Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ta Türkmenlere yönelik saldırılar protesto edildi

Kahramanmaraş’ta 3 eğitim sendikası , Suriye’deki Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırıları protesto ederek basın açıklaması yaptı. Özel İdare binası girişinde binası önünde toplanan onlarca kişi, ellerindeki dövizle Bayırbucak Türkmenlerine destek oldu.  Türk Eğitim Sen , Aktif Eğitim Sen ve Eğitim İş adına  ortak  açıklama yapan Aktif Eğitim Sen   Başkanı Mahmut Yıldırım şu ifadeleri kullandı: “Saygıdeğer Kamuoyu ve […]

Kahramanmaraş’ta Türkmenlere yönelik saldırılar protesto edildi

22 Kasım 2015 - 20:02A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş’ta 3 eğitim sendikası , Suriye’deki Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırıları protesto ederek basın açıklaması yaptı.

Özel İdare binası girişinde binası önünde toplanan onlarca kişi, ellerindeki dövizle Bayırbucak Türkmenlerine destek oldu.  Türk Eğitim Sen , Aktif Eğitim Sen ve Eğitim İş adına  ortak  açıklama yapan Aktif Eğitim Sen   Başkanı Mahmut Yıldırım şu ifadeleri kullandı:

Saygıdeğer Kamuoyu ve Değerli Basın Mensupları,

Bizler burada Bayır Bucak’taki Türkmen kardeşlerimize ve bütün dünyada ki insanların maruz kaldığı insanlık dışı muameleye sessiz kalmadığımızı, vicdanlarımızın sızladığını ve acı çektiğini paylaşabilmek, kınamak için toplanmış bulunuyoruz.

Saygıdeğer Kamuoyu ve Değerli Basın Mensupları,

Suriye Türkmenleri, Selçuklu Sultanı Alparslan’ın Malazgirt Savaşı’ndan önce belirli oranlarda Rakka ve Halep bölgesine yerleşmeye başlamışlardır. Ardından Anadolu’nun fethiyle Haçlı Seferlerine karşı bölgeye önemle yerleştirilmiş Oğuz boylarıdır.

Suriye’de 2011’den bu yana devam eden iç savaşta yeterli insan ve silah gücü bulunmayan Türkmenler, en fazla kayıp yaşayan, mağdur olan kesimdir. Türkiye’nin Suriye dış politikası, Türkmenleri Suriye içerisinde Esed rejiminin hedefi haline getirmiş, Türkmen bölgelerinde büyük yıkımlar yapılmıştır. Esed rejimi, bazı bölgelerde Türkmenlerin izini silmek yok etmek için her türlü zulmü yapmakta burada bulunan kardeşlerimize sindirme ve yok etme politikası uygulamaktadır.

Suriye’de ağır ve sürekli saldırı altındaki Türkmen Dağı düşmüştür. Bayır Bucak’a 15 gündür insafsızca saldıran Rusya, Esad ve İran güçleri Türkmen toprağı vatanı olan bölgede maalesef hâkimiyet kurmuştur. 25 bin Türkmen kardeşimiz katliamla karşı karşıya.

Bayır Bucak’ta, Doğu Türkistan’da, Musul’da, Kerkük’te, Aslında her yerde çile çekilmektedir.Haksızlığa ve ıstıraba maruz kalan her kim olursa olsun çilesine ortak olmaya, derdiyle dertlenmeye, sevinciyle sevinç duymaya, mutlu olmaya baş koymak lazım.

Zulme maruz kalan her kim olursa olsun yanında olduğumuzu, olacağımızı onların dertleriyle dertlendiğimizi, dertleneceğimizi, onların tırnağına gelen acının bizim de canımızı yaktığını haykırmak için siz değerli ve duyarlı insanımızla burada toplandık.

Saldırılar savaş suçudur. Rusya, İran ve Çin Suriye rejimiyle birlikte Türkmen bölgesinde katliam yapmakta, Türkmenler soykırıma maruz kalmakta, canlar yanmakta, analar ağlamakta ve vicdanları sükut edenler hoyratça yakıp yıkmaktadır.

Her türlü soykırım insanlık suçudur ve gerekçesi ne olursa olsun kabul edilemez. Maalesef dünya bu katliama seyirci kalırken, Müslüman olduğunu iddia eden devletler de bu soykırıma sessiz kalmakta, hatta  Müslüman olduğunu iddia eden devletler bizzat bu saldırıların içerisinde de yer almaktadır.

Tıpkı geçmişte olduğu gibi kardeşlerimize arkadan vurmakta ve ihanet etmektedirler.

Devletimizin Türkmenlere her türlü yardımda bulunması gerekir ve bu bir lütuf değil kardeşlerimize karşı insanlık borcudur. Aksi halde kardeşliğimize zarar gelir ve Türkmenlerin boşalttığı bölgelere terör örgütleri yerleşir.

Türkmenlerin hayatları kararıyor, varlık haklarına göz dikiliyor ama kimsenin umurunda değil. Yıllardır Bayır Bucak’ta yaşayan soydaşlarımıza nefes almak çok görülüyor, insanlıktan yoksun olanların uçakları, kara birlikleri ha bire ölüm yağdırıyor

Bizler, vicdanı olan herkes Türkmen kardeşlerimizin acılarını, dram ve felaketlerini üzülerek izlemekte ve tüm imkânlarıyla devletin daha aktif olmasını beklemekteyiz.

Türkmen kardeşlerimiz “Önce Allah’a sonra Türkiye’ye güveniyoruz. Elimizde kalan stratejik bölgeler de giderse Türkmen bölgesi biter” diyor lakin strateji uygulaması, dış politikayı yönlendirmesi, konuşması ve iş yapması gerekenler ise sükût ediyor ya da olması gereken düzeyde tavır koyamıyor.

Tarih boyunca İlgililerin ilgisizliği, karar alma sürecindekilerin karar almadaki yetersizlikleri nedeniyle şimdi Türkmen kardeşlerimize yapılanlarda olduğu gibi zalimlerin zulmünden dolayı hep mazlumların canı yanmıştır.

Sadece Esed’le değil,  yardımcısı dış güçlerle de savaştıklarını, gençlerinin bütün zorluklara rağmen direniş gösterdiğini, şehit ve yaralılarının olduğunu ancak Osmanlıdan, ecdatlarından kendilerineyadigâr kalan bu toprakları ve namuslarını kanlarının son damlasına kadar düşmanlardan koruyacaklarını dile getiren Türkmen kardeşlerimizin, bu onurlu duruşları ümit ediyoruz ki kararan kalplere inat yeşeren vicdanların tohumları olsun.

Yağmur taneleri gibi toprağa düşen her Türkmen kardeşimizle birlikte bir yanımız çöküyor, canımız yanıyor ve acılarımız çoğalıyor.. 

Ülkeleri adına, inandıkları değerleri adına hayata gözlerini yuman kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, milletimizin başı sağ olsun diyoruz. 

 Mustafa GÖKHAN          Mahmut YILDIRIM         Ahmet KÜRTÜL

Türk Eğitim Sen            Aktif Eğitim Sen                Eğitim İş  

SAM_2745 copy

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Onikişubat MEM ve Doğa Kolejinden Farklı Bir Şiir Yarışması Onikişubat MEM ve Doğa Kolejinden Farklı...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Doğa Koleji, bitlikte, Kahramanmaraş merkez ve ilçelerindeki tüm lise öğrencile...

Onikişubat İlçe MEM’den Müdürler Kurulu Toplantısı Onikişubat İlçe MEM’den Müdürler K...

Kahramanmaraş Onikişubat İLçe Millî Eğitim Müdürlüğünde görevli müstakil İlkokul Müdürleriyle İlçe Millî Eğitim Müdürü Akif Bulut Başka...

KMESOB Başkan Yardımcısı Mehmet Geçkil’e Ziyaret KMESOB Başkan Yardımcısı Mehmet Geçkil’e...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sıddık Şirikci, Onikişubat Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehme...

Kahramanmaraş’ı TEKNOFEST’te başarıyla temsil ettiler Kahramanmaraş’ı TEKNOFEST’te başarıyla t...

TEKNOFEST-2020 festivaline katılan Kahramanmaraş Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Fen ve sosyal bilimler proje okulu idarec...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta PKK/KCK Operasyonu Kahramanmaraş’ta PKK/KCK ...

Kahramanmaraş’ta jandarma ekipleri tarafından silahlı terör ...

ÜÇ ÇEŞME ÜÇ ÇEŞME

Üç şâirin, çeşmesinden su içtim Mehmet Âkif, Necip Fâzıl, Ka...

Onikişubat MEM ve Doğa Kolejinden Farklı Bir Şiir Yarışması Onikişubat MEM ve Doğa Ko...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Doğa...

Onikişubat İlçe MEM’den Müdürler Kurulu Toplantısı Onikişubat İlçe MEM’...

Kahramanmaraş Onikişubat İLçe Millî Eğitim Müdürlüğünde göre...

Kahramanmaraş Valiliğinden Yüz-yüze eğitimle ilgili kararlar Kahramanmaraş Valiliğinde...

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 22 Ekim 2020 günü...

Sır Cinayet Aydınlanıyor Sır Cinayet Aydınlanıyor...

Elbistan’da 9 gündür kayıp olarak aranan 28 yaşındaki genci ...

Acı Haber İstanbul’dan Geldi Acı Haber İstanbul’dan Ge...

Genç ölüm büyük üzüntü yarattı. İstanbul’da çalıştığı inşaat...

KMESOB Başkan Yardımcısı Mehmet Geçkil’e Ziyaret KMESOB Başkan Yardımcısı ...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sıddık Şirikc...

Kahramanmaraş’ı TEKNOFEST’te başarıyla temsil ettiler Kahramanmaraş’ı TEKNOFEST...

TEKNOFEST-2020 festivaline katılan Kahramanmaraş Necmettin E...

Onikişubat İlçe MEM’de Akademik Başarı Çalışmaları Onikişubat İlçe MEM’de Ak...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Akif Bulut...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ