Maraşta Haber
Maraşta Haber

Düğmeler, Hayale İliklendi, Hayaller Gerçek Oldu

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsünün “Sıfır Atık” projesi kapsamında israfı önlemek, kaynakları daha verimli kullanmak, atık malzeme miktarını azaltmak ve atıkları geri kazanmak, yarınlara temiz bir dünya bırakmak amacına destek olmak için düzenlediği “Hayalle İliklenen Düğmeler” yarışmasında her tasarımcı, düğmelerle hazırladıkları çok estetik ve değerli ürünler ortaya çıkardılar. Bu ürünler Piazza Alışveriş Merkezinde sergilendi ve büyük beğeni […]

Düğmeler, Hayale İliklendi, Hayaller Gerçek Oldu

20 Haziran 2019 - 8:53A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsünün “Sıfır Atık” projesi kapsamında israfı önlemek, kaynakları daha verimli kullanmak, atık malzeme miktarını azaltmak ve atıkları geri kazanmak, yarınlara temiz bir dünya bırakmak amacına destek olmak için düzenlediği “Hayalle İliklenen Düğmeler” yarışmasında her tasarımcı, düğmelerle hazırladıkları çok estetik ve değerli ürünler ortaya çıkardılar. Bu ürünler Piazza Alışveriş Merkezinde sergilendi ve büyük beğeni kazandı.

Habere Ait Fotoğraf İçin Tıklayın

“Düğmeler, gerçekte insanın iki yakasını bir araya getiren bir araçtır” diyen Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsünün çalışkan ve yenilikçi müdiresi Mutlu Aslantürk, “Hayalle İliklenen Düğmeler” projesinin gerçeğe dönüşmesi konusunda gelişmeleri şu sözlerle anlattı:

“Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Dairesi’ne bir hayırsever esnaf tarafından bağışlanan bir ton düğmenin ekonomiye yeniden kazandırılması amacıyla kullanım dışı kalan bu düğmeleri, bir ürün tasarımı yarışması ile değerlendirmek fikrinden yola çıkarak “Hayalle İliklenen Düğmeler” yarışması düzenlendi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi dekanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Özkarcı Bey ile yapılan görüşmeler ertesinde Dekan Yardımcı Mehmet Zahit Bilir, Resim Bölüm Başkanı Mehmet Ali Büyükparmaksız ve Eğitimci Ressam Ahmet İhsan Aslantürk’ten oluşturulan seçici kurul ile yarışma takvimi ve yarışma şartnamesi hazırlandı.

51 kişi tarafından hazırlanan 68 eser son teslim tarihi olan 17 Mayıs 2019 günü enstitüye teslim edildi. Özelliklerine göre sınıflandırılan ve seçilen eserler arasında Kırçiçeği Ceket adlı çalışmasıyla Funda Büyükkekeç birinciliğe layık görüldü. 7 Güzel Adam Kapı Süsü eseriyle Nazlı Kantarcılar ikinci olurken Renkli Düşler tasarımıyla Hatice Kulak üçüncü oldu. Yarışmada Maraş Ağacı adlı çalışması dolayısıyla Nazlı Kantarcılar jüri özel ödülü aldı. Hatice Aktepe, Hatice Emlik, Gülhan Yüce ise mansiyon ödülüne layık görüldü.

Belirlenen ödüller için MÜSİAD ve Vepsan firması yarışmaya sponsor oldu. Yarışmanın ödül töreni ise 18 Haziran 2019 saat 11.00’de Piazza AVM’de gerçekleştirildi.” dedi.

Serginin açılışına katılan Kahramanmaraş Valisi vahdettin Özkan’nın eşi Ruhan Özkan ise sergi ile şu ifadelere yer verdi:

“Mutlu Aslantürk hanımın da belirttiği gibi Ülkemiz de “Sıfır Atık” projesi kapsamında farkındalık yaratma adına bir çok çalışmalar yapılmakta, Kahramanmaraş olarak bizde buna bir katkı sunmak istedik. Burada özellikle geri dönüştürülebilecek ürünlere hanım elinin değmesi ile neler ortaya çıktı, bugün bunları burada görüyoruz. Az öncede bahsedildi kullanılmayan düğmeler, çekirdek kabukları, plastik parçalar, kağıt vb çok sayıda atık madde geri dönüştürülerek güzel eserler ortaya çıkarıldı. ben emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.”

MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Sami Kervancıoğlu da güzel bir çalışmada katkılarının olmasından mutluluk duyduklarını söyledi.

Eserlerin her noktasında ciddi emeklerin olduğunu belirten Kervancıoğlu, “Kahramanmaraş’taki bu tür güzel çalışmalarda yer almaya devam edeceğiz. İlk kez düğmelerden güzel şeyler gördüm. Emeklerinden dolayı tüm hanımefendileri kutluyorum.” dedi.

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Mutlu Aslantürk, idareci ve personelleri, sponsorlar, basın mensupları, dereceye giren yarışmacılar, diğer yarışmacılar ve misafirlerin katılımıyla gerçekleştirilen program, dereceye giren ürünlerin sahipleri için düzenlenen ödül töreniyle başlayıp katılımcıların hünerlerini yansıttığı ürünlerin sergilenmesiyle son buldu.

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş Kamu-Sen’in İsrail Vahşeti Protesto etti Kahramanmaraş Kamu-Sen’in İsrail V...

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Ziya YENİPINAR, İsrail vahşetinin bir kez daha ortaya çıktığı Mescid-i Aksa’da yaşanan olaylara ilişkin ...

Kahramanmaraş’ta İsrail’in Yaptıkları Lanetlendi Kahramanmaraş’ta İsrail’in Y...

Ramazan Ayında, İsrail’in Kudüs ve Filistinlilere yapmış olduğu saldırıyı lanetlemek üzere, Kahramanmaraş’ta siyasi parti y...

BİR CUMHURİYET OSMANLISI: EROL GÜNGÖR BİR CUMHURİYET OSMANLISI: EROL GÜNGÖR...

İLMİYLE ÂMİL, ÎMANIYLA KÂMİL YERİ DOLMAYAN BİR BÜYÜK ÂLİM, GERÇEK BİR MÜTEFEKKİR VE “ALTIN BEYİNLİ” BİR MİLLÎ MÜRŞİD, BİR CUMHURİYET OS...

KASKİ’den Su İsrafına yönelik açıklama KASKİ’den Su İsrafına yönelik açık...

Kaski haber merkezince su israfının önlenmesine yönelik bir açıklama geldi, açıklamada şu ifadelere yer verildi: “2020-2021 yağış...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş Kamu-Sen’in İsrail Vahşeti Protesto etti Kahramanmaraş Kamu-Sen...

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Ziya YENİPINAR, İsrail vahşet...

Kahramanmaraş’ta İsrail’in Yaptıkları Lanetlendi Kahramanmaraş’ta İs...

Ramazan Ayında, İsrail’in Kudüs ve Filistinlilere yapm...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 36 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 221.G...

İSRAİL’E MEKTUP  İSRAİL’E MEKTUP 

Yüce Allah’a bile toplu isyan ettiniz,  Et verdi helva verdi...

ABT Projesi Öğrenci Buluşmaları Gerçekleşti ABT Projesi Öğrenci Buluş...

Akademik Başarı Takibi Projesi (ABT) Öğrenci Buluşmaları kap...

PIRLS Kapsamında Çevirimiçi Okuma Etkinli Yapıldı PIRLS Kapsamında Çevirimi...

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, İl Millî Eğitim Müdü...

ANNELER GÜNÜ  ANNELER GÜNÜ 

Anna jarvis kilisede anne günü kutladı.  Zavallı Müslümanlar...

 ANNELERİMİZ  ANNELERİMİZ

Vatan gibi kutsal, ekmek gibi mübârek, Türkçe gibi nezih, su...

KADİR GECESİNE HAZIR MIYIZ?  KADİR GECESİNE HAZIR MIYI...

Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece, Kadir gecesidir...

KADİR GECESİ (Leyle-i Kadir) KADİR GECESİ (Leyle-i Ka...

İyi bil kıymetin, leyle-i kadrin Bin aydan hayırlı, Kadir Ge...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ