Maraşta Haber
Maraşta Haber

Tarihi Ceyhan Köprüsü İşgal mi Ediliyor?

İlimizin sembol yapılarından tarihi Ceyhan köprüsündeyiz.  Muhteşem ve estetik bir şaheser.  Atam Yavuz’un gürlemesi:  at kişnemeleri, nal sesleri ve mehter eşliğinde yankılanıyor gibi. Kim bilir daha kaç ordu, kaç yolcu geçti üzerinden. Tarih film şeridi olup üzerinden, nazlı Ceyhan turkuaz rengi ile altından akıyor. Akmıyor süzülüyor adeta bir martı gibi, martıyla beraber. Romantik cazibesi eşleri, […]

Tarihi Ceyhan Köprüsü İşgal mi Ediliyor?

22 Haziran 2013 - 22:45A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

İlimizin sembol yapılarından tarihi Ceyhan köprüsündeyiz.  Muhteşem ve estetik bir şaheser.  Atam Yavuz’un gürlemesi:  at kişnemeleri, nal sesleri ve mehter eşliğinde yankılanıyor gibi. Kim bilir daha kaç ordu, kaç yolcu geçti üzerinden. Tarih film şeridi olup üzerinden, nazlı Ceyhan turkuaz rengi ile altından akıyor. Akmıyor süzülüyor adeta bir martı gibi, martıyla beraber.

Romantik cazibesi eşleri, aileleri, sevgilileri cezp ediyor. Âşıkların ifade edemediklerini anlatıyor sevgililerine.  El ele gezen eşler,  ailesi ile balık tutan beyleri selamlayıp geçiyorlar.

Sadece Ceyhan köprüsü değil, Hasancıklı köprüsünden başlayıp, kılavuzlu baraj gövdesine kadar olan bölge, muhteşem bir vadi. Adeta İstanbul boğazı gibi bir güzelliği var. Peki, bu bölgenin güzelliği değerlendirilebilecek mi? Korunabilecek mi? En önemlisi halkın kalabilecek mi?

Bir ara bu vadinin sağlı sollu tamamının park yapılacağı söyleniyordu. Çokta güzel olur elbette. Sır barajındaki su seviyesinin düşmesi ile inen su seviyesini korumak için, Hasancıklı köprüsünün hemen üzerinden bir set yapılabilir. Bu set üzerinden su kademeli olarak indirilebilir, böylece hem şelalemsi bir görüntü oluşur, hem de alttan balık geçişi korunmuş olur. Üst kısımda kalan temiz su ile park ortasında uzanan doğal, büyük ve temiz bir göl olur. Gölün kıyıları yürüyüş alanı, ailece gelip sportif ve kurallara uygun balık tutma alanı neden olmasın.

Efendim balık demişken sportif amaçlı balık tutmak, bütün dünyada kabul gören, hem fiziksel hem ruhsal yönü olan bir spor. Yeter ki kurallara uygun, çevreci ve ölçülü olsun. Nitekim ilimizde bu şekilde balık avı sporu yapan, toplumun değişik kesimlerinden hatırı sayılır bir kitle var.

Bu havzaya yapılacak proje, hem bu vadiyi muhteşem bir güzelliğe dönüştürür hem de Ceyhan köprüsünü daha da güzel hale getirir. Ancak Ceyhan köprüsünün siluetine zarar verecek şekilde hemen alt kısımlarına yüzer lokantalar inşa ediliyor.  Kimden, hangi imtiyazla sorusu ve daha birçok soru geçiyor aklımızdan. Sonra park hizasına balık üretme çiftlikleri kurulacağı bilgisi geldi. Eğer bu doğruysa gitti güzelim havza. Ayrıca bazı kurumlar bölgede özel park alanı oluşturmuşlar. İyi tarafları da var elbette. Lakin bir vatandaşın ailesiyle piknik yaparken herhangi bir kurum mensubunun ailesiyle özel çevrili bir alanda piknik yapmasının toplumdaki tepkisini varın siz düşünün.

Ayrıca, topluma açık parklarda özel lokanta açılmasını da iğreti bulurum hep. Çünkü oraya pikniğe gelmiş bir gariban ailenin gözü önünde çaka satar gibi bir görüntü oluyor. Bu tür lokantalar bağımsız alanda olmalı.

Önceki yazımda bahsettiğim korkunç vahşet maalesef gerçek oldu. Balık çiftliklerinin ölü balıklarını gelişi güzel sahillere döktüklerinden bahsetmiştim.  Kılavuzlu ve sır bölgesinde martılar artık yok. “ Bu göç mü?” diye sorduğum yılların balıkçıları, “hayır, martılar bu yıl azalarak yok oldu” diyorlar.

Türkiye son yıllarda hızlı bir ekonomik büyüme gerçekleştiriyor. Bu durum, sanayileşmeyi peşinden getiriyor. Kontrolsüz sanayileşme ise çevresel felaketleri…  Sanayi bulunur ama bozulan doğal yapıyı düzeltmek binlerce yıl alır. O yüzden hele Kahramanmaraş gibi çevre cenneti bir bölgede her türlü yapıyı 40 defa değerlendirmek gerekiyor. Çünkü çevre, en kutsal hazinelerimizden biridir, vesselam.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi...

( EV SAHİBİ ŞAİR LOKMAN GÜL) Çelebioğlum aşkı tarif edebilir mi? Maşukunun peşine düşüp gidebilir mi? Hatta uğruna yârin canı verebilir...

 FASL-I MUHABBET ŞİİR SEÇKİSİ  FASL-I MUHABBET ŞİİR SEÇKİSİ

( EV SAHİBİ ŞAİR: SELAHATTİN ACUN) Acı olsa bile zorluğa alış Kimse baki değil yok daim kalış Zor gelsede durma sabırla çalış Azimle ça...

İSLAM’DA İNTİHAR  İSLAM’DA İNTİHAR 

İslam, bütün canlılara yaşama hakkı tanımış, bu hakka haksız olarak tecavüz edilmesini de yasaklamıştır. İnsanın değerini bildiren ayet...

4 YIL, 4 AY, 4 GÜN 4 YIL, 4 AY, 4 GÜN

Osmanlı döneminde çocuklar için sıbyan mektebine başlama çağı 4 yıl 4 ay ve 4 gündür. Sürekli açık olan bu okullara 4 yıl 4 ay 4 günlük...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDINDAN…. RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDI...

              Ramazan PAK, 1955’te K.Maraş’ın Sarıçukur köyü...

Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Aşk Konulu Fasl-I Muhabbe...

( EV SAHİBİ ŞAİR LOKMAN GÜL) Çelebioğlum aşkı tarif edebilir...

Başarılı Okul Müdürüne Ödül Başarılı Okul Müdürüne Öd...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesi Şehit İdari Ataşe Ga...

Kahramanmaraş’ta İl Geneli Tatil Edildi mi ? Kahramanmaraş’ta İl...

Kahramanmaraş’ta bu sabah saatlerinde  başlayan, ilerleyen s...

Dulkadiroğlu İlçesinde Okulların Son Durumu Dulkadiroğlu İlçesinde Ok...

Kahramanmaraş’ta bu sabah (18.01.2022) başlayan ilerleyen sa...

Kahramanmaraş ‘ta Eğitime Kar Tatili Kahramanmaraş ‘ta E...

Kahramanmaraş’ta bu sabah (18.01.2022) başlayan kar ya...

Mükrime Hatun Öğretmenleri münazara da karşı karşıya Mükrime Hatun Öğretmenler...

14 Ocak 2022 tarihinde Mükrime Hatun MTAL konferans salonund...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ