Maraşta Haber
Maraşta Haber

Tarihi Ceyhan Köprüsü İşgal mi Ediliyor?

İlimizin sembol yapılarından tarihi Ceyhan köprüsündeyiz.  Muhteşem ve estetik bir şaheser.  Atam Yavuz’un gürlemesi:  at kişnemeleri, nal sesleri ve mehter eşliğinde yankılanıyor gibi. Kim bilir daha kaç ordu, kaç yolcu geçti üzerinden. Tarih film şeridi olup üzerinden, nazlı Ceyhan turkuaz rengi ile altından akıyor. Akmıyor süzülüyor adeta bir martı gibi, martıyla beraber. Romantik cazibesi eşleri, […]

Tarihi Ceyhan Köprüsü İşgal mi Ediliyor?

22 Haziran 2013 - 22:45A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

İlimizin sembol yapılarından tarihi Ceyhan köprüsündeyiz.  Muhteşem ve estetik bir şaheser.  Atam Yavuz’un gürlemesi:  at kişnemeleri, nal sesleri ve mehter eşliğinde yankılanıyor gibi. Kim bilir daha kaç ordu, kaç yolcu geçti üzerinden. Tarih film şeridi olup üzerinden, nazlı Ceyhan turkuaz rengi ile altından akıyor. Akmıyor süzülüyor adeta bir martı gibi, martıyla beraber.

Romantik cazibesi eşleri, aileleri, sevgilileri cezp ediyor. Âşıkların ifade edemediklerini anlatıyor sevgililerine.  El ele gezen eşler,  ailesi ile balık tutan beyleri selamlayıp geçiyorlar.

Sadece Ceyhan köprüsü değil, Hasancıklı köprüsünden başlayıp, kılavuzlu baraj gövdesine kadar olan bölge, muhteşem bir vadi. Adeta İstanbul boğazı gibi bir güzelliği var. Peki, bu bölgenin güzelliği değerlendirilebilecek mi? Korunabilecek mi? En önemlisi halkın kalabilecek mi?

Bir ara bu vadinin sağlı sollu tamamının park yapılacağı söyleniyordu. Çokta güzel olur elbette. Sır barajındaki su seviyesinin düşmesi ile inen su seviyesini korumak için, Hasancıklı köprüsünün hemen üzerinden bir set yapılabilir. Bu set üzerinden su kademeli olarak indirilebilir, böylece hem şelalemsi bir görüntü oluşur, hem de alttan balık geçişi korunmuş olur. Üst kısımda kalan temiz su ile park ortasında uzanan doğal, büyük ve temiz bir göl olur. Gölün kıyıları yürüyüş alanı, ailece gelip sportif ve kurallara uygun balık tutma alanı neden olmasın.

Efendim balık demişken sportif amaçlı balık tutmak, bütün dünyada kabul gören, hem fiziksel hem ruhsal yönü olan bir spor. Yeter ki kurallara uygun, çevreci ve ölçülü olsun. Nitekim ilimizde bu şekilde balık avı sporu yapan, toplumun değişik kesimlerinden hatırı sayılır bir kitle var.

Bu havzaya yapılacak proje, hem bu vadiyi muhteşem bir güzelliğe dönüştürür hem de Ceyhan köprüsünü daha da güzel hale getirir. Ancak Ceyhan köprüsünün siluetine zarar verecek şekilde hemen alt kısımlarına yüzer lokantalar inşa ediliyor.  Kimden, hangi imtiyazla sorusu ve daha birçok soru geçiyor aklımızdan. Sonra park hizasına balık üretme çiftlikleri kurulacağı bilgisi geldi. Eğer bu doğruysa gitti güzelim havza. Ayrıca bazı kurumlar bölgede özel park alanı oluşturmuşlar. İyi tarafları da var elbette. Lakin bir vatandaşın ailesiyle piknik yaparken herhangi bir kurum mensubunun ailesiyle özel çevrili bir alanda piknik yapmasının toplumdaki tepkisini varın siz düşünün.

Ayrıca, topluma açık parklarda özel lokanta açılmasını da iğreti bulurum hep. Çünkü oraya pikniğe gelmiş bir gariban ailenin gözü önünde çaka satar gibi bir görüntü oluyor. Bu tür lokantalar bağımsız alanda olmalı.

Önceki yazımda bahsettiğim korkunç vahşet maalesef gerçek oldu. Balık çiftliklerinin ölü balıklarını gelişi güzel sahillere döktüklerinden bahsetmiştim.  Kılavuzlu ve sır bölgesinde martılar artık yok. “ Bu göç mü?” diye sorduğum yılların balıkçıları, “hayır, martılar bu yıl azalarak yok oldu” diyorlar.

Türkiye son yıllarda hızlı bir ekonomik büyüme gerçekleştiriyor. Bu durum, sanayileşmeyi peşinden getiriyor. Kontrolsüz sanayileşme ise çevresel felaketleri…  Sanayi bulunur ama bozulan doğal yapıyı düzeltmek binlerce yıl alır. O yüzden hele Kahramanmaraş gibi çevre cenneti bir bölgede her türlü yapıyı 40 defa değerlendirmek gerekiyor. Çünkü çevre, en kutsal hazinelerimizden biridir, vesselam.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Carpe Diem (Anı Yaşa) Carpe Diem (Anı Yaşa)

Şairler ve yazarlar kenti olan Kahramanmaraş’ta, Yedi Güzel Adam müzesinde, düzenli olarak edebiyat sohbetleri düzenlenir. Ben de bu to...

İstişare İstişare

Adına ister istişare ister müşavere ister meşveret ya da meşure, teşavur veya şûrâ diyelim hiç fark etmiyor. Nedeni, saydığımız tüm kel...

“GÜL”E ARZ-I HÂL – III “GÜL”E ARZ-I HÂL – III

Şekvâ değildir kastımız “Gül”e; bu elfâza cür’et ve cesâretimiz, “Gül”ün gölgesinden uzaklaşıp, O’nun gurbetine düşen; biz firârî, “biz...

“GÜL”E ARZ-I HÂL – II “GÜL”E ARZ-I HÂL – II

Ey İnsanlığın Medâr-ı İftihârı!.. İnsan olma haysiyetini Seninle yeniden bulan ve İslâm olma izzetine Seninle kavuşan bu azîz milletin ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
Mimar Sinan İlkokulunda Okul Yararına Kermes Mimar Sinan İlkokulunda O...

Kahramanmaraş Onikişubat Mimar Sinan İlkokulu Okul Aile Birl...

Mustafa Koyuncu’ ya Şükran Programı -2 Mustafa Koyuncu’ ya Şükra...

Söz sırası fatih Başkana geldiğinde Sayın Başkan; ‘ben Sayın...

Carpe Diem (Anı Yaşa) Carpe Diem (Anı Yaşa)

Şairler ve yazarlar kenti olan Kahramanmaraş’ta, Yedi Güzel ...

Mustafa Koyuncu’ ya Şükran Programı-1 Mustafa Koyuncu’ ya Şükra...

Günümüzde sadece kendi için değil başkaları için de yaşayan,...

Elbistan’da İYİ Parti’ye 300 üye katıldı! Elbistan’da İYİ Parti’ye ...

           Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde İYİ Par...

Rektör Yasım’a Kahramanmaraş Kurum İl Müdürlerinden Ziyaret Rektör Yasım’a Kahramanma...

Kahramanmaraş’taki kamu kurum il müdürleri, Kahramanmaraş Sü...

Başkan Okay’dan Yalnız Ardıç’a Futbol Sahası Başkan Okay’dan Yalnız Ar...

Dulkadiroğlu Belediyesi, Belediye Başkanı Necati Okay’ın tal...

İstişare İstişare

Adına ister istişare ister müşavere ister meşveret ya da meş...

Aziz Sancar Anadolu Lisesi başarıya koşuyor Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat Maarif Mahallesinde yer alan Aziz S...

Damat Düğünde Geline Pasta Yerine Paça ikram etti Damat Düğünde Geline Past...

Kahramanmaraş’ta tarihi Cumhuriyet Lokantası sahipleri...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ