Maraşta Haber
Maraşta Haber

Afşin Belediyesinin Uluslararası Nevruz Şenliği Görülmeye Değerdi

Kahramanmaraş – Afşin Belediyesinin Uluslararası Nevruz Şenliği Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı…  Baharın başlayışı, doğanın uyanışı olarak kabul edilen Nevruz Bayramı etkinlikleri kapsamında Afşin önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Gece ile gündüzün eşitlendiği, tabiatın uyanışı anlamına gelen ve her yıl Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafında kutlanan Nevruz bayramı Afşin’de de coşkuyla kutlandı. […]

Afşin Belediyesinin Uluslararası Nevruz Şenliği Görülmeye Değerdi

25 Mart 2015 - 22:20A+A-

Habere Ait Foto Galeri

Kahramanmaraş – Afşin Belediyesinin Uluslararası Nevruz Şenliği Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı…

 Baharın başlayışı, doğanın uyanışı olarak kabul edilen Nevruz Bayramı etkinlikleri kapsamında Afşin önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptı.

Gece ile gündüzün eşitlendiği, tabiatın uyanışı anlamına gelen ve her yıl Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafında kutlanan Nevruz bayramı Afşin’de de coşkuyla kutlandı.

Afşin Belediyesi ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) işbirliği ile Uluslararası Nevruz şenliği düzenlendi. Uluslararası Afşin Nevruz Şenliğine 15 ülkeden 100 sanatçının katılımı ile gerçekleştirildi.

Nevruz şenliğinde konuşan Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, ” Türk dünyasında baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramımızı Afşin’imizde de kutlamak üzere hep bir araya geldik. Çağatay Türkçesinde ”Yana Yıl” olarak bilinen Nevruz, lügat mânâsı itibariyle “Yeni Gün” anlamına gelir. Baharın gelişini müjdeler. Türk Dünyasında bahar bayramı olarak kutlanır. Nevrûz aslında bir köprüdür. Bizi geçmişten bugüne, yarına ulaştıran bir köprü. Tabiatla buluşmanın, baharın coşkusunu yaşamanın, sevgi ve kardeşliğin bayramıdır. Baharın müjdesi olan Nevruz, gelenek ve göreneklerimiz arasında en sıcak ve canlı bir şekilde kutlanılan bir bayramdır. Adı ne olursa olsun, bayramlar kültürümüzde hep birleştirici bir güç olmuştur. Bayramlarda kin ve nefretler unutulmuş, sevgi, dostluk ve barış ön plana çıkmıştır. Sevgi hamurunun mayası olan bayramlar, geçmişten bugüne kadar yaşadığımız ortak kültür değerlerimizdir. Bayramlarla geçmişten getirdiğimiz kıymetlerimizi yeni nesillere aktarırız. ” dedi.

Habere Ait Foto Galeri

Nevruz’un Türk dünyasını birbirine yakınlaştıran bir etkinlik olduğunu söyleyen Başkan Güven, ” Nevruz da bizi bize yakınlaştıran, kenetlenmemizi sağlayan bir bayramdır. Uzun geçen kışın ardından yıpranmış yanlarımızın tamiridir bir anlamda. Türk dünyasında “sultan nevruz” olarak ifade edilir.  Bu bayram, Çin Seddi’nden, Adriyatik’e kadar, Türklerin var olduğu geniş bir coğrafyada kutlanır. Nevruz bayramı içimizi sevgi, dostluk, barış, dayanışma ve kardeşlik duygularıyla doldurur. Kışın bizden uzaklaşan güneş, baharla birlikte içimizi ısıtır. Böylece hayata bakışımız da güzelleşir.   Maddî ve manevî temizliğin gerçekleştirildiği, yeni yılın başı olarak kabul edilen nevruz, geçen onca asrın bizden koparamadığı kadim bir bayramdır.  Türklerin Ergenekon’dan çıkışının yıldönümü olarak kabul edilen nevruz, geçmişten bugünlere taşıdığımız ortak kültür mirasımızdır.  Nevruz, Türklerin tarih sahnesine çıkışını temsil eder. Onun içindir ki “Ergenekon Bayramı” olarak da ifade edilir. Bu müstesna gün, tabiatı uyandırdığı gibi, kardeşlik duygularımızı da uyandırmalıdır. Bizi birbirimize düşürmek isteyen şer odaklarına inen bir tokat hükmünde olmalıdır. İhtilafa değil, ittifaka zemin hazırlamalıdır. Gönüllere kardeşlik tohumu ekmelidir “şeklinde konuştu.

Güven konuşmasını şöyle tamamladı: “Aziz milletimizin tarih boyunca elde ettiği şanlı zaferlerin, ortaya koyduğu kahramanlık destanlarının, kurmuş oldukları medeniyetin ve geliştirdiği kültürün temelinde hiç şüphesiz, bizlerin arasındaki birlik ve kardeşlik ruhu yatmaktadır.  Atalarımız nasıl demir dağları eritip yüce milletimizi yeniden var etmişse, bizlerde bıkmadan usanmadan çalışacağız. Afşin’imizi yeniden inşa edip çocuklarımıza daha yaşanır bir şehir bırakacağız.”

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Rusya Federasyonu, Tataristan, Başkürdistan, Baha-Yakut, Tiva, Altay ve Hakas’tan gelen halk oyunları ekipleri kendi yörelerine ait oyunları sergilediler. Program, Türk dünyası ezgileri, âşık atışmaları, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları, mehteran gösterisi, Özbek pilavı ve yayık ayranı ikramı, sinsin ateşi çevresinde halay gösterileri, yerel halk oyunları ekibi gösterileri, yerel sanatçıların konseriyle son buldu.

Nevruz kutlamasına Afşin Kaymakamı Faik Aksoy, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Demir, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (Türksoy) Başkanı Sancar Mülazımoğlu, Afşin İlçe Emniyet Müdürü Recep Emol, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Mahir Turan, İlçe Müftüsü Yakup Yıldırım, siyasi parti temsilcileri,  kurum amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Başkan Mahçiçek’ten İnsanlığa Mesaj ! Başkan Mahçiçek’ten İnsanlığa Mesaj !...

Kahramanmaraş – Afşin Belediyesinin Uluslararası Nevruz Şenliği Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı…  Baharın başlayışı, doğanın uyanışı ...

Onikişubat Belediyesi Gençlere Kültürünü Hatırlattı Onikişubat Belediyesi Gençlere Kültürünü...

Kahramanmaraş – Afşin Belediyesinin Uluslararası Nevruz Şenliği Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı…  Baharın başlayışı, doğanın uyanışı ...

Kerem Fırtına İmza Günün’nde Sevenleri İle Buluşacak Kerem Fırtına İmza Günün’nde Sevenleri İ...

Kahramanmaraş – Afşin Belediyesinin Uluslararası Nevruz Şenliği Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı…  Baharın başlayışı, doğanın uyanışı ...

Asena Birimi’nden Dünya Engelliler Günü Ziyareti Asena Birimi’nden Dünya Engelliler...

Kahramanmaraş – Afşin Belediyesinin Uluslararası Nevruz Şenliği Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı…  Baharın başlayışı, doğanın uyanışı ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Halk Eğitimi Merkezi Müdürleri Elbistan’da Halk Eğitimi Merkezi Müdü...

Hayat Boyu Öğrenme Ve Halk Eğitimi Ve Değerlendirme Toplantı...

İl Milli Eğitim Müdürü Yılmaz, Maarif Müfettişleriyle Tanıştı. İl Milli Eğitim Müdürü Yı...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, Maarif Mü...

MARKA STORE yılsonu indirimleriyle sizleri bekliyor. MARKA STORE yılsonu indir...

Kahramanmaraş’ta En Kaliteli Ürünlerin, En Uygun Fiyat...

Mağara Yılları Mağara Yılları

Çok severdi Mağara’yı. “Hikmet Mağaramız” diyordu. “Fikir ve...

Başkan Mahçiçek’ten İnsanlığa Mesaj ! Başkan Mahçiçek’ten İnsan...

“Sevgi, Saygı ve Kardeşlik İçerisinde Yaşayalım” Onikişubat ...

Onikişubat Belediyesi Gençlere Kültürünü Hatırlattı Onikişubat Belediyesi Gen...

Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi ve Onikişubat İlçe Milli...

ÖTYB Planlama ve Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi ÖTYB Planlama ve Değerlen...

KahramanmaraşSütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Öğrenci Toplulukl...

Kerem Fırtına İmza Günün’nde Sevenleri İle Buluşacak Kerem Fırtına İmza Günün’...

Sinema ve dizi oyuncusu Kerem Fırtına​,​ ikincikitabı ‘’En Y...

Stratejik plan hazırlama eğitimi sona erdi Stratejik plan hazırlama ...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen, İl Mi...

Kahramanmaraş’tan Akkurt’a Hayırlı Olsun Ziyareti Kahramanmaraş’tan A...

Kahramanmaraş’ta  başarılı bir şekilde 4 yılı aşkın İl...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ