Maraşta Haber
Maraşta Haber

Yedi Güzel Adam’ın Fragmanları Büyük İlgi Gördü !

TRT’de yayınlanmak üzere çekimlerinin Kahramanmaraş’ta yapılan “Yedi Güzel Adam” dizisinin fragmanları geçtiğimiz günlerde izleyiciyle buluştu ! Yakında TRT 1’de yayınlanacağı bildirilen ve Kahramanmaraş’ın önemli isimlerinden olan Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif İnan, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil ve Alaaddin Özdenören’in hayatlarının işleneceği “Yedi Güzel Adam” isimli dizinin  fragmanlarının yayınlanmasıyla başta Kahramanmaraş olmak üzere bir çok izleyici […]

Yedi Güzel Adam’ın Fragmanları Büyük İlgi Gördü !

17 Mart 2014 - 11:31A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

TRT’de yayınlanmak üzere çekimlerinin Kahramanmaraş’ta yapılan “Yedi Güzel Adam” dizisinin fragmanları geçtiğimiz günlerde izleyiciyle buluştu !

Yakında TRT 1’de yayınlanacağı bildirilen ve Kahramanmaraş’ın önemli isimlerinden olan Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif İnan, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil ve Alaaddin Özdenören’in hayatlarının işleneceği “Yedi Güzel Adam” isimli dizinin  fragmanlarının yayınlanmasıyla başta Kahramanmaraş olmak üzere bir çok izleyici fragmanları sosyal medya yardımıyla daha fazla kesime ulaştırmak için paylaştı.

Yapımcılığını Pusula Film adına İlksen Fırat ve Ömer can’ın yaptığı yönetmen koltuğunda Levent Demirkale’nin oturduğu, senaryosunu Şilan Avcı’nın yazdığı “Yedi Güzel Adam” isimli dizinin çekimleri başladı. Kahramanmaraş’ta devam eden çekimlerde birçok mekan hikayenin geçtiği döneme uygun hale getirildi. Bu çalışmalar ise yaklaşık 3 ay sürdü.

1950 ve 1970’li yılların Kahramanmaraş’ında geçen hikayede Kara Lise öğrencilerinden yedi güzel adamın hikayesi olan dizinin başrollerinde Uraz Kaygılaroğlu, Yıldız Çağrı Atiksoy, Baran Akbulut, Kemal Uçar, İlker Kızmaz, Bora Cengiz, Mertcan Sevimli, Şahika Koldemir, Mert Asker, Pınar Gök, Hülya Şen, Durul Bazan ve Kenan Bal oynuyor.

Şairler Erdem Beyazıt’ı Uraz Kaygılaroğlu, Cahit Zarifoğlu’nu Baran Akbulut, Rasim Özdenören’i Mertcan Sevimli, Nuri Pakdil’i Kemal Uçar, Ali Kutlay’ı Çağdaş Tekin, Akif İnan’ı Yiğit Çakır, Alaaddin Özdenören’i ise Orhan Kanalp canlandıracak. Özel bir proje olma özelliği taşıyan dizi mart ayı sonunda TRT1 ekranlarında yayınlanacak.

Yedi Güzel Adam hikayesi nedir ?

Türk Edebiyatı’nda çok önemli bir yere sahip olan ve yakın tarihte edebiyatımızda iz bırakan Erdem Bayazıt, Cahit Zarifoğlu, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Alaeddin Özdenören, Akif İnan ve Sezai Karakoç “Yedi Güzel Adam-Kara Lise” hikâyesinde yer alan isimlerdir.

Lise sıralarında edebiyata gönül veren; ortak duygu ve düşüncelerle yola çıkan Yedi Güzel Adam, genç nesle kimlikleri ve duruşları açısından ciddi örnek teşkil eder. Yedi Güzel Adam’ın edebi kimliklerinin ve hayata karşı duruşlarının işleneceği hikâyede; her birinin kendi yaşam yolculuğu içinde verdiği sınavları, acıları, sevinçleri ve başarıları üzerinde durulacaktır.

1950’li yıllarda öğrencisi olduğu Kara Lise’ye, 1970’li yıllarda öğretmen olarak dönen Erdem Bayazıt, Kara Lise’deki öğrencilerinin hayatlarında zamanla çok önemli bir yer tutar. Edebiyat öğretmeni olan Erdem, 1970’lerde artık kitapları yayımlanmış, kendi edebi kimliğini iyiden iyiye bulmuş, sevilen bir edebiyatçıdır.

Yedi Güzel Adam01

Hikaye; dönemin önemli şairleri arasında yer alan Erdem Bayazıt’ın, Kara Lise’de öğrenciyken başlayan edebi yolculuğundan, öğretmen olarak Kara Lise’ye döndüğü zaman dilimine uzanan dönemi kapsar. Yedi Güzel Adam hikayesinde mekân; Kara Lise ve Maraş’tan başlayıp İstanbul ve Ankara’ya, hatta Afganistan’a kadar uzanır.

1950’li yıllarda, lise sıralarında tanışmış ve kader arkadaşı olmuş Yedi Güzel Adam’ın hikayesinde amaç; öncelikli olarak, genç nesle bu değerlerimizi tanıtmaktır.

Yedi Güzel Adam’ın edebi kimlikleri, kişilikleri ve inançlarının işleneceği hikâye; yeni nesle rol model olacak bir karakteristiği kapsar.

Gençlerin hayalleri, inançları, etkileşimleri ve özel duygularının edebiyat aracılığıyla paylaşıldığı Kara Lise sıralarından, hayatın içine uzanan hikâye; Erdem Bayazıt’ın gözünden aktarılır.

İşte 1. Bölüm için yayınlanan 4 fragman !

Yedi Güzel Adam – Yakında TRT 1’de ! Fragman #01

Yedi Güzel Adam – Yakında TRT 1’de ! Fragman #02

Yedi Güzel Adam – Yakında TRT 1’de ! Fragman #03

Yedi Güzel Adam – Yakında TRT 1’de ! Fragman #04

Yedi Güzel Adam’ın Oyuncu Kadrosu

Alaeddin Özdenören

Alaeddin Özdenören (Orhan Kanalp)

Dağınık, biraz savruk bir kişilik yapısına sahiptir, hesabını kitabını bilmez. Maddi temeldeki her şey onun için anlamsızdır.
Cebindekini herkesle paylaşan, arkadaşlarından da ara ara para alıp vermeyen biridir. Para onun için önemsizdir.Tüm dağınıklığına rağmen, farklı bir özelliği vardır; her zaman cebinde temiz bir mendil bulundurur.

Alaeddin’in mendili, arkadaşları arasında hep ilgi ve alay konusudur. Bazen arkadaşları mendilini alıp onu kızdırır. Detaylara pek dikkat etmeyen Alaeddin’i kardeşi-ikizi- Rasim tamamlar.Alaeddin, grupta herkese aynı mesafede durur;  her biriyle yakın dosttur.

Rasim Özdenören

Rasim Özdenören (Mertcan Sevimli)

Kardeşi Alaeddin’den farklıdır; kardeşi umursamaz bir adamken Rasim, işini bilen, işleri/ni iyi organize eden biridir.Her durumdan kendi payına bir malzeme çıkarır, bir eğlence anı yaratır.
Tüm bunların yanında, mizahı sevmesine rağmen, bir o kadar da dikkatli, özenli ve duyarlı bir adamdır. Bu yönü de şair ruhlu grup arkadaşlarıyla örtüşmektedir.Gruptakiler için kararları önemlidir, çünkü ön görü sahibidir.
Sahip olduğu öngörü herkesin -gruptaki herkesin- onu can kulağıyla dinlemesini, dediklerini dikkate almasını sağlar.Bir şey yapılacağı zaman, genelde onun hesabıyla hareket edilir.

Sait Zarifoğlu

Sait Zarifoğlu (Fatih Murat Tekke)

Çevresindeki insanlar ona “Baba” lakabıyla seslenir. Gruptaki diğer arkadaşlarına göre: sakin, kendi halinde, bir adamdır. Gruptaki arkadaşlarının her biri için önemlidir; çünkü diğerlerini yönlendiren, dertlerini dinleyen, aynı yaşta olmalarına rağmen onlara nasihat eden kişidir.

Sait’in herkesten uzaklaştığı, ortadan kaybolduğu, zamanlar vardır.Kendine kalmak, dış gözlemini sessizlik içinde gerçekleştirmek onun için önemlidir.Hak ve haksızlık kavramlarının üzerinde durur.Her olayda mutlaka sağduyusuyla hareket eder, fikrini ortaya koyar, olaya müdahil olur. Bazı toplantılara, hakim tokmağıyla gider. Arkadaşları bu durumla -Sait’ in elinde hakim tokmağı bulundurmasıyla- çok eğlenir; ama her biri Sait’ in hakim tavrını sever.

Ali Kutlay

Ali Kutlay (Çağdaş Tekin)

Evdeki sorunları onu çok etkiler. Öyle ki sorunlarından günlük yaşamında sıyrılamayan Ali Kutlay, zaman zaman moral bozukluğunu çok belli eden biridir.

Grup arkadaşlarından Rasim, onun için çok önemlidir. Arkadaşlığını onunla sıkı ilerletir, çünkü Rasim, onun sıkıntılarını dinler ve ona her zaman duygusal anlamda destek olur.

Zehra’ya o da hayranlık besler, ama kadınlardan çekinen, uzak duran bir adam olduğu için, o da duygularını açık etmez.

Nuri Pakdil

Nuri Pakdil (Kemal Uçar)

Havalı biridir.

Nuri Pakdil, her zaman ceketinin yan cebinde bir kitap taşır. Kitap okumaya başlamadan önce takım elbise giyer, kravat takar ve öyle masa başına oturur.

İnsanlara öncülük etmeyi sever.

Nuri Pakdil, karakterinin özel oluşu dolayısıyla her biri farklı özelliklere sahip olan grup arkadaşlarının hayranlığını kazanır.

Başta Erdem olmak üzere, gruptaki arkadaşları onun hareket üslubuna, özenli tutumlarına, kendine dikkat edişine, sohbetine hayrandır.

Tiyatroya ilgisi vardır; başarılı oyunlar çıkarır.

Bir şeye kızdığı zaman, insanlardan uzaklaşmayı tercih eder; kendine kalmak ister.

Okulda zorunlu olduğu için şapkasını takmaz hep elinde taşır. (Sadece sınıfa girerken takar) Okul dışında ise sürekli taktığı şapkası vardır(kasket)

Cahit Zarifoğlu

Cahit Zarifoğlu (Baran Akbulut)

Çevresindeki insanlar ona “Aristo” lakabını takmıştır.

Şiir hakkında konuşmaktan hoşlanmaz.Esnafla, küçük yaşamları –hikâyeleri- olan insanlarla sohbet etmeyi sever.

Pilotluğa -uçmaya- karşı özel ilgisi vardır.

Hastalandığı zamanlar, tek kalmayı tercih eder; herkesten kaçar.

Zarifoğlu, Erdem’ in dostluğuna çok önem verir.

Hastalık dışında da kendine kalmayı, yalnızlığı sever; bu sebeple de herkesten uzaklaşıp, yalnız kalmayı sevdiği zamanlar vardır.

Sık sık hastalanır.

Cahit Zarifoğlu’nda, kapalı alan korkusu vardır.

Kolay cevap vermeyen biridir.

Gezmek onun için her şeyden önemlidir; denizi, yolculuğu, uzak ülkelere gitme fikrini seviyor.

Edebi anlamda da, Alman Şair Rilke’ yi önemser, ona hayrandır. Edebiyatın tanımıyla ilgilenmez, onun için yazmak önemlidir. (Sadece yazar, şiir hakkında konuşmaktan hoşlanmaz.) Şiir yazarken klâsik müzik dinler.

Eli dikişe yatkındır. Kendi söküğünü diken, hatta ufak tefek dikiş işlerini de yapabilen biridir.

Zarifoğlu’ nun odasında bulunan divanın altında, saklı tuttuğu bir kadife kutusu vardır; o kadife kutunun içinde, sevdiği -saygı duyduğu- büyüklerinden aldığı tespihleri biriktirir; ayrıca herkesten özenle sakladığı günlüğü de kadife kutunun altında, bir bölmede, saklıdır. Çok üzgün olduğu zamanlarda günlüğüne çok kısa notlar alır.

Herkesten gizlediği şiirleri de bu kadife kutunun altında sakladığı günlüktedir.

Erdem Bayazıt

Erdem Bayazıt (Uraz Kaygılaroğlu)

Türkiye’nin önde gelen şairlerinden olan Erdem Beyazıt, Edebiyat ve Mavera dergilerinin kurucularındandır.  Şiire lise yıllarında merak salan ünlü şair mezun olduğu Kara Lise’ye edebiyat öğretmeni olarak geri döner.

Zehra

Zehra (Yıldız Çağrı Atiksoy)

Fazla konuşmayı sevmeyen, insanlarlar iletişim kurmayan bir yapısı olmasına rağmen, herkesin beğendiği biridir. Çalışkan, derslerinde başarılı bir öğrencidir. Güler yüzlü ve anlayışlıdır, bazı durumlarda ise biraz içine kapanıktır. Duygularını pek ifade edemez. Handan öğretmen ve Zehra’nın arası oldukça iyidir.

Kenan Hoca- İLKER KIZMAZ
Naciye- ŞAHİKA KOLDEMİR
Emine- PINAR GÖK
Hale -DENİZ ALAN
Cevat- BORA CENGİZ
Hakkı- MERT ASKER
Zafer- İBRAHİM ERSOY
Güler – ECEM AKYOL
Kahraman -MEHMET CAN GÜRELER
Kerim-MAHMUT EMRE YAKUT
İmam Adem-ENGİN YÜKSEL
Celal – CENGİZ TANGÖR
Deli Hamdi -HAKAN ALTUNTAŞ
Ökkeş Bey- MEHMET YAŞAR
Hatice – SEMA ŞAHİNGÖZ
Hacer- MÜZEYYEN DURGUN
Handan Öğretmen – ÖZLEM ÜNALDI
Yeliz – DİLARA ARAS
Selda- DİLAN DEMİREL
Mustafa Hoca -BÜLENT UZ
Harun Hoca- ALİ RIZA ÖZSÖYLER
Mahmut- ŞAHDİ ÖZDEMİR
Ejder- SÜMER TEKİN
Seyid- ÖKKEŞ AVGIN
Üstad (NECİP FAZIL) – KENAN BAL

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
İhtiyaç sahibi öğrencilere tablet ve bilgisayar verilecek İhtiyaç sahibi öğrenciler...

Borusan Kocabıyık Vakfı, küresel salgın döneminde toplumsal ...

Kahramanmaraş’ta Okul Müdürü Hayatını Kaybetti Kahramanmaraş’ta Ok...

Kahramanmaraş’ın Onikişubat İlçesinde bulunan Şehit Yu...

AKSU ÇAYI CEYHAN HAVZASINI KİRLETİYOR AKSU ÇAYI CEYHAN HAVZASIN...

TEMA Vakfı Temsilci ve Gönüllüleri Su Varlıklarımızın Önemin...

Covid -19 İçin Acil Kararlar Alındı Covid -19 İçin Acil Karar...

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 28 Kasım 2020 gün...

Eğitimci Zekeriya Çakabey’in İlk Kitabı Okuyucularıyla Buluştu Eğitimci Zekeriya Çakabey...

Kahramanmaraş eğitim camiasının yakından tanıdığı, yıllarca ...

“YALÇIN ÖZALP” DESTANI “YALÇIN ÖZALP”...

YALÇIN ÖZALP Şehzadeler şehri bağrından bir alp Çıkarmış alp...

Arıkan: Şiddetin Hiçbir Haklı Gerekçesi Yoktur Arıkan: Şiddetin Hiçbir H...

Kahramanmaraş Kadın Platformu Başkanı Zeynep Arıkan; “Tam eş...

İşadamı Mustafa Buluntu’nun acı kaybı İşadamı Mustafa Buluntu’n...

Kahramanmaraş’ın Başarılı İşadamlarından Koton Mensucat Yöne...

24 KASIM’IN HATIRLATTIKLARI 24 KASIM’IN HATIRLA...

Hayvanların dahi eğitildiği bir asırda insanların eğitimden ...

Emekli Eğitimciler Hizmet Şeref Belgelerini aldı Emekli Eğitimciler Hizmet...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ