Maraşta Haber
Maraşta Haber

Erkoç, ” Büyükşehir’e yakışanı yapıyoruz”

Kahramanmaraş’ta doğudan batıya, kuzeyden güneye yeni bulvarlar açarak trafiği büyük ölçüde rahatlatmak isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, yollardan rekreasyon alanlarına, mesire alanlarından toplu konuta kadar yapılan hizmetleri medya mensuplarına gezdirdi. Dün sabah saat 10.00’da başlayan hizmet tanıtma turu 16.00’a kadar sürdü. Gezi ziyaretini şimdilik şehir merkeziyle sınırlandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç […]

Erkoç, ” Büyükşehir’e yakışanı yapıyoruz”

21 Nisan 2016 - 21:00A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş’ta doğudan batıya, kuzeyden güneye yeni bulvarlar açarak trafiği büyük ölçüde rahatlatmak isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, yollardan rekreasyon alanlarına, mesire alanlarından toplu konuta kadar yapılan hizmetleri medya mensuplarına gezdirdi.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR

Dün sabah saat 10.00’da başlayan hizmet tanıtma turu 16.00’a kadar sürdü. Gezi ziyaretini şimdilik şehir merkeziyle sınırlandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ara ara ilçelere yapılan hizmetlerle ilgili de örnekler vererek konuştu.

GÜNEŞ EVLER HAZİRAN’DA TESLİM

Başkan Erkoç’un ilk ziyaret durağı Doğukent bölgesinde inşaatı bitme noktasına gelen Güneşevler Konutları oldu. Büyükşehir Belediyesinin garantörlüğünde yapılan Güneşevler konutlarının Haziran ayı içerisinde sahiplerine teslim edileceğini belirten Erkoç; “2015 Ocak ayında temelini attığımız konutlarımızı bu yıl Haziran ayında teslim ediyoruz. Bürüt 123 metrekare olan konutlarımızın maliyeti 56 bin TL. Bu maliyet çevre düzenlemesi ve arsa payı ile birlikte 68 bin TL’ye çıkıyor. Kooperatifimiz çok ucuz konut üretiyor. Konutların önünden geçen yoluda karayollarımız doğuya doğru 12 km duble yol haline getirecek. Burası gelişimini sürdürecek. Buradaki yaklaşık bin 500 konut ile üç yıl içerisinde konut sayısını 10 bine çıkaracağız” dedi.

DOĞUKENT’E YENİ BULVARLAR

Başkan Erkoç’un ikinci durağı ise Küçük Sanayi Sitesi ile Doğukent arasıdaki yeni bulvar çalışma alanı oldu. Erkoç sanayi sitesinin hemen üstünde büyük bir kavşak planladıklarını dile getirerek; “bu kavşak Namık Kemal ve Yavuz Selim Mahallerinin ortasından geçtiği caddenin devamı olacak. Hemen atında yine Diş hastanesinden gelen yol buraya bağlanacak. Ayrıca Tugay Komutanlığı ile yazışmalarımız devam ediyor ve Tugay’ın altından bir tünel geçirmeyi planlıyoruz. O yolda yine Doğukent’e bağlanacak. Binevler ile Doğukent arası bu yollarla kısalacak ve seyahat süresi daha aza inecek. Şehrimizin etrafını çevre yollarıyla dairesel bir hat oluşturacağız. Şehirdeki ulaşımları çevre yollarından sağlatacağız. Biz Türkiye’de standardı en yüksek yolları Kahramanmaraş’ta yapıyoruz. Neredeyse 1 metre altyapı yapıyoruzki sonradan çökme olmasın diye. Ayrıca şuana kadar il geneline 630 bin ton asfalt döktük. Yani buda 300 bin kamyona tekamül ediyor ve maliyeti ise 100 milyon TL” diye konuştu.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR

YEDİ KUYULARDA YAYLA KEYFİ

Basın mensuplarıyla birlikte seyahat ettiği belediye otobüsünde Yedi kuyular kayak merkeziyle ilgili soruyu da cevaplayan Erkoç şöyle konuştu; “Yedi kuyular bölgesindeki tahsis işlemleri uzun sürdü, geçen ay 2 bin 500 dönümlük alan bize geçti. Biz oraya hem kayak merkezi yapacağız hem de vatandaşlarımıza yayla havası yaşatacağız. Oraya yapacağız taş evlerde isteyen vatandaşlarımız gelip günlerce kalabilecek”

KENDİ MEYVENİ VE SEBZENİ KENDİN YETİŞTİR

Türkiye’de sayılı illerde olan Hobi bahçelerini de faaliyete geçirmeye hazırlandıklarını belirten Erkoç; “bağı bahçesi olmayan 250 aileye iki yıllığına buraları kiralayacağız. Vatandaşlarımız aileleriyle birlikte gelip burada meyvesini sebzesini yetiştirebilecek. Yani toprakla uğraşarak bir nevi stres atacak. Ayrıca bu alana da çocuk oyun alanları, koşu yolları, bisiklet yolu, otopark alanları gibi yerler yapacağız” dedi.

MİLLETİMİZ YAZ-KIŞ YEŞİLE DOYACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının katkısı ile riskli alan olduğu için istimlak edilen Gayberli bölgesine Türkiye’nin sayılı projelerinden birini uyguladıklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç konuşmasını şöyle sürdürdü, “Kahramanmaraş ikliminde yetişebilecek dünyanın en iyi ağaçlarını getirerek buraya dikiyoruz. Yaz ve kış aylarında da yeşil rengini koruyacak bu parkımızda belkide Türkiye’de ilk defa uygulanacak bir projeye imza atacağız. burada yürüyüş yolları, şelaleler, çocuk oyun alanları, oturma birimleri, spor alanlarının yanı sıra dağ kızağı çalışmamızda olacak.

GAYBERLİ-AĞCALI ARASI BİRLEŞMELİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşmelerimize devam ediyoruz. Gayberli bölgesi 180 dönüm ve harika bir bahçe olacak. Ağcalı vadisine de aynı Ankara Dikmen Vadisi gibi çok güzel bir proje uyguluyoruz. Ağcalı ile Gayberli bölgesi arasındaki 400 dönümlük alanında bakanlığımızca istimlak edilmesi için çalışmalara başlattık. Ağcalı ve Gayberli’yi birleştirirsek aynı Londra’daki park gibi kendin içerisinde dev bir şehir parkı olur. Bunun üzerinde duracağız.

SÜMBÜLLÜ DOĞUYLA BATIYI BİRLEŞTİRECEK

Karayolları dahil Kahramanmaraş’ta şuan en büyük şantiye Sümbüllü vadisi yolundadır. Vatandaşlarımız tepelerin arasında olduğu için çalışmaları göremiyor ama bu yıl içerisinde trafiğe açıldığında nasıl büyük bir yol olduğunu görecekler. Ağcalı, Şekerdere yollarının eğimi çok fazla ama burası neredeyse bisikletle gidebilecek bir eğime sahip olacak. Piazza’nın önündeki caddeden başlayıp, Tekerek Akmansoy’a kadar gelen bu yol hem seyahat süresini minumuma indirecek hem de Şekerdere trafiğinin en az yüzde 50’sini alacak. Tekerek Akmansoy’dan sonra da yolumuz Tekstil Lisesinin önüne kadar çıkacak. Bu yolumuz üç geliş üç gidiş şeklinde 6 şeritli olacak, yol güzergahında yerleşim olmadığı trafik ışıkları da olmayacak.

YENİ KAVŞAKLA EĞİMİ BİTİRECEĞİZ

Boğaziçi konutlarının hemen altında büyük bir kavşak yapıyoruz. Biz Kayseri çevre yolundan Boğaziçi’ne giden yolun eğitimi fazla olduğu için yeniden düzenliyoruz. O bölgeye yapacağımız kavşakla hem boğaziçine giden yolumuzun eğimi daha iyi olacak hem de kavşağın birleşme noktasındaki dereden Tekerek yoluna yeni bir güzergah bağlayacağız. Doğudan batıya yollarımız mevcut fakat dikey olarak yoktu, bunları düşünerek yapıyoruz.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR

2015 MODEL ATIK SU ARITMA TESİSİ

Biz yeşili ve doğayı korumayı amaçlıyoruz. Nasıl Namık Kemal Mahallesindeki 500 yıllık ağacı sökmeden yol yapmışsak barajlarımızında kirlenmesini artık istemiyoruz. Bilindiği üzere ilimizin tüm evsel atıkları Sır barajına dökülüyordu. Yüzde 85’i Avrupa Birliği fonlarından, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan, yüzde 9’uda Belediyemizden karşılanan Atık Su arıtma tesisinde inşaat tüm hızıyla sürüyor. Burada 11 bin metreküp/saniye atık suyu arıtacağız. Ayrıca kentin bazı noktalarında yağmur ve kanalizasyon suyunun içme suyuyla temas etmemesi için tüm altyapıyı değiştireceğiz. Ayrıca inşaatı devam eden tesis dünyadaki en son sistem tesis. Atık su arıtma tesisimiz 2017 yılının Eylül ayında bitecek, Elbistan ve Afşin içinde kolları zaten sıvamıştık. Şimdi Kuzey ilçelerimizin katı atıp çöp tesisler için yine Avrupa Birliği fonlarından 27 milyon Euro hibe destek alıyoruz.

DÜNYANIN EN İYİ PROJESİNİ UYGULAYACAĞIZ

Klavuzlu barajının gövdesinden doğuya doğru alanı iddia ediyorum dünyanın en iyi projesini uygulayacağız. Rekreasyon projelerimizde havuzlardan yürüyüş parkurları, yaya köprüler gibi her şey olacak.  İlgili yerlerden gerektiği zaman profesyonel danışmanlıkta alıyoruz. Ben inanıyorumki rekreasyon alanımız tamamlandığında dünyaya örnek olacak. Yine Klavuzlu bölgesinde Orman Genel Müdürlüğümüzden aldık. Bin 800 dönümü harika bir mesire alanı yapacağız.”

ILICA BÖLGESİNE 5 YILDIZLI TERMAL OTEL

Büyükşehir Belediyesi olarak sağlık turizmini de unutmuyoruz. Ilıca bölgesinde çok zengin su kaynağı bulduk ve oradaki belediyemize ait arsada 5 yıldızlı otel yapacağız. Ayrıca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızla görüştük, iki tekne ve iki iskele istedik. Ilıca bölgesine konuşlandıracağımız iskeleden tekneye binen vatandaşlarımız Menzelet barajına kadar gelebilecek. Turizm acentelerini davet ederek bu turlarımızı tanıtacağız.

MENZELET MESİRE ALANI GÖRÜLMEYE DEĞER

Buraya bütün vatandaşlarımızın gelmesi ve görmesini tavsiye ederim. Menzelet mesire alanının yerini alarak buraya harika bir park yaptık. Hala da yapmaya devam ediyoruz, mescit, lavabolar, yürüyüş alanları, kamelyalar koyarak vatandaşımızın hizmetine sunduk. Arkadaşlarımız geçen hafta sonu bin 750 araç saymışlar. Buda yaklaşık 10 bin kişiye tekamül ediyor.

Projeleri genellikle dışarı yaptırıyoruz çünkü hem projeyi yap hem denetle hem de işi yap olmuyor. Dışarıda bu işin uzmanı insanlara projelerimiz yaptırıp buna göre çalışmalar yapıyoruz. Şimdi ise Demirciler Çarşısının cephe sağlamlaştırmasına başlayacağız. Demirciler çarşısının cephesini kapalı çarşı gibi yapmayacağız daha farklı olacak. Yeni konaklar istimlak ettik ve restorasyonunu yaptırıyoruz. Belediye olarak tarihi dokuyu korumak istiyoruz.

Dün saat 10.00’da başlayan gezi programı saat 16.00’da sona erdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ayrıca görevindeki iki yıllık karnesini de önümüzdeki haftalarda düzenleyeceği basın toplantısı ile hemşerileriyle paylaşacağını dile getirdi.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençlerle Buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençl...

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Dulkadiroğlu Heyecan Bahçesi’nde...

Emniyet Personeline Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Semineri Emniyet Personeline Aile İçi Ve Kadına Y...

Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi 2 “Emniyet Personeline Yönelik Bilgilendirme Çalışmaları” yapıldı. Toplum D...

Şeref Kazancı Güven Tazeledi Şeref Kazancı Güven Tazeledi

Kahramanmaraş Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifinde gerçekleştirilen seçimlerde sandıklardan Şeref Kazancı biri...

Prof. Dr. Perihan Öztürk: Türkiye’de 600 cüzzamlı hasta var Prof. Dr. Perihan Öztürk: Türkiye’...

KSÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Perihan Öztürk, “Türkiye’de 600 cüzzam hastası bul...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
284. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 284. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Gönlü kocamandır, sevgiyle bakar Kötü söz söylemez, gönlün...

Piknik Alanlarındaki Tehlike Piknik Alanlarındaki Tehl...

Geçtiğimiz Cuma günü kahvaltı yaparken hanımefendi; “ Bey, b...

Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençlerle Buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Ba...

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş’a gelen Tarı...

Emniyet Personeline Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Semineri Emniyet Personeline Aile ...

Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi 2 R...

Şeref Kazancı Güven Tazeledi Şeref Kazancı Güven Tazel...

Kahramanmaraş Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet...

Prof. Dr. Perihan Öztürk: Türkiye’de 600 cüzzamlı hasta var Prof. Dr. Perihan Öztürk:...

KSÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı...

YAŞLILARA SAYGI  YAŞLILARA SAYGI 

Bir ayet-i kerimede:  “Kime uzun ömür verirsek biz onun geli...

Kahramanmaraş’ta Yollar Büyükşehir’le Ulaşıma Açık Tutuluyor Kahramanmaraş’ta Yo...

Büyükşehir Belediyesi; Dulkadiroğlu, Göksun ve Çağlayancerit...

Ramazan Saçmalı Eğitimin Çınarlarıyla Buluştu Ramazan Saçmalı Eğitimin ...

Maraş Lisesinden hocaların hocası, eğitimin çınarı Doğan Yar...

Kahramanmaraş’ta Akıl ve Zeka Eğitimi Semineri Kahramanmaraş’ta Ak...

Kahramanmaraş Onikişubat Zekeriya Tanrıverdi İmam Hatip Orta...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ