Maraşta Haber
Maraşta Haber

Milli Günler

1.Dünya Savaşı sonrası işgal edilen güzel ülkemizi işgalden kurtarabilmek için harekete geçen Mustafa Kemal, 16 Mayıs 1919’da ‘Bandırma Vapuru’ ile İstanbul’dan Samsun’a hareket eder. 19 Mayıs 1919 ’da Samsun’a ulaşır ve Kurtuluş Savaşı’nı başlatır.  3 yıl süren savaşlar sonunda ülke yabancı güçlerden arındırılır ve ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ adıyla yeni bir Devlet kurulur. Ülke yabancı güçlerden […]

Milli Günler

19 Mayıs 2015 - 17:53A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

1.Dünya Savaşı sonrası işgal edilen güzel ülkemizi işgalden kurtarabilmek için harekete geçen Mustafa Kemal, 16 Mayıs 1919’da ‘Bandırma Vapuru’ ile İstanbul’dan Samsun’a hareket eder. 19 Mayıs 1919 ’da Samsun’a ulaşır ve Kurtuluş Savaşı’nı başlatır.

 3 yıl süren savaşlar sonunda ülke yabancı güçlerden arındırılır ve ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ adıyla yeni bir Devlet kurulur. Ülke yabancı güçlerden arındırılırken ve yeni devlet kurulurken yaşanan bazı özel günler ‘Milli Bayram’ olarak ilan edilir.

 Atatürk’ün Samsuna çıktığı 19 Mayıs günü bir süre sadece Samsun’da ‘Gazi Günü’ adı altında mahalli bir gün olarak kutlanır. 20 Haziran 1938’de Ata’nın isteği üzerine ‘Gençlik ve Spor bayramı’ adı ile milli bayramlarımız arasına eklenmiştir. 7 Mart 1981 tarihinde bayram isminin başına ‘Atatürk ’ü Anma ’ eklenerek ‘Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ olmuştur.

 Maalesef çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde son yıllarda uygulanan ‘Millilikten uzaklaştırılma politikası’ münasebetiyle bu bayramların genleriyle oynanmış ve coşkusu kaybettirilmiştir.

 Bugün ne Atatürk anılmakta ne de gençlerimiz spor yapmaktadır. Dini bayramlarda olduğu gibi milli bayramlarda da bu milletin çocuğuyla, genciyle ve yaşlısıyla tatil yapması ve uyuşuk uyuşuk bir köşede oturması sağlanmıştır. İzlenen politika maalesef başarılı olmuştur.

 Milli mücadelemizin sesi, nefesi olan Mehmet Akif Ersoy’a göre yapılan iş çok yanlıştır. Cennet Mekân Akif; bir ulusun milliliğinin yok edilmesini ölüm kabul eder ve şu dizeleriyle bizleri uyarmaya çalışır:

 Oyuncak sanmayın! Ahlâk-i millî, rûh-i millîdir;

Onun iflâsı en korkunç ölümdür: Mevt-i küllidir.

 

ÇİRKİN SİYASET

 Bazılarına göre kendisini ‘başarıya ulaştıracak her yol mubahtır.’ Bu düşüncedekiler önlerine çıkan herkesle acımasızca bir mücadeleye girerler. Rakiplerini alt etme adına olmadık hilelere başvururlar. Hatta Müslüman’a yakışmayacak yalan ve iftiralarda bulunurlar. Büyük çoğunluğun asla kabul etmeyeceği bu eylemleri kendileri değil kiraladıkları, satın aldıkları bazı şeref ve ahlak yoksunlarını yaptırırlar.

 Böyle bir ahlaksızlığa maruz kalan son siyasetçi ‘herkes tarafından çok sevilen ve sayılan MHP İstanbul milletvekili Sayın Meral Akşener’ olmuştur. Sayın Akşener; A Haber’de program yapan Latif Erdoğan ve Cemil Barlas’ın çirkin kaset iftiralarına maruz kalmıştır.

 Saf ve temiz insanlara birileri adına kumpas kurmak, iftira ve çamur atmak Müslüman’ca bir davranış değildir. Akşener, Latif Erdoğan ve Cemil Barlas’ın çirkin sözlerine karşı avukatının harekete geçtiğini belirterek ‘çok kırgınım, çok üzgünüm o yüzden fazla bir şey söylemek istemiyorum. Ben çok zor günlerden geçmişken böyle çirkin iftiralarla karşı karşıya kalmadım. Bunlar Müslüman görünümlü münafıklardır’ ifadelerini kullanmıştır.

 Bir başkasına iftira atmak elbette münafıklık alametidir. Vatan aşkından başka suçu ve günahı olmayan, bu uğurda evini barkını, çoluk çocuğunu unutan ve kendini aziz bildiği milletine ve vatanına vakfeden bu şahsiyetleri münafıklardan korumak hükümetin görevidir.

 ‘Çamur at izi kalsın’ anlayışıyla önüne gelene çamur atan, akla ve hayale gelmeyecek iftiralarda bulunan ruh haline pirim vermemek gerekiyor. Bu münafıkları milletimizin en gür sesle kınaması ve yalnızlığa mahkûm etmesi gerekiyor.

 Her zaman mağdurların yanında yer almış olan bu yüce millet bu seçimde de mağdurların yanında yer alacak ve bu tür münafıklara gerekli cevabı mutlaka verecektir. 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ

Şeytanın en büyük tuzağı, çirkin şeylerin paketini güzel yapmak suretiyle, kötülüğü insanlara sevdirmesidir. Bu durumu beyan eden ayett...

Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi...

( EV SAHİBİ ŞAİR LOKMAN GÜL) Çelebioğlum aşkı tarif edebilir mi? Maşukunun peşine düşüp gidebilir mi? Hatta uğruna yârin canı verebilir...

 FASL-I MUHABBET ŞİİR SEÇKİSİ  FASL-I MUHABBET ŞİİR SEÇKİSİ

( EV SAHİBİ ŞAİR: SELAHATTİN ACUN) Acı olsa bile zorluğa alış Kimse baki değil yok daim kalış Zor gelsede durma sabırla çalış Azimle ça...

İSLAM’DA İNTİHAR  İSLAM’DA İNTİHAR 

İslam, bütün canlılara yaşama hakkı tanımış, bu hakka haksız olarak tecavüz edilmesini de yasaklamıştır. İnsanın değerini bildiren ayet...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye İkincisi Yaşar Gölcü İlkokulundan Çıktı Türkiye İkincisi Yaşar Gö...

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın İlkokul çağındaki ö...

Şair Mehmet Aksu Üniversite Onur Köşesinde Şair Mehmet Aksu Üniversi...

Şair Mehmet Aksu’nun yeni çıkan Açık Kapı (Deneme), Dolunayd...

“Benim Oyun Sandığım” Kar, Kış Dinlemiyor “Benim Oyun Sandığım” Kar...

Bir gün kapınız çalınıyor. Bilmediğiniz kişiler içi kitap,de...

Kahraman, Eğitimde 1. Yarıyılı Değerlendirdi Kahraman, Eğitimde 1. Yar...

İL MÜDÜRÜ KAHRAMAN: “312 BİN ÖĞRENCİMİZ KARNE ALACAK.&...

ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLER...

Şeytanın en büyük tuzağı, çirkin şeylerin paketini güzel yap...

YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1 YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1...

Yüreği her daim aşkla kavrulan gönlü güzel insanlara selam o...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECL...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI KARAR NO : 04 KARAR TARİH...

Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDINDAN…. RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDI...

              Ramazan PAK, 1955’te K.Maraş’ın Sarıçukur köyü...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ