Maraşta Haber
Maraşta Haber

5. Uluslararası Katılımlı Eğitim Denetimi Kongresi

 Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ)  ile Tüm Eğitimciler ve Eğitim Müfettişleri Sendikası TEM-SEN tarafından ortaklaşa düzenlenen 5. Uluslararası Katılımlı Eğitim Denetimi Kongresi, KSÜ Ziraat Fakültesi konferans salonundaki açılışla başladı. Kongrenin ana teması “Eğitim ve Eğitim Denetiminde Yeni Paradigmalar” olarak belirlendi. 20 Haziran’da başlayıp 22 Haziran’da sona erecek olan kongrenin açılışına Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı […]

5. Uluslararası Katılımlı Eğitim Denetimi Kongresi

21 Haziran 2013 - 14:49A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

 Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ)  ile Tüm Eğitimciler ve Eğitim Müfettişleri Sendikası TEM-SEN tarafından ortaklaşa düzenlenen 5. Uluslararası Katılımlı Eğitim Denetimi Kongresi, KSÜ Ziraat Fakültesi konferans salonundaki açılışla başladı. Kongrenin ana teması “Eğitim ve Eğitim Denetiminde Yeni Paradigmalar” olarak belirlendi.

20 Haziran’da başlayıp 22 Haziran’da sona erecek olan kongrenin açılışına Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, Kahramanmaraş Vali Vekili Mustafa Anteplioğlu, Kahramanmaraş Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzunlar, KSÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Uğur Yıldırım, kongre eş başkanlarından Tem-Sen Genel Başkanı Mehmet Pınardağ ile Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Can, yurtiçi ve yurt dışındaki farklı üniversitelerden gelen çok sayıda akademisyen, bilim insanları, denetmenler ile izleyiciler katıldı.

Yaklaşık beş yüz bilim adamının katılacağı ve 220 bildirinin sunulacağı kongrenin açılış konuşmasını yapan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Can, eğitimin hem toplumları hem de bireyleri birinci dereceden ilgilendiren, ülkelerin en önemli meselesi olduğunu belirterek eğitim kurumlarını, programlarını, yönetimini, denetimini ve diğer süreçlerini geliştirenlerin dolaylı ya da doğrudan diğer sektörlerin de gelişmesine hizmet edeceğini söyledi.  Eğitimin, tüm sektörleri ilgilendiren en önemli sosyal sistem olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Can, kontrol edilemeyen güç, güç değildir ilkesinden yola çıkarak eğitim sistemini işletmenin yanı sıra eğitimin denetlenmesinin de büyük önem arz ettiğini ifade etti.

Daha sonra söz alan Tem-Sen Genel Başkanı Mehmet Pınardağ ise konuşmasında; bölgenin parlayan yıldızı olan Kahramanmaraş ile Sütçü İmam Üniversitesinde olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek bu yıl yapılan kongrenin önceki yıllarda yapılanlara göre daha kapsamlı, katılım ve ilginin çok yoğun olduğunu söyledi.

En etkin, en verimli, çağdaş, objektif bir denetim sistemi nasıl olabilir bunun arayışının içinde olduklarını söyleyen Başkan Pınardağ, yönetici, teorisyen ve pratisyen üçgeninde buna çözüm bulmak amacıyla buradayız diye konuştu.

Konuşmasının devamında yönetim anlayışı, politikalar, hedefler, stratejiler ve beklentilerin değişmesine bağlı olarak eğitim denetimlerinin risk esaslı, süreç bazlı, performans öncelikli ve bütüncül bir yaklaşımla uluslar arası standartlara uygun yapılması gerekliğinden bahseden Pınardağ, bu nedenlerden dolayı denetimin kurum yapısı, mevzuatı, politikası, yöntem ve tekniklerinde birlik ve bütünlük sağlanması zorunluluğu doğduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Denetim elemanı kaynağı yanında kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması modern yönetimin anlayışının olmazsa olmazı olarak karşımızdadır. Milli Eğitim Bakanlığı yapısı ve işleyişine objektif olarak bakıldığında kurumlar arası uyumun tesisini sağlama bir tarafa, önce denetim birimlerinin kendi aralarında işbirliği, dayanışma ve koordinasyon bulunmadığından uyumda yoktur ve denetim birimleri arasında görev çakışması ve hatta görev çakışması onlarca yıldır devam etmektedir. Bu konuda yaşanan çelişki denetim elemanlarında değil, denetim yapılanmasından kaynaklanmaktadır. Sistemde ciddi sorunlar var.”

MEB denetim yapılanmasında yaşanan sorunun aynı amaçla yapılan rehberlik ve denetim hizmetinin üç farklı denetim birimi tarafından yerine getirilmeye çalışılmasından kaynaklandığını da sözlerine ekleyen Pınardağ, bu sorunun çözümünün MEB denetim birimlerinin tek çatı altında bütünleştirilerek aynı yöntem ve anlayışla bölge düzeyli hizmet vermesinde yatıyor diye konuştu.

KSÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Uğur Yıldırım ise kamu kuruluşlarında kamu kaynağının kullanılmasının kamu denetimini zorunlu kıldığını, aynı durumun eğitim için de geçerli olduğunu söyledi. Üniversite olarak eğitime ve eğitim fakültesine çok önem verdiklerinin altını çizen Prof. Dr. Yıldırım “Bu toplantıda hem akademisyenler, hem öğretmenler hem de müfettişler bir aradayız, dolayısıyla farklı düşünce ve fikirlerin paylaşılıp tartışılacağı bu toplantıdan hayırlı sonuçlar çıkacağını tahmin ediyorum” dedi.

Son olarak söz alan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, Kahramanmaraş’ta olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek başladığı konuşmasında Bakanlık olarak eğitimde önemli mesafeler alındığını ve geleneksel eğitim anlayışından modern eğitim sistemine geçildiğini kaydetti. Temel amaçlarının uluslararası standartlarda bilgi ve beceriyle donatılmış öğrenciler yetiştirmek olduğunu belirten Çelik “Tüm çalışmalarımız bu amaç doğrultusunda devam etmektedir” diye konuştu. Fatih projesinden de söz eden Çelik, “Bu proje hem ülke genelindeki öğrencilerin aynı nitelikte eğitim imkânına sahip olması yönünden hem de ülkemizin kalkınması açısından önemli bir araç olacaktır” dedi.

 

Açılış, plaket takdiminin ardından sona erdi.

Ana teması “Eğitim ve Eğitim Denetiminde Yeni Paradigmalar” olarak belirlenen ve üç gün sürecek olan kongrenin alt başlıkları şöyle:

Eğitim sisteminde yeni eğitim ve uygulamalar

Karşılaştırılmalı eğitim denetimi

Eğitim denetiminde danışmanlık ve koçluk

Denetçi/Denetmen ve denetlenen ilişkileri

Eğitim ve eğitim denetiminde yapısal/örgütsel ve süreçsel sorunlar

Eğitim denetiminde insan gücü ve istihdam politikaları

IMG_0592

IMG_0645 IMG_0658 IMG_0685 IMG_0711IMG_0661 IMG_0691 IMG_0696 IMG_0706

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mükrime Hatun Öğretmenleri münazara da karşı karşıya Mükrime Hatun Öğretmenleri münazara da k...

14 Ocak 2022 tarihinde Mükrime Hatun MTAL konferans salonunda okulda görev yapan öğretmenler münazara etkinliğinde karşı karşıya geldi....

Başarılı öğrenciler ödüllendirildi Başarılı öğrenciler ödüllendirildi...

Kahramanmaraş/Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaokulunda yapılan deneme sınavlarında okul genelinde sınıf birincisi olan öğren...

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM)

BİLSEM, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan özel eğitim kurumlarından Bilim ve Sanat Merkezlerinin kısaltmasıdır. Halkımızın son yılla...

Hilanur Barut Türkiye Birincisi Oldu Hilanur Barut Türkiye Birincisi Oldu

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mimar Sinan İlkokulu 3/A sınıf öğrencisi Hilanur Barut, Ata Yayıncılığın yaptığı 3. deneme sınavda tüm ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Mükrime Hatun Öğretmenleri münazara da karşı karşıya Mükrime Hatun Öğretmenler...

14 Ocak 2022 tarihinde Mükrime Hatun MTAL konferans salonund...

Başarılı öğrenciler ödüllendirildi Başarılı öğrenciler ödüll...

Kahramanmaraş/Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

Kahramanmaraş’ta izleme ve değerlendirme sınavı yapıldı Kahramanmaraş’ta iz...

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve yetiştirme kurslarına k...

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) Bilim ve Sanat Merkezleri...

BİLSEM, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan özel eğitim kur...

Hilanur Barut Türkiye Birincisi Oldu Hilanur Barut Türkiye Bir...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mimar Sinan İlkokulu 3/A sın...

e – SINAV UYGULAMA SINAVI e – SINAV UYGULAMA SINAVI...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Şube Müdürü Ahmet Akküncü, baş...

‘MASAL GİBİ KAHRAMAN ‘MASAL GİBİ KAHRAMA...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Boğaziçi Anaokulunda yürütül...

İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE Zİ...

İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve İl B...

RAMAZAN AVCI’YA TÜRK DÜNYASI HİZMET ÖDÜLÜ RAMAZAN AVCI’YA TÜRK DÜNY...

Şehrimizin yetiştirdiği değerli şahsiyetlerden eğitimci, ara...

‘MY LIFE with DRAMA’ ‘MY LIFE with DRAMA...

Kahramanmaraş Onikişubat ilçesi Boğaziçi Anaokulu öğretmeni ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ