Maraşta Haber
Maraşta Haber

Dindar / ümmetçi Kürt kardeşlerimizin cevapları

Müslüman bir Kürt kardeşimiz Milan… gönlü kırık ve kısa bir mektup göndermiş: “Dindar ve ümmetçi Kürtlerde resmi dil ve özerklik istiyorsa..” başlıklı yazınızı üzülerek okudum.. Bizler anadilimizde eğitim hakkı istemeyelim de Fransızlar mı istesin? Her şeye siyaset nazarıyla bakarsanız yanılırsınız. Maalesef ümmetçilik siyasi bir proje olarak görülüyor ve ümmetçilik adı altında tek tipçi yaklaşımlar sergileniyor. […]

Dindar / ümmetçi Kürt kardeşlerimizin cevapları

13 Eylül 2015 - 20:44A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Müslüman bir Kürt kardeşimiz Milan… gönlü kırık ve kısa bir mektup göndermiş:

“Dindar ve ümmetçi Kürtlerde resmi dil ve özerklik istiyorsa..” başlıklı yazınızı üzülerek okudum.. Bizler anadilimizde eğitim hakkı istemeyelim de Fransızlar mı istesin? Her şeye siyaset nazarıyla bakarsanız yanılırsınız. Maalesef ümmetçilik siyasi bir proje olarak görülüyor ve ümmetçilik adı altında tek tipçi yaklaşımlar sergileniyor. “ümmetçilik = Türkçe eğitim” ise bence sorun dindar Kürdlerde değil ümmetçi olduğunu iddia eden Türklerdedir…”                                                                                                                                                                                                                                               

 Milan beyin şahsında bütün dindar Kürt kardeşlerimize düşüncelerimi bir daha belirtmek istiyorum:

Önce selâm ederim.  Adı geçen yazımın maksadı bölünme ve özerk devlet isteği bağlamında bir yaklaşımdı. Bizzat dindar Kürt ve Türk meselesi değildir. HDPKK eliyle Türkiye’nin yaşadığı terör kıskacında dindar Kürt kardeşlerimiz şu sıralar bu örgütün yaydığı “algı” ya karşı “özerklik” gibi bölünmenin ilk basamağı olan bir duruma açıkça karşı olduğunu beyan etsin istedik.

Böylece Kürt ümmetdaşlarımızın HDPKK’ nın özerklik talebine benzer isteklerinin dışında olduğu bilinsin. Resmî dilden kastım, “HDPKK” nın isteğine benzer şekilde HÜDA-PAR’ın tüzüğünde de “Kürtçe resmi dil” olmalı maddesini okudum. Resmi dil, peşinen ayrılığı getirir. Kürtçe ana dilde eğitim hakkıyla bir ilgisi yok. Kürtçe ana dilde eğitiminin ümmetdaş bir kavmin hakkıdır diyoruz. Orada problem yok.

Fakat özerklik ve resmi dil talebi doğrudan doğruya, bir daha tekrar ediyorum, resmi dil ifadesi  dünyanın her yerinde ayrı bir yönetimi olan bölge mânasına gelir. Bu noktadan bakmıştım. Yoksa Kürt dilini ve varlığını inkar söz konusu değildir.

Bu günkü şartlarda Türkiye ile bir arada kalmak mı, yoksa özerklik mi istiyor dindar Kürt kardeşlerimiz? Bu önemlidir. Elbette mevcut Kemalist unsurlar taşıyan  Cumhuriyet rejiminin problemlerini bertaraf etmek bu satırların sahibinin de vazifesidir. Hayırlısı, iyi olur inşallah.

—————————–

DİYARBAKIRLI KÜRT KARDEŞİMİZ “R. D” DİNDAR KÜRTLERİ ANLATIYOR

 

“Diyarbakır’da güvenliğimiz yok” diyerek isminin ve e.mail adresinin yazılmasını istemeyen R. D. de bu kez de “Dindar ve Ümmetçi Kürtler de Özerklik İstiyorsa” yazımıza duyarlı ve anlamlı bir mektup göndermiş. Dindar Kürtlerin istediği özerkliğin farklı olduğunu, dindar Türklerden ayrılmak değil, İslâmî esas bağlı mahallî bir yönetim istediklerini belirtmiş. Bazı satırlarını paylaşmak istiyorum:

“Dindar Kürtlerle ilgili ‘özerklik’ meselesine gelince, özerkliği sadece PKK’ya yama olan dindar(!) Kürtler istiyor. Çözüm süreciyle birlikte PKK’ya verilen ‘özerklik’ sözü ve Kürtlerin PKK’nın Stalinist zorbalığına terkedileceği endişesi dindar Kürtlerde arayışa sebep oldu. Şöyle ki: Madem PKK’ya özerklik vereceksiniz biz dindar Kürtler PKK’nın denetimine girmek istemiyoruz, biz de özerk İslami bir hukuk düzeni istiyoruz.

Ancak şuna emin olun ki dindar Kürtler Hüda Par dahil hiç kimse Türk kardeşlerinden ayrılmak istemez. Hüda Par’ın Doğu’da yaptığı Kutlu Doğum mitinglerine yüzbinlerce kişi katılırken, hepsinin ellerinde TEVHİD bayrakları var ve Filistin’den Arakan’a, Çeçenistan’dan Doğu Türkistan’a tüm Alem-i İslam’ın mazlum diyarlarının dertleriyle dertleniyorlar. Huda Par’a yakın basın yayına bakın hepsindeki ana husus Ümmetin birliğidir. 

Sizin dediğiniz gibi dindarlarda özerklik talebi varsa da (ki ayrıştırıcı bir özerklik talebi yok) bu PKK’ya ve Hdp’li belediyelere bir tepki olup bu Stalinist vahşilerden alan/mevzi kapma düşüncesinden kaynaklıdır. Kendi çevremden özerklik isteyen, Türkiye’den ayrılmayı düşünen bir tane dindar Kürt’e rastlamadım.  Biz şunu biliyoruz ki Türkiye İslam Aleminin kalbidir ve son kalesidir. Türkiye düşerse Alem-i İslam düşer. Bin yıldır İslam’ın bayraktarlığını yapan bu aziz millete omuz vermekten şeref duyarız. Allah’a emanet olun.”

————————————

SURİYELİ AYLAN’IN AĞITI: “YALNIZLIK MAVİSİ”

Her şiirinden incelik ve merhamet damlayan şair Yasin Mortaş’ın,  kalbi olmayan devletlerden kaçarken cansız bedeni sahile vuran mülteci çocuk Suriyeli Aylan için yazdığı şiiri sadece yüreği olan insanlar için takdim ediyorum:

Asırlık mavi / çocukların avucunda çürüdü / Gördüm / üzgün / Akdeniz’i / Dalgalar / çığlıksız / çırpınmasız / çiçek cesetleri taşıdı sahillere / yıldız çisentisiyle / Gördüm / Hızır’ın izi vardı kumlarda / dünyalar sıkıştırıyordu / bebeklerin iki bisküvi aralığına / ve deniz boşluğu avuçlarına / Bu tuzlu soğuk / ne kadar sert / acıdır Rabbim / Akdeniz yalnızlığa kefen oldu / içimdeki med-cezirleri içtim / İşte öyle dur çocuk / Kıbleye doğru dur / bir Yunus aydınlığı gibi / ruhu sarsan zamanın karnında / Bil ki / saatleri eskiten insan/ insana gayya çukurudur / Karun hazinesini geçirsen de / boğazından / Şurada / vakte boy veren / bir vicdan uçurumu var / kalbime sığınan / bu yorumsuz göçmenliğimi / kim kirletti / Gör-elîm mi

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Depreminin Birinci Yıl Dönümü Depreminin Birinci Yıl Dönümü

6 Şubat 2023’te, Türkiye, tarihin en büyük depremini yaşadı. Gece saat 04,17’de yerin 8,6 kilometre derinliğinde Pazarcık merkezl...

Biber Sivri, Hıyar Badem Mersin’den; AFİYET OLSUN! Biber Sivri, Hıyar Badem Mersin’den; AFİ...

Talas’ta Atatürk Bulvarı üzerinde yürüyorum. Hareketli semttir. Orta gelirliler ve çevresi üniversitelerle dolu olduğu için öğrenciler ...

ÇAY MI? KAHVE Mi? ÇAY MI? KAHVE Mi?

Akşam yemeğinden tam yeni kalkmıştım ki, telefonuma bir mesaj geldi. Neredeyse midemden beynime çay gönder mesajıyla aynı anda gelen bu...

KAHRAMANMARAŞ YENİ FELAKETE YATIRILIYOR! KAHRAMANMARAŞ YENİ FELAKETE YATIRILIYOR!...

Kurbanlık koyun gibi, şehrin boynuna bir bıçak daha vurulacak! Göz görüyor, gönül katlanmıyor! Deprem öncesi, bilene-bilmeyene sorsanız...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Osmangazi Bilim ve Sanat Merkezi Resim Sergisi Açtı Osmangazi Bilim ve Sanat ...

Kahramanmaraş Onikişubat Osmangazi Bilim ve Sanat Merkezi Re...

ÇATAL ÇATAL OLSUN, EBEM DEDEM DOMATESİ, HIYARI OLSUN ÇATAL ÇATAL OLSUN, EBEM D...

DULKADİROĞLU – Sevim Şirikçi MTAL’de ÇEDES projesi kap...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinde  “Matematik Bilgi Yarışması” Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Aziz Sancar Anadolu Lisesi m...

PROJE OKULLARINDAN TYT PROVASI PROJE OKULLARINDAN TYT PR...

ÖSYM tarafından yapılacak 2024 YKS sınavına sayılı günler ka...

Dulkadiroğlu HEM’in, Erasmus+ Projesinin Almanya Hareketliliği Dulkadiroğlu HEM’in, Eras...

Dulkadiroğlu Halk Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan Erasm...

ENVER GÖKŞEN’İN OKUL MÜDÜRLERİYLE VEDA TOPLANTISI ENVER GÖKŞEN’İN OKU...

7 Mart 2024 Tarihi itibariyle emekli olacak Onikişubat İlçe ...

Kadınların Ürettiği Kıyafetler İhtiyaç Sahibi Öğrencilerle Buluştu Kadınların Ürettiği Kıyaf...

T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdür...

“Cumhuriyet’e Doğru” tiyatro oyununa Kahramanmaraşlılar davet edildi “Cumhuriyet’e...

Bora Severcan’ın yazdığı ve yönettiği, Do. Dr.İbrahim ...

316. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri. 316. Fasl-ı muhabbet Atış...

1 Vatanım kutsaldır taşıysa altın Tarih kokan toprak, hazine...

Onikişubat ilçe milli eğitim müdürü Enver  Gökşen için veda yemeği Onikişubat ilçe milli eği...

Kahramanmaraş Onikişubat ilçe milli eğitim müdürü Enver  Gök...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ