Maraşta Haber
Maraşta Haber

Suyun Sesini Dinleyin

Ülkemizde sıklıkla kuraklıkla ilgili yeni haberler duyuluyor. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere ülkemizin tamamında su sıkıntısı yaşanacağına dair medyada sık sık haberler okuyoruz.  Suyun en değerli varlıklarımızdan biri olduğunu bilmemize rağmen kullanırken maalesef çok hor kullanıyoruz. Uzmanların söylediğine göre ülkemizin su kaynakları maalesef çok fazla değil. Bu sebeple suyun ülkemizde çok kıymetli ancak […]

Suyun Sesini Dinleyin

10 Aralık 2020 - 14:41A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Ülkemizde sıklıkla kuraklıkla ilgili yeni haberler duyuluyor. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere ülkemizin tamamında su sıkıntısı yaşanacağına dair medyada sık sık haberler okuyoruz.  Suyun en değerli varlıklarımızdan biri olduğunu bilmemize rağmen kullanırken maalesef çok hor kullanıyoruz.

Uzmanların söylediğine göre ülkemizin su kaynakları maalesef çok fazla değil. Bu sebeple suyun ülkemizde çok kıymetli ancak sınırlı bir varlık olduğunu kabul etmeli ve elimizdeki suyu buna göre kullanmalıyız. İklim değişikliği ve nüfusumuzun hızla arttığı düşünüldüğünde önümüzde ki yirmi yılda su yoksunluğu çekecek bir ülkeye dönüşeceğimizi aklımızdan çıkartmamalıyız.  

Suyu her aşamada ve her ölçekte korumalı, koruma-kullanma dengesini sağlamalı, suyun sürdürülebilir bir planlamasının olması hepimiz için hayati bir değeri olmalıdır. Bu yüzden gündelik yaşamımızda sahip olduğumuz bireysel ve kurumsal rollerle suyumuzu mutlaka korumalı ve israf etmemeliyiz.

Ülkemizin su varlığı gittikçe azalmakta ve bozulmaktadır. Bu nedenle suyu bilinçsizce tüketilecek bir kaynak değil korunması gereken bir doğal varlık olarak kabul etmeliyiz. Suyun sadece insanların değil, tüm canlıların yaşamı için hayati öneme sahip olduğunu kavramalıyız.

Su için ‘tüm canlıların yaşam kaynağıdır’ denir. Suyun olmadığı yerde bırakın insanoğlunu, ne bir hayvan ne bir tutam ot nede bir ağaç görülür. Su, hayattır. Suyun olmadığı yerlerde yaşam olmaz. Bu yüzden insanımız suyu aziz bilmiş ve suya yakın yerlere yerleşmiş, su bulunan yerleri kendilerine yurt edinmişlerdir.

Sahip olduğumuz suyun yaklaşık olarak % 70’ini tarım sektöründe, %15 kadarını sanayide,  % 15 kadarını ise evsel kullanımda tüketiyoruz. Sanayi sektörünün tarım sektörüne göre su kullanımı düşük olmakla birlikte, atık su arıtma hizmetinin azlığı su kaynaklarımıza ve çevreye çok büyük zararlar veriyor.

Üretimde kullanılan suyun arıtılmadan tekrar doğaya bırakılması Türkiye’nin birçok su havzasında önemli oranlarda su kirliliğine neden oluyor. Günümüzde Ergene, Büyük Menderes, Gediz, Sakarya gibi Türkiye’nin nüfus, tarım ve sanayi havzaları, sanayi kaynaklı kirlilik nedeniyle kaynağında temiz suyunu kaybediyor.

İlimizde ise bir zamanlar içerisinde yüzülen ve balık tutulan, istenildiğinde içilebilen Aksu çayı günümüzde maalesef sim siyah akıyor. Bu durum insan ve ekosistem sağlığının yanında, tarımsal ve üretimi de tehdit ediyor. Birçok alanda tarımsal üretim sekteye uğrarken, sanayi tesisleri ihtiyaçları olan tatlı suya, suyu ek arıtma sürecinden geçirerek ulaşabiliyor.

Evlerimizde kullandığımız suyu sağlayan alt yapı çok eski. Bu sebeple yaşanan su kaybının çok ciddi boyutlarda olduğu bilinmekte fakat bir şey yapılamamaktadır. Mutlaka kaçak ve kayıpların önlenmesi gerekmektedir. Tasarruf önlemleri içinde en etkili olan etmenlerin başında hiç şüphesiz ki ‘bireysel tasarruf önlemleri’ gelir.

Birey olarak sorumluluklarımızı bilerek yapacağımız katkılar kıt kaynak suyumuzun tasarruflu kullanılmasında önemli bir desteği sağlamış oluruz. Konutlarda su tüketiminin en çok gerçekleştirildiği banyo ve tuvalet başta olmak üzere kullanımı sürecinde alacağınız basit önlemlerle ve uygulamalarla israfı büyük oranda önleyebiliriz. Diş fırçalarken, sebze-meyve yıkarken, tıraş olurken, banyo yaparken, çamaşır ve bulaşık yıkarken bazı tedbirlere dikkat etmeliyiz.

Klozeti en az miktarda su kullanarak nasıl temizleyebiliriz. İşte, mutfağınızda, banyonuzda ya da bahçenizde kullanabileceğiniz basit tasarruf yollarını mutlaka öğrenmeli ve öğrendiklerimizi de günlük yaşamımızda uygulamalıyız. Suyun sesine kulak vermeliyiz. Su;   ‘ beni hor kullanırsanız, beni korumazsanız, bana sahip çıkmazsanız canınızı yakarım. Bazen sel olur canınızı alırım. Bazen kuraklık olur gözyaşınızı bile kuruturum’ diyor. İnanın su da deprem gibi yalan söylemiyor. Sakın ha sakın sınamayın.

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mevla’m Neylerse Güzel Eyler Mevla’m Neylerse Güzel Eyler

Görünen o ki güzel ülkemde mutlu insanların sayısı her gün biraz daha azalıyor. Bir başka deyişle ülkemdeki mutsuz insanların sayısı gü...

BİR CUMHURİYET OSMANLISI: EROL GÜNGÖR BİR CUMHURİYET OSMANLISI: EROL GÜNGÖR...

İLMİYLE ÂMİL, ÎMANIYLA KÂMİL YERİ DOLMAYAN BİR BÜYÜK ÂLİM, GERÇEK BİR MÜTEFEKKİR VE “ALTIN BEYİNLİ” BİR MİLLÎ MÜRŞİD, BİR CUMHURİYET OS...

GİT GÜLE GÜLE GİT GÜLE GÜLE

Ramazan ayında, yine seneye Sen gelmek üzere, git güle güle. Yıl boyu biriken, her türlü kiri Sen silmek üzere, git güle güle.   B...

GÜN AKŞAMA YASLANMADAN GÜN AKŞAMA YASLANMADAN

O Yâr, aşkın menzîlidir; kalbe muhabbet gerek… Bu sevdâya vuslat için aşk-ı müebbet gerek…   Bir “Mevcud-u Meçhûl” olan Sult...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Mevla’m Neylerse Güzel Eyler Mevla’m Neylerse Güzel Ey...

Görünen o ki güzel ülkemde mutlu insanların sayısı her gün b...

Bu Klip Beğeni Rekoru Kırıyor. Bu Klip Beğeni Rekoru Kır...

Ülkemizde Covid-19’un olumsuzlukları sonucu evine kapanan ok...

Yılmaz, Ölçme Değerlendirme Merkezini Ziyaret Etti Yılmaz, Ölçme Değerlendir...

“Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezimiz oluşturduğu...

5, 6 ve 7. sınıflara çevrim içi kazanım değerlendirme sınavı 5, 6 ve 7. sınıflara çevr...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme...

Eğitim Yöneticisi Selahittin Kılınçkıran’da emekli oldu Eğitim Yöneticisi Selahit...

Yılların deneyimli eğitimcisi Selahittin Kılınçkıran özellik...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 35 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 220.G...

8. Sınıflara Yönelik Mayıs Ayı Deneme Soruları 8. Sınıflara Yönelik Mayı...

Millî Eğitim Bakanlığı – Ölçme ,Değerlendirme ve Sınav...

Sıddık Şirikçi’nin Acı Günü Sıddık Şirikçi’nin ...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünde önceki Müdür Yard...

BİR CUMHURİYET OSMANLISI: EROL GÜNGÖR BİR CUMHURİYET OSMANLISI:...

İLMİYLE ÂMİL, ÎMANIYLA KÂMİL YERİ DOLMAYAN BİR BÜYÜK ÂLİM, G...

Milletvekili Habibe Öçal’dan 1 Mayıs Değerlendirmesi Milletvekili Habibe Öçal&...

Kahramanmaraş Ak Parti Milletvekili Habibe Öçal,1 Mayıs İşçi...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ