraş Final Eğitim Kurumları Genel Müdürü İbrahim Gü...

‘engel-SİZ misiniz’ adlı AB Gençlik projesi, sona erdi ‘engel-SİZ misiniz’ adlı ...

Toroslar gençlik grubunun Av. Tuğçe BAŞKAN ŞENTÜRK liderliği...

7’DE 7 KİLİS 7’DE 7 KİLİS

Yaprakların sararmaya başladığı ve dallarından koparak rüzgâ...

Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğretmenler Günü’nü coşkuyla kutladı. Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğre...

Kahramanmaraş Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

Ökkaş Gümüşer Ortaokulunda Birliktelik Sergilendi Ökkaş Gümüşer Ortaokulund...

Kahramanmaraş Onikişubat Ökkaş Gümüşer Ortaokulunda 24 Kasım...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ