Maraşta Haber
Maraşta Haber

BİLSEK, Türkoğlu-Beyoğlu gezisini tamamladı

Bilsek Gençlik Kulübü Derneği 28 Nisan 2013 Pazar Günü Türkoğlu – Beyoğlu Sosyal Ve Kültürel Çevre Gezisi  Yaptı         BİLSEK Gençlik Kulübü Derneği bu gezileriyle, kent bünyesinde bulunan bilinen ve bilinmeyen tarihi, doğal ve yöresel zenginliklerimizin ortaya çıkartılmasını hedeflemektedir.        Kahramanmaraş Kültür ve Sanat Derneğinin’de katıldığı gezide ilk olarak Kumaşır Gölü ziyaret edildi. […]

BİLSEK, Türkoğlu-Beyoğlu gezisini tamamladı

01 Mayıs 2013 - 14:13A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Bilsek Gençlik Kulübü Derneği 28 Nisan 2013 Pazar Günü Türkoğlu – Beyoğlu Sosyal Ve Kültürel Çevre Gezisi  Yaptı

        BİLSEK Gençlik Kulübü Derneği bu gezileriyle, kent bünyesinde bulunan bilinen ve bilinmeyen tarihi, doğal ve yöresel zenginliklerimizin ortaya çıkartılmasını hedeflemektedir.

       Kahramanmaraş Kültür ve Sanat Derneğinin’de katıldığı gezide ilk olarak Kumaşır Gölü ziyaret edildi. Burada Hacı Mustafa Köyü Malik Ejder Eğitim Kültür Kalkınma Yardımlaşma Derneği Başkanı aynı zamanda BİLSEK yönetim kurulu üyesi Abdulgaffar POLAT göl hakkında bilgiler verdi.

       Daha sonra katılımcılar Malik Bin Ejder Türbesi’ni ziyaret etti. Türbe de namaz kılan ve dua eden katılımcılar, kahvaltıyı da türbe bahçesinde yaptı ve kahvaltı sırasında ilimizin tamamı görünen noktadan Kahramanmaraş seyretti.

       Katılımcılar kahvaltını ardından Gâvur Gölü’ne giderek gölü gezdi. Burada Beyoğlu Belediye Başkanı Osman OKUMUŞ’ta geziye katıldı.

      52 yıldır Gâvur Gölü’nde herkesten uzak yaşamını sürdüren 66 yaşındaki Bayram OĞUL ziyaret edildi. Göldeki kulübesinde yaşadığı için “Robinson” lakabını alan Bayram amca, yaşam şartlarını, zamanını nasıl geçirdiğini, nelerle uğraştığını anlatırken katılımcıların neşesi dikkatlerden kaçmadı.

      Eğitimci yazar Mustafa OKUMUŞ burada Gâvur Gölüyle ilgili gerçekleştirmek istediği projesi olan Orta Yol Projesi hakkında bilgi verdi. Bilindiği gibi Gâvur Gölü 1950 – 1960 yılları aralığında sivrisinek ve sıtmanın çevre sağlığına verdiği zararı önlemek ve de topraksız çiftçiye toprak dağıtmak amacıyla kurutulduğunu ve kurutulmasıyla oluşan boş araziye Sağlık Ovası adı verildiğini anlattı. Bu kurutmanın çevreye yarar yerine daha çok zarar verdiğini belirtti. Gerekçe olarak Mustafa OKUMUŞ:  “Dünya ekosisteminde yer alan çok önemli bir kuş göç yolu üzerindeki bu göllerin kurutulmasıyla zengin bir kuş popülâsyonun önü kesildi. Böylece dünya ekosisteminin bu bölgedeki ayakları çökertildi. Çevre ekolojik dengeleri bozuldu. Doğa kendine verdiğimiz bu zarara ancak 15 yıl dayanabildi. Çeşitli nedenlerle Sağlık Ovası kod kaybetti  ve yeniden çanaklaştı. 15 yıl gibi kısa bir sürenin sonunda Sağlık Ovası göllüğünü hatırlamaya ve su tutmaya başladı.” dedi.

      Daha sonra Beyoğlu Belediye Başkanı Osman OKUMUŞ restorasyonu devam eden tarihi su değirmeninden,  değirmen etrafındaki 30 dönümlük mesire alanınan  ve restaurant için yaptığı çalışmalardan bahsetti.

      Buradan Beyoğlu Kale Parkına çıkılarak Maraş işgalinde Fransızlar ve işbirlikçileri Ermeniler tarafından şehit edilen 12 Türk’ün isimlerinin bulunduğu Şehitlik ve Bababurun Zafer Anıtı ziyaret edildi. Ziyaret sırasında  Belediye Başkanı Osman OKUMUŞ   anıt çevresinde yaptığı restore çalışmaları ve çevre düzenlemesi hakkında bilgi verdi.  Daha sonra Beyoğlu Kale Park’ta öğle yemeğinin ardından  amatör ligde mücadele eden Beyoğluspor’un müsabakası seyredildi.

      Program organizatörü ve BİLSEK Gençlik Kulübü Derneği yönetim kurulu başkanı Mehmet KÖŞK: “Yaptığımız bu geziler sayesinde farklı kültürlerle kaynaşma ortamı sağlamayı düşünüyoruz. Kahramanmaraş’taki bilinmeyen zenginliklerimizi ortaya çıkarmayı hedefliyoruz” dedikten sonra katılımcılara teşekkür etti ve gezilerimizin devam edeceğini söyledi.

IMG_0085

IMG_0065

IMG_0076

IMG_0207

IMG_0219

IMG_0229

IMG_0134

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN TEKNİK TEKSTİL ATAĞI GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN TEKNİK TEKSTİL ATAĞ...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kahramanmaraş Genç Girişimciler Kurulu İzmir’de teknik tekstil konusunda bir dizi inceleme ve...

Gazeteci Lütfi Yıkan Dualarla Defnedildi Gazeteci Lütfi Yıkan Dualarla Defnedildi...

Kahramanmaraş’ta gençlik yıllarından beri basının çeşitli alanlarında görev yapan, basın camiasının yakından tanıdığı gazeteci Lü...

Lütfi Yıkan Vefat Etti Lütfi Yıkan Vefat Etti

Kahramanmaraş basının güler yüzü,kabına sığmayan, hareketli, en iyi fotoğrafı yakalamaya çalışan, küçük yaşlarda basın hayatına başlaya...

Okullar Açılacak mı? Okullar Açılacak mı?

Çok fazla soru alıyoruz bu konuda. Çok yüksek ihtimalle okullar açılacak fakat biz eğitimciler için okulların açılıp açılmamasından dah...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN TEKNİK TEKSTİL ATAĞI GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN TEKN...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kahramanmaraş Genç...

PEYMÂNIMIZ VAR PEYMÂNIMIZ VAR

Sakın bâtıllara rağbet eyleme Her asra hükmeden fermânımız v...

Gazeteci Lütfi Yıkan Dualarla Defnedildi Gazeteci Lütfi Yıkan Dual...

Kahramanmaraş’ta gençlik yıllarından beri basının çeşi...

Elbistan’da Temiz Okul Papatyam Anaokulu Elbistan’da Temiz O...

Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği ‘Eğitim Kurumlar...

Lütfi Yıkan Vefat Etti Lütfi Yıkan Vefat Etti

Kahramanmaraş basının güler yüzü,kabına sığmayan, hareketli,...

Kahramanmaraş’ta Bir İlk Gerçekleşti Kahramanmaraş’ta Bir İlk ...

Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ara...

Onikişubat İlçe MEM Senebaşı toplantısı yapıtı Onikişubat İlçe MEM Seneb...

Kahramanmaraş’ın Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünce, ...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 2 Biriz Edebiyat Cemalettin...

Yurdumuzun her bölgesinden, yurt dışından Şair ve Ozanların ...

Kahramanmaraş Bilgi ile Buluşuyor Projesi 6. Yılında Kahramanmaraş Bilgi ile B...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Onikişubat Beledi...

Okullar Açılacak mı? Okullar Açılacak mı?

Çok fazla soru alıyoruz bu konuda. Çok yüksek ihtimalle okul...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ