Maraşta Haber
Maraşta Haber

Siz Sınavdan Daha Değerlisiniz

Sınavla Öğrenci alan Ortaöğretim Kurumlarına (Fen Liseleri, Anadolu Liseleri ve Anadolu Meslek Liseleri) giriş sınavları önümüzdeki hafta yapılacak.   8. Sınıf Öğrencileri; 28, 29 Nisan 2014 Pazartesi ve Salı günleri TEOG Sınavına girecekler. Sınavlar saat 10.00’da başlayacak.   Bu yazımda öğrencilere,  anne ve babalara sınavla ilgili dikkat etmeleri gereken birkaç önemli hususu hatırlatmaya çalışacağım. Sınava […]

Siz Sınavdan Daha Değerlisiniz

21 Nisan 2014 - 21:46A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Sınavla Öğrenci alan Ortaöğretim Kurumlarına (Fen Liseleri, Anadolu Liseleri ve Anadolu Meslek Liseleri) giriş sınavları önümüzdeki hafta yapılacak.

 

8. Sınıf Öğrencileri; 28, 29 Nisan 2014 Pazartesi ve Salı günleri TEOG Sınavına girecekler. Sınavlar saat 10.00’da başlayacak.

 

Bu yazımda öğrencilere,  anne ve babalara sınavla ilgili dikkat etmeleri gereken birkaç önemli hususu hatırlatmaya çalışacağım.

Sınava girecek sevgili öğrenciler; birinci sınavda olduğu gibi sınava kendi okulunuzda gireceksiniz. Sınava gireceğiniz salon ve sıra numaralarınız belli oldu. Bu bilgileri okullarınızdan mutlaka öğrenmelisiniz.

Sınav saat 10.00’da başlayacak. Sınav salonlarına saat 09.30’da alınmaya başlanacak. Herhangi bir nedenle sınava geç kalırsanız saat 10.15’e kadar sınava alınacaksınız. Bu saate kadar okulunuza ulaşmaya çalışmalısınız. Ama size ek süre verilmeyecektir.

Yanınızda; T.C Kimlik Numarası yazılı “Nüfus Cüzdanınız” mutlaka bulunmalıdır. Cep telefonu veya benzeri iletişim araçlarıyla sınav salonuna kesinlikle alınmayacaksınız. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

Sınav görevlilerinin dağıttığı kitapçıkları kontrol etmelisiniz. Eksik sayfa, okunmayan soru, baskı hatası varsa soru kitapçığınızı mutlaka değiştirmelisiniz.

Cevap kâğıtlarınızdaki kotlamaları eksiksiz yapmalısınız. Özellikle kitapçık türünüzü (A veya B) doğru olarak işaretlemelisiniz.

Salon görevlileri sınav esnasında dikkatinizi dağıtacak davranışlarda bulunursa hiç çekinmeden derhal müdahale etmelisiniz.

Her testin süresi 40 dakikadır. 20 dakika geçince isteyenler dışarıya çıkabilecektir. Ama doğru olan süreyi tam olarak kullanmaktır. Sınavdan erken çıkmak doğru bir davranış değildir.

Saygı değer veliler; öğrencilerinizin gireceği sınavlar yaklaştıkça biliyoruz ki sizi de en az öğrenciler kadar sınav heyecanı sarıyor. Ama kendinize hâkim olmalısınız. Zaten tedirgin olan çocuklarınızı daha da tedirgin edecek davranışlardan kaçınmalısınız.

Aksi halde çocuklarınıza fayda yerine zarar vereceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bu dönemde ki tutum ve davranışlarınız çocuklarınızın başarısını doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden çocuklarınıza yardım etmek isterken onlara zarar verebileceğinizi lütfen unutmayınız.

Öncelikle çocuklarınızın hedeflerine saygılı olmalısınız. Çocuklarınız sizin kendilerinden beklediğiniz başarıyı yakalayamayacağı endişesine kapılabilirler. Bu yüzdende hiç istenmeyen davranışlar sergileyebilirler. Bu nedenle çocuklarınızdan beklentileriniz gerçekçi, ulaşılabilir beklentiler olmasına dikkat etmelisiniz.

Çocuklarınızın sınav öncesi son günlerini en rahat şekilde geçirmelerini sağlamalısınız.“Niye çalışmıyorsun evladım? Bu saatten sonra çalışsan ne olur ki? Aptal adam bu saatten sonra çalışsan da olur çalışmasan da!” gibi cümlelerden mutlaka kaçınmalısınız.

Çocuklarınıza aşırıya kaçmadan; “Sen sınavdan daha değerlisin” mesajını vermelisiniz. ‘Başarısız olursan sonucuna katlanırsın’ veya ‘Sınavı kazanamazsan bütün hayallerimiz suya düşer!’ gibi sitem ve tehdit içeren sözlerden kaçınmalısınız. Onlar sizin için her şeyden daha üstün olmalılar.

Sınava girecek olan yavrularımız hangi sonucu alırlarsa alsınlar bizim en değerli varlıklarımız değiller mi? Elbette bizler için en değerli varlık Onlar. Onlar için sık sık dua etmeliyiz. Rabbim yar ve yardımcıları olsun…

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Yılmaz, Ölçme Değerlendirme Merkezini Ziyaret Etti Yılmaz, Ölçme Değerlendir...

“Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezimiz oluşturduğu...

5, 6 ve 7. sınıflara çevrim içi kazanım değerlendirme sınavı 5, 6 ve 7. sınıflara çevr...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme...

Eğitim Yöneticisi Selahittin Kılınçkıran’da emekli oldu Eğitim Yöneticisi Selahit...

Yılların deneyimli eğitimcisi Selahittin Kılınçkıran özellik...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 35 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 220.G...

8. Sınıflara Yönelik Mayıs Ayı Deneme Soruları 8. Sınıflara Yönelik Mayı...

Millî Eğitim Bakanlığı – Ölçme ,Değerlendirme ve Sınav...

Sıddık Şirikçi’nin Acı Günü Sıddık Şirikçi’nin ...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünde önceki Müdür Yard...

BİR CUMHURİYET OSMANLISI: EROL GÜNGÖR BİR CUMHURİYET OSMANLISI:...

İLMİYLE ÂMİL, ÎMANIYLA KÂMİL YERİ DOLMAYAN BİR BÜYÜK ÂLİM, G...

Milletvekili Habibe Öçal’dan 1 Mayıs Değerlendirmesi Milletvekili Habibe Öçal&...

Kahramanmaraş Ak Parti Milletvekili Habibe Öçal,1 Mayıs İşçi...

KASKİ’den Su İsrafına yönelik açıklama KASKİ’den Su İsrafı...

Kaski haber merkezince su israfının önlenmesine yönelik bir ...

Sapkın Kırtasiyeci Gözaltına Alındı Sapkın Kırtasiyeci Gözalt...

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinde  yaşanan 12 yaşınd...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ