Maraşta Haber
Maraşta Haber

BU DÜNYA BİZİM MEMLEKET

Geçen haftaki yazımda Rahmetli Barış Manço’nun bir parçasıyla söze girmiştim. İşte o ‘Hemşerim Memleket Nire ?’ diye başlayan uzun şarkısı şu sözle biter. ‘Bu Dünya bizim memleket’ bu hafta da bu konuya değinmek istiyorum. İnsanlar için yerellik önemlidir. Yerelden başlayan ilerlemeler zaman içerisinde kendi aşamasını tamamlayarak sınırları dışına ve evrensele ulaşır. İki global örnek; Birincisi; […]

BU DÜNYA BİZİM MEMLEKET

18 Aralık 2021 - 13:44A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Geçen haftaki yazımda Rahmetli Barış Manço’nun bir parçasıyla söze girmiştim. İşte o ‘Hemşerim Memleket Nire ?’ diye başlayan uzun şarkısı şu sözle biter. ‘Bu Dünya bizim memleket’ bu hafta da bu konuya değinmek istiyorum. İnsanlar için yerellik önemlidir. Yerelden başlayan ilerlemeler zaman içerisinde kendi aşamasını tamamlayarak sınırları dışına ve evrensele ulaşır.

İki global örnek;

Birincisi; Artık eski bir Dünya kalmadı. Globalleşen Dünya’da binlerce kilometre uzaklıktaki bir sorunun en geç birkaç günde yanı başımızda olabiliyor. Japonyada’ki Fukuşima Nükleer santralindeki hidrojen patlamasından birkaç gün sonra Avrupa’yı ve Türkiye’yi de etkilemiştir.

İkincisi; 2019’da Çin’in Wuhan eyaletinde ilk kez ortaya çıkan Coronavirüs çok kısa bir sürede tüm Dünyayı etkilemiştir.

Geçmiş yüzyıllardan farklı olarak günümüzde ve yakın gelecekte insanlığı tehdit edecek felaketler tüm ülkeleri tehdit edecek ve küresel ortak bir mücadeleyi gerektirecektir.

Ülkemizde sık sık kullandığımız bir motto vardır. ‘Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımızı var.’ Artık küresel olarak da tüm ülkeker işbirliği yapmak zorundadır. Çünkü hava ortak, su ortak, her şey ortaktır. Zaten, uzaydan bakıldığı zaman ülkeler arasında da sınır yoktur.

Aslında bizleri direkt olarak etkileyen sorunları bile yeterince dile getiremiyoruz. Getirebilsek de bu çevresel sorunlar yetkililer tarafından çözüm bulunamıyor nedense!

İki yerel örnek;

Asıl söylemek istediğim, bizim bölgemizin çevresel açıdan iki kanayan yarası var; bunlardan birincisi Afşin- Elbistan termik santrallerinin filtresiz bir şekilde çalıştırılarak 1985’ten bu yana çevreye verdiği zararlar. Enerji üretmek için daha çevreci yenilenebilir enerji kaynakları tercih ederken bir yandan da bu tip kaynakları değerlendirmek te gerekir. Ancak bunu çevreye en az zarar verecek şekilde tasarlamak zorundayız.

İkincisi ise Aksu Çayı’na ve oradan da Sır Barajı’na dökülen fabrika atıklarıdır. Bu atıkların da arıtmadan doğaya salınması felakettir.

Bu iki sorun yıllardır çözülememiştir. Biz yerelde görece küçük bu sorunları bile çözemezken,  nasıl başımızı kaldırıp da küresel sorunları düşünüp onlarla ilgili çözüm üretelim. Daha yaşanabilir bir Dünya için yapılacak şeyler var. Yeter ki bu konunun ehemmiyetine içten samimi bir şekilde inanalım.

             Dr. Nurullah KILINÇ

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ

Şeytanın en büyük tuzağı, çirkin şeylerin paketini güzel yapmak suretiyle, kötülüğü insanlara sevdirmesidir. Bu durumu beyan eden ayett...

Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi...

( EV SAHİBİ ŞAİR LOKMAN GÜL) Çelebioğlum aşkı tarif edebilir mi? Maşukunun peşine düşüp gidebilir mi? Hatta uğruna yârin canı verebilir...

 FASL-I MUHABBET ŞİİR SEÇKİSİ  FASL-I MUHABBET ŞİİR SEÇKİSİ

( EV SAHİBİ ŞAİR: SELAHATTİN ACUN) Acı olsa bile zorluğa alış Kimse baki değil yok daim kalış Zor gelsede durma sabırla çalış Azimle ça...

İSLAM’DA İNTİHAR  İSLAM’DA İNTİHAR 

İslam, bütün canlılara yaşama hakkı tanımış, bu hakka haksız olarak tecavüz edilmesini de yasaklamıştır. İnsanın değerini bildiren ayet...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Şair Tahir Görenli’ye Azerbaycan’dan Ödül Şair Tahir Görenli’...

Afşinli Şair Tahir Görenli Karabağ’ın sembolü Sarı Bülbül Ma...

Türkiye İkincisi Yaşar Gölcü İlkokulundan Çıktı Türkiye İkincisi Yaşar Gö...

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın İlkokul çağındaki ö...

Şair Mehmet Aksu Üniversite Onur Köşesinde Şair Mehmet Aksu Üniversi...

Şair Mehmet Aksu’nun yeni çıkan Açık Kapı (Deneme), Dolunayd...

“Benim Oyun Sandığım” Kar, Kış Dinlemiyor “Benim Oyun Sandığım” Kar...

Bir gün kapınız çalınıyor. Bilmediğiniz kişiler içi kitap,de...

Kahraman, Eğitimde 1. Yarıyılı Değerlendirdi Kahraman, Eğitimde 1. Yar...

İL MÜDÜRÜ KAHRAMAN: “312 BİN ÖĞRENCİMİZ KARNE ALACAK.&...

ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLER...

Şeytanın en büyük tuzağı, çirkin şeylerin paketini güzel yap...

YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1 YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1...

Yüreği her daim aşkla kavrulan gönlü güzel insanlara selam o...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECL...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI KARAR NO : 04 KARAR TARİH...

Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ