Maraşta Haber
Maraşta Haber

YILBAŞI KUTLAMALARI

Noel, Hıristiyanlar tarafından Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen ve Aralık ayının 24’ünü 25’ine bağlayan gece yapılan kutlamadır. İlk defa 336 yılında Roma’da kutlanmış, ondan sonrada devam etmiştir.  Aslında yılbaşı ve noel’in hıristiyanlıkla da, Hz. İsa (a.s.) ile de hiçbir alakası yoktur. Eğer olsa idi; yılbaşı gecelerinde, kiliselerde ayinler yapılır, takdis havası içinde kutlanırdı. İçki […]

YILBAŞI KUTLAMALARI

27 Aralık 2022 - 21:50A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Noel, Hıristiyanlar tarafından Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen ve Aralık ayının 24’ünü 25’ine bağlayan gece yapılan kutlamadır. İlk defa 336 yılında Roma’da kutlanmış, ondan sonrada devam etmiştir. 

Aslında yılbaşı ve noel’in hıristiyanlıkla da, Hz. İsa (a.s.) ile de hiçbir alakası yoktur. Eğer olsa idi; yılbaşı gecelerinde, kiliselerde ayinler yapılır, takdis havası içinde kutlanırdı. İçki kumar ve sefahat çılgınlığı olmazdı. Çünkü Hz. İsa (a.s.) Allah (c.c.) tarafından gönderilen ülül azım(sabırlı kararlı ve gayretli) olan hak peygamberlerden biridir. Günah yüklü eğlencelerle de hiçbir ilgisi yoktur.  

İnsanı küçük düşüren zevklerin terennüm edildiği yılbaşı törenleri, İlâhi bir dinin esaslarıyla asla bağdaşamaz. 

Hz. İsa (a.s.)ı biz de severiz. Peygamberlerin hiç birini ayırmadan, inanmak, İslam dininin iman esaslarını teşkil eder. Ancak yapılan kutlamalar, dini ölçüler içerisinde olmadığı için, bu kutlamalara müminlerin katılması mümkün değildir. 

Hıristiyanlığın küfrü çağrıştıran merasimlerine isteyerek katılmak, imana zarar verdiği için, müminler, batıl dinlerin küfür kokan eğlencelerine asla ilgi duyamaz.  

Müslümanlar, Kur’an ve Sünnet doğrultusunda, taşıdığı Müslüman kimliğine yakışan, vakar ve şuur ile hareket etmek mecburiyetindedirler. Çünkü biz, Rabb olarak Allah (c.c.)ı, din olarak İslâm’ı, Kitap olarak Kur’an’ı kerimi, peygamber olarak da Hz. Muhammed (s.a.v.)seçmiş ve Kelime-i Tehidi ve Kelime-i Şahadeti okumakla bunlarda sebat edeceğimize dair, Cenab-ı Hakka söz vermişiz. Sözümüzde sebat etmek, imanımızın gereğidir. 

Müslümanların ilişkilerini düzenleyen hicri takvim, Hz. Ömer (r.a.) zamanında Kameri ay ve yıl esas alınarak düzenlenmiştir. Bunu beyan eden Ayeti kerime de şöyle buyrulur. 

Doğrusu, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Allah’ın Gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında (böyle yazılmıştır). (Tövbe suresi 9/36

Buna göre Hicretin gerçekleştiği yıl, hicri takvimin birinci yılı, Muharrem ayının ilk günü de yeni yılın başı sayılmıştır. Yani Müslümanların yılbaşı gecesi, Muharrem ayının birinci gecesidir. Kameri ayların kökü ayete, miladi ayların kökü de insanların tahminlerine dayanmaktadır. 

Her çeşit kumar haram olduğu gibi, yılbaşında  piyango bileti almak ve satmak haramdır.  

Müslümanların Ramazam ve Kurban bayramına katılarak oruç tutan veya kurban kesen bir gayr-ı müslim görülmüş müdür.? Asla görülmez. Eğer görülmüş ise, o kişi islam’a ısınmış veya Müslüman olmuş demektir. Onlar bizim bayramlarımıza iştirak etmiyor iken, biz onların yılbaşına niçin iştirak edelim. Düşünelim ve Müslüman kimliğimize sahip çıkalım. 

Noel Baba efsanesi sonradan Saint Nicola adlı papazın uydurmasından ibarettir. Maalesef bu efsane zayıf Müslümanlar tarafından da rağbet görmektedir.  

Hıristiyanlar gibi yılbaşı kutlamak, eğlenceler tertip et­mek, dinî ve millî değerlerimizi yaralar. Cemiyet ahlakımızı bozar. Dinsizliği ve manevî yoksulluğu körükler. Milletler, dinî inançları, milli örf ve adetleriyle tanınır, onlarla varlıklarını devam ettirirler.  

Kendinize helal olan nimetlerle ziyafet çekecekseniz, yılbaşı gecesinden birkaç gün önce veya sonra yaparsanız, Allah (c.c.)’ın verdiği nimeti helâlından tüketmiş, günaha girmemiş olursunuz.  

Dedelerinizin ölüm denilen gerçekle mahşere doğru yol aldığı gibi, bizde gidecek ve Allah (c.c.)’ın huzurunda hesap vereceğiz. Kendimizi paramızla cehenneme doğru yönlendirmemeliyiz.   21.12.2022 

                                                           Ali KARA 

                                                     Emekli Müftü 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gençlerin sosyal medya kullanımına dikkat! Gençlerin sosyal medya kullanımına dikka...

Bir gazeteci olarak kamuoyunu bilgilendirmek adına bu yazıyı okuyucularımızla paylaşmak istedim… Buradan özellikle, anne ve babalara ya...

İSRAF HAD SAFHADAYMIŞ İSRAF HAD SAFHADAYMIŞ

Vay be, meğerse neler olmuş neler! Halkın büyük çoğunluğu ekonomik sıkıntı içinde can çekişirken… Cumhur İttifakı iktidarında köşe başl...

AÇIKLIK VE ŞEFFAFLIK: AÇIKLIK VE ŞEFFAFLIK:

Hangi partiye mensup olurlarsa olsunlar, belediyeleri yönetenler faaliyetlerini, kararlarını ve performansları hakkında açık ve dürüst ...

PAHALILIK ÇÖKÜŞÜN HABERCİSİ PAHALILIK ÇÖKÜŞÜN HABERCİSİ

Piyasaya iyi bakın. Bu pahalılık önünde hiçbir iktidar duramaz. Bu pahalılık çöküşün habercisi ve adıdır. Bu pahalılık karşısında iktid...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Özel Öğretim Kurumlar Yönetmenliği Toplantısı Yapıldı. Özel Öğretim Kurumlar Yön...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Akif Bulut...

329. Fasl-ı muhabbet atışma dörtlükleri 329. Fasl-ı muhabbet atış...

1 Ömrümüz yeterse bahar var yaz var Ehli edebiyat kelam var ...

Döngele ÇPAL Yıl Sonu Resim Sergisi Döngele ÇPAL Yıl Sonu Res...

KAHRAMANMARAŞ Onikişubat Döngele Çok Programlı Anadolu Lises...

Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden  Bilgi ve Kültür Yarışması Dulkadiroğlu İlçe Milli E...

Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Bilgi ve Kültür ...

Zekeriya Tanrıverdi İHO’ nu yaptığı sınava 500 öğrenci katıldı Zekeriya Tanrıverdi İHO&#...

Onikişubat Zekeriya Tanrıverdi İmam hatip Ortaokulu yönetimi...

Fevzi Küçük tarafından kurum yöneticilerine mevzuat bilgisi semineri verildi. Fevzi Küçük tarafından ku...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün  “Öğ...

Zekeriya Tanrıverdi Kız İHO Sınavına Rekor Başvuru Yapıldı Zekeriya Tanrıverdi Kız İ...

KAHRAMANMARAŞ Onikişubat Zekeriya Tanrıverdi Kız İmam Hatip ...

Senem Ayşe Anaokulu Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Yaptı. Senem Ayşe Anaokulu Gelen...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinin gözde okul öncesi okullar...

Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaokulu’nda 4006 Bilim Fuarı Gerçekleştirildi Mehmet Akif İnan İmam Hat...

Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmenler ...

Şehit Ahmet Gülbahar Ortaokulundan Görsel Sanatlar Sergisi Şehit Ahmet Gülbahar Orta...

Kahramanmaraş Onikisubat Şehit Ahmet Gülbahar Ortaokulu birb...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ