Maraşta Haber
Maraşta Haber

YILBAŞI KUTLAMALARI

Noel, Hıristiyanlar tarafından Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen ve Aralık ayının 24’ünü 25’ine bağlayan gece yapılan kutlamadır. İlk defa 336 yılında Roma’da kutlanmış, ondan sonrada devam etmiştir.  Aslında yılbaşı ve noel’in hıristiyanlıkla da, Hz. İsa (a.s.) ile de hiçbir alakası yoktur. Eğer olsa idi; yılbaşı gecelerinde, kiliselerde ayinler yapılır, takdis havası içinde kutlanırdı. İçki […]

YILBAŞI KUTLAMALARI

27 Aralık 2022 - 21:50A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Noel, Hıristiyanlar tarafından Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen ve Aralık ayının 24’ünü 25’ine bağlayan gece yapılan kutlamadır. İlk defa 336 yılında Roma’da kutlanmış, ondan sonrada devam etmiştir. 

Aslında yılbaşı ve noel’in hıristiyanlıkla da, Hz. İsa (a.s.) ile de hiçbir alakası yoktur. Eğer olsa idi; yılbaşı gecelerinde, kiliselerde ayinler yapılır, takdis havası içinde kutlanırdı. İçki kumar ve sefahat çılgınlığı olmazdı. Çünkü Hz. İsa (a.s.) Allah (c.c.) tarafından gönderilen ülül azım(sabırlı kararlı ve gayretli) olan hak peygamberlerden biridir. Günah yüklü eğlencelerle de hiçbir ilgisi yoktur.  

İnsanı küçük düşüren zevklerin terennüm edildiği yılbaşı törenleri, İlâhi bir dinin esaslarıyla asla bağdaşamaz. 

Hz. İsa (a.s.)ı biz de severiz. Peygamberlerin hiç birini ayırmadan, inanmak, İslam dininin iman esaslarını teşkil eder. Ancak yapılan kutlamalar, dini ölçüler içerisinde olmadığı için, bu kutlamalara müminlerin katılması mümkün değildir. 

Hıristiyanlığın küfrü çağrıştıran merasimlerine isteyerek katılmak, imana zarar verdiği için, müminler, batıl dinlerin küfür kokan eğlencelerine asla ilgi duyamaz.  

Müslümanlar, Kur’an ve Sünnet doğrultusunda, taşıdığı Müslüman kimliğine yakışan, vakar ve şuur ile hareket etmek mecburiyetindedirler. Çünkü biz, Rabb olarak Allah (c.c.)ı, din olarak İslâm’ı, Kitap olarak Kur’an’ı kerimi, peygamber olarak da Hz. Muhammed (s.a.v.)seçmiş ve Kelime-i Tehidi ve Kelime-i Şahadeti okumakla bunlarda sebat edeceğimize dair, Cenab-ı Hakka söz vermişiz. Sözümüzde sebat etmek, imanımızın gereğidir. 

Müslümanların ilişkilerini düzenleyen hicri takvim, Hz. Ömer (r.a.) zamanında Kameri ay ve yıl esas alınarak düzenlenmiştir. Bunu beyan eden Ayeti kerime de şöyle buyrulur. 

Doğrusu, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Allah’ın Gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında (böyle yazılmıştır). (Tövbe suresi 9/36

Buna göre Hicretin gerçekleştiği yıl, hicri takvimin birinci yılı, Muharrem ayının ilk günü de yeni yılın başı sayılmıştır. Yani Müslümanların yılbaşı gecesi, Muharrem ayının birinci gecesidir. Kameri ayların kökü ayete, miladi ayların kökü de insanların tahminlerine dayanmaktadır. 

Her çeşit kumar haram olduğu gibi, yılbaşında  piyango bileti almak ve satmak haramdır.  

Müslümanların Ramazam ve Kurban bayramına katılarak oruç tutan veya kurban kesen bir gayr-ı müslim görülmüş müdür.? Asla görülmez. Eğer görülmüş ise, o kişi islam’a ısınmış veya Müslüman olmuş demektir. Onlar bizim bayramlarımıza iştirak etmiyor iken, biz onların yılbaşına niçin iştirak edelim. Düşünelim ve Müslüman kimliğimize sahip çıkalım. 

Noel Baba efsanesi sonradan Saint Nicola adlı papazın uydurmasından ibarettir. Maalesef bu efsane zayıf Müslümanlar tarafından da rağbet görmektedir.  

Hıristiyanlar gibi yılbaşı kutlamak, eğlenceler tertip et­mek, dinî ve millî değerlerimizi yaralar. Cemiyet ahlakımızı bozar. Dinsizliği ve manevî yoksulluğu körükler. Milletler, dinî inançları, milli örf ve adetleriyle tanınır, onlarla varlıklarını devam ettirirler.  

Kendinize helal olan nimetlerle ziyafet çekecekseniz, yılbaşı gecesinden birkaç gün önce veya sonra yaparsanız, Allah (c.c.)’ın verdiği nimeti helâlından tüketmiş, günaha girmemiş olursunuz.  

Dedelerinizin ölüm denilen gerçekle mahşere doğru yol aldığı gibi, bizde gidecek ve Allah (c.c.)’ın huzurunda hesap vereceğiz. Kendimizi paramızla cehenneme doğru yönlendirmemeliyiz.   21.12.2022 

                                                           Ali KARA 

                                                     Emekli Müftü 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Piknik Alanlarındaki Tehlike Piknik Alanlarındaki Tehlike

Geçtiğimiz Cuma günü kahvaltı yaparken hanımefendi; “ Bey, bu gün hava çok güzel, öğleden sonra hep beraber bir piknik alanına gitsek ç...

YAŞLILARA SAYGI  YAŞLILARA SAYGI 

Bir ayet-i kerimede:  “Kime uzun ömür verirsek biz onun gelişmesini tersine çeviririz. Hiç düşünmüyorlar mı?”Buyrulmuştur. (Yasin Sures...

Uğur Mumcu’yu anmak… Uğur Mumcu’yu anmak…

29 yıldır kalbimizde yaşıyor! Fikirleri, günümüze ışık taşıyor! 29 yıl önce laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne düşman olanlar ve on...

Ziya Paşa’yı Anlamak Ve Anlatmak Ziya Paşa’yı Anlamak Ve Anlatmak

Yaşamı boyunca Müslüman bir Türk şairi ve devlet adamı kimliğini titizlikle koruyan Ziya Paşa aynı zamanda hikmet, fikir ve atasözü(mes...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şid...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, ...

284. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 284. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Gönlü kocamandır, sevgiyle bakar Kötü söz söylemez, gönlün...

Piknik Alanlarındaki Tehlike Piknik Alanlarındaki Tehl...

Geçtiğimiz Cuma günü kahvaltı yaparken hanımefendi; “ Bey, b...

Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençlerle Buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Ba...

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş’a gelen Tarı...

Emniyet Personeline Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Semineri Emniyet Personeline Aile ...

Aile İçi Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi 2 R...

Şeref Kazancı Güven Tazeledi Şeref Kazancı Güven Tazel...

Kahramanmaraş Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet...

Prof. Dr. Perihan Öztürk: Türkiye’de 600 cüzzamlı hasta var Prof. Dr. Perihan Öztürk:...

KSÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı...

YAŞLILARA SAYGI  YAŞLILARA SAYGI 

Bir ayet-i kerimede:  “Kime uzun ömür verirsek biz onun geli...

Kahramanmaraş’ta Yollar Büyükşehir’le Ulaşıma Açık Tutuluyor Kahramanmaraş’ta Yo...

Büyükşehir Belediyesi; Dulkadiroğlu, Göksun ve Çağlayancerit...

Ramazan Saçmalı Eğitimin Çınarlarıyla Buluştu Ramazan Saçmalı Eğitimin ...

Maraş Lisesinden hocaların hocası, eğitimin çınarı Doğan Yar...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ