Maraşta Haber
Maraşta Haber

Türkiye’nin Deprem Gerçeği

Deprem bu kez İzmir’i vurdu ve Türkiye bir kez daha yasa boğuldu. Yazımı yayına hazırlarken can kaybı 91’e ulaştı. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bu tür afetlerin bir daha yaşanmaması için dualar ediyorum. Ne bizim ülkemiz insanlarına ne de dünya insanlığına bu tür afetleri Rabbim bir daha yaşatmasın inşallah. Türkiye’de […]

Türkiye’nin Deprem Gerçeği

04 Kasım 2020 - 19:40A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Deprem bu kez İzmir’i vurdu ve Türkiye bir kez daha yasa boğuldu. Yazımı yayına hazırlarken can kaybı 91’e ulaştı. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bu tür afetlerin bir daha yaşanmaması için dualar ediyorum. Ne bizim ülkemiz insanlarına ne de dünya insanlığına bu tür afetleri Rabbim bir daha yaşatmasın inşallah.

Türkiye’de aktif 550 fay hattı olduğu biliniyor. İTÜ’lü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, 18 şehrimizin fay hattı üzerinde kurulu olduğunu söylüyor. “Aksaray, Bolu, Yalova, Bursa, Sakarya, Manisa, Balıkesir, İzmir, Denizli, Aydın, Kahramanmaraş, Erzurum, Hakkâri, Hatay, Eskişehir, Muğla, Bingöl ve Kütahya.”

Ülkemizin, jeolojik, topografik ve meteorolojik yapısı yanında, fiziki ve sosyal zarar görülebilirliğin yüksek olması nedeniyle başta deprem olmak üzere sel, heyelan ve orman yangını gibi doğal olaylar afete dönüşerek büyük ölçüde can ve mal kaybına yol açıyor.

Doğal afetler nedeniyle her yıl ortalama binlerce kişi hayatını kaybediyor. Her yıl milyarlarca liralık ekonomik kayıp oluşuyor. Diğer doğal afetlere oranla çok sayıda yerleşim yerini, dolayısıyla büyük nüfus gruplarını etkilemesi ve yol açtığı kaybın daha fazla olması nedeniyle depremler, ülkemizi etkileyen en önemli afet türüdür.

Topraklarımızın yüzde 66’sı aktif fay hatları üzerinde yer almaktadır. Nüfusumuzun yüzde 70’i yüksek deprem riski altında olan yerlerde yaşamaktadır. 1990 yılından günümüze meydana gelen önemli doğal afetlerden etkilenenlerin yüzde 84’dü, hayatını kaybedenlerin yüzde 97’si ve yaralananların yüzde 99’u deprem gerçeğiyle yüzleşmiştir.

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde meydana gelen depremler (Marmara Depremleri) sonucunda ortaya çıkan hasarın büyüklüğü afet ve kentleşmeye ilişkin politika ve uygulamalarının sorgulanmasına neden olmuştur.

Depremler, ülkemizin büyük çaplı afetlere hazır olmadığını, afet öncesi, anı ve sonrasına ilişkin kurumsal, yönetsel, yasal ve uygulama sorunları ile eksiklikleri bulunduğunu ortaya koymuştur.

Ayrıca, etkinliği kaybolmuş kent planlama uygulamaları, birinci sınıf tarım arazilerinin sanayi tesislerine tahsis edilmesi, göç, izinsiz ve denetimsiz yapılaşma ile yanlış yer seçim süreçleri gibi kentleşmeye ait sorunların yerleşim alanlarını afetlere karşı nasıl dayanıksız ve güvensiz hale getirdiği de görülmektedir.

Yaşanan her deprem sonrasında karşı karşıya kaldığımız maliyetler ve afet yönetim sistemimiz ile ilgili yapılan analizler sonucunda; ‘tehlikelere karşı önlem alınmasının gereği anlaşılmış olmasına rağmen, afet yönetiminin bu önlemleri bir bütün olarak sistemli bir biçimde ele almaktan uzak olduğu görülmektedir’. Ayrıca, konunun kamuoyu gündeminde düşük önceliğe sahip olduğu, karar vericiler ve toplumun bütün kesimlerinin konuyu yeterince sahiplenmedikleri ve sorumluluklarını yerine getirmedikleri, planlama alanında afet risk yönetiminin göz ardı edildiği bilinmektedir.

Kısaca söylemek gerekirse ülkemizde deprem riski taşıyan yerler en ince detayına kadar bilinmektedir. Bina stoklarımızın yaşanacak bir depremde ne hale geleceği de yazılıp çizilmektedir. Buna rağmen gerek vatandaşların gerekse kamu görevlilerinin yeni yapılan binalarla ilgili deprem mevzuatını yerine getirmedikleri de bilinmektedir.

Sık sık yaşanan imar afları, kaçak yapıların çokluğu, uygun olmayan zeminlerde yükselen gökdelenlerin artan sayısı maalesef söylenenlerle yapılanların örtüşmediği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Devlet kurumları kamu binalarının yapımında tüm mevzuata uyulmasını sağlamalıdır. Vatandaşlar ise kendi evini, iş yerini yaparken sorumlu davranmalı ev yapayım derken lütfen çocuklarına mezar yapmamalı, sevdiklerine içinde can verecekleri tabut yapmamalıdır.

Millet olarak aklımızı başımıza almazsak, sorumluluklarımızdan kaçarsak; ‘İzmir depremi sonrasında yaşananlar ihtimaldir ki her deprem sonrasında da yaşanacaktır.’

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
DİNSİZLİK DE BİR DİNDİR DİNSİZLİK DE BİR DİNDİR

Hâbil/Kâbil’le başlar, bu yolun başlangıcı Dinsizlik de bir dindir, o da dinsizin dîni. İnsan olan her yerde, ya küfür var ya da din Di...

  ABDURRAHİM KARAKOÇ   ABDURRAHİM KARAKOÇ

TÜRK ŞİİRİNİN VE İDEÂLİZMİN SON EFSÂNESİ ABDURRAHİM KARAKOÇ     Hayâtını Î’lâ-yı Kelîmetullah için Nizâm-ı Âlem Ülküsü’ne adayan;  7 Ha...

Dosdoğru Yaşamak Dosdoğru Yaşamak

İnsana eğrilik yakışmıyor. Eğrilik, bile bile haksızlık yapmak Müslüman’a hiç yakışmıyor. Bu yüzden ben Müslüman’ım diyen herkesin otur...

FETHİN GÜLÜ İSTANBUL FETHİN GÜLÜ İSTANBUL

Yüzerek karadan Haliç’e doğru Rakseden geminin yolu İstanbul. Nice şühedânın Eyüp Sultan’ın Fâtih’in gönlünün gülü İstanbul.   Ulu...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 40 Final Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 226.G...

4. Sınıf Düzeyinde 7, 8, 9 ve 10. Tema/Ünite Çalışma Fasikülleri Yayımlandı 4. Sınıf Düzeyinde 7, 8, ...

Millî Eğitim Bakanlığının, uzaktan eğitim sürecinde öğrencil...

Hacı Murat Devrek’in Mutlu Günü Hacı Murat Devrek’in Mutl...

Covid 19 nedeniyle 12 Haziran 2021 Cumartesi günü saat 17.30...

İSLAMDA ZİNA HARAMDIR(şiir) İSLAMDA ZİNA HARAMDIR(şii...

Zinanın haramlığı müminlerce bilinir.  Nikâhsız birleşmeye İ...

DİNSİZLİK DE BİR DİNDİR DİNSİZLİK DE BİR DİNDİR...

Hâbil/Kâbil’le başlar, bu yolun başlangıcı Dinsizlik de bir ...

Kahramanmaraş MADO Akdeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Tanıtım Toplantısı Kahramanmaraş MADO Akdeni...

Kahramanmaraş’ın gözde okullarından Kahramanmaraş MADO...

BBP MKYK Üyesi Odunkıran: Virüs, Mesaisini Kamu Çalışanlarına Göre mi Düzenliyor? BBP MKYK Üyesi Odunkıran:...

Büyük Birlik Partisi (BBP) Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK...

Turizmde Yeni Rota: ELBİSTAN Turizmde Yeni Rota: ELBİS...

İzmir’de faaliyet gösteren turizm firmalarının birçok ili ka...

MEB AKUB İL ve İLÇE EKİPLERİMİZ KURULDU MEB AKUB İL ve İLÇE EKİPL...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından afet ve a...

Amansız Hastalığı YENDİ Bisiklete BİNDİ Amansız Hastalığı YENDİ B...

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinde  7 yıl önce yakala...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ