Maraşta Haber
Maraşta Haber

Bizim Üniversitemiz

Yazarımız Fatih Erdoğan’ın bu haftaki yeni yazısı:Bizim Üniversitemiz.   Kısa adı KSÜ olan Üniversite, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi. Bizim biricik Üniversitemiz. Emeği geçenlere, bu günlere getirenlere duacıyız…  21 Sene önce, 1992 yılında kuruldu. Yani kurulalı çeyrek asır oldu. Daha yerleşkelerini bile tamamlayamadı. Sebep olanlara bedduacıyız.   Sayısal alan Öğrencileri; ‘Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Veterinerlik, […]

Bizim Üniversitemiz

29 Temmuz 2013 - 13:29A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Yazarımız Fatih Erdoğan’ın bu haftaki yeni yazısı:Bizim Üniversitemiz.

 

Kısa adı KSÜ olan Üniversite, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi. Bizim biricik Üniversitemiz. Emeği geçenlere, bu günlere getirenlere duacıyız…  21 Sene önce, 1992 yılında kuruldu. Yani kurulalı çeyrek asır oldu. Daha yerleşkelerini bile tamamlayamadı. Sebep olanlara bedduacıyız.

 

Sayısal alan Öğrencileri; Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Veterinerlik, Mimarlık, Mühendislik ve Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji Öğretmenliklerini’ tercih eder.

‘Eczacılık, Diş Hekimliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Veterinerlik, Mimarlık, Genetik, Havacılık ve Uzay Mühendislikleri, Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji Öğretmenlikleri’ bu bölümlerin hiç birisi bizim üniversitemizde yok.

Türkçe – Matematik Öğrencileri; ‘Hukuk, Okul Öncesi, PDR (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık) ve Psikoloji gibi bölümleri okumak isterler.’ Maalesef bu bölümler de yok bizde.

Sözel Öğrenciler; ‘Tarih, Coğrafya, Din Kültürü, Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlikleri ile Zihinsel Engelliler Öğretmenliği’ gibi bölümleri okumak isterler. Maalesef bunlarda yok.

Yabancı Dil Okuyan Öğrenciler için hiçbir bölüm yok. İngilizce Öğretmenliği yok, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü yok, İngilizce Mütercimlik yok.

Hal böyle olunca seviyeli öğrencilerden tercih yapan da yok. Bu sebepten lise mezunu öğrenciler KSÜ için ‘Yok Oğlu Yok Üniversitesi’ ismini takmışlar ve zorunlu olmadıkça tercih yapmıyorlarmış.

‘Ben ve arkadaşlarım üniversitemizi içinde bulunduğu durağan ve yalnız görüntüsünden kurtarmak, mensubunun ve şehir insanının gururla sahip çıkacağı bir üniversite oluşturmak üzere yola çıkmış bulunuyoruz’ diyerek KSÜ Rektörlüğüne aday olan:

—    Vaat etmek değil, yapmak için!

—    İkbal değil, hizmet için!

—   Yeni bir başlangıç için…

 Sloganlarıyla yürüttüğü Rektörlük seçimini kazanarak; ‘11 Kasım 2010’ tarihinde koltuğa oturan Sayın Rektör Prof. Dr. Fatih KARAASLAN ve ekibi’ canla başla çalışsalar da istenen gelişmeler maalesef gerçekleşemiyor. Maalesef hiçbir yeni bölüm açılamıyor.

‘Yakında beşinci Üniversitelerini çocuklarının hizmetine açacak olan Gaziantep ve Kayseri’ gibi komşu vilayetlere bakıldığında elde ettikleri hizmetleri bizimkilerle mukayese etmeye kalkıştığımızda ne denli ihmal ve istismar edildiğimizi görebiliyoruz. Ne yazık ki görmemize rağmen sessiz kalışımız, aslında tüm soruların cevabı burada gizli olsa gerek.

Bu sessizliğimizi bozmadığımız müddetçe yetkililerden hesap sormadığımız müddetçe ne üniversitemizin ne de şehrimizin diğer sorunlarına çözüm üretebiliriz.

Biz Kahramanmaraşlıyız. Çoğunlukla, haksızlıkları Hakk’ın iradesiymiş gibi kabul edip şükreder ve sabrederiz. Hakkımız olanları istemesini ve almasını asla beceremeyiz.

 

Milliyetçi, Muhafazakâr ve Mukaddesatçı değerlere inanırız. Bu değerler sanki ‘Yola, Okula, Yeni Yaşam Alanlarına’ karşı imiş gibi bir algıya sahibiz. Bu yüzden ‘yolumuz niye yok, okulumuz niye yok, şehrimizde çağdaş yaşam alanları niçin yok?’ diye hiç kimseyi sorgulayamamışız. Bunlar olursa ‘Ola ki değişiriz’ diye anlamsız bir korkuya kapılmışız. Bu yüzden yüksek sesle söylemesek de ‘değişimin her türlüsüne’ şiddetle karşı çıkarız.

 

Hazret-i Ali Efendimiz, ‘Çocuklarınızı kendinizden sonrası için, gelecek zamana göre yetiştirin’  dese de, Peygamber Efendimiz; ‘İki günü bir birine eşit olan ziyandadır’ buyursa da değişmekten öcü gibi korkarız. Biz böyle geldik böyle gideriz…

 

Cenab-ı Hak Bizlere de tez vakitte ‘çağı idrak etmeyi’ nasip etsin. Biricik üniversitemizi ‘var oğlu var üniversitesi’ ismiyle anılacak hale getirsin.

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
YANAN BENİM YANAN BENİM

Terör, mafya iş başında Orman yanar ben yanarım, Ben yanarım orman yanar. Beşik, eşik hepsi ondan Orman yanar ben yanarım, Ben yanarım ...

İki Büyük Organizasyon İki Büyük Organizasyon

Birincisi; 11 Haziran 2021 tarihinde İtalya- Türkiye Futbol Karşılaşmasıyla başlayan 16’ıncı. Avrupa Futbol Şampiyonası… Futbol Milli T...

BAYRAM SABÂHI BAYRAM SABÂHI

Çocuk, genç, ihtiyar erkenden kalkar Camilere koşar, bayram sabâhı. Yüzlerde tebessüm herkes şen, şakrak Sevincinden taşar, bayram sabâ...

SILA-İ RAHÎM (YENİ) SILA-İ RAHÎM (YENİ)

SILA-İ RAHÎM[1]* Gurbet var alınyazımda, Sıla tütüyor gözümde, Hasret yüklü her sözümde; Yarpız[2] kokar buram buram, Deşildikçe azar y...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta “Bütünleştirici Eğitimde Rol ve Farkındalıklar Semineri” Düzenlendi Kahramanmaraş’ta “Bütünle...

Örgün eğitim veren okullardaki yöneticiler ve Rehberlik ve A...

NANKÖRLÜK HASTALIKTIR NANKÖRLÜK HASTALIKTIR

İnsanı hayvandan ayıran özellik, düşünme ve değerlendirme ka...

Bilsem’in 3 projesi Teknofest 2021 Türkiye finallerinde Bilsem’in 3 projesi...

Kahramanmaraş Nuri Pakdil Bilim Sanat Merkezinin  3 projesi ...

Kahramanmaraş’ın Ekinözü İçmeleri Şifa Dağıtıyor Kahramanmaraş’ın Ek...

Şifalı maden suları ve Türk Edebiyatına yetiştirdiği şairler...

Başarılı Eğitim Yöneticisi Ertan Göl, DOĞA Koleji Eğitim Kurumlarının Başında Başarılı Eğitim Yöneticis...

Kahramanmaraş Eğitim camiasının çok yakından tanıdığı, Türk ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kahramanmaraş’a gelişi ertelendi Cumhurbaşkanı ErdoğanR...

Toplu açılış törenlerine katılmak üzere 31 Temmuz Cumartesi ...

Hayırlı Olsun, Alaattin Karakuş Hayırlı Olsun, Alaattin K...

Kahramanmaraş’ta eğitime hizmetleriyle bilinen, sevile...

YANAN BENİM YANAN BENİM

Terör, mafya iş başında Orman yanar ben yanarım, Ben yanarım...

GELENEK BOZULMADI GELENEK BOZULMADI

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS), sonunda Kahramanmaraş Pr...

İlçe Millî Eğitim Müdürleri Toplantısı Gerçekleştirildi. İlçe Millî Eğitim Müdürle...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz Başkanlığı...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ