Maraşta Haber
Maraşta Haber

BU DÜNYA BİZİM MEMLEKET

Geçen haftaki yazımda Rahmetli Barış Manço’nun bir parçasıyla söze girmiştim. İşte o ‘Hemşerim Memleket Nire ?’ diye başlayan uzun şarkısı şu sözle biter. ‘Bu Dünya bizim memleket’ bu hafta da bu konuya değinmek istiyorum. İnsanlar için yerellik önemlidir. Yerelden başlayan ilerlemeler zaman içerisinde kendi aşamasını tamamlayarak sınırları dışına ve evrensele ulaşır. İki global örnek; Birincisi; […]

BU DÜNYA BİZİM MEMLEKET

18 Aralık 2021 - 13:44A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Geçen haftaki yazımda Rahmetli Barış Manço’nun bir parçasıyla söze girmiştim. İşte o ‘Hemşerim Memleket Nire ?’ diye başlayan uzun şarkısı şu sözle biter. ‘Bu Dünya bizim memleket’ bu hafta da bu konuya değinmek istiyorum. İnsanlar için yerellik önemlidir. Yerelden başlayan ilerlemeler zaman içerisinde kendi aşamasını tamamlayarak sınırları dışına ve evrensele ulaşır.

İki global örnek;

Birincisi; Artık eski bir Dünya kalmadı. Globalleşen Dünya’da binlerce kilometre uzaklıktaki bir sorunun en geç birkaç günde yanı başımızda olabiliyor. Japonyada’ki Fukuşima Nükleer santralindeki hidrojen patlamasından birkaç gün sonra Avrupa’yı ve Türkiye’yi de etkilemiştir.

İkincisi; 2019’da Çin’in Wuhan eyaletinde ilk kez ortaya çıkan Coronavirüs çok kısa bir sürede tüm Dünyayı etkilemiştir.

Geçmiş yüzyıllardan farklı olarak günümüzde ve yakın gelecekte insanlığı tehdit edecek felaketler tüm ülkeleri tehdit edecek ve küresel ortak bir mücadeleyi gerektirecektir.

Ülkemizde sık sık kullandığımız bir motto vardır. ‘Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımızı var.’ Artık küresel olarak da tüm ülkeker işbirliği yapmak zorundadır. Çünkü hava ortak, su ortak, her şey ortaktır. Zaten, uzaydan bakıldığı zaman ülkeler arasında da sınır yoktur.

Aslında bizleri direkt olarak etkileyen sorunları bile yeterince dile getiremiyoruz. Getirebilsek de bu çevresel sorunlar yetkililer tarafından çözüm bulunamıyor nedense!

İki yerel örnek;

Asıl söylemek istediğim, bizim bölgemizin çevresel açıdan iki kanayan yarası var; bunlardan birincisi Afşin- Elbistan termik santrallerinin filtresiz bir şekilde çalıştırılarak 1985’ten bu yana çevreye verdiği zararlar. Enerji üretmek için daha çevreci yenilenebilir enerji kaynakları tercih ederken bir yandan da bu tip kaynakları değerlendirmek te gerekir. Ancak bunu çevreye en az zarar verecek şekilde tasarlamak zorundayız.

İkincisi ise Aksu Çayı’na ve oradan da Sır Barajı’na dökülen fabrika atıklarıdır. Bu atıkların da arıtmadan doğaya salınması felakettir.

Bu iki sorun yıllardır çözülememiştir. Biz yerelde görece küçük bu sorunları bile çözemezken,  nasıl başımızı kaldırıp da küresel sorunları düşünüp onlarla ilgili çözüm üretelim. Daha yaşanabilir bir Dünya için yapılacak şeyler var. Yeter ki bu konunun ehemmiyetine içten samimi bir şekilde inanalım.

             Dr. Nurullah KILINÇ

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Carpe Diem (Anı Yaşa) Carpe Diem (Anı Yaşa)

Şairler ve yazarlar kenti olan Kahramanmaraş’ta, Yedi Güzel Adam müzesinde, düzenli olarak edebiyat sohbetleri düzenlenir. Ben de bu to...

İstişare İstişare

Adına ister istişare ister müşavere ister meşveret ya da meşure, teşavur veya şûrâ diyelim hiç fark etmiyor. Nedeni, saydığımız tüm kel...

“GÜL”E ARZ-I HÂL – III “GÜL”E ARZ-I HÂL – III

Şekvâ değildir kastımız “Gül”e; bu elfâza cür’et ve cesâretimiz, “Gül”ün gölgesinden uzaklaşıp, O’nun gurbetine düşen; biz firârî, “biz...

“GÜL”E ARZ-I HÂL – II “GÜL”E ARZ-I HÂL – II

Ey İnsanlığın Medâr-ı İftihârı!.. İnsan olma haysiyetini Seninle yeniden bulan ve İslâm olma izzetine Seninle kavuşan bu azîz milletin ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Mimar Sinan İlkokulunda Okul Yararına Kermes Mimar Sinan İlkokulunda O...

Kahramanmaraş Onikişubat Mimar Sinan İlkokulu Okul Aile Birl...

Mustafa Koyuncu’ ya Şükran Programı -2 Mustafa Koyuncu’ ya Şükra...

Söz sırası fatih Başkana geldiğinde Sayın Başkan; ‘ben Sayın...

Carpe Diem (Anı Yaşa) Carpe Diem (Anı Yaşa)

Şairler ve yazarlar kenti olan Kahramanmaraş’ta, Yedi Güzel ...

Mustafa Koyuncu’ ya Şükran Programı-1 Mustafa Koyuncu’ ya Şükra...

Günümüzde sadece kendi için değil başkaları için de yaşayan,...

Elbistan’da İYİ Parti’ye 300 üye katıldı! Elbistan’da İYİ Parti’ye ...

           Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde İYİ Par...

Rektör Yasım’a Kahramanmaraş Kurum İl Müdürlerinden Ziyaret Rektör Yasım’a Kahramanma...

Kahramanmaraş’taki kamu kurum il müdürleri, Kahramanmaraş Sü...

Başkan Okay’dan Yalnız Ardıç’a Futbol Sahası Başkan Okay’dan Yalnız Ar...

Dulkadiroğlu Belediyesi, Belediye Başkanı Necati Okay’ın tal...

İstişare İstişare

Adına ister istişare ister müşavere ister meşveret ya da meş...

Aziz Sancar Anadolu Lisesi başarıya koşuyor Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat Maarif Mahallesinde yer alan Aziz S...

Damat Düğünde Geline Pasta Yerine Paça ikram etti Damat Düğünde Geline Past...

Kahramanmaraş’ta tarihi Cumhuriyet Lokantası sahipleri...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ