Maraşta Haber
Maraşta Haber

Erdem Bayazıt Galası Kahramanmaraş’ta Yapıldı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Erdem Bayazıt Galası yapıldı. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen gala saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Açılış konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş’ın yazarlar ve söz ustası şairler kenti olduğunu söyledi. Başkan Erkoç yaptığı konuşmada: “Kahramanmaraş Türk edebiyat ve kültür dünyasına […]

Erdem Bayazıt Galası Kahramanmaraş’ta Yapıldı

18 Ocak 2015 - 17:05A+A-

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Erdem Bayazıt Galası yapıldı.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen gala saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Açılış konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş’ın yazarlar ve söz ustası şairler kenti olduğunu söyledi.

Başkan Erkoç yaptığı konuşmada: “Kahramanmaraş Türk edebiyat ve kültür dünyasına sayısız bir isim kazandırmıştır. İşte bu isimlerin en önemlilerinden biri de Erdem Bayazıt’tır. Erdem Bayaıtz bir nesli ağabeyidir. Aslında Erdem Bayazıt sadece Kahramanmaraş’ın değil tüm Türkiye ve İslam coğrafyası için bir değerdir.

Rahmetli Erdem Bayazıt’ın şiirlerinde hep bir mesaj vardır: “Dünyanın kalbini dinle geliyor adım adım / Dallar emyveye dursun, toprak tohuma dursun /  İnsan barışa dursun, selama dursun zaman / Sabır savaş zafer! Adım: MÜSLÜMAN!” diyen bir şairdir. Şiirini bazen kurşun gibi kullanmıştır. Bu yüzden şiirlerinde İslam dünyansın sorunlarına yer vermiş, Müslümanların acılarını gündeme getirmiştir.

Erdem Bayazıt yazdığı eserlerle ülkemizin kültürel ve entelektüel alandaki gelişmesinde öncü rol oynayarak, milli kültürümüze damga vurmuştur. Ruh ve fikir dünyamızın oluşmasında pay sahibi olan Erdem Abi, bu ülkede izler bırakmıştır. Şimdi onun izlerini takip eden idareciler var. Bize bu günleri gösteren Allah’a hamd olsun.

İnşaallah biz de Büyükşehir Belediyesi olarak bu güzelliklerin anlatılması ve anlaşılmasına katkıda bulunacağız. Erdem Bayazıt gibi, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu gibi Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği bu önemli değerlerimizin yaşadığı evleri müze yaparak gelecek nesillere aktaracağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, burada aramızda olmanızdan duyduğum memnuniyeti ve heyecanı tekrar ifade ediyor, bu belgeselin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyor, hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç’un konuşmasının ardından kürsüye gelen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar ise böylesine önemli bir şahsiyetin kızı olmakla gurur duyduğunu ifade ederek: “Rahmetli babam bize çok fazla bir zaman ayıramadı ama her sorduğumuz soruya hemen cevap vermeyip, gelin ihmihalden okuyalım bakalım nasıl oluyormuş’ diyerek bizlere sürekli okuyarak öğrenmeyi teşvik etti” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal da yaptığı konuşmasında Erdem Bayazıt’ın kendini ve düşüncelerini ve o büyük medeniyet ufkunu şiir diliyle anlatarak kendini şiirle ifade ettiğini söyledi. Grup Başkanvekili Mahir Ünal, “Biz Erdem Bayazıt’a sadece şair dersek ona hakaret etmiş oluruz. Biz Rasim Özdenören’i sadece düşünce adamı olarak görürsek Rasim ağabeye çok büyük haksızlık etmiş oluruz. Nuri Pakdil’e, Cahit Zarifoğlu’na yedi güzel adamın her birine biz sadece kendi dilleri ile dertlerini davalarını ve o taşıdıkları ve bize miras olarak bıraktıkları o yükü bizden sonrakilere taşımak için biz şu anda başka dillerle konuşuyoruz. Başbakan yardımcımızın bugün dediği gibi bu mücadele doğu batı mücadelesi değil, bu mücadele barış ve düzen isteyen kardeşçe yaşamak isteyen her düşünceye her inanca saygı duyan insanların mücadelesidir.

İnsanı eşit bir varlık olarak gören şairin ve şiirin naifliğinde bakan bu güzel adamların şehrinde doğduğum için bende kendimi şanslı hissediyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarında son olarak kürsüye gelen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, meselenin yollar, hanlar, köprüler yapmak olmadığını ifade ederek: “Meselemiz sadece yollar, hanlar, köprüler inşa etmek, fabrikalar kurmak, havaalanları yapmak değildir. Bunları tabii ki yapacağız. Esas vazifemiz, medeniyetimizi yeniden ihya ve inşa etmektir. Medeniyetin inşası ise medeniyet fikrine sahip genç nesillerin üzerinde yükselecek olan ameliyedir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş yaptığı konuşmada: “Bu memlekette insanların sadece inançlarını dile getirdiği için ne kadar horlandığı, ne kadar aşağılandığı dönemleri yaşadık. İmam Hatip Liselerinin kapandığı dönemi yaşadık. Başörtüsü yüzünden insanlara zulmedildiği dönemleri yaşadık. Evlerde insanların kitap okuyor diye yakalanıp içeriye atıldıkları dönemleri yaşadık. İnsanlarla inançlarından dolayı alay edildiği dönemleri yaşadık. Çok şükür şimdi bunlar geride kaldı. Köprünün altından çok sular geçti. Şimdi yeni Türkiye dediğimiz şey işte bu dönemin başlangıcıdır. Tarihçi Fernand Braudel, ‘Büyük İslam medeniyetinin birinci yürüyüşü Peygamber ve Hulefa-i Raşidin dönemi, ikinci büyük yürüyüşü Selçuklu ve Osmanlı dönemiydi’ demişti. Ben de buna bir şey ilave ediyorum. Yeni Türkiye dediğimiz bu şey, aslında büyük medeniyetimizin üçüncü büyük yürüyüşünün başlangıcıdır. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından katılım belgelerinin takdimi yapıldı ve daha sonra şiir bölümüne geçildi.

Şiir bölümünde Osman Nalbant Erdem Bayazıt’ın Sebeb Ey şiirini okudu.

Şiir okunmasının ardından Yönetmenliğini Ekrem Doydu’nun danışmanlığını ise şiar ve yazar İsmail Kılıçarslan’ın üstlendiği belgeselin izlenmesine geçildi.

flash copy STC_1294 copy STC_1312 copy STC_1385 copy STC_1475 copy STC_1497 copy

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Hani Bizim Mahzunimiz” “Hani Bizim Mahzunimiz”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Erdem Bayazıt Galası yapıldı. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleşt...

BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Erdem Bayazıt Galası yapıldı. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleşt...

Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Erdem Bayazıt Galası yapıldı. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleşt...

Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müjde! Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müj...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Erdem Bayazıt Galası yapıldı. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleşt...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Genç Sâda Kur´an-ı Kerim´i Güzel Okuma yarışması yapıldı. Genç Sâda Kur´an-ı Kerim´...

Kahramanmaraş Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi Salonunda İl ...

İl Millî Eğitim Müdürü Yılmaz, Çağlayancerit Kaymakamı Çakmak’ı Ziyaret Etti İl Millî Eğitim Müdürü Yı...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, İlçe Mill...

Elektrik Kaçağı Ölümüne Neden Oldu Elektrik Kaçağı Ölümüne N...

Elbistan İlçesinde bugün 12 Aralık 2018 Çarşamba 23.00 sıral...

Kerem Fırtına, Kahramanmaraşlı okurlarıyla buluştu Kerem Fırtına, Kahramanma...

KAHRAMANMARAŞ / Oyunculuğunun yanı sıra yazarlığı ile de adı...

Kahramanmaraş’ta kar tatili Kahramanmaraş’ta ka...

Meteoroloji, 32 ilde  3 günlük kar yağışı için alarmını daha...

Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması Fasl-ı Muhabbet Grup Atış...

Yurdumuzun her bölgesinden Şair ve Ozan’ın katılımı il...

Kahramanmaraş Büyükşehir, Kam’18’de Kahramanmaraş Büyükşehir,...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, kültür ve Turizm Bakanl...

Kahramanmaraş Araştırmalar Konağı’nın restorasyonu bitiyor Kahramanmaraş Araştırmala...

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’ın kültürel dönüşü...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz, Pazarcık Kaymakamı Nas’ı Ziyaret Etti Millî Eğitim Müdürü Yılma...

Bir ay kadar önce Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Olara...

’Bahattin KARAKOÇ  Şiir Okuma Yarışması’’ ’Bahattin KARAKOÇ Şiir O...

Malatya -DARENDE İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm Ort...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ